فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی (بخش چهارم)
22
مه

فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی (بخش چهارم)

ما با استفاده از تکنیک های فنگ شویی معنی خاصی را به هر یک از اسباب و اثاثیه در طراحی خانه می دهیم و از این طریق می توانیم انرژی مثبتی را که از آنها ساطع می شود را دریافت نماییم (چی). در خانه ای که وسایل بر اساس اصول فنگ شویی چیده و طراحی شده باشند، اشیاء در هارمونی کامل با یکدیگر و همچنین با محیط  هستند. نباید فراموش کرد که فنگ شویی توانایی ایجاد تعادل میان اشیاء بی جان و جانداران را دارد و در واقع به نوعی روح افراد را با کائنات پیوند می زند. انسان زمانیکه به انرژی لایزال کائنات متصل می شود، انرژی مثبت بی شائبه ای پیدا کرده و آن را در تمام جنبه های زندگی خود منعکس می کند. اگر بخواهید یک شبه تمام ناموزونی های خانه خود را با اتکا به قوانین فنگ شویی از میان بردارید. این امکان وجود دارد که کمی گیج و آشفته شوید. برای درک ارزش و تفاوت های موجود در هر یک از قوانین فنگ شویی نیازمند زمان هستیم.

مراحل فنگ شویی در دکوراسیون داخلی

در وهله اول همین که تشخیص دهید هر یک از وسایل خانه در دکوراسیون داخلی خانه می توانند چه تأثیری را بر روی زندگی شما بگذارند کافیست. نباید فراموش کرد که فنگ شویی علم ارتباط و انتقال جریان انرژی میان جانداران و جامدات است فرآیند انس گرفتن به فنون فنگ شویی را باید با روند آرامی آغاز کرد تا به خوبی متوجه این مطلب شد که هم تغییر کوچک چگونه بر (چی) فضا تأثیر می گذارد. فنگ شویی به ما آموزش می دهد که کلیه مظاهر زندگی اعم از: سلامت، خانواده، سفر، ثروت و … همه و همه در ارتباط تنگاتنگی با کلیه وسایلی هستند که در محیط پیرامون ما واقع شده اند. نکته جالب اینجاست که وقتی با فنگ شویی آشنا شدیم، به راحتی می توانید کلیه ناموزونی هایی را که برای سالیان دراز با آنها زندگی می کرده و از وجودشان بی اطلاع بوده ایم را تشخیص داده و از میان برداریم. پیش از آشنایی با فنگ شویی چشمان شما با موانع ذهنی-دیداری مواجه است که توانایی دیدن صحیح را از شما می گیرند. ولی هنگامیکه از پس لنزهای فنگ شویی به منزل خود نگاه کنید، آنگاه به وضوح در می یابید که ناهنجاریهای موجود در محیط فشار عصبی عظیمی را بر روح و جسمتان تحمیل کرده اند و به آسانی نقاط مشکل زا را پیدا می کنید.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی
فنگ شویی دکوراسیون داخلی

عناصر اصلی فنگ شویی  در دکوراسیون داخلی

در فنگ شویی ۵ عنصر اصلی که به واسطه آنها می توان به هارمونی و تعادل در طراحی دکوراسیون داخلی دست پیدا کرد، عبارتند از :
آتش: نهاد اشتیاق و انرژی بالا
جهت: جنوب، شمال شرقی و جنوب غربی
زمین: نهاد پروردگی، ثبات و پایداری
جهت: مرکز خانه
رنگ های مرتبط : بژ، زرد کم رنگ، لیمویی
فلز: روشنی، قطعیت، شفافیت و با خود صراحت، دقت لیاقت و کفایت را نیز به همراه دارد
جهت: غرب و شمال
رنگ های مرتبط: طوسی، خاکستری و سفید
آب: آسایش، تازگی، آرامش و فراوانی
جهت : شمال و شرق
رنگ : آبی و مشکی
چوب: شادابی، زندگی و نشاط و با خود شفا، حیات، رشد و ثروت را نیز به همراه دارد.
جهت: شرق و جنوب شرق
رنگ های مرتبط : قهوه ای و سیز

معجزه فنگ شویی در دکوراسیون داخلی

برای شروع سعی کنید کار را ابتدا از مراحل ساده آغاز کنید و سپس به مرور زمان به طرف مراحل پیشرفته تر گام بردارید. مبتدی ها برای دعوت فنگ شویی به داخل منازل خود باید به نکات زیر توجه کنند:

از بین بردن ناهنجاری ها

کلیه اشیایی را که دوست نداشته و علاقه ای نسبت به آنها ندارید از محیط اطرافتان حذف کنید. این مرحله اجباری است و شبیه نوعی پروسه روان درمانی است چرا که اولین مرحله ایجاد هارمونی و به مثابه آن انرژی چی در خانه است.

تنظیمجریان هوا و میزان نور

این دو عنصر برای چی خیلی مهم هستند. سعی کنید درب ها و پنجره ها را به طور مکرر باز کنید. برای پاکسازی هوا از دستگاه تهویه یا گیاهان فنگ شویی استفاده کنید. تا آنجاییکه می توانید نور طبیعی خورشید را به خانه راه دهید و کلیه طیف های رنگی را به اتاق وارد کنید.

کشیدن طرح باگوا خانه

طرح باگوا یا نقشه انرژی خنک شویی در هر مکانی متفاوت بوده و مخصوص به همان جا می باشد. سعی کنید نمونه باگوای خانگی خودتان را طرح ریزی کرده و به تصویر بکشید. به این طریق میتوانید ارتباط مناطق مختلف منزل خود با زندگیتان را دریابید. به عنوان مثال منطقه جنوب شرقی خانه ارتباط مستقیم با انرژی پول و ثروت دارد.

تحقیق در مورد ۵ عنصر اصلی فنگ شویی و جهات مرتبط آن ها 

باید تشخیص دهید که هر عنصر در کجا به درد شما می خورد. به عنوان مثال اگر می خواهید در زندگی به موفقیت و کامروایی بیشتر برسید باید از عنصر چوب و آب در مناطق جنوب شرقی خانه بیشتر بهره بگیرید.

یافتن عنصر ولادت فنگ شویی

و با استفاده از آن خانه ای بسازید که از این عنصر حمایت کند. به عنوان مثال اگر عنصر فنگ شویی شما آتش است، باید نمای آتش فنگ شویی را در خانه به منصه ظهور بگذارید. به این منظور می توانید از رنگ هایی نظیر قرمز، نارنجی، ارغوانی، زرشکی، زرد و در اشکال سه گوش و مثلثی استفاده کنید. شما همچنین نیاز مبرمی به استفاده از عناصر قوی چوبی در زندگی خود دارید چرا که چوب آتش را تغذیه می کند.

یافتن عدد «گوا»

با این کار می توانید خود را در وضعیت مناسب قرار دهید و به واسطه آن محل دقیق قرار دادن تخت خواب، نهارخوری و محل کار کردن را پیدا کنید. به عنوان مثال اگر عدد گوای شما ۱ باشد در مواجهه با جهات ریز با شادی و خوشی همراه می شوید.

شناخت سه گانه خانگی فنگ شویی

همیشه در چیدمان منزل خود از نظر ذهنی توجه دقیقی به مثلث سه گانه فنگ شویی یعنی اطاق خواب، حمام و آشپزخانه داشته باشید.

معجزه فنگ شویی در طراحی داخلی
معجزه فنگ شویی در طراحی داخلی

نتیجه

در میان قوانین فنگ شویی باورهایی وجود دارد که موجب دور شدن ثروت، پول و رفاه از خانواده می شود. مردم چین علاوه بر آنکه تکنیک های جذب انرژی ثروت را در زندگی روزمره شان بکار می بندند از باورهایی که موجب دفع این انرژی ها نیز می شوند پرهیز می کنند. یکی از این باورها چکه کردن شیرهای خراب خانه در آشپزخانه و حمام است. چینی ها معتقدند چکه کردن آب موجب هدر رفتن آی و بالا رفتن مبلغ قبض آب می شود و این مساله میتواند میزان جذب ثروت را تحت تاثیر قرار دهد. چینی ها هرگز از گل های خشک نگهداری نمی کنند و اعتقادی به نگه داشتن گلها به عنوان یادگاری ندارند. دور ریختن یادگاری هایی که انسان را یاد خاطرات غم انگیز می اندازند نیز یکی دیگر از تکنیک های فنگ شویی جذب ثروت است. از این رو چینی ها حتی عکسهایی را که آنها را به یاد خاطرات غم انگیز می اندازند مثل عکسهایی که یادآوری طلاق یا شکست در یک پروژه کاری یا تحصیلی را به آنها یادآوری می کنند هرگز نگه نمیدارند . وسایل الکترونیکی خراب و نیمه سوز بخش زیادی از انرژی ها را صرف خود می کنند و تمرکز انرژی ها را برای جذب شادی، ثروت و سرمایه از بین میبرند. پس باید برای تعمیر آنها زودتر اقدام کنید و لوازم خراب را دور بریزید تا انرژی های ثروت را بهتر و بیشتر جذب کنید. در ایران کتاب های بسیاری در این باره ترجمه و منتشر شده است، و همچنین کلاس هایی برای آموزش آن برگزار می گردد و نیز یک فیلم سینمایی به نام نارنجی پوش به کار گردانی داریوش مهرجویی با الهام از این فلسفه و مکتب در سال ۱۳۹۰ ساخته شد.
امید که با استفاده هر چه بیشتر از این فلسفه و فن باستانی چینی در اصول معماری و شهرسازی و طراحی ساختمان به دکوراسیون مناسب تر و چیدمان درست تر دست پیدا کرده و از بین رفتن انرژی های مثبت جلوگیری کنیم تا در نهایت دکوراسیون و محیط زندگی و کار انسانها را به سمت ثروت، محبت و هماهنگی و موفقیت بیشتر سوق دهد.