نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل
01
ژوئن

نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل (بخش سوم)

بعد از طراحی خانه نوبت به چیدمان آن و استاده از تزئینات میباشد و پرده یکی از وسایل تزئینی مهم است. همانطور که در بخش های قبلی این مقاله مطرح شد پرده در دکوراسیون داخلی نقش بسزایی دارد و نباید از آن غافل شد. در زیر به چندین نکته مهم در مورد پرده اشاره می کنیم.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


نقش انواع چین های پرده در دکوراسیون داخلی منزل

چین های فرانسوی (پلیسه)

این سرلبه ها که به چین های سه تایی یا گیرهای معروف هستند اجازه میدهند که پرده ها دارای چین های دقیق و زیبایی شوند. شما می توانید نوار چینهای فرانسوی سر لبه را بخرید اما گاهی اوقات نامرتب هستند و اگر خودتان آن را بدوزید بهتر است، این چین ها در سرلبه ها باعث ایجاد سایه و چین های منظمی در پرده می شوند. این سرلبه ها به میله های پرده با چوب پرده ها توسط قلاب گیره هایی که در پشت چین ها قرار دارند متصل می شوند.

پلیسه ها یا چین های ساغری (گیلاسی)

شاید در نگاه اول به نظر نرسد اما نحوه چین دادن و یا پلیسه پرده ها کار مهمی است. چرا که اگر چین های پرده نا مرتب و یا نا موزون باشد تاثیر منفی در دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد داشت. این سرلبه زیبا به روشی مشابه با چین های فرانسوی شکل دهی و محکم می شوند، به هر حال به جای چینهای سه تایی ساده از یک لایه تشکیل می شوند و به وجود می آیند که در این هنگام هر لایه در جای خود برای ایجاد یک ساغر کوچک، محکم و کشیده می شود. برای کمک به حفظ شکل ساغری معمولا توسط یک آستر که به آنها متصل می شود محکم می شوند و با دور پیچی یا آسترزنی متمایز و مشخص می شوند. این چین ها مانند چین های فرانسوی دست بافت می باشند اگر چه نوع نوارهای آماده آن هم موجود است.

نکته: برای یک تأثیر تجملی و حرفه ای تر بر پرده های آستری هریک از لبه ها را با یک نوار غلتان از درازا و به صورت دست باف در آستر پرده لفاف و لایه گذاری کنید.

چین های فلمیش (فلاندری)

 این چین های زیبا که نیاز است در سرلبه های ثابت و بدون حرکت ساخته شده و به وجود آیند اگر با دست دوخته شوند بهتر است. این چینها از چین های ساغری شکل گرفته و ساخته شده اند که به سر لبه ها با یک نخ دست دوز متصل می شوند و گاهی اوقات توسط گره های تزئینی چین می خورند. یک راه دیگر آن است که نخ ها به جای گره خوردن مستقیم به هر چین ساغری به ریشه حلقه های بزرگ وصل می شوند. آنها معمولا بر روی یک شیار یا تخته ثابت می شوند.

پرده در دکوراسیون داخلی
پرده در دکوراسیون داخلی

 چین های جعبه ای

 چین های جعبه ای حلقه حلقه، مناسب و ظریف به نظر می رسند. آنها ممکن است دست ساز باشند اما در عین حال می توانند به صورت دوخته شده به نوارهای سرلبه چین دار هم وجود داشته باشند. چین های جعبه ای بایستی به صورت تجهیزات ثابت سر میله ها به کار روند.

روپوش ها و چین های تزئینی (Smocked)

این سرلبه زیبای دیگری است که برای دکوراسیون داخلی پذیرایی، اتاق های نشیمن و دکوراسیون اتاق خواب مناسب است، اما تولید این سرلبه به استادی و مهارت خاصی نیاز دارد. حتی نوارهای «روپوش تزئینی» که سرلبه های آماده ای را ارائه میدهند، به دوخت و دوز دقیق و استادانه ای نیاز دارد. اگر کل سرلبه با دست دوخته شود پیش از نصب روی پرده باید آن را روی یک کاغذ آزمایش کنید ، روپوشها و چین های تزئینی هم باید به صورت ثابت بر سر میله ها به کار روند.

چین های مدادی

 این چین ها کاربردی ترین و در عین حال کم جلوه ترین چین ها هستند، از این رو بهتر است زیر چوب پرده، نیم پرده یا چین های دیگر قرار گیرند. این چین ها معمولا با کمک یک نوار چین مدادی با سه ردیف برای نصب گیره ها با سوراخهای کوچک استفاده می شوند تا نوارهای باریک سرلبه را جمع کنند.

چین های تجمیع شده

یک سر لبه (نوار پرده) غیررسمی، که بیشتربرای پارچه های حریرو پارچه های بسیارسبک استفاده می شودوبانوارهای باریک دور دوزی شده حدود 5cm از بالای پرده ساخته می شوند. هنگامی که، نخ کشیده می شود ، بالایی نوار پرده . چین به وجود می آورد و زیر پرده تا حدودی جمع می شود.

 

روش های نصب پرده در دکوراسیون داخلی منزل

قالب گیری

 این روش اگر چه غیر رسمی و دارای سبک های گوناگون است برای بیشتر انواع پنجره غیر از اتاق های تیره و تاریک مناسب می باشد. چوب پرده یا میل پرده با اندازه مناسب . به راحتی وارد قالب نوار پرده در بالای پرده شده و یک حالت حلقه حلقه و چین دار به آن می دهد . از این رو چوب پرده یا میل پرده غیر از انتهای نوار پرده کاملا پوشیده می شود .

تسمه

نوارهای تسمه ای متعددی وجود دارند که در آنهازنجیره ای از تسمه ها به بالای چوبی یامیله پرده متصل می شوند. چوب یا میل پرده داخل آنها قرار میگیرد تسمه ها ممکن است از جنس پارچه ی پرده باشند یا جنسی مخالف با پرده داشته باشند. هر دو انتهای تسمه می توانند مانند یک حلقه به پرده دوخته شوند و یا تنها یک طرف آن دوخته و طرف دیگر در جای خود دکمه شود.

دال بری کردن

 ساده ترین و بهترین راه برای آویزان کردن پرده های آشپزخانه با پرده های سبک از یک میل پرده ، استفاده از حلقه های دوخته شده یا متصل شده به آنها می باشد. فضاهای بین حلقه های مجاور به صورت اتوماتیک شکل های دال بری به خود می گیرند. برای دال برهای دقیق تر و جالب تر، می توان زنجیره ای ازنیم دایره های کوچک دوخت و آنها را موازی با لبه بالایی که در مقابل آن است برید و حلقه ها بین دال برها قرار گرفته و متصل شوند.

حلقه

 این نوار پرده شامل حلقه های درشت در لبه بالایی پرده می باشد، پرده به صورت زیبایی تا می شود و چوب پرده در داخل حلقه ها قرار می گیرد.

بند پرده

پرده ها می توانند به روش ها و همچنین با ارتفاعات مختلفی جمع شوند. ارتفاع معمول برای قرار گرفتن قلاب ها برای بندهای پرده، دو سوم فاصله آن تا پایین پنجره است اما بسته به نوع پنجره و نسبت های آن، ممکن است بالاتر یا پایین تر قرار گیرد. یکی از رایج ترین اشکال بندهای پرده مورد استفاده، یک مستطیل بلند و باریک است که با کرباس، محکم یامتصل شده است. این بند پرده می تواند احیانا روی پرده قرار گیرد یا به حلقه هایی که در پایان پرده وجود دارند و یا به حلقه های موجود در پشت و کنار پرده متصل شوند، یا این که به حلقه هایی که در پایان پرده ها وجود دارند و بعد از آن به حلقه هایی موجود در پشت و کنار پرده متصل می شوند. اشکال دیگری هم مانند بند پرده هلالی وجود دارند. نوع دیگری از بندهای پرده از تیوب های پارچه ای آستردار بافته شده به هم تولید می شوند. پارچه ها ممکن است با دو پارچه دیگر بافته و با هم یکی شوند.یکی از سبک ها و روش های دیگر استفاده از «بند پرده های کمانی» است . (بندهای ضخیم با منگوله هایی که از کتان یا ابریشم یا ترکیبی از هردو ساخته شده اند). بند پرده های فلزی هم به عنوان بند پرده شناخته شده اند و گل های برنجی یا نقره ای روی یک رشته بلند (که توسط آن شما می توانید پرده را چین بزنید)، هم از انواع بند پرده هستند.

طناب بندی ایتالیایی

 روش دیگر نگهداری بالای پرده ها در عقب، طناب بندی «ایتالیایی» یا «دو حلقه ای» نامیده می شود. یک خط مورب از حلقه ها در پشت، بین نقطه یک پنجم فاصله پایینی لبه خارجی و نقطه ای حدود یک سوم فاصله پایین به مقدم دوخته می شود. بند سپس از بین این حلقه ها عبور می کند. با کشیدن نخها به یک طرف، پرده هم جمع می شود، مانند پرده های تئاتر، بند پرده های ایتالیایی مفید و موثر به نظر می رسد و بسیار سبک تر از بندهایی است که در پایین قرار می گیرند.

تنظیم نور با پرده در طراحی خانه
تنظیم نور با پرده در طراحی خانه

آراستن پرده

پرده بخش مهمی از چیدمان منزل است بنابراین آراستن آن امری ضروریست. بیشتر پرده ها با پاره ای تزئینات، بسیار کامل تر و شیک تر می شوند، حتی اگر پرده خود دارای تزئیناتی باشد با تزئینات بیشتر، جذاب تر می شود. تزئینات متنوعی با قیمت های گوناگون وجود دارد. آسترکاری متضاد راه جالبی برای تزئین پرده ها است ، به ویژه در مواردی که با بند پرده ی ایتالیایی طناب بندی شده باشند. آنها شامل بعضی از طرح ها در رنگهای مختلف هستند و حتی ممکن است در آنها از پارچه هایی استفاده شود که از عقب به جلو کشیده شده و بسیار زیبا و دقیق است. (من دریافته ام که گاهی اوقات پشت پارچه بسیار جالب تر از جلوی آن است، بنابراین همیشه هر دو طرف پارچه را امتحان کنید.) گاهی اوقات هنگامی که من به آستری با رنگ پارچه ی متضاد برای نشان دادن بندهای پرده نیاز داشتم، تنها با نصب داخلی هر پرده با پارچه متضاد و مغایر روی سطح آستر معمولی مواجه شدم. اگر پرده بزرگ باشد و پارچه ی متضاد گران، استفاده از آستر معمولی برای کل پرده هزینه کمتری خواهد داشت.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر