فنگ شویی در اتاق خواب
01
مه

فنگ شویی در اتاق خواب (بخش اول)

خواب یکی از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در سلامت و شادی افراد دارد، اتاقی که در آن استراحت می کنیم، می تواند عامل بوجود آورنده تعادل و سلامتی انسان باشد. به طور کلی هر آن چه در پیرامون مایت از انرژی فعال به وجود آمده است، حتی اشیای بی جان مانند صندلی، میز یا ساختمان دارای انرژی سیال هستند، بنابر این طراحی مناسب و اصلاح دکوراسیون خانه به شیوه ای که انرژی های مثبت، راحت تر جریان یابند، می تواند نقش مهمی در بهره مندی ساکنین خانه از یک زندگی خوب و موفق ایفا کند. این امر، لزوم توجه طراحان داخلی را به هنر چیدمان محیط برای ایجاد تعادل و هماهنگی بهتر میان انرژی هایی که ما را احاطه کرده اند، می طلبد. بر این اساس، از این مباحث، که ریشه در نگرش چینی به جهان هستی دارد به فنگ شویی یاد می شود. فنگ شویی، دانش انتخاب محیطی زنده است که در آن عناصر و انرژی های سازنده فضا با هم در تعادل باشند.

نتیجه این هماهنگی و تعادل، در اجزاء سازنده محیط است. با استفاده از این علم می توان شرایط داخل خانه را به نحو موثری تغییر داد. این امر به راحتی، با تغيير نظم مبلمان خانه با نورپردازی مناسب در گوشت های تاریک خانه عملی است. یک ساختمان استاندارد از لحاظ فنگ شویی باید جایی باشد که انرژی حیاتی خوب به آن وارد شود و در آن جریان یابد. بنابراین ضروری است که فضاهایی چون ورودی بنا، اتاق نشیمن، اتاق خواب، دکوراسیون داخلی آشپزخانه، اتاق بچه، سرویس بهداشتی، حمام و انبار، در طراحی مورد توجه قرار گیرند به گونه ای که کیفیتی تاثیر گذار در زندگی ما داشته و بتوان آن انرژی را در مسیر سالمی به حرکت درآورد. در این مقاله، ابتدا به تاثیر فنگ شویی و طراحی نظم به عنوان تقویت کننده انرژی های مثبت و دفع کننده انرژی های منفی در طراحی داخلی فضای مسکونی پرداخته می شود و در ادامه به بیان راهکارهایی جهت تغییر فضای طراحی داخلی خانه جهت جریان انرژی مثبت می پردازیم.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


اصول چیدمان منزل و فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی هنر باستانی و قسمتی از تعاليم مذهبی-فلسفی تائوئیسم در چین است. ترجمه لغوی فنگ شویی باد و آب است و مفهوم آن این است که هر آنچه در پیرامون مایت از انرژی فعال به وجود آمده است. حتی اشیایی بیجان مانند صندلی، میز و ساختمان اداری دارای انرژی سیال هستند. فنگشویی هنر و علم زندگی متعادل و هم سنگ بین انسان و طبیعت پیرامون اوست. از هزاران سال پیش چینی ها خانه های خود را به کمک فنگشویی مکانی برای خوشبختی می ساختند و می آراستند. فنگ شویی دانش استفاده از قوانین هوشمند طبیعت در کنار ویژگی های روحی، جسمی علایق، احساسات و اهداف افراد در راستای ایجاد هماهنگی، تعادل، آرامش و موفقیت در زندگی است. فنگ شویی، دانشی است که ذهن، جسم و محیط را با قوانین طبیعت هم سنگ کرده و همچنین به افزایش حس خوب فضا کمک می کند. افراد در روز در فضاهای متفاوتی قرار می گیرند. در برخی از این فضاها با حس خوب و خوشایندی مواجه می شوند و در برخی از فضا هیچ نیرو یا حس خوبی آن ها را مجذوب محيط نکرده و دوست دارند به سرعت از آن فضا خارج شوند. این حس در دانش فنگ شویی به “فنگ شویی مناسب یک فضا” در مقابل “فنگ شویی نامنایپ فضای دیگر” تعبیر می شود.

چیدمان منزل و اتاق خواب
چیدمان منزل و اتاق خواب

دانش فنگ شویی در اتاق خواب

دانش فنگ شویی دکوراسیون منزل با اهمیت دادن به خصوصیات و ویژگیهای ذاتی هر فرد، تغییرات فصل ها و جهات جغرافیایی قرار گیری یک فضا و همچنین استفاده از انرژی های طبیعت، پلی را بین زندگی ماشینی انسان وطبيعت هوشمند خداوندی برقرار می کند که نتیجه آن افزایش سطح رشد و سلامتی روانی وجسمی، آرامش، و موفقیت در فضاهای زندگی و کار است. این دانش سالهاست در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان شیوه پایه در معماری داخلی و خارجی از سوی طراحان مورد توجه قرار گرفته و ساختمانهای مشهور زیادی نظیر برج العرب دبی، اپرای سیدنی استرالیا، فرودگاه توکیوژاپن، برج تایپه ۱۰۹ تایوان و صدها ساختمان دیگر با استفاده از این دانش طراحی و اجرا شده است. در مواجه شدن با هر یک از ساختمان های طراحی شده با اصول فنگ شویی علاوه بر حفظ کاربری فضا، زیبایی و همچنین تاکید بر یک مفهوم خاص می توان حس بسیار خوبی را از آن فضاها دریافت نمود.

فنگ شویی دکوراسیون خانه
فنگ شویی دکوراسیون خانه

تقسیم بندی دانش فنگ شویی

دانش فنگ شویی به بخشهای مختلفی تقسیم می شود:

1- فنگ شویی ذهن
2- فنگ شویی جسم
3- فنگ شویی محیط
بخش فنگ شویی محیط به 4 دسته تقسیم میشود:
1- انتخاب زمین (شکل، جهت قرارگیری و انرژی زمین)
2- معماری خارجی (طراحی پلان با نقشه و نحوه قرار گیری دیوارها در فضا)
3- معماری داخلی (طراحی فضای داخلی به همراه دکوراسیون اتاق خواب و چیدمان فضا)
4- محیط خارجی، باغ و فضای سبز (طراحی فضای سبز، پارک، باغ، باغچه، فضاهای شهری)


سخن پایانی

تعالیم فنگشویی بر اصول انرژی «چی»، یین و یانگ و عناصر پنجگانه و جهات هشتگانه متکی هستند. برخلاف دنیای غرب که ماده را نقطه مرکزی همه چیز میداند، از دیدگاه چین باستان انرژی و قدرت زندگی نقش تعیین کننده ای داشته و دارد. بزرگترین هدف فنگ شویی یافتن مکانی است که سلامت روحی و جسمی و بهطور کلی زندگی ما در آن از انرژی چی به طور مثبت تاثیر پذیرد.
چگونه در فنگ شویی تمام عناصر حاوی انرژی میباشند؟
چه رابطه ای بین عناصر فنگ شویی وجود دارد؟
چگونه به کمک فنگ شویی فضای داخلی خانه را اصلاح کنیم یا به عبارتی انرژی های مثبت را به جریان اندازیم؟
چگونه میتوان با فنگ شویی با ارائه راهکارهای مناسب خانه را به مکان سلامت جسم و روح تبدیل کرد؟


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر