نقش نورگیر در طراحی خانه
28
مه

نقش نورگیر در طراحی خانه

نورگیرهای پنجره به عنوان گزینه های جایگزین یا اضافی و جانبی، برای پرده ها به کار می روند و مزیت های زیادی دارند که باید در نظر گرفته شود. هنگامی که یک نورگیر به طور کلی یک قطعه واحد از یک پارچه باشد، طراحی یک پارچه نقش دار را بسیار بهتر از پرده ها نشان می دهد. نور نقش مهمی در معماری داخلی بازی میکند و تاثیر شگرفی بر طراحی خانه دارد. همچنین یک پارچه ساده با یک حاشیه (خواه در داخل و خواه در لبه ها) بسیار جالب و معمارگونه به نظر می رسد، نورگیرهای رومی و قرقره ای هرچند مانند سبک های ساختاری مدرن سال های ۱۹۶۰هستند، در عین حال دارای خطوط مرتبی هستند که برای اشکال گوناگون اتاق ها (خواه مدرن و دوره ای و خواه گزینشی)، متناسب اند.اگر یک پنجره با چهارچوب زیبا دارید، به جای پنهان کردنش می توانید یک نورگیر را درون تورفتگی آن پشت پرده نصب کنید تا نمایان تر شود. اکثر نورگیرها جایگزین مناسبی برای پرده های در پنجره های کوچک یا پنجره هایی که رادیاتور زیر آنهاست یا صندلی زیرشان قرار میگیرد هستند. همچنین می توانید از آنها در کنار پرده هایی که دائما کنار کشیده می شوند استفاده کنید. نورگیرها علاوه بر پوشش پنجره ها نمایی زیبا هم به اتاق میدهند. تمام نورگیرها توسط یک مکانیزم فنری یا طناب کشی، بالا و پایین می شوند، و امکان میدهند نورگیرها روی پنجره کاملا مسطح و صاف باقی مانده در لایه ها و چین های منظم بالا و پایین کشیده شوند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


تنظیم نور با نورگیر در دکوراسیون داخلی
تنظیم نور با نورگیر در دکوراسیون داخلی

انواع نورگیرها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

 پنج نوع اصلی از نورگیرهای پارچه ای پنجره وجود دارد که با توجه به نوع دکوراسیون داخلی خانه خود میتوانید از آنها استفاده کنید: اتریشی، هلالی، بالا کشنده، قرقره ای و رومی.

 نورگیرهای اتریشی

نورگیرهای اتریشی در طراحی خانه ها در عصر روکوکو در قرن هجدهم بسیار رایج بوده اند. علی رغم ایراداتی که به آنها وارد است در موقعیتها و فضاهای خاص بسیار مناسب به نظر می رسند. نورگیرهای اتریشی پهنای زیادی دارند و نوار پرده های آنها بنا به سلیقه انتخاب می شوند، اگر چه اغلب از چین های مدادی استفاده می شود. این نورگیرها توسط نوار باریکی با لایه های منظم، بالا و پایین می شود. یک « نورگیر اتریشی » دارای زنجیره ای از حلقه ها است که معمولا به عنوان بخشی از نوار این نورگیر به پشت آن در خطوط عمودی متصل می شود. هر خط از زنجیرها، با طنابی به هم متصل شده ، که به حلقه پایین تری وصل است. بالای نورگیر به یک تخته ، زیرکوب چوبی یا یک میل پرده «نورگیر اتریشی» متصل می شود، که در بالای چهار چوب پنجره نصب شده است. سوراخهای مارپیچی، زیر تخته چوبی نصب شده اند که طناب نورگیر بتواند از بین آنها عبور کرده و نورگیر آویزان شود. این حلقه ها و طناب داخل آن از یک طرف به همدیگر گره زده شده اند و در نتیجه هنگامی که آنها کشیده می شوند نورگیر بالا می رود. یک نورگیر دنباله دار اتریشی هم به روشی مشابه ساخته می شود، اما طناب از کناره ها حذف، و باعث میشود که پارچه شکل دنباله داری به خود بگیرد. داشتن هر تعداد اسکوپ بین دنباله ها ممکن است اما وجود یک اسکوپ مناسب تر است هر دو نوع نورگیرهای اتریشی معمولا از پارچه های سبک و نازک ساخته می شود، ولی در پارچه های ضخیم تر سخت تر و مناسب تر به نظر می رسند. مانند کتان (این موضوع به خصوص در مورد تنوع دنباله ها صدق میکند).

 نورگیرهای هلالی

 نورگیرهای هلالی اکثرا با نورگیرهای اتریشی اشتباه میشوند که این به خاطر پهنای زیاد آنها است. با این وجود، در حالی که نورگیرهای اتریشی مانند یک پرده کاملا صاف هستند و تنها توری ها و کنگره های آن موازی با سطح پنجره است، یک نورگیر هلالی به طور کامل در بالاترین ارتفاع پراکنده شده است . (این نوع نورگیر به بیش از دو برابر طول پارچه نیاز دارد.) این نورگیر توسط طنابی که بین پارچه و آستری قرار داده شده و در نورگیرهای اتریشی در پشت می باشد)، جمع می شود.

پرده ها یا نورگیرهای بالا کشنده

 این نورگیرها در قرن نوزدهم و در خانه های اشراف بسیار به کار می رفته است. برای مثال رابرت آدام (RobertAdam) آن ها را در طراحی داخلی پارک اوسترلی نزدیک لندن به کار برد. بنابراین آنها پیشینه درخشان و خوبی دارند. آنها تا حدی شبیه نورگیرهای اتریشی هستند و تقریبا شبیه همانها هم کار می کنند. فقط آنها کمی به سطح زمین نزدیک ترند که این باعث شده شبیه یک پرده زیبا و لطیف به نظر برسند.

 نورگیرهای قرقره ای

 قدیمی ترین انواع نورگیرها هستند که هنوز هم بیشترین کاربرد را دارند. آنها اغلب به عنوان نورگیرهای هلندی شناخته می شوند، که این به این دلیل بود که هلند نام آستری کاملا شفاف، موج دار و گران به رنگ چرم گاو میش یا مانيلا بود، که این نوع نورگیرها از آن ساخته می شدند. امروزه این نورگیرها رنگ و چاپ میشوند و در ساخت آنها از هر نوع پارچه ای که به راحتی تا و لایه لایه شود استفاده میشود. این نورگیرها می توانند معمولی یا بسیار عالی و تزئینی باشند، که این بستگی به طرح پارچه یا تزئینات انتهای آن دارد.

نورگیرهای قرقره ای معکوس (وارونه) در این نورگیرها پارچه قرقره شده در پایین قرار دارد. این نورگیربسیار ساده کار می کند که تنها با یک جفت طناب و سوراخهایی بدون سود و استفاده از قرقره یا هر مکانیزم دیگری کار میکند.پارچه باید سبک باشد تا عمل قرقره شدن به سادگی صورت گیرد.

نورگیرهای رومی

 نورگیر رومی صاف است و پهنای آن کامل نیست. هنگامی هم که به پایین کشیده میشود طول آن کامل نیست، این نورگیر به صورت چین های افقی جمع می شود. پارچه این نورگیر به وسیله یک رشته ریسمانهای دوخته شده به صورت موازی با هم پشتیبانی می شود؛ ریسمانها به وسیله بند کشیده میشوند تا چین های موج دار را ایجاد کنند. یک نورگیر رومی میتواند آستردوزی شود یا توسط آستری تیره نیم آستر شود، یا نشود، که این وابسته به پارچه و مقدار نور مورد نیاز در اتاق و حفظ حریم داخل اتاق می باشد. نورگیر می تواند با چین ها یا بندهای لبه دار ، مرزدار یا تزئین شود، یا این که در شکل اصلی خود با یک چوب پرده لب آویز، و یک نقش رنگی باقی بماند. این منطقی است که نورگیرهای رومی را پهن تر از 1/5 متردرست نکنیم.
زیرا که آنها برای جمع شدن بسیار سنگین می شوند و به راحتی و کامل بالا کشیده نمی شوند. اگر پنجره شما بسیار پهن است از دو یا سه نورگیر باریک ترکه «پهلو به پهلو» به هم آویزان و متصل شده اند، استفاده کنید.

تاثیر نور در طراحی خانه
تاثیر نور در طراحی خانه

انواع دیگر نورگیرها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اگر سبک دکورسیون داخلی منزل شما با انواع نورگیرهای بالا متناسب نیست میتوانید از انواع دیگر نورگیرها استفاده کنید. نورگیرها در انواع مختلف و متعددی ساخته میشوند که نظم و زیبایی خاصی را به طراحی های داخلی می دهند.

 نورگیرهای خیزران (بامبو)

 این نورگیرها از نوارهای خیزران در اندازه های مختلف ساخته می شوند و اغلب یک ظاهر لاک پشتی (شکل پوست لاک پشت دریایی) را دارند.

نورگیرهای روزنه ای، کرکره ای

کرکره ها، قطعه ها یا نوارهای فنری، چوبی با پارچه ای محکم هستند که برای باز و بسته شدن روی لولا یا محور طراحی شده اند. کرکره های عمودی که در یک سمت کشیده شده یا حرکت میکنند، راه حل خوبی برای همه ی پنجره های ساختمان های مدرن می باشند.« نورگیرهای با نوارهای افقی» به عنوان مینی نورگیرها شناخته می شوند، در حالی که نورگیرهای با نوارهای افقی پهن تر کرکره های ونیزی نامیده می شوند.

 نورگیرهای چوب کبریتی یا پینولئوم

 این نورگیرها از لایه های چوب (به همین دلیل است که به آنها چوب کبریتی میگویند) ساخته میشود که با کتان به دقت به هم دوخته شده اند. آنها به طور کلی به سمت بالا جمع میشوند و در جای خود با طنابی نگه داشته میشوند. اگر چه گاهی اوقات آنها با سازه فنری فروخته میشوند. اما این نورگیرها معمولا به صورت اولیه و دست نخورده و حالت طبیعی خود و یا رنگ شده با اسپری فروخته میشوند. این نورگیرها برای فیلتر کردن نور بسیار مناسب می باشند و از آنجا که هنگام شب پشت آنها دیده میشود گاهی اوقات با تزئینات رایج تری استفاده می شوند. چون آنها ارزان هستند می توانند به عنوان جایگزین موقت گزینه های گران قیمت استفاده شوند.

 نورگیرهای کاغذی (ورقه ای)

 این نورگیرها مسطح می باشند و مانند قرقره ها بالا و پایین می شوند ولی از ورقه های نرم، ضخیم و انعطاف پذیری ساخته می شوند. آنها ابزار موقتی مناسب دیگری به شمار می آیند.
نورگیرهای اختصاصی متعددی با درجات مختلف عبور نور، و با انواع مختلف میله ها و نوارها وجود دارند که از مواد مختلف ساخته میشوند، که به خوبی کار می کنند، بسیار زیبا به نظر می رسند و همچنین برای ساختمان های مدرن بسیار عالی هستند. نورگیرهای اختصاصی دارای اندازه های مختلفی هستند تا برای ساختمان هایی با اشکال مختلف مناسب باشند و یا این که آنها می توانند توسط کارخانه های سازنده به صورت سفارشی ساخته شوند. اکثر گونه های آن به طور مکرر تبلیغ شده اند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر