چیدمان منزل

اصول چیدمان منزل

چیدمان منزل در ایجاد حس آرامش و رضایت در محیطی که در آن زندگی میکنیم نقش مهمی دارد. انتخاب وسایل مناسب، هماهنگی رنگ ها در محیط چیدمان درست وسایل به گونه ای که علاوه بر حفظ زیبایی برای رفت و آمداعضای خانواده خللی ایجاد نشود، همگی در حوزه اصول اساسی چیدمان منزل است. چنانچه میخواهید بدانید چه چیدمان منزل شما چگونه باید باشد تا هم خانه ای زیبا داشته باشید و محیطی دوست داشتنی که از آن لذت ببرید با ما همراه باشید تا شما را با اصول  چیدمان منزل آشنا کنیم.

چیدمان منزل
چیدمان منزل

انتخاب وسایل در چیدمان منزل

انتخاب وسایل همواره یک چالش در چیدمان منزل بوده است زیرا گاهی مدودیت های زیادی در این زمینه وجود دار د به طور مثال اگر خانه شما کوچک باشد چگونه می خواهید لوازم خود در فضای خانه جا بدهید؟ در این شرایط چیدمان منزل برای شما سخت خواهد شد. با کوچکتر شدن خانه ها به دلیل کمبود زمین و فضای قابل استفاده نزدیک در درون شهرها دکورایتوها دست به کار شدند تا بتوانند نیازهای کسانی که علاقه بسیاری به استفاده از لوازم منزل دارند ولی به خاطر کوچک شدن خانه ها نمی توانند و اجازه ندارند آن طور که دلشان می خواهد از تمامی اثاثیه مدرن امروزی بهره ببرند. برآورده سازند.

بعضی از آنها بسیار شیک طراحی می شدند آنگونه که طرفداران بسیاری پیدا کردند. میزها، تختها و مبلمان تاشو، جمع شو بیشترین توجه را به خود جلب کردند و چیدمان منزل فوق العاده بود حسن این لوازم در این بود که تنها زمانی که به آنها احتیاج داشتند قابل دیدن می شدند و فضای اطرافشان را اشغال می کردند، حال آنکه پس از رفع نیاز به راحتی تا و جمع می شدند و دوباره از دیدها پنهان می گشتند، در حقیقت داشتن این گونه وسایل در عین نداشتن بود و بدست اوردن فضای باز بیشتر در خانه ها فرصت طلایی به شمار می رفت. میزهای تاشو متصل به اپن آشپزخانه ها، میزهای چند تکه مخصوص پذیرایی که در  تعداد ۳ تا ۵ تایی هستند اما در قالب یک میز در هم فرو می روند و مبلمان تختخواب شو و تخت خواب های مبلمان شو همگی موارد بسیار خوبی برای مرز نانو کردن خانه هایتان می باشد.

شوق و هیجان به دست آوردن چنین ابتکاری در چیدمان منزل طراحان را از مسیر اصلی شان منحرف کرد و باعث شد بعضی از وسایل و انا نیه منزل که باید آسایش صاحب خانه را به همراه داشته باشد البته نه از همان ابتدا بلکه به مرور زمان موجب تنش افراد خانواده می شد. شاید در نگاه اول به این تصویر بگویید چه طراحی جالب و منحصر به فردی دارد ولی ضمیر ناخود آگاه انسان به دنبال احتمالات می گردد تا حداکثر احتیاط و ایمنی را بر ذهن دیکه نماید و سلامت جسم را به نوعی تضمین نماید، همین جستجو و بررسی روزانه ضمیر ناخود آگاه پس از مدتی یک حس تازه و مبهم که دلیلش را هم نمی توانید بیابید در شما بوجود می آورد و آن همان ترس و احتمال سقوط و صدمه دیدن توسط تخت نیمه تاشو بالای سرتان است این حس همیشه با شما همراه خواهد بود.

انتخاب وسایل در چیدمان منزل
انتخاب وسایل در چیدمان منزل

استفاده از تزینات دیواری برای چیدمان منزل

  • استیکر برای چیدمان منزل

استیکر ها برچسب هایی هستند که بر روی دیوار چسبیده میشوند و با هماهنگ کردن آن با طرح و رنگ مابقی لوازم در خانه همچون مبلمان می توان جلوه دیگر وسایل را دوچندان کرده و چیدمان منزل­ را زیباتر کرد. به خصوص اگر دیوارها رنگ روشن داشته باشند حسن رنگ روشن خانه شما بخصوص سفید در این است که شفافیت آن طرح بر چسب های تزیینی دیواری و همچنین اثاثیه و مبلمان تان را بیشتر به چشه می آورد که همین امر هارمونی منظم و جالبی را بین دیوار و دکوراسیون حرفه ای منزل خود بوجود خواهد آورد.

امروزه با تغییر بافت فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی جوامع و از جمله جامعه ایران مقوله اختصاصی بودن فضای اتاق کودک و تزیین فضای آن بر اساس نیازهای ذهنی و روحی کودکان از دوران پیش از تولد و در هنگام  تهیه سیسمونی اتاق کودک تا مراحل مختلف خردسالی، پیش دبستانی و پس از آن دوران نوجوانی مورد توجه جدی خانواده ها می باشد و والدین تلاش می کنند تا در سطوح مختلف اقتصادی تامین کننده این نیاز مهم برای فرزندانشان باشند. مثلا روتختی فرزندتان به رنگ صورتی یا آبی می باشد در طرح های برچسب های تزئینی دیواری نقشی را خواهید یافت که از ترکیب رنگ سیاه و صورتی یا آبی، تابلویی دیدنی بر دیوار تان ماندنی می سازد سیت بودن قسمتی از رنگ استیکر تان بر دیوار سرتاسر سفید همراه با روتختی، البته اگر طرح نمایش دهنده اتاق خواب فرزندتان باشد ارتباطی عمیقی را برقرار می کند که آن بی روحی و یکنواختی گذشته را از بین می برد و منظرهای دلنشین برایتان پدیدار می نماید.

معمولا بیشترین رنگی که در برچسبهای تزئینی دیوار در چیدمان منزل استفاده میشود زمینه ای از مشکی و گاهی همراه با رنگی دیگر می باشد و همین تک رنگی زمینه با ترکیب رنگی رنگ های دیگر آن را خاص و منحصر به فرد ساخته که باعث شده هر فردی از این استیکرها در محیط خانه اش بکار برده پشیمان نگردد و در بعضی موارد نیز افسوس روزهای گذشته بخاطر نبودن آن در زندگی اش را بخورد.

در چیدمان منزل ، پذیرایی نقطه عطفی برای برچسب های تزیینی دیواری ست چرا که به احتی می تواند با هر شی و یا اثاثیه ست گردد و خودنمایی عظیمی در محیط شکل دهد به طور مثال قسمتی یا تمامی پارچه مبلمان شما به رنگ قرمز می باشد حال باید نقشی در استیکرها بیابید که علاوه بر زمینه مشکی اش گوشه ای از طرح آن نیز به رنگ قرمز باشد این هماهنگی میان مبلمان و دیوارتان که پس از نصب برچسب های تزیینی رخ می دهد شور وشعف بسیاری را هنگامی که در آن مکان هستید دریافت خواهید کرد در زندگی پرتنش امروزی هر قدر فضا و طرح های دیوارها و مبلمان در عین زیبایی ساده و آراسته باشند روح، روان و اسایشتان را بیشتر تقویت خواهد کرد. دوری از شلوغی و پرحجمی اثاثیه تنها راه حل مناسب برای چیدمان صحیح دکوراسیون می باشد. در ضمن استیکرهای منحصر به فردتان را می توانید برای تنوع و تغییر فضای اطرافتان هر چند مدت یکبار با پرداخت هزینه ای نسبتا پایین تعویض نمایید.

اگر دیوارهایتان را کاغذ دیواری کرده اید و پس از گذشت چندین سال مشاهده می کنید که رنگ و طرح آن زایل گشته و حسابی به اصطلاح به خورد دیوار رفته و برای جداسازی آن باید سطح دیوار را خراش دهید و صدمه بزنید توصیه می کنم با رنگ روغن غلیظ و حتما روشن و چه بسا پرمایه تر از آن سفید بر روی کاغذ دیواریتان رنگ آمیزی کنید و بعد از خشک شدن دیوار با استیکرهای متنوع و ست کردن آن با اثاثیه و مبلمانتان منزلتان را دگرگون سازید.

جلوه تابلوها در چیدمان منزل

طريقه صحيح نصب تابلو در خانه

در میان اسباب و اثاثیه چیدمان منزل ، بعضی از لوازم، گر چه به لحاظ اهمیت و ضرورت، کارآیی وسایل دیگر را دارا نیستند و حتی در تقسیم بندی، جزء عناصر صرفا دکوراسیونی به حساب می آیند، ولی وجود آنها در چیدمان منزل ، یک ضرورت مه دکوراسیونی بوده و در واقع آنها مکمل لوازم اصلی محسوب می شوند. تابلوها نیز از این جمله اند. این عناصر به ظاهر نه چندان با ارزش تزئینی، می توانند نقش های مهمی را در سیستم دکوراسیونی یک محیط بر عهده بگیرند:

  • بسیاری از تابلوها به جهت آنکه اثر هنری را در قالب نقاشی، فرش، خط، معرق و دیگر کارهای هنری ارائه می دهند، نه تنها خود از ارزش بسزایی برخوردارند، بلکه به در چیدمان منزل به دکوراسیون نیز اعتباری دوچندان می بخشند.
  • در چیدمان منزل ، برخی وظایف را می توان به تابلوها سپرد: چرخش رنگی: تابلوها گذشته از ارزش هنری شان، در یک دید کلی و دورنما، لکه های رنگینی در دکوراسیون فضا محسوب می شوند که در موضوع چرخش رنگی محیط جایگاه ویژه ای دارند. البته اهمیت این موضوع در نمای نزدیک تر و رنگ های به کار رفته در داخل اثر هنری قاب شده نیز کماکان همان میزان را داراست.
تابلو ها در چیدمان منزل
تابلو ها در چیدمان منزل

خطای بصری: با استفاده از تابلوها می توان ابعاد فضا را به لحاظ دیداری تغییر داد که این کار از طریق دو روش امکان پذیر است:

1- هنگامی که تابلویی عمودی با طول زیاد بر روی دیوار نصب می کنید و یا مجموعه ای از چند تابلو را در زیر هم و یا در دو ردیف عمودی کنار هم به دیوار متصل می کنید در هر دو صورت در مبحث دکوراسیون خطی عمودی

بر روی دیوار ایجاد کرده اید که به جهت هدایت حرکت چشم بیننده از بالا به پایین سبب خطای دید او شده و ارتفاع سقف و دیوار بیشتر از اندازه واقعی به نظر می رسد.

همان روش افزایش ارتفاع را می توان با در کنار هم قرار دادن چند تابلوی معمولا یک اندازه بر روی دیوار به افزایش ظاهری طول دیوار تبدیل کرد. حال پس از آشنایی با نقش های مهم کاربردی تابلو در چیدمان منزل باید خاطر نشان کرد نصب تابلو بر روی دیوار نیز کار ساده ای نیست بلکه برای این منظور نیز قوانین خاصی از جمله در نظر گرفتن ابعاد تابلو، وسعت  دیوار، ارتفاع دیوار، فاصله نصب تابلو تا سقف، میدان دید افراد و عواملی مانند اینها وجود دارد ولی مهمتر این است که بسیاری از افراد همواره گمان می کنند یک دیوار خالی بزرگ، تنها جای مناسب برای نصب یک تابلوی متناسب با آن به لحاظ ابعاد است. حال آنکه این تصور نادرست است.

شما می توانید مجموعه ای از چندین تابلو را در یک ترکیب بندی صحیح بر روی دیوار خالی مورد نظر نصب کنید ولی لازم به ذکر است انجام این کار نیز باید ابتدا با در نظر گرفتن شرایط محیطی و به طور کلی هدف از ایجاد چنین ترکیبی صورت گرفته و سپس با یک نتیجه گیری قطعی و صحیح در شکل و فرم، همچنین ترکیب بندی، دست به کار شوید.

گل ها در چیدمان منزل

گل ها در پذیرایی: استفاده از گل در اتاق پذیرایی کار ساده ای است. کافی است به نزدیک ترین گل فروشی بروید و هر گلی که مورد پسند شما است انتخاب کنید و بخرید. به شما قول می دهیم که هر انتخابی که بکنید به فضای اتاق تان خواهد آمد. برعکس اتاقهای دیگر که باید با استفاده از دکوراسیون آنها دیگران را غافلگیر کنید، در اتاق پذیرایی باید به دنبال هماهنگ کردن رنگ ها باشید. یک اتاق زیبا، گل های زیبا و ساده می طلبد. سفید و سبز با هم و سفید و بنفش بهترین انتخابها هستند. اما رنگ های تیره تر را هم فراموش نکنید.

همیشه تصور ما از گیاهان دیدن شاخه و برگ های شاداب همراه با شکوفه ها و گل هایشان می باشد اما ویکتوریا از خانواده مرجان ها آنقدر متفاوت و جذاب است که باید ریشه طویل و پهن زیبای او را نظاره گر باشیم این ریشه دریایی به نام ویکتوریا در یک گلدان بلوری مملو از آب نگهداری میشود که برای سلامت و شفافیت محیط آن می بایست با فاصله زمانی یک یا دوماه به تعویض آن اقدام بورزید البته خاک ژله ای نیز گزینه مناسبی می باشد بخصوص اگر رنگی باشد که دیگر نیازی به عوض کردن آن نیست و به طور دائم می شود در همان خاک ژلهای نگهداری گردد دقت کنید ریشه این گیاه در خشکی بسیار آسیب پذیر است پس هنگامی که آب یا خاک ژلهای آن از سطح ریشه پایین می آید و تبخیر می شود روی آن را با مایع مورد نظرتان پر سازید. برای جلوه بیشتر ویکتوریا را در آکواریومتان قرار دهید تا از زیبایی ماهی ها و ریشه دریایی شگفت انگیز به طور همزمان بهره ببرید به کار بردن نور پردازی های مناسب در داخل آن یا بالای لبه های آکواریوم این دکور آبزی را با شکوه تر خواهد ساخت. بنابراین همیشه استفاده از گیاهان را در چشدمان منزل خود در نظر داشته باشید.

گل در چیدمان منزل
گل در چیدمان منزل