فنگ شویی در اتاق خواب
26
مه

فنگ شویی در اتاق خواب (بخش ششم)

اتاق کودک از مهم ترین بخش های یک خانه محسوب میشود و دکوراسیون آن بخشی از دکوراسیون اتاق خواب است با این تفاوت که در دکوراسیون اتاق کودک ابتدا باید نقشه محل سکونت تان را بررسی کرده و با توجه به جهت خانه نقاط مثبت و منفی را بیابیم و سپس تمهیدات لازم را اعمال کرده و بهترین نقطه را برای کودکانمان در محیط خانه انتخاب کنیم. اما نکات زیر را برای داشتن اتاقی راحت برای کودکانمان پیشنهاد می شود، بهتر است اتاق کودک دارای نور طبیعی و تهویه مناسب باشد و همین طور نزدیک به اتاق والدین.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


فنگ‌شویی اتاق کودک 

هنگام طراحی خانه به این نکته توجه کنید که در اتاق کودک پنجره اتاق کودک باید رو به زندگی باز شود. مثلا یک حیاط پر از گل و گیاهان سبز و شاداب نشاط آور که با دیدن آنها حس طراوت در کودک آفریند. ولی یک خیابان مملو از زندگی هم می تواند مفید باشد. در تمامی موارد حضور سبزی و گیاهان در لب پنجره، انرژی مورد نیاز را برای اتاق فراهم می کند.

فنگ شویی دکوراسیون اتاق کودک
فنگ شویی دکوراسیون اتاق کودک

 انتخاب رنگ در طراحی داخلی اتاق کودک

در انتخاب رنگ در طراحی داخلی اتاق کودک به رنگ سبز توجه ویژه ای داشته باشید چرا که این رنگ با عنصر چوب در ارتباط است و جوانه زدن و رشد گیاهان را به خاطر می آورد و برای رشد کودک مفید است پس بهتر است حتما از این رنگ در اتاق کودک استفاده شود. پس از بین رنگهای موجود رنگ سبز روشن برای اتاق کودک بسیار مناسب است. در استفاده از اکسسوری در اتاق کودک حساسیت به خرج دهید و در دکوراسیون داخلی اتاق کودکان نباید از اشیایی که دارای زوایا و گوشه های تیز هستند استفاده شود. درست است که کودکان به بازی های رایانه ای علاقه‌مند هستند اما دقت کنید که وسایل الکتریکی نظیر تلویزیون و کامپیوتر برای اتاق کودکان مناسب نیستند. اما در مقابل، برای بدست آوردن محیطی آرام و هماهنگ در اتاق بچه ها، نصب تابلوهای شاد، فرش نرم و به طوری کلی استفاده از رنگ های شاد توصیه می شود.
در دکوراسیون داخلی خانه قسمتی را به بازی بچه ها اختصاص دهید و توجه کنید که از رنگ های روشن در محل بازی کودکان استفاده کنید چرا که رنگ های روشن باعث تقویت خلاقیت و شکوفایی استعداد آنها می شود. همچنین جنسیت کودک شما در انتخاب رنگ برای دگوراسیون داخلی اتاق کودک اهمیت دارد. اگر کودک شما پسر است یا فرزند پر جنب و جوش و فعالی دارید، افزودن رنگ های آبی و سرد، شخصیت او را متعادل می کند. توجه کنید که رنگ آبی آرامش بخش است ولی ممکن است کودک را درون گرا کند پس در استفاده از این رنگ باید دقت کنید. برای همین حتما باید با رنگ های گرم تر مانند زرد ترکیب شود. و اگر فرزند شما دختر است و یا فرزند آرام و ساکتی دارید، رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد به او انرژی و اعتماد به نفس کافی برای فعالیت را میدهد. اما توجه کنید که از رنگهای گرم به تنهایی استفاده نکنید.
در طراحی دکوراسیون داخلی اگر مجبور به تقسیم یک اتاق بین چند کودک هستید باید برای هر کدام از آنها موقعیتی فراهم کنید که گوشه ای مخصوص به خود داشته باشند تا کودک حریم خصوصی خود را داشته باشد.

نکته بسیار مهم در اتاق کودکان استفاده از نور مناسب برای مطالعه میباشد که باید به جهت تابش نور دقت ویژه ای داشته باشید. همچنین سعی کنید کلید چراغ مطالعه یا آباژور در کنار تخت آنها باشد تا هر گاه که بخواهند بی آن که از تخت خواب بیرون بیایند مطالعه کنند.

نکات مهم هنگام انتخاب تخت کودک

در انتخاب تخت خواب کودکان حساسیت به خرج دهید و از تخت خواب دو طبقه استفاده نکنید. چون یک کودک خیلی نزدیک به سقف قرار دارد در حالیکه دیگری در قسمت پایین و در فضایی تنگ قرار می گیرد. همچنین تخت نباید زیر پنجره قرار بگیرد، در فنگ شویی اتاق خواب باید به این قسمت توجه کرد چرا که انرژی که از پنجره وارد می شود آن قدر قوی است که خواب بچه را آشفته می کند. بهترین حالت آن است که یک طرف تخت باز و یک طرف آن رو به دیوار باشد، یعنی تخت باید در کنج قرار گیرد تا بچه احساس آرامش و امنیت کند. و حدالامکان بهتر است تختخواب کودک را در جهت شمال و جنوب گذاشته و در اتاق کودک به سمت شمال باشد تا کودک خوابی عمیق و راحت را تجربه کند.

رنگ در اتاق کودک
رنگ در اتاق کودک

نتیجه گیری

فنگ شویی در دکوراسیون داخلی منزل امری بسیار مهم است و بهتر است از اصول آن آگاه بود تا فضایی را برای خود و خانواده خود ایجاد کنید تا محیطی آرامش بخش برای خود داشته باشید. فنگ شویی مانند سایر علوم دارای ریشه هایی در باورها و اعتقادات مردم داشته و به یکباره به وجود نیامده است. فنگ شویی علمی ست که با سایر علوم در ارتباط بوده و در حالت کلی نمیتوان گفت در تضاد با سایر علوم و روش ها در معماری قرار دارد. به طور مثال اگر در فنگ شویی گفته می شود که گوشه تخت خواب نبایستی به صورت نوک تیز باشد ، این هدف تنها به عنوان یک خرافه و یا عقيده غير معقولانه نیست، چون میدانیم نوک تیز بودن تخت خواب میتواند باعث آسیب رساندن به افراد شود. بنابراین شاید بتوان گفت فنگ شویی در برخی موارد بیان مسائل به شیوه ای دیگر است. با در نظر قرار دادن اصول فنگ شویی در دکوراسیون داخلی خانه میتوان فضایی برای رسیدن به اهدافی چون نشاط، آرامش، امنیت و موفقیت در زندگی روزمره را ایجاد نمود. اگردوست دارید تا از فنگ شویی در محیط داخلی خانه خود استفاده کنید بهتر است این مجموعه مقالات را مطالعه کنید.

 


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر