فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی
29
آوریل

فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی (بخش اول)

فنگ شویی در زبان چینی به معنای باد و آب است، و کاربرد آن در معماری و دکوراسیون داخلی برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیاء در ساختمانهای مسکونی، تجاری و باغ و … می باشد تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت و هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد. مهم ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هر گونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهت های مناسب است.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


فنگ شویی دکوراسیون داخلی پذیرایی

فنگ شویی به ما یاد می دهد که با تحلیل انرژی های فضای داخلی و بیرون محل کار و زندگی خود کیفیت انرژی های مثبت و منفی اطراف خود را شناخته و با افزایش انرژی مثبت و حذف انرژی منفی کیفیت زندگی خود را بالا ببریم. در فلسفه فنگ شویی، چی (qi یا chi) نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی یا دم کیهانی یا انرژی حیاتی نامیده می شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می کند و جریان داشتن درست و مناسب ( چی ) در خانه بسیاری مهم است.
اما اگر (چی) راکد بماند و نتواند جریان آزادانه ای داشته باشد، به انرژی مخربی تبدیل می شود که (شاچی) نامیده می شود. این پژوهش بر آن است تا با شناسایی تأثیر فنگ شویی بر معماری داخلی گامی برای بهبود کیفیت معماری بردارد. این پژوهش با مطالعه کیفی انجام شده و روش تحقیق آن توصیفی می باشد و ابزار گردآوری داده ها مطالعه منابع مکتوب می باشد. این مقاله به ما تفهیم میکند ما با به کارگیری فنگ شویی میتوانیم محیط کار و زندگی خود را برای رسیدن به اهداف مد نظرمان (سلامتی، شادابی، موفقیت و رفاه) آماده کنیم .

همانطور که امروزه بسیاری از شرکتهای غربی امریکایی و اروپایی نیز جهت پیشبرد منافعشان از این علم در انتخاب موقعیت محل، چگونگی ساخت، مکان مورد نظر نقشه، معماری داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی آن و بسیاری موارد دیگر از کارشناسان این امر کمک میگیرند. به عنوان مثال در انگلستان ساختمان برند مارکس اند اسپنسر و آژانس هواپیمایی ویرجین براساس فنگ شویی ساخته و دکور شده اند.

 

فنگ شویی دکوراسیون داخلی پذیرایی
فنگ شویی دکوراسیون داخلی پذیرایی

تجربیات فنگ شویی درطراحی دکوراسیون  داخلی

منظور از دکوراسیون داخلی منزل و معماری با استفاده از فنگ شویی ایجاد حس نشاط و هماهنگی است یعنی بتوان محیطی ایجاد کرده تا بتوان حداکثر استفاده از انرژی را برای انجام فعالیت های مختص آن محیط بدهد. دکوراسیون بر اساس فنگ شویی کمی با دکوراسیون خانه به صورت سنتی، فرق دارد و لازمه آن از بین بردن انرژی های منفی و قدیمی و ایجاد انرژی های مثبت و استفاده از آن است. یکی از موارد مهم در فنگ شویی، پرهیز از بی نظمی است. حتی اگر از گرانترین وسایل استفاده کنید ولی نظمی بین آنها وجود نداشته باشد، مانند صورت نشسته است و جایگاهی در فنگ شویی ندارد.
تهویه مناسب و نور کافی دو عامل اساسی دیگر در ایجاد انرژی (چی) یعنی همان انرژی مثبت می باشد. بعد از اطمینان از این سه مرحله گام بعدی یعنی داشتن نقشه ای از انرژی خانه است. طرح کلی با نقشه اصلی و واضحی که در آن موارد مختلف مثلا چه رنگی برای چه اتفاقی مناسب است؟ چه تصاویری برای خانه شما مناسبند؟


فنگ شویی طراحی داخلی منزل

طرز چیدمان مبلمان و وسایل برای کمک به بهبود جریان انرژی مطرح می شود. در فنگ شویی جهت قرار گیری یک خانه از اهمیت بالایی برخوردار است این جهت از این لحاظ مورد اهمیت است که انرژی چی از این جهت وارد خانه می شود و برای انرژی چی نیاز به این جهت داریم. پس جهتی از خانه که بیشترین انرژی از آن جهت وارد و خارج می شود جهت اصلی یک خانه است.
انرژی شامل :

  1. ورود و خروج انسانها (درب ورودی خانه)
  2. نور (درب و پنجره ها و پاسیو و بالکن و نورگیر)
  3. صدا (درب و پنجره ها و پاسیو و بالکن و نورگیر)
  4. و سایر موارد از این دست می شود.

خانه ها دارای پشت و جلو هستند و معمولا درب اصلی یک خانه در جلو و درب فرعی در پشت قرار دارد. بیشترین نور یک خانه از قسمت جلویی و نور کمتر از پشت خانه تامین می شود. در ایران مخصوصا در مناطق با آب و هوای معتدل و سرد، خانه ها را جهت داشتن آفتاب زمستان رو به جنوب می ساختند.

 

فنگ شویی طراحی داخلی منزل
فنگ شویی طراحی داخلی منزل

تاریخچه فنگ شویی درطراحی دکوراسیون داخلی

فنگ شویی بیشتر به عنوان هنر چیدمان شناخته شده است. این هنر پنج هزار سال قدمت دارد و به خاطر تاثیرات فوق العاده آن در موفقیت، شادکامی، سلامتی و روابط حائز اهمیت است. اگرچه فنگ شویی هنر چین باستان است، اما امروزه در بسیاری از تمدن ها نظیر آمریکا، ژاپن و هند کاربرد دارد. می توان گفت که فنگ شویی با انرژی محیط پیرامونمان سر و کار دارد.
برای مثال اگر شما به خانه شخصی بروید، شاید برای اولین بار و خیلی فوری احساس راحتی و آسایش داشته باشید و بالعکس ممکن است شما به خانه شخص دیگری بروید که آن خانه بسیار زیبا باشد ولی حس خوبی از آن خانه دریافت نکنید. ما با فنگ شویی متوجه می شویم که این انرژی حقیقی است و بر خیلی از چیزها می تواند تاثیر گذار باشد مانند افکارمان و چیزهایی که در محیط اطرافمان هستند.
حقیقتا فنگ شویی شستشو و پاکسازی در ابعاد جسمانی و ذهنی است. فنگ شویی با جوهر هستی مرتبط است و همانطور که از نامش پیداست در بسیاری از موارد با الهام از طبیعت و شهود شیوه ها و راهکارهایی برای خلق هارمونی و تعادل در درون و بیرونمان ارائه میدهد که موجب آرامش و صلح می‌شود.


سخن پایانی

فنگ شویی نیز مانند هر موضوع و مبحثی دارای زمینه های فکری میباشد که برخی رمز گونه و دشوار و برخی کاربردی هستند. مهمترین اصل فنگ شویی رفع انباشتگی و پاکسازی است. فنگ شویی هنری است ساده، انعطاف پذیر و ملموس برای افزایش نشاط، آرامش و تعادل در زندگی روزمره که با همه سبکهای دکوراسیون داخلی خانه سازگاری دارد. دستورات و مکاتب فنگ شویی بسیار گسترده هستند به طوری که برای کسی که تازه با آن آشنا شده ممکن است گیج کننده و پیچیده باشد ولی با بکارگیری آن میتوان شاهد تغییرات حیرت انگیزی در زندگی خود باشیم.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر