طراحی دکوراسیون

  • خانه
  • /
  • طراحی دکوراسیون

 طراحی دکوراسیون در فضاهای مختلف

نحوه طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

اغراق نیست اگر ادعا کنیم طراحی دکوراسیون هنری است که همه افرد به آن علاقه دارند. زیرا هر فردی دست کم دوست دارد محیطی که در ساعات زیادی در آن میگذراند را مطابق با سلیقه خود بچیند. ممکن است شما در یک آپارتمان کوچک زندگی کنید، شاید زندگی در یک خانه‌ی نقلی را دوست دارید یا برنامه‌هایی برای یک باغچه در فضایی کوچک دارید یا شاید صرفاً میخواهید یک گوشه از اتاق خواب­تان را به یک گوشه‌ی دنج مخصوص خودتان تبدیل کنید. ولی چطور همه‌ی وسایلتان را در جایی چنین کوچک جا می‌دهید؟ این مقاله مروری کلی بر روش طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک ارائه می‌دهد.

فضای خود را ارزیابی کنید. اولین مرحله در طراحی دکوراسیون ارزیابی فضای است که در آن قصد طراحی دکوراسیون دارید. ابتدا باید از حود بپرسید کاربری فضا برای شما چیست؟ پیش از شروع طراحی دکوراسیون از باید بدانید مکانی که می خواهید دکور کنید نور زیادی دارد یا تاریک و دنج است؟ آیا قصد دارید از یک فضا برای اهداف مختلفی استفاده کنید؟ پاسخ این سوالات به شما کمک می­کند تا در طراحی دکوراسیون فضای خود درست عمل کنید. و ابزار و وسایل مناسبی را اتخاب کنید. بعضی از انواع مبلمان می‌توانند دو وظیفه همزمان را بر عهده بگیرند: مبل‌های تخت‌خواب‌شو و کاناپه‌هایی که می‌توانند تا شوند تا جای کافی برای مهمانان یا میز قهوه خوری فراهم کنند یا عسلی‌ها ممکن است قفسه‌هایی در زیر خود مخصوص کتاب‌های شما داشته باشند.

اندازه فضایی که انتخاب کرده­اید دیگر پارامتری است که در طراحی دکوراسیون باید به آن دقت شود. شما باید بدانید چقدر فضا دارید محیط را اندازه بگیرید و روی یک کاغذ شطرنجی آن را رسم کنید. این کار به شما کمک می‌کند که تصویری ذهنی برای استفاده‌ بهینه از فضا ایجاد کنید.

در مرحله بعدی طراحی دکوراسیون یک طراح کلی رسم کنید. می‌توانید مستقیماً از یک مداد برای طراحی استفاده کنید و یا اندازه‌گیری کرده، روی کاغذ شطرنجی پیاده کنید و شکل کلی اثاثیه اصلی: مبلمان، گیاهان، محفظه‌های مختلف، فرش‌های بزرگ موجود در فضا را از روی کاغذ ببرید. سپس می‌توانید شکل‌ها را روی کاغذ شطرنجی بچینید و وقتی فکر می‌کنید به طراحی مطلوب رسیده‌اید آن­ها را با نوار چسب بچسبانید. اگر در حال طراحی دکوراسیون یک گوشه‌ی کوچک از اتاقی بزرگ‌تر هستید (مثلاً یک میز مطالعه یا نصفه‌ای که در اتاق خوابگاه مال شماست)، تصمیم بگیرید که می‌خواهید نسبت به فضای بزرگ‌تر باز باقی بماند یا دوست دارید محیطی بسته ایجاد کنید.

در مرحله بعدی طراحی دکوراسیون یک وسیله را به عنوان نقطه‌ی مرکزی انتخاب کنید. فضا کوچک است، پس یک عالمه وسایل بزرگ یا با رنگ روشن می‌تواند باعث کلافگی شده و حس شلختگی را منتقل کند. اگر یک صندلی دسته دار راحت دارید که کاملا با کوسن پوشیده شده یا یک پوستر بزرگ دارید که می‌خواهید در فضای کوچک خود از آن استفاده کنید، آن را به عنوان “مرکز” طراحی خود استفاده کنید. وقتی وسایل تزیینی کوچکتر را انتخاب می‌کنید به رنگ و طراحی اشیا توجه کافی داشته باشید.

طراحی دکوراسیون تنها چیدمان وسایل در کنار یکدیگر نیست بلکه ساختن فضایی است که در آن احساس خوشایندی داشته باشید بنابراین فراموش نکنید که وسایل خود را مرتب کنید سعی کنید محیط شلوغ نباشد. طراحی کاغذی خود را بردارید و از آن برای چیدن یا افزودن وسایل به فضای واقعی استفاده کنید. فعلاً وسایل تزیینی کوچک را نادیده بگیرید و فقط وسایل بزرگ را در جای خود قرار دهید. دور فضا قدم بزنید، در آن بنشینید و یا فعالیتی را که فضا برای آن استفاده خواهد شد را امتحانی انجام دهید. راحت هست یا نه؟ چه چیزی کم است؟

بسیاری از فضاهای کوچک از محفظه‌های نگهداری وسایل محروم هستند. فضای شما چطور؟ اگر اینطور است، استفاده از مبلمانی که به عنوان محفظه‌ی نگهداری نیز کاربرد دارد را در نظر داشته باشید. مبل‌های بی دسته و پشتی می‌توانند باز شوند تا پتوهای راحت را در خود جا بدهند. قفسه‌های کتاب می‌توانند جعبه‌های کفش، جعبه‌های پلاستیکی و سبدها را در خود نگه دارند.

جزییات نهایی را اضافه کنید. سعی کنید رنگ غالب در طراحی دکوراسیون شما رنگ خنثی باشد و بعد با اضافه کردن وسایل کوچکتر با رنگ های مورد علاقه تان به دکوراسیون خود جلوه دهید برای مثال، یک صندلی ساده‌ی قهوه‌ای را با یک بالش طرحدار با رنگ روشن همراه کنید، یا از رنگ روکش محبوبتان در یک قاب عکس کوچک یا وسایل کوچک تزینی روی قفسه‌ی کتاب استفاده کنید. استفاده جزیی از رنگ روشن می‌تواند شما را مجذوب فضا کرده و حس یک فضای بسیار بزرگ‌تر را القا کند. بنابراین توجه به جزیات را در طراحی دکوراسیون فراموش نکنید.

طراحی دکوراسیون در فضاهای مختلف
طراحی دکوراسیون در فضاهای مختلف

نحوه‌ی طراحی دکوراسیون یک منزل اجاره‌ای

راحت بودن در خانه‌تان مهم است شما حق دارید در خانه ای زندگی کنید که طراحی دکوراسیون آن مطابق با سلیقه باشد حتی اگر آن را اجاره کرده باشید. با اینکه نمی‌توانید تغییرات بنیادی در خانه‌تان بدهید، راه‌های دیگری وجود دارند که می‌توانید طراحی دکوراسیون را مطابق سلیقه خود بهبود بدهید. برای طراحی دکوراسیون یک خانه‌ی اجاره‌ای، باید همه‌ی انتخاب‌هایی که در طراحی دارید را پیش از شروع در نظر بگیرید. سپس، زکانی که ایده‌ای نسبت به رنگ‌ها و حس غالبی که انتخاب کرده‌اید داشتید، می‌توانید تزیین دیوار‌ها و استفاده از وسایل ریز و درشت برای ایجاد ظاهری خاص برای منزل خود را شروع کنید.

روش 1: در نظر گرفتن سلیقه در طراحی دکوراسیون

از یک رنگ جسورانه برای دیوار استفاده کنید تا حسی خاص را منتقل کنید. رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، سفید و سیاه، به آپارتمان شما ظاهری تمیز و شسته رفته می‌دهند. از طرف دیگر می‌توانید ظاهری رنگی‌تر را با طیف آبی روشن، سبز، قرمز و نارنجی انتخاب کنید. تعیین کنید که چه نوعی از دکوراسیون را ترجیح می‌دهید و از همان رویه در سراسر خانه پیروی کنید تا دکوراسیون شما یکپارچه به نظر برسد.

قرمز، طیف نارنجی و طیف زرد حسی گرم را در اتاق القا می‌کند در حالیکه طیف خاکستری، سبز و آبی حسی سرد به اتاق می‌دهد.

برای یکنواختی از 3 تا 4 رنگ مکمل در سراسر خانه استفاده کنید. رنگ‌هایی که بر سمت‌های مخالف چرخه رنگ‌ها قرار می‌گیرند، رنگ‌های مکمل هستند. محدود کردن دکوراسیون به 3 تا 4 رنگ، عناصر مختلف موجود در هر اتاق را به هم متصل می‌کند.

زرد و بنفش، آبی و نارنجی و سبز و قرمز همگی رنگ‌های مکمل هستند.

طراحی دکوراسیون شما باید به گونه ای باشد که اتاق‌ها توالی داشته باشند. اگر طراحی دکوراسیون یک اتاق با اتاق دیگری تفاوت عمده و ناهماهنگی داشته باشد، تفاوت بین ظاهر آن‌ها ممکن است آزاردهنده باشد. اطمینان حاصل کنید که طراحی دکوراسیون اتاق‌های مجاور، مضمون و رنگ‌هایی مشابه داشته باشند که توالی را حفظ می‌کنند.

برای مثال، اگر ظاهری خنثی را انتخاب کرده‌اید، اطمینان حاصل کنید که اتاق‌های مجاور ظاهری خنثی دارند.

اگر دنبال ظاهری روستایی هستید، اضافه کردن اتاق‌های مدرن به یکنواختی طراحی دکوراسیون شما لطمه وارد می‌سازد.

از طراحی دکوراسیون مینیمال برای اثاث کشی راحت تر استفاده کنید. یک طراحی مینیمالیست طراحی است که فقط از وسایلی که ضروری هستند، بهره می‌گیرد و از فضای خالی به عنوان عنصری در دکوراسیون استفاده می‌کند. عدم وجود انبوهی از وسایل باعث می‌شود اتاق‌ها تمیز و شسته رفته به نظر برسند. به خاطر اینکه در ایجاد تغییرات خاص در خانه‌ی اجاره‌ای ممکن است، محدودیت وجود داشته باشد، بد نیست که یک طراحی دکوراسیون مینیمال را هم در نظر داشته باشید. اینکار وسایلی که باید با آن­ها دکوراسیون را بچینید، کاهش داده و اثاث‌کشی را هنگام رفتن از خانه راحت‌تر می‌کند.

طراحی دکوراسیون مینیمالیستی معمولاً از رنگ‌های خنثی مانند سفید، سیاه و خاکستری استفاده می‌کند. طراحی دکوراسیون مینیمالیست می‌تواند باعث شود یک خانه‌ی اجاره‌ای کوچک، بزرگتر به نظر برسد. مبلمان بزرگ و حجیم و رنگ‌های درخشان جلب توجه کننده، معمولاً در طراحی دکوراسیون مینیمالیست کاربردی ندارند.

روش 2: تزیین دیوارها

تزیین دیوارها در زیبایی طراحی دکوراسیون شما تاثیر بسزایی دارد از صاحب‌خانه بپرسید که می‌توانید دیوارها را رنگ کنید و یا تغییرات دیگری ایجاد کنید یا نه. بعضی اجاره‌نامه‌ها به مستاجرین اجازه‌ی ایجاد تغییرات بیشتری نسبت به دیگر اجاره‌نامه‌ها می‌دهند. به صاحب‌خانه خود زنگ بزنید و از او بپرسید که در خانه‌ی اجاره‌ای خود مجاز به چه کارهایی هستید. ممکن است قادر باشید که دستگیره‌ها یا سرپیچ‌ها را عوض کنید، دیوارها را رنگ کنید یا کاغذ دیواری بچسبانید.

اگر صاحب‌خانه‌ی شما نمی‌خواهد که تغییر ایجاد کنید، می‌توانید تلاش کنید با توضیح دادن اینکه سعی دارید قیمت ملک را افزایش دهید او را قانع کنید.

همچنین می‌توانید به او بگویید که قبل از اینکه از خانه بروید دیوارها را دوباره رنگ می‌زنید.

اگر اجازه دارید دیوارهایتان را رنگ بزنید. از مغازه رنگ فروشی کاتالوگ رنگ دریافت کنید و آن­ها را مقابل دیوارهایتان بالا بگیرید تا بتوانید بفهمید که رنگ برای دکوراسیونی که می‌خواهید در نهایت به آن برسید، مناسب هست یا نه. بعد، رنگ را از فروشگاه ابزار یا رنگ فروشی خریداری کنید. برای رنگ کردن دیوارهایتان، پارچه‌های جذب کننده‌ی رنگ را پهن کنید و یک لایه بتونه با یک قلم مو روی دیوار ایجاد کنید. سپس، از یک غلتک یا قلم مو استفاده کنید و رنگ را با حرکات طویل و سرتاسری روی دیوار بزنید تا کل دیوار با رنگ پوشیده شود. ممکن است بسته به اینکه دوست دارید دیوار چقدر تیره باشد، چند لایه رنگ بزنید.

شما همچنین می‌توانید به جای رنگ کردن همه‌ی دیوارها یک دیوار اصلی را رنگ بزنید. وقتی رنگی را انتخاب کردید، حتما برای صاحب‌خانه یک کاتالوگ بفرستید تا قبل از شروع رنگ‌کاری تاییدیه او را بگیرید. به رنگبندی که می‌خواهید ایجاد کنید فکر کنید و رنگی را انتخاب کنید که مکمل مبلمان و وسایلی باشد که از قبل در آپارتمان خود دارید. اتاق‌هایی که نور طبیعی زیادی دارند با رنگ‌های روشن‌تر زیباتر به نظر می‌رسند در حالی­ که اتاق‌های تاریک‌تر، مثل زیرزمین، با دیوارهای با رنگ‌ تیره‌تر بهتر به نظر می‌رسند.

به جای رنگ کردن کاغذ دیواری موقتی روی دیوارها بچسبانید. بعضی کاغذ دیواری‌های خاص چسب موقت دارند که شما را قادر می‌سازد که بدون آسیب زدن به دیوار، کاغذ دیواری را جا به جا کرده یا جدا کنید. به دنبال کاغذ دیواری موقتی باشید که با دکوراسیون فعلی شما سازگار باشد و بعد خرید و چسباندن آن به دیوارهایتان را در نظر بگیرید. برای چسباندن کاغذ دیواری، کاغذ پشتی را جدا کنید و آن را صاف و ورقه ورقه روی دیوار بچسبانید.

بعضی کاغذ دیواری‌های موقت ممکن است، نیازمند ترکیب کردن و ساختن یک چسب ضعیف باشند.

اگر نمی‌خواهید همه‌ی دیوارها را کاغذ دیواری کنید، می‌توانید کاغذ دیواری را تنها به حاشیه‌های دیوار چسبانده و اتاق‌ها را با کاغذ دیواری قاب کنید.

از تاثیر لوازم تزیینی در طراحی دکوراسیون غافل نشوید. برای افزودن جذابیت، تصاویر و آثار هنری روی دیوارها آویزان کنید. نقاشی‌ها، پوسترها و عکس‌های خانوادگی، راه‌هایی عالی برای پوشاندن دیوارهای خالی هستند. آثار هنری یا عکس‌هایی را انتخاب کنید که با بقیه اتاق همخوانی داشته باشند. گیره‌های عکس را به دیوار پیچ کنید و نقاشی یا عکس‌ها را آویزان کنید.

برای مثال اگر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنید، عکس‌های سیاه و سفید احتمالاً خوب به نظر می‌رسند. اگر اتاق‌هایی رنگارنگ دارید، باید از نقاشی‌ها یا عکس‌های رنگارنگ استفاده کنید.

روی دیوار قفسه آویزان کنید تا دکوراسیون را برجسته کرده و فضایی برای وسایل ایجاد کنید. قفسه‌ی متصل به دیوارهایتان نه تنها فضایی برای قرار دادن وسایل ایجاد می‌کند، بلکه می‌تواند دکوراسیون را نیز ارتقا دهد. ظرف‌های چینی یا دیگر وسایل دکوری مانند مجسمه‌های کوچک، آثار هنری، سبد یا شیشه‌ مربا روی قفسه قرار دهید تا ظاهری متفاوت به اتاق بدهید. قفسه را بخرید یا خودتان آن را بسازید و آن را در رولپلاک پیچ کنید تا با امنیت کامل به دیوار متصل شود.

در جاهای مختلف خانه آیینه آویزان کنید تا فضا را بزرگتر نشان دهید. آویزان کردن یک آینه در یک اتاق نه تنها باعث می‌شود بزرگتر به نظر برسد، بلکه می‌تواند جزئی از دکوراسیون اتاق هم باشد. به دنبال آینه‌هایی باشید که قاب‌هایی مد روز یا پر از جزییات ریز داشته باشند. می‌توانید آینه‌ها را در راهرو‌ها یا راه‌پله‌های باریک آویزان کنید. همچنین می‌توانید با تکیه دادن آینه به دیوار به جای آویزان کردن، آن را به یک نقطه‌ی مرکزی در چیدمان تبدیل کنید.

تزیین دیوار در طراحی دکوراسیون
تزیین دیوار در طراحی دکوراسیون

روش 3: آراستن فضا با مبلمان در طراحی دکوراسیون

مبل‌های چندمنظوره بخرید تا بتوانید بعدها از آن‌ها استفاده کنید. خرید مبلمانی که بتواند با طیفی از فضاهای مختلف انطباق داشته باشد به شما اجازه می‌دهد، زمانی که از خانه‌ی اجاره‌ای خود می‌روید، بتوانید دوباره از آن‌ها استفاده کنید. مبلمانی مثل کاناپه‌های تخت خواب شو و میزهای تاشو برای خانه‌های اجاره‌ای عالی هستند.

از خریدن مبلمانی که مخصوص فضاهای خاصی از خانه‌ی اجاره­ای شما هستند یا مبل‌هایی که زیادی سنگین هستند، خودداری کنید. در فضای خانه‌ی خود مبلمانی بچینید که دوکاره بوده و به عنوان محفظه‌های نگهداری وسایل مثل قفسه کتاب یا کابینت هم کاربرد داشته باشد. می‌توانید وسایل خانگی را روی محفظه‌های نگهداری وسایل بگذارید تا به تزیینات فضا اضافه کنید.

مبلمان خود را نقاشی کنید تا کمی رنگ به فضا بیفزایید. قبل از اینکه مبلمان خود را رنگ کنید، حتما آن را لخت کنید و سمباده بزنید تا رنگ یا روکش قدیمی را جدا کنید. بعد نگاهی به رنگ‌ها و وسایل دیگر موجود در اتاق بیندازید و رنگی را انتخاب کنید که با باقی دکوراسیون همخوانی داشته باشد.

اگر می‌خواهید طراحی رنگارنگ‌تری داشته باشید، می‌توانید مبلمان خود را با رنگ‌های روشن مثل صورتی، بنفش یا سبز روشن رنگ کنید. اگر یک دکوراسیون سرزنده می‌خواهید، بهتر از یک روکش چوبی روی مبلمان استفاده کنید که با فضای اطراف همخوانی داشته باشد.

سیاه، سفید و خاکستری رنگ‌هایی عالی برای یک طراحی مدرن‌‌تر هستند. از شابلون استفاده کنید تا طرح‌هایی خاص روی مبلمان خود خلق کنید. به جای رنگ کردن مبلمان خود با یک رنگ یکنواخت، در عوض رنگ کردن با شابلون را برای خلق طرح‌هایی خاص و جذاب مد نظر داشته باشید. طرح‌های شابلون می‌توانند رنگ را به یک اتاق اضافه کرده و یک مبل را کاملا برجسته کنند.

می‌توانید شابلون‌های نقاشی را در فروشگاه‌های هنری و صنایع دستی یا اینترنتی بخرید.

از صندلی‌های با طراحی  مدرن استفاده کنید تا افراد را تحت تاثیر قرار دهید. اگر می‌خواهید، ظاهری چشمگیر و رنگارنگ ایجاد کنید، صندلی‌های رنگی پلاستیکی یا مبل کیسه‌ای می‌توانند این کار را در خانه‌ی شما انجام دهند. صندلی‌های مخصوص بار یا مبلمان حصیری می‌توانند حسی روستایی را به دکوراسیون داخلی شما بدهند. اگر به دنبال یک طراحی دکوراسیون مدرن هستید، فقط از مبل‌های پوشیده شده با کوسن ساده‌ی سفید یا سیاه برای خانه‌ی خود استفاده کنید. یادتان باشد که بین رنگ‌ها طوری تعادل برقرار کنید که مبل شما کاملاً با دکوراسیون خانه‌ی شما همخوانی داشته باشد.

برای میزهایتان، رومیزی یا وسایل تزیینی بخرید تا آن‌ها را بپوشانید. چیزهایی مثل گل یا شمع می‌توانند برای میز قهوه‌خوری یا ناهارخوری شما مثل یک وسیله‌ی تزیینی رومیزی چشم‌نواز عمل کنند. اگر می‌خواهید سطح‌های مختلف را آراسته‌تر کنید، می‌توانید رومیزی بخرید تا میزهای خود را با آن بپوشانید. طراحی و رنگ رومیزی باید با باقی دکوراسیون هماهنگی داشته باشد.

میلمان در طراحی دکوراسیون
میلمان در طراحی دکوراسیون

روش 4: استفاده از وسایل تزیینی

لامپ های خوش طرح نصب کنید تا کارایی و جذابیت فضا را افزایش دهید. به نورپردازی خانه‌ی خود نگاه کنید و به دنبال جاهایی باشید که می‌توان لامپ‌هایی کسل‌ کننده را تعویض کرد. می‌توانید آباژورها را با مدل‌هایی جایگزین کنید که از لحاظ زیبایی شناسی مناسب فضای شما هستند یا سرپیچ‌های کسل‌کننده را با نمونه‌هایی با طراحی بهتر عوض کنید. همچنین می‌توانید لامپ‌های رومیزی یا زمینی جذابی بخرید تا نور بیشتری به اتاق اضافه کنید.

پرده‌های جدید برای پنجره‌ها بگذارید تا یک کانون توجه ایجاد کنید. پرده‌های فعلی پنجره‌ها را با پرده‌های جدید جایگزین کنید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید به چه نوع دکوراسیونی برسید و پرده‌هایی بخرید که با بقیه‌ی خانه همخوانی داشته باشند. در اینترنت یا یک فروشگاه چندمنظوره به دنبال پرده‌ها یا پرده‌های پارچه‌ای باشید که با دکوراسیونی که سعی دارید ایجاد کنید، تناسب داشته باشند.

اگر به دنبال طراحی دکوراسیون روستایی هستید، پرده‌های بلند معمولاً با چنین دکوراسیونی همخوانی دارند. اگر به دنبال طراحی دکوراسیون مینیمال هستید، می‌توانید پرده‌های چوبی یا نورگیرهای ونیزی تهیه کنید.

فرش پهن کنید تا کف را محافظت کرده و رنگ نیز به فضا اضافه کنید. فرش‌ می‌تواند ظاهر کف چوبی را تغییر دهد. فرش‌هایی پهن برای اتاق‌های منزل خود خریداری کنید. فرشی تهیه کنید که با یکی از رنگ‌های اصلی موجود در اتاق ست باشد. اگر فرش درست را انتخاب کنید، با بقیه‌ی اتاق تناسب خواهد داشت و وقتی به اتاق نگاه می‌کنید توی چشم نمی‌زند.

اگر مبلمان اتاق طرحدار است، به دنبال فرشی تک رنگ باشید. اگر مبلمان تک رنگ است، به دنبال فرشی طرح‌دار باشید.

گیاهان آپارتمانی را در معرض دید بگذارید تا حسی تازه به خانه بدهید. گیاهان آپارتمانی راهی عالی برای تازه کردن ظاهر دکوراسیون و افزودن کمی رنگ به فضای خانه هستند. بوته‌ها، سرخس‌ها و درختچه‌ها می‌توانند کمی شخصیت به یک اتاق تزریق کنند. همچنین می‌توانید کاشت سبزیجات تازه در آشپزخانه را در نظر بگیرید و با یک تیر دو نشان بزنید، یا یک ظرف گل را برای افزودن کمی رنگ به اتاق‌های خانه در نظر بگیرید.

اگر به دنبال ظاهری پخته هستید، گیاهانی مثل شمشاد، درختچه‌ها، گیاه دم روباهی و سرخس شاخ گوزنی مکمل دکوراسیون شما خواهند بود. ظرفی که گیاه در آن کاشته شده نیز باید مکمل دکوراسیون شما باشد.

از پارچه‌ها و ملافه‌های تزیینی برای افزودن جزییات خوش طرح استفاده کنید. پارچه‌های رنگارنگ، راه موقتی عالی برای تغییر ظاهر یک اتاق هستند. در اینترنت یا یک فروشگاه چندمنظوره بگردید و روتختی، حوله و یا پتوهایی بیابید که ظاهر اتاق شما را زیباتر می‌کنند. اگر به دنبال ظاهری مدرن و شسته رفته هستید، از پارچه‌های ساده‌ی سفید، سیاه یا خاکستری استفاده کنید. اگر به دنبال ظاهری روستایی‌تر هستید، پارچه‌های قهوه‌ای یا پارچه‌هایی با تصاویر رنگارنگ هستند، بخرید.

استفاده از وسایل تزیینی در طراحی دکوراسیون