نقش پنجره ها در طراحی داخلی
26
مه

نقش پنجره ها در طراحی داخلی

پنجره ها یکی از مهم ترین بخش های خانه می باشد که در هنگام طراحی خانه باید توجه ویژه ای به آنها شود. پنجره های زیبایی که نور متعادل همراه با یک منظره دل نشین را فراهم می کنند بسیار مطلوب هستند ولی در عین حال کمیاب و نادرند. خوشبختانه روش های متعددی برای پوشاندن، تزئین کردن، آراستن و جلوه دادن به تأمین کننده های نور و هوا وجود دارد. این ابزارها که در طراحی داخلی امری مهم هستند، شامل پیچیده ترین اشکال پارچه، آویز، حاشیه های تزئینی و بندهای پرده تا ساده ترین ادوات هستند. بین نورگیرها هم انتخاب دشوار است چون نه تنها پارچه ای بلکه از جنس آلومینیوم ، وینیل، پینولیوم، تراشه خیزران، کاغذ و چوب نیز هستند. ادوات جایگزینی مثل نقابها ، کرکره ها، قفسه های چوبی یا شیشه ای ، داربست ها، شیشه های مات، شیشه های رنگی و پنجره های تزئین شده مثل نقاشی نیز وجود دارند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


پنجره در طراحی داخلی
پنجره در طراحی داخلی

تزیین پنجره ها در زراحی داخلی منزل

طراحی پنجره به عنوان بخشی پیوسته به اتاق، از دیزاین جداگانه آن در معماری داخلی ایده بهتری است. البته این به معنای آن نیست که پنجره ها نباید یک نقطه کانونی و مهم در اتاق باشند، درواقع پنجره های بزرگ و علی الخصوص پنجره های منحصر به فرد و غیر معمول، نقطه های كانونی فوق العاده ای می سازند و در اتاقی که جزئیات معماری ویژه و به خصوصی وجود ندارد این پنجره ها می توانند، کیفیت ویژه ای به آن ببخشند، اما پرده ها هم باید در همان بافت و نمای کلی اتاق به چشم بیایند.نصب پرده های مجلل ویکتوریایی در یک دکوراسیون داخلی خانه با سبک مینیمالیستی قطعا ایده جالبی نیست، بر عکس نصب این پرده های خوش دوخت در یک اتاق با دکوراسیون داخلی تجملی و پر زرق و برق بسیار متناسب است. همچنین استفاده از پرده های بسیار روشن، در اتاق هایی که با دقت و ملایمت رنگ شده ، مناسب نیست. موضوع اساسی در دکوراسیون یک اتاق ، مسئله به وجود آوردن یک تناسب معقول با وسایل دیگر موجود در اتاق است. معمولا تزئینی ترین و یا غیرعادی ترین پنجره ها، مثل پنجره های قوسی، طاق نما و پنجره های شیروانی یا درهای دولنگه، مشکل ترین پنجره ها برای تزئین هستند. پیشنهادات و توصیه ها در مورد تزئین این نوع پنجره ها در صفحات آینده داده شده است، با این وجود انتخاب های گسترده ای برای تزئین پنجره های معمولی وجود دارند، که دارای دامنه ای از پرده ها یا نورگیرها در سبک ها و طرح های مختلف ، تا ابزارهای تزئینی کاملا متفاوت است. در مواردی که اتاق شما معرف دوره زمانی یا سبکی خاص است، یا اگر شما راهی ویژه برای تزئین اتاق خود انتخاب کرده اید، انتخاب نوع پنجره ساده تر است. البته این نوع انتخاب بیشتر به اموری خاص، (مانند این که اتاق چه مقدار نور نیاز دارد، و بهترین استفاده برای آن چیست و اینکه چه قدر پول دارید) مرتبط می شود.

حتما آزمایش کنید که چه مقدار نور در یک پنجره پیشنهادی، با تخمین تأثیر آن با ورقه های نصب شده از دست می رود.

آیا پرده های شما با طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما هماهنگ هستند؟

اگر شما می خواهید، اطمینان پیدا کنیدکه پرده های شما کاربردی و متناسب با دکوراسیون داخلی منزل شما هستند. باید، به این سئوالات پاسخ دهید:
1- آیا پنجره های شما به اندازه کافی مقاوم در برابر باد و سرما و مورب و شیب دار برای جلوگیری از ورود سر و صداهای خیابان هستند؟ جدای از اقدامات مؤثر و پر هزینه در پنجره های کنونی و شما برای تبدیل آنها به پنجره های دو جداره خوش فرم و یا حداقل تبدیل آنها به پنجره های مقاوم در برابر باد. اطمینان پیدا کنید که هر پرده ای که شما سفارش می دهید سنگین و دارای لایه آسترى است. حتی بهتر است که، بین شما و جهان خارج، با نورگیرهای رومی یا قرقره ای یا سایه بان ها یک لایه ی پارچه ی متناسب وجود داشته باشد. پرده ها باید، هدر رفتن گرما را کاهش دهند، و از ورود سرما و سروصدای خیابان به داخل اتاق جلوگیری کنند.
2- آیا پنجره ها در اتاق های نسبتا تاریک ، رو به شرق یا شمال (غرب یا جنوب در نیمکره جنوبی) هستند؟ اگر چنین است باید اطمینان پیدا کنید که شما از پنجره هایی استفاده می کنید که کمترین جلوگیری را از ورود نور دارند در این اتاق ها از پرده هایی که به چوب پرده ها در«میانه یا عمق پنجره» متصل می شوند نباید استفاده کرد.
3- آیا پنجره ها رو به جنوب یا غرب هستند(شمال یا شرق درنیم کره شمالی)؟ اگر چنین است، شما احتمالا نور و آفتاب زیادی دریافت میکنید . بنابراین از پارچه هایی که زود کم رنگ و پوسیده می شوند (مانند ابر پشم و رنگ های بسیار روشن) استفاده نکنید. فیلتر کردن نور توسط نورگیرهای مات و یا پرده های ظریف را هم در نظربگیرید.
4- آیا شما در شهر یا شهرک زندگی می کنید؟ یا در مکانی زندگی میکنید که در آن آلودگی های بسیار زیادی در هوا وجود دارد؟اگر چنین است از رنگ های روشن یا ساخت پرده هایی با چین و لایه های زیاد دوری کنید (در آن صورت نیاز نخواهد بود که زیاد شسته شوند).
5- آیا عابران و یا خانه ها یا آپارتمان های مقابل مشرف بر پنجره های شما هستند؟ فراموش نکنید که پرده های توری ، چیت ، وال ، قیطانی و دیگر پرده های مات که در روز حریم منزل را حفظ می کنند، در هنگام شب شفاف هستند. (می توان به جای پرده های حریر از پرده های آشپزخانه (تیره) استفاده کرد که حریم قابل توجهی در منزل به وجود می آورد). راه دیگر ایجاد حریم در داخل اتاق، کار گذاشتن قفسه ها و قطعات شیشه ای متعدد داخل پنجره ها می باشد که شما می توانید از این طریق مجموعه ای از شیشه، چینی، نهال و یا هر سه را نمایش دهید. چهار چوب های درست نصب شده پنجره ها هم می توانند درجه ای از حریم و جلوگیری از نمایان شدن داخل اتاق را به وجود آورند.

نور در طراحی داخلی
نور در طراحی داخلی

6- آیا زیر پنجره های شما رادیاتور نصب شده است؟ غیر از مواردی که پنجره ها بسیار کوچک هستند پرده ها معمولا اگر تا روی زمین ادامه پیدا کنند جلوه بهتری خواهند داشت. ضمن اینکه پوشاندن رادیاتورها به وسیله پرده ها باعث میشود که گرما هدر رود. بنا بر این اگر بنا دارید از پرده ها برای تزئین پنجره های بالای رادیاتورها استفاده کنید به طور یقین بایستی در هر دو طرف آنها را ببندید و از نورگیر یا کرکره هم بهره بگیرید و یا بایستی از پرده ها به کلی صرف نظر کنید و از نورگیرها و کرکره ها به تنهایی استفاده کنید.
7- آیا پنجره های شما عقب نشینی های زیاد و عمیق دارند؟ اگر چنین است بهتر است که پرده ها خارج از عقب نشینی ها آویزان شوند. زیرا که این امر اجازه استفاده از بیشترین مقدار نور در روز را میدهد.
برای داشتن پنجره متناسب با دکوراسیون منزل خود به نکات بالا توجه کنید.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر