فنگ شویی در اتاق خواب
13
مه

فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی (بخش دوم)

فنگ شویی را می توان هنر طراحی نظم موزون نامید و ریشه های آن را باید در جهان بینی تائوئیسم و باورهایش جستجو کرد. تائوئیسم در ابتدا به عنوان یک فلسفه با جهان بینی در زمینه هماهنگی بین انسان و محیط، جهت رسیدن به آرامش و توازن تکیه داشت ولی به مرور زمان تبدیل به مذهب غالب در چین شد.
بنیانگذاری تائوئیسم را به لائوتسه (حکیم پیر) نسبت می دهند که حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می زیسته و مولف کتاب تائو ته چینگ می باشد. حکیم پیر نامی عامی است و عده ای تألیف این کتاب را به گروهی از افراد با تخلص حکیم پیر نسبت می دهد کتاب دیگری که تألیفش را به لائوتسه نسبت می دهند، یی چینگ یا یی جینگ است که در آن اصول تائوئیسم مورد بحث قرار می گیرد. تائوئیسم به بسیاری از علوم و فنون چین تأثیر گذاشته است. در زمینه معماری و شهرسازی در کنار ستاره شناسی و جغرافیایی چینی هنر فنگ شویی به وجود آمد که به تعیین محل مناسب برای شکل گیری شهرها و انتخابی مناسب برای استقرار ابینه و قرار گیری مناسب فضای داخلی و چیدمان منزل می پرداختند کوین لینچ (Kevin lynch) از معروف ترین معماران معاصر در مورد نقش این باورها در شکل گیری اغلب شهرهای عمده چین، کره، ژاپن و سایر مناطق آسیای جنوب شرقی داشته که نمونه آن شکل جادویی شهر پکن می باشد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


فنگ شویی  در باستان

در فنگ شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین هر یک از عناصر پنج گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می دادند که تا به امروز در کلیه متون فنگ شویی به جای خود باقی است. جهت های قطب نما نیز در فنگ شویی مهم هستند. هر جهت (شمال، جنوب، شرق، غرب، شمال شرقی، شمال غربی، جنوب شرقی، جنوب غربی) با یکی از عناصر پنجگانه در ارتباط است و بر هم تأثیر دارند. هنگام دکوراسیون یا حتی هنگام ساختن و طراحی ساختمان به این جهت ها دقت می کنند:

۱-آب به شمال
۲-چوب به شرق، جنوب شرقی
۳-خاک به مرکز شمال شرقی، جنوب غربی
۴- فلز به غرب ، شمال غربی

تاثیر فنگ شویی بر طراحی دکوراسیون داخلی
تاثیر فنگ شویی بر طراحی دکوراسیون داخلی

مربع لوشو در فنگ شویی

مربع لوشو (Lo Shu Square) نوعی مربع جادویی ۳ در ۳ است که احتمالا باستانی ترین روش استفاده از فنگ شویی است و طبق افشانه های چینی، امپراتور یو آن را بر لاک یک لاک پشت غول پیکر پیدا کرد به هر خانه این مربع یک عدد تعلق دارد. از هر طرف که این اعداد را جمع کنید حاصل آن ۱۵ می شود. کل طراحی خانه یا طراحی داخلی ساختمان، اتاق، دفتر کار، میز و هر چیزی را می توان بر اساس مربع لوشو و با در نظر گرفتن جدول بالا چید تا بهترین نتیجه را بدهد و هر بخش از خانه به یک حوزه زندگی انسان (مثلا روابط سلامتی ، حرفه ، …) مربوط می شود. البته از مربع لوشو به چند روش مختلف می توان استفاده کرد.


روش های رایج فنگ شویی

١- دورنمای کاری، شغلی، منزلت شما از دیدگاه خودتان
۲- ارتباطات از هر نوع به خصوص ارتباط عاطفی، ازدواج ، شراکت و همراهی طولانی مدت
۳- روابط خانوادگی، گذشته ، نیاکان شما
۴- خوشبختی و سعادت
۵- سلامتی جسمی
۶- خدایان و ارواح، آنهایی که قادر به کمک به شما هستند
۷- کودکان، باروری، خلقت، علایق و اوقات فراغت، هدیه های جالب
۸- دانش و تحصیلات
۹- شهرت ، نام نیک ، احترام

تاثیر فنگ شویی بر طراحی دکوراسیون داخلی
تاثیر فنگ شویی بر طراحی دکوراسیون داخلی

اصول فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی

فنگ شویی در اتاق خواب

1-اتاق خواب یکی از جاهای مهم و محل استراحت، آرامش و کسب انرژی است. بنابراین هر گونه وسایل اضافی مانند تلویزیون، کامپیوتر، وسایل ورزشی و لوازم کار حتی اگر داخل کشو هستند از آن بیرون آورید.
۲- پنجره ها را باز کنید تا هوا و اکسیژن کافی به داخل نفوذ و جریان پیدا کند.
۳- هنگام شب استفاده از نور شمع (وارمر) مناسب است.
اگر این امکان وجود ندارد، برای تنظیم نور از سوئیچ کم و زیاد کننده استفاده کنید.
۴- طیف رنگی از سفید تا شکلاتی برای اتاق خواب مناسب است.
۵- اتاق خواب دارای بزرگترین مبلمان است پس ایجاد تعادل در آن اهمیت زیادی دارد. برای این منظور از دو پاتختی در دو طرف تخت استفاده کنید (یکی کافی نیست) روی آنها وسایل تزیینی قرار دهید تا انرژی را کامل کنند.
۶- بهتر است بالای تخت لبه دار باشد معمولا جنس چوب که با پوشش نرم پوشیده شده باشد مناسب است.
٧- تصاویر اتاق خواب را به دقت انتخاب کنید، زیرا تصاویر با خود انرژی قوی فنگ شویی دارند. بهترین توصیه فنگ شویی برای دکوراسیون اتاق خواب این است که تصاویری را برگزینید که میخواهد در زندگیتان روی دهد.
۸- تختخواب را طوری قرار دهید که به راحتی از دو طرف قابل دسترس باشد.
۹-تلویزیون، رایانه و تجهیزات ورزشی را در اتاق خواب نگذارید. وقتی این اشیا در اتاق خواب موجود باشد انرژی مثبت فنگ شویی آسیب میبیند.
۱۰-تختخواب را در راستای امتداد در اتاق قرار ندهید.
۱۱-شب ها، تمامی درب ها از درب ورودی تا درب کمدها و سرویس بهداشتی، را ببندید. این کار بهترین انرژی موجود را برای سلامتی و رابطه عاطفی شما در فضا ایجاد می کند. کمد اتاق تان را تمیز و مرتب نگه دارید تا احساس صلح و آرامش همواره در شما برقرار باشد. شاید هر فرد از فنگ شویی برداشتی متفاوت داشته باشد.
اما فنگ شویی یک اصل ثابت دارد: لذت و رویاپردازی. در اتاق خوابی که به سبک فنگ شویی طراحی شده احساس عشق، شادی، التیام و آرامش میکنید.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر