راز گسترش نمای رومی در ایران
17
دسامبر

راز گسترش نمای رومی در شهرهای ایران!

وقتی صحبت از نمای خارجی ساختمان می‌شود، بیشتر ذهن‌های امروزی سمت نمای رومی می‌رود. این اتفاقی نیست که از قدیم وجود داشته باشد. بخش زیادی از نماهای رومی ساخته شده در همین چند سال اخیر اتفاق افتاده است. نمایی که با سبک‌های کلاسیک ایرانی تفاوت فاحشی دارد و معماری ایرانی را خراب می‌کند. شاید به نظر برسد که چند تا ساختمان در شهر هم نمای رومی داشته باشند، اما در نهایت همین چندساختمان باعث شده‌اند که سلیقه کارفرماها به این سمت حرکت کند. نماهای زیادی برای ساختمان هستند که خیلی از آن‌ها کاربردی تر و خلاقانه تر طراحی می‌شوند. اما سلیقه عمومی را در بعضی موارد نمی‌شود به این راحتی تغییر داد.


نمای کلاسیک یا رومی

اگر یک ساختمان‌ در نمای خارجی‌اش، از عناصر معماری معمول در ایران یا روم باستان کمک بگیرد، از نمای کلاسیک استفاده کرده است. بنابراین فرقی نمی‌کند که ایرانی باشد یا رومی. هر دو تا از سبک‌های کلاسیک معماری به حساب می‌آیند.

نمای رومی در همین چند وقت اخیر طرفدارهای زیادی پیدا کرد. شاید به این دلیل که احساس کاخ نشینی به ساکنین این ساختمان‌ها دست می‌دهد. نمای رومی به دلیل استفاده از جزئیات خاص و استفاده از سنگ‌‌ها و ستون‌ها، نگاه هر رهگذری را به خود خیره می‌کند. و این دقیقا همان هدفی است که سازندگان و علاقه مندان این سبک از طراحی نما آن را دوست دارند. این که چشم هر کسی را بگیرد و آرزو کند که کاش در این خانه زندگی می‌کرد. یا حداقل درون این ساختمان باشکوه را ببیند. اما آیا واقعاً ارزش آن را دارد؟

نمای رومی در معماری ایرانی


چرا درخواست نمای کلاسیک رومی بالا رفت؟

برای هر اتفاقی، مسلماً یک سری روابط علت و معلولی وجود دارند. و وقتی که این  عوامل  را دنبال می‌کنیم به سرنخ نزدیک می‌شویم. با این حال امیدواریم که این سرنخ‌ها، به ما در نتیجه گیری پایانی کمک کند.


مصالح در دسترس

مصالح مورد نیاز نما‌های رومی، سنگ تراورتن است. به علت زیاد بودن معادن تراورتن در ایران قیمت این نما به طور کلی بسیار مناسب در می‌آید. سنگ تراورتن استحکام و ماندگاری خوبی دارد. و استفاده از آن در نمای ساختمان خیلی به صرفه در می‌اید.

یکی دیگر از مصالح پرکاربرد در نماهای رومی سیمان سفید است. هزینه نما‌های رومی با استفاده از سیمان سفید هم مقرون به صرفه است.


بخشی از دنیای لاکچری

یکی دیگر از دلایل رواج استفاده از سبک طراحی نمای رومی، به دلیل علاقه مردم به کاخ نشینی و زندگی لوکس است. همان چیزی که با اصطلاح «لاکچری» مد شده است. این سبک نما، نمادی از کاخ‌‌های پادشاهان روم باستان به حساب می‌آید و به عنوان نمادی از قدرت، عظمت و شکوه معروف است. و این شاید همان دلیلی باشد که علاقه به این نما بیشتر هم بشود!

نمای رومی دنیای لاکچری


شاخص سازی ساختمان

تشخیص ساختمانی با طراحی نمای رومی خیلی راحت است و به سادگی از فاصله ای دور می‌توان آن را از میان سایر بنا‌ها تشخیص داد.


دلایل تمایز سبک رومی

  • استفاده از قوس‌ها و ستون‌های قطور و تزئینی زیاد
  • طراحی ستون‌‌ها به شیوه یونیک، دوریک و قرنتی
  • استفاده از سنگ‌تراشی‌‌ها و سایر تزئینات بزگ
  • استفاده از سر ستون‌ها و کله گاوی‌ها

نماهای رومی در مقابل با معماری ایرانی

البته که کارشناسان باور دارند ساختمان‌‌های دارای سبک رومی با ویژگی‌هایی که بالا گفتیم، هیچ تناسبی با محیط شهری  و فرهنگ ایران ندارند. هدف اصلی این سبک نما‌ها بیش تر نمایش سرمایه و دارندگی صاحبان این ساختمان‌هاست. این سبک به بیش تر نقاط مختلف شهری و روستایی حتی ییلاق‌‌ها و قشلاق‌ها هم  کشیده شده. کاوش‌‌های باستان‌ شناسی بیان می‌کنند که سابقه معماری ایرانی به حدود هزاره هفتم پیش از میلاد هم می‌رسد، اما با استقبال ایرانیان از این نوع سبک نما معماری اصیل ایرانی ممکن است فراموش بشود.

البته به تازگی با رونق بوم‌ گردی و پیش رفت فرهنگ، علاقه مردم به معماری سنتی و اصیل ایرانی هم افزایش داشته است ولی نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در یک جلسه خبری از رواج نما‌های رومی اظهار نگرانی کرد و گفت که این مسئله یک معضل جدی در ساختمان‌ سازی است که مسئولان و مهندسان باید به فکر حل کردن آن باشند.

هر کشور و منطقه ‌ای با توجه به تمدن و شرایط اقلیمی و فرهنگی اش دارای سبک‌های معماری منحصر به فرد است و در این میان ایران هم دارای چهار سبک شاخص معماری است که نباید به فراموشی سپرده شود. سبک‌‌های رومی برای اروپا هستند که متناسب با شرایط جغرافیایی آن جا طراحی شده‌اند.

حال باید این سوال را از خود بپرسیم که آیا در ساختمان‌‌های کشور‌های ایتالیا یا یونان هم از سبک‌‌های ایرانی، صفوی یا اصفهان کمک می‌گیرند یا این که فقط این ما هستیم که کمر بر فراموشی فرهنگ، هنر و معماری با سابقه کشور خود بسته‌ایم؟