نقش رنگ در دکوراسیون داخلی
01
ژوئن

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی (بخش چهارم)

رنگ مدرن یکی از راهکارهای جدید برای متحرک سازی رنگ در طراحی داخلی ساختمان استفاده از روش نوین رنگ آفتاب پرستی با استفاده از ویژگی تغییر رنگ آفتاب پرستان است. مردم می پندارند که آفتاب پرست ها رنگشان را برای هم رنگ شدن با محیط تغییر می دهند. اما پژوهش های دانشمندان نشان می دهد که نور، دما و روحیه ی جانور باعث تغییر رنگ آفتاب پرست می شود. ایده شگفت انگیز رنگ آفتاب پرستی از نانو سلول های قابل کنترل یا دانه های کوچک بلورین که می توانند نور طبیعی را در طول موج های مختلف برای تولید آرایه ای از رنگ های قابل مشاهده برای چشم انسان منحرف کنند، استفاده می کند. هر سلول دارای هسته ای فلزی است که هنگام عبور جریان الکتریکی از آن و یا در واکنش به دما، اندازه سلول را کوچک کرده و پوسته را به سمت داخل می کشد. طی یک روز سرد و دلگیر، دمای پایین اتاق واکنش سلول ها و ایجاد رنگی زنده و گرم را به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر، در روزهای گرم رنگ هایی بسردتر در واکنش به دما تولید می شوند. افزون بر واکنش به آب و هوا، کاربر می تواند رنگ دیوارها را بر اساس شرایط روحی و سلیقه خود با استفاده از یک گوشی هوشمند نیز تغییر دهد. اگر از رنگ فعلی خسته شده اید یا آن را بیش از اندازه درخشان می دانید به راحتی طی و تنها طی چند ثانیه با دستکاری در جریان الکتریکی عبوری از رنگ می توانید آن را تغییر دهید.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده از بتن شفاف در دکوراسیون داخلی

یکی دیگر از راهکارها برای متحرک سازی رنگ در طراحی خانه چه در فضای داخلی و چه در فضای خارجی خارجی ساختمان استفاده از پنل های بتنی سبک و شفاف در نمای خارجی یا فضاهای داخلی ساختمان است که می تواند نور را انتقال دهد و فضا را منعطف بسازد. بدین صورت که بتن شفاف تحت تاثیر نورهای رنگی متناسب با فضا قرار می گیرد و تغییر رنگ خود را به وضوح نشان می دهد.

بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف از جمله محصولات جدیدی می باشد که می تواند برای صرفه جویی در مصرف انرژی در معماری داخلی مورد استفاده قرار گیرد و استفاده از آن سبب استفاده بهینه از نور روز می شود. علاوه بر این بتن عبور دهنده نور می تواند به عنوان یک هنر زیبا در موزه ها و نمایشگاه های خاص مورد استفاده قرار گیرد بتن شفاف امروزه به عنوان یک ماده ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این ماده ترکیبی از فیبرهای نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی استفاده شود. فیبرها به خاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و ترکیبی از یک ماده دانه بندی شده را تشکیل می دهند به این ترتیب نتیجه کار صرفا ترکیب شیشه و بتن نیست، بلکه یک ماده جدید که از لحاظ ساختار درونی و سطوح بیرونی کامل همگن است، به دست می آید فیبرهای شیشه باعث نفوذ نور به داخل بلوک ها می شوند و جالب ترین حالت این پدیده نمایش سایه ها در وجه مقابل ضلع نور خورده است. همچنین رنگ نوری که از پشت این بتن دیده می شود ثابت است به عنوان مثال اگر نور سبز به پشت بلوک بتابد در جلوی آن سایه ها سبز دیده می شوند.

مزایای استفاده از بتن شفاف هنگام طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

امتیاز استفاده از این متریال این است که این ماده فاقد الکتریسیته گرما و تشعشعات خطرناک ماورای بنفش بوده نور خالص و بی خطر و دیگر اینکه با این فناوری می شود نور روز بدون گرما و اشعه های ماورای بنفش را هم به داخل ساختمان ها و نقاط غیر قابل دسترسی به نور خورشید منتقل کرد. دیوارها و پارتیشن داخلی اتاق ها و حمام، پله ها، مبلمان داخلی، پوشش کف در طراحی داخلی با بتن شفاف قابل اجراست. زمان گیرش بتن شفاف به دلیل ساختار آن بسیار کمتر از بتن معمولی است .این امر باعث می شود که بسرعت کار نسبت به بتن معمولی بالا رود. بتن شفاف با توجه به وزن حجمی پائین آن باعث کاهش بارهای مرده بسازه و در نتیجه بار ناشی از زلزله خواهد شد و در برابر زلزله عملکرد بهتری نسبت به بتن معمولی خواهد داشت. بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان، انتقال نور از یک طرف به طرف دیگر، زیبایی ظاهری، کاربرد در تزئینات و دکوراسیون داخلی از مزایای این نوع بتن نسبت به بتن معمولی است. اگر این ماده در طراحی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد، برای نور دفاتر و انبارها نور طبیعی بیشتری می تواند استفاده شود. بتن شفاف نه تنها نور طبیعی بلکه انرژی حرارتی تولید شده از نور خورشید را انتقال می دهد. این بلوک ها می تواند منجر به کاهش زیاد در مقدار الکتریسیته استفاده شده برای نور ساختمان ها و بهینه سازی انرژی شوند.

رنگ و نور در طراحی خانه
رنگ و نور در طراحی خانه

نتیجه گیری

انسان ها با روحیات و مشخصات مختلف همیشه درصدد ایجاد تغییر و تحول و تنوع و کسب تجربه های متفاوت در فضاهای مختلف زندگی خود هستند. انعطاف پذیری از مواردی است که این مهم را در فضاهای روزمره زندگی انسان برقرار می سازد. پس با توجه به نیاز مردم امروز بایستی فضاهای روزمره زندگی انعطاف پذیر طراحی شود و هر فضا با تغییر نیازهای کاربران سازگار گردد. با توجه به اینکه تغییرات دکوراسیون داخلی خانه برای ایجاد فضاهای متناسب با نیاز انسان ها در طول زمان و با ایجاد تغییر و تحولات سریع جامعه هزینه های گزافی را بدنبال دارد می توان با تغییر دادن و احیای دکوراسیون داخلی منزل در راستای انعطاف پذیر شدن نیاز کاربران را برطرف کرد و حس دلبستگی و تنوع را افزایش داد و از هزینه های گزاف و پی در پی تغییر جلوگیری کرد و در نهایت رضایت و آرامش کاربران را از فضا افزایش داد. رنگ و نور نیز دو عنصر مهم و جدایی ناپذیر در ایجاد انعطاف پذیری در فضا هستند که در این مقاله راهکارهایی برای ایجاد انعطاف پذیری بوسیله این دو مهم ارائه شده است.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر