چه رنگی را برای کجا انتخاب کنیم
31
اکتبر

چه رنگی را برای کجا انتخاب کنیم؟

اگر بخواهیم یک ابزار قدرتمند و انعطاف پذیر برای خانه داشته باشیم، باید از رنگ اسم ببریم. طیف‌های رنگی آن قدر گسترده هستند که عملاً می‌شود هر سایه‌‌ای را به آن اضافه کرد. و برای این کار می‌توان سعی و خطا کرد یا از رایانه برای بهترین ترکیب کمک گرفت. و هر جایی از خانه که بخواهیم، می‌توانیم رنگ اضافه کنیم و حال و هوای بهتری را در آن جا ببینیم. پرداخت‌ها و بافت‌های متنوع و پوشش‌ها و محافظت‌های دیگر هم با رنگ انجام می‌شود. پس می‌بینیم که رنگ فقط یک ابزار زیبایی در طراحی خانه نیست. و آن قدر کارکرد دارد که هر طراح دکوراسیون موفقی به چشم یک نیروی قدرتمند در خانه نگاه می‌کند. قبل از آن باید ببینیم رنگ آمیزی و تغییر دادن آن چه تغییری در خانه ایجاد می‌کند. و قبلتر از آن، بهتر است با خود رنگ آشنا بشویم.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


انواع رنگ ها در دکوراسیون داخلی

ماهیت اصلی رنگ را رنگدانه‌ها تشکیل می‌دهند. اما این رنگدانه‌ها به تنهایی روی سطوح نمی‌نشینند. پس با نوعی ماده چسبی به همراه یک حلال که امکان کار روی رنگ را بدهد، ترکیب می‌شود. خشک شدن این حلال بعد از پاشیدن رنگ روی سطوح، بخار می‌شود و رنگ را خشک می‌کند. در بعضی از رنگ‌ها از رزین‌ها و سیلیکان‌ها استفاده شده تا بعضی از ویژگی‌های رنگ را خاص‌تر بکند. ‌مانند خشک شوندگی سریع‌تر، ضد زنگ گیاهی شدن، اثرات بافتی یا پرداختهای خاص که تنها توسط یک نقاش دکوراسیون ماهر قابل دستیابی هستند.


انتخاب سبک برای انتخاب رنگ هنگام طراحی داخلی

سبک طراحی داخلی در انتخاب نوع رنگ موثر است. برای مثال، در حال حاضر، انواعی در دسترس اند که پارچه، مخمل، چرم، نمای مرطوب، زنگار مس و یا رنگ‌های عتیقه و کهنه را شبیه سازی می‌کنند. بیشتر رنگ‌ها پایه آبی و یا پایه روغنی هستند. هر دو دسته با پرداخت‌هایی متنوع به کار می‌روند که به طور تدریجی از مات تا درخشان و با تفاوت‌های کم به اشکال مختلف با عناوین مات یا یکنواخت، نازک، جلادار، ابریشمین، نیمه شفاف یا کاملا شفاف، طبقه‌بندی می‌شوند.

رنگ‌های پایه روغنی کم روح‌تر به نظر می‌رسند و طرفداران کمتری هم دارند. رنگ‌های پایه آبی مخلوطی از رزین‌ها (معمولا وینیل یا آکریلیک) در یک مخلوط معلق آبی (سوسپانسیون) هستند. البته که آکریلیک‌های پیشرفته و الياف وینیل، به همراه آسترها و یا زیرلایه‌های آکریلیک به همراه لاکها و لعابهای آکریلیک، پرداخت‌هایی را ایجاد می کنند که مانند پرداخت‌هایی که از رنگهای پایه روغن دست می‌آید، حرفه ای هستند.

مزایای اصلی رنگ‌های پایه آبی بر رنگ‌های پایه روغنی این است که رنگ‌های پایه آبی سریع‌تر خشک می‌شوند، بوی آن‌ها بعد از رنگ‌امیزی توی محیط باقی نمی‌ماند. می‌شود بدون تدارکات خاص و دردسرهای معمول، آستین بالا زد و آنها را شست.


مسئله انتخاب رنگ و طراحی داخلی

بسته به نوع دکوراسیون داخلی باید نوع رنگ انتخاب شود. و پاک کردن آنها با مالش مشکل‌تر است و جذابیت کمتری نیز دارند. اگرچه، همه ی این معایب با ورود دوغابهای رنگی و لاکهای جدید مرتفع شده اند، این مواد می‌توانند در مرحله ی بعد (و یا حتی روی دیوارهای امولسیون موجودیا قسمتهای چوبی با پوشش وینیل ابریشمی)، به کاربرده شوند تا عمقی نیمه شفاف و همچنین ماندگاری را حتی به هموارترین سطوح اضافه نمایند.


رنگ‌های ضد چکه

در هردو نوع پایه‌ی آبی و پایه‌ی روغنی، نمونه‌های ضد چکه پیدا می شود. این مدل‌ها نیازی به رقیق کردن یا به هم زدن ندارند. پس خیلی ساده می‌توان آنها را فورا از ظرف قلع اندود در آورد و روی دیوار کشید و رنگ‌آمیزی کرد. سطوحی که با امولسیون جامد و به وسیله ی غلطک کار شده اند، واقعاً بدون چکه هستند. بنابراین خصوصاً برای سقف‌ها مفید هستند.

________________________________________

رنگ‌های آکریلیک

آکریلیک‌ها به خوبی سطح را می‌پوشانند و سریع خشک می‌شوند و نسبت به رنگ‌های پایه روغنی بوی کمتری دارند.

________________________________________

لعاب‌های پلاستیکی (اپوکسی)

این مواد، پرداختی شیشه ای و سخت دارند که در مقابل ناپاکی و خراشیدگی مقاوم هستند و می‌توان آنها را روی کاشی‌های سرامیکی (و همچنین آجرکاری، فلز، فایبرگلاس و چینی) به کار برد. بنابراین، این رنگ‌ها برای رنگ آمیزی دیوارهای کاشی کاری شده در دکوراسیون آشپزخانه یا حمام که موافق با سلیقه ی شما نیست، ایده آل اند. اما این مواد نیاز به اجرای با دقت و زمان خشک شدن طولانی دارند، بنابراین دستورات روی ظرف حاوی آن را به العاب‌های دارای بافت این نوع لعاب هنگامی که خشک می‌شود، از هم باز می‌شود تا پرداختی شکاف دار ارائه دهد، بنابراین این مواد برای رنگ آمیزی قاب بندی‌های چوبی (و همچنین مبلمان چوبی و پایه‌های لامپ) مفید می‌باشند، هرچند یک پرداخت قدیمی دقیق‌تر، با روش‌های دیگری به دست خواهد آمددقت اجرا کنید.

________________________________________

لعاب‌های دارای بافت

این نوع لعاب هنگامی که، خشک می‌شود، از هم باز می‌شود تا پرداختی شکاف دار ارائه دهد، بنابراین این مواد برای رنگ آمیزی قاب بندی‌های چوبی (و همچنین مبلمان چوبی و پایه‌های لامپ) مفید می‌باشند، هر چند یک پرداخت قدیمی دقیق‌تر، با روش‌های دیگری به دست خواهد آمد.

1- به کارگیری نقشها و مرزهای نقاشی شده روی دیوارها و چراغ‌های شیشه ای با رنگ‌های نامتعارف، و آینه ای با قاب گچی رنگ آمیزی شده، یک حس خاور میانه ای خیال انگیز به این اتاق داده است. هلالهای ماه، شمعدانها و سرامیک‌های روی سطح گرانیتي حول تشک براثر اسلامی آن افزوده است.

٢- مستطیل‌ها و مربع‌های عمیق‌تر زرد، طرسي انتزاعی و بسیار جالب پدید می‌آورند، همچنان که زوایای روی این دیوار را درهم می‌آمیزند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر