دکوراسیون اتاق خواب و نقش آن در خواب
26
اکتبر

دکوراسیون اتاق خواب و نقش آن در خواب

ما انسان‌ها همان قدر که می‌توانیم کار کنیم و فعالیت داشته باشیم، به استراحت و تجدید قوا هم نیاز داریم. هر چه قدر که کیفیت این استراحت بالا داشته باشد، قدرت و انرژی فردای ما هم بیشتر می‌شود. پس هر چه قدر که از تکنیک و مهارت در طراحی دکوراسیون داریم برای اتاق خواب کنار بگذاریم. هر چه قدر که در این اتاق، بهتر و با کیفیت تر استراحت کنیم، زندگی سر حال تری هم خواهیم داشت. گول ظاهرهای شیک و لاکچری را نخوریم. گاهی وقت‌ها بهتر است یک اتاق پذیرایی کوچک تر داشته باشیم، اما شب‌ها را راحت تر بخوابیم.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


خواب راحت در سکوت و آرامش

خوابیدن در یک اتاق ساکت، که صدای غیرطبیعی نداشته باشد، یا حداقل به راحتی بتوانید در آن سرتان را روی بالش بگذارید، مهم است. اصلاً همین که بدون یک صدای غیر طبیعی بتوانیم بخوابیم، کیفیت خواب را چند برابر می‌کند.

بخشی از این نکته‌ها را می‌توانیم در طراحی داخلی در نظر بگیریم. مثلاً اتاق خواب را دور از فضایی که بعدترها تلویزیون در آن قرار می‌گیرد، طراحی کنیم. با تحلیل فضاهای مختلف در خانه، اتاق را در جای مناسب بگذاریم.

نکته دوم که باز هم به طراحی داخلی برمی‌گردد، شکل  و فرم پنجره‌ها است. دوجداره بودن پنجره‌ها، صداهای غیرطبیعی را از اتاق خواب می‌گیرد. و در نتیجه کیفیت خواب را بالاتر می‌برد.

بعد از رعایت این نکته‌ها، صداهای طبیعی هم می‌توانید به اتاق خواب اضافه کنید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چه صداهایی طبیعی هستند؟ صدای آکواریوم، دستگاه تصفیه هوا، دستگاه بخور، حوض کوچک، فواره کوچک و… که صداهایشان به صداهای طبیعی نزدیک هستند، روی دیگر صداهای موجود می‌نشینند.


یادداشت مرتبط: فنگ شویی در اتاق خواب – بخش ششم


استفاده از عناصر طبیعی در طراحی اتاق خواب

برای طراحی یک اتاق خواب خاص و متفاوت، از عناصری مثل چوب، سنگ‌های طراحی شده، گلدان‌های طبیعی و عناصر دیگر استفاده کنید. طراحی اتاق خواب با دیوارها و پنجره‌های چوبی، حس حضور در جنگل را به شما می‌دهد. چوب نسبت به سنگ و دیوارهای گچی، حس گرم‌تری دارد. و این احساس را به صاحبان آن منتقل می‌کند که خانه روح طبیعی و گرمابخش دارد.

به عنوان یک اصل این را در نظر داشته باشید، چوب مصنوعی و طبیعی تفاوتی ندارد. فقط این که حالت طبیعت و رنگ طبیعی به خانه منتقل بشود، برای احساس آرامش کافی است. با این حال برای آدم‌های بسیار ریزبین توصیه می‌شود که حتماً از چوب طبیعی استفاده کنند. اگر به آن حس روح و گرمای چوب نیاز دارید، زیر بار استفاده از چوب مصنوعی نروید.


سنگ‌های طراحی شده مانند مجسمه‌ها، دکوری‌های خاص، یا طراحی‌های مدرن به گرمای چوب نیست. اما اگر طرفدار فضای سرد در اتاق خواب باشید، طراحی با سنگ گزینه بهتری است. البته که ترکیبی از این گرما و طبیعت باشد.

استفاده از گلدان کار شده توی دیوار، یا یک گلخانه کوچک در اتاق خواب هم می‌تواند کارساز باشد. در این صورت نیازی به دستگاه تصفیه هوا هم ندارید. چون به اندازه کافی هوای تازه از فضای سبز طبیعی در اتاق خواب استفاده می‌کنید.


یادداشت مرتبط: پارتیشن در اتاق خواب


نور اتاق خواب را برای خودتان تنظیم کنید

همه چیز در طراحی اتاق خواب وابسته به سلیقه مشتری است. از جمله نوری که در اتاق خواب باید باشد. بعضی‌ها در اتاق کاملاً تاریک خوابشان می‌برد و بعضی دیگر در همان اتاق تا صبح کابوس می‌بینند. بعضی‌ها حتی با نور ماه خوابشان نمی‌برد و بعضی دیگر بدون یک چراغ خواب و آباژور احساس ناامنی تا صبح رهایشان نمی‌کند.

پرده‌ها و پنجره‌ها و محل قرارگیری تخت در اتاق خواب، بستگی به این دارد که شما کدام را بیشتر دوست دارید. این که نور صبحگاهی کجای اتاق خواب بیافتد، برای طراحی پنجره‌ها و اتاق خواب‌ها اهمیت دارد.


استفاده از فرش مناسب

فرش‌ها یکی از مهم ترین اجزای اتاق خواب هستند. رنگ و جنس و حتی اندازه فرش برای داشتن یک خواب راحت اهمیت دارد. فرش جلوی اکو شدن صدا در اتاق خواب را می‌گیرد و به ساکت شدن صداهای غیرطبیعی کمک زیادی می‌کند.


رنگ خنثی، گرم یا سرد

برای یک طراح مهم است که بداند سلیقه مشتری در خواب چه شکلی است. اکثر طراح‌ها رنگ خنثی را برای اتاق خواب در نظر می‌گیرند. رنگ‌های خنثی مثل سفید، نقره‌ای، خاکستری و مشتقات این رنگ‌ها باعث می‌شوند که فکر و مشغله‌ها را پشت در بگذاریم.

رنگ خنثی یعنی اینجا قرار نیست به هیچ چیزی غیر از خوابیدن و استراحت فکر کنیم. شاید ساده به نظر برسد، اما آرامش در یک چنین اتاقی بیشتر از اتاقی با رنگ‌های گرم یا سرد است.

رنگ‌های گرم و سرد با توجه به تغییر فصل‌ها، می‌توانند کارآیی شان را از دست بدهند. اما رنگ خنثی، همیشه خودش را با روح و گرمای هوا، باران و آفتاب و برف و شرایط آب و هوایی هماهنگ می‌کند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر