طراحی داخلی منزل

  • خانه
  • /
  • طراحی داخلی منزل

راهنمای طراحی داخلی منزل برای مبتدیان

طراحی داخلی منزل می تواند فوق العاده هیجان انگیز اما در عین حال دلهره آور باشد. هنگامی که نمیدانید دقیقا باید چه کاری انجام دهید تصویری در ذهن شما ساخته نمیشود و در نتیجه احساس درماندگی و ضعف به شما دست می دهد. به همین دلیل مهم است که یک ایده روشن از آنچه می خواهید و یک برنامه ریزی برای ایجاد آن داشته باشید. شما همچنین باید بدانید که در پروژه چه میزان هزینه می خواهید صرف کنید و در نظر داشته باشید که تزئین خانه خود را با میران بودجه خود امکان پذیر کنید. دکور خانه ارزان قیمت به معنای کیفیت کم آن نیست، بلکه به این معنی است که شما باید خلاق باشید تا ایده های تزئینی مناسب که برای فضای و بودجه شما مناسب هستند را پیدا کنید.

دکوراسیون داخلی منزل برای افراد مبتدی
دکوراسیون داخلی منزل برای افراد مبتدی

خلاقیت در طراحی داخلی منزل

قبل از هر چیز باید بدانید برای چه منظور میخواهید خانه خود را طراحی کنم مهم است که انگیزه خودتان را برای شروع پروژه طراحی داخلی منزل درک کنید. شناسایی آنچه که در دکوراسیون مورد نظر شما مهم نیست دلیل آنکه چرا باید دکوراسیون تغییر کند و اینکه چگونه می خواهید این کار را انجام دهید؟ آیا لازم است که برای طراحی داخلی منزل خود از یک کارشناس کمک بگیرم؟ چه کسی باید به من کمک کند تا پروژه را اجرا کنم؟

اگر شما به استخدام یک طراح داخلی منزل و یا افراد حرفه­ای دیگری، مانند پیمانکار و یا برق­کار نیاز  دارید، تحقیقات خود را انجام بدهید. همیشه با افرادی که احساس راحتی می کنید و منظور شما را متوجه می­شوند و سلیقه شما را درک می­کنند راستخدام کنید. چه زمانی امنتظار دارید که  پروژه شما شروع و تکمیل شود؟ یک برنامه ایده آل برای پروژه خود ایجاد کنید تا بتوانید آن را سازماندهی و پیگیری کنید.

سبک خود را پیدا کنید.

بعد از آنکه همه جوانب را برای طراحی داخلی منزل خود سنجیدید نوبت آن می رسد که سبک مورد علاقه خود را بیابید

بعد از این که اهداف پروژه را برای تیم خود تعیین و مشخص کردید، یک سبک تزئینی را انتخاب کنید. اگر شما احساس قوی از آنچه که می خواهید را ندارید، شروع به بررسی در وبلاگ­ها و مجلات طراحی دکوراسیون کنید تا بتوانید آنچه را که می خواهید به دست آورید. می توانید از تصاویر موجود در اینستاگرام و  پینترست شروع کنید وبه  هر چیزی که دوست دارید یا دوست ندارید توجه کنید حتی  اگر تصمیم به استخدام یک دکوراتور داخلی داشته باشید، این تصاویر به شما کمک می­کند که طراح را با سلیقه خود آشنا کنید و آنها را با خود همراه کنید. تصاویر راهنمای خوبی برای یافتن روش های طراحی داخلی منزل با سلیقه خودتان است.

خلاقیت در طراحی داخلی منزل1
خلاقیت در طراحی داخلی منزل

فضا در طراحی داخلی منزل

قبل از تصمیم گیری در مورد مبلمان و آثار هنری ، باید فضای مورد نظرتان را بشناسید، بنابراین اندازه گیری اتاق، از جمله اندازه درب ها، بسیار مهم است. به این ترتیب، اگر مبلمانی بخرید که اندازه آن برای خناه شما مناسب نباشد شما نمیتوانید از انها در خانه خود بهره بگیرید.

ممکن است وسوسه شوید که در یک روز تمام سرویس چوبو مبلمان خود را بخیرید اما این روش مقرون به صرفه نیست. شما میتوانید ابتدا یکی از وسایل چوبی که خریداری کرده­اید را در خانه خود ببینید. سپس شرایط را بررسی کنید تا متوجه بشید به چه چیزی نیاز دارید، برای مثال یک میز کنار مبل برای نوشیدنی. همچنین در نظر داشته باشید که نیازی نیست در طراحی داخلی منزل خود تمام اتاق را از وسایل پر کنید  شما نیازی به پوشش هر متر مربع اتاق خود با مبلمان و وسایل و یا هنر و استعداد خود ندارید.

روشنایی در طراحی داخلی منزل

در طول روز، مقدار نور طبیعی را که در اتاق می بیند، ارزیابی کنید و ببینید که در کجا نیاز به سیستم روشنایی دارید. اطمینان حاصل کنید که لامپ روشنایی خود را به طوری تنظیم کنید که  سطوح و منابع مختلف اتاق، مانند چراغ طبقه ها، چراغ های روی میز و آینه دیوار روشن باشد. اگر فضای شما نور طبیعی کافی نداشته باشد، آینه، نور شما را به حداکثر می رساند. همچنین، مطمئن شوید که لامپ های با ولتاژ درست و مناسب را خریداری کنید، ممکن است به نظر موضوع واضحی باشد، اما اشتباه رایجی است.

خلاقیت در طراحی داخلی منزل
خلاقیت در طراحی داخلی منزل

رنگ در طراحی داخلی منزل

ممکن است در طراحی داخلی منزل خود ایده های زیادی در خصوص استفاده از رنگ ها و ترکیب و هماهنگی وسایل از نظر رنگ داشته باشید، اما مطمئن نباشید که کدام را انتخاب کنید، در نظر بگیرید که آیا می خواهید یک رنگ غلب در طراحی داخلی منزل شما گرم یا سرد باشد. سپس، رنگ های دیگری را در قالب اقلامی مانند بالش، پتو و لوازم جانبی به دکوراسیون خود اصافه کنید.

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی رنگ هایی هستند که از مقداری سفید برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های اولیه ماننده صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جز رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشات گرفته است نیز صدق می کند.

رنگ های خنثی در طراحی داخلی منزل از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و کاربردی هستند : خنثی بودن آنها به این معناست که می توان به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست رفتن زیبایی های بخصوص هر یک ترکیب مناسب در فضا ایجاد کند. اگر فضا به قدری از لوازم دکوراسیون پر شده باشد که احساس آرامش را بر هم ریزد ، یکی از راههای ایجاد تعادل در محیط با حفظ همان وسایل ، رنگ آمیزی سطوح اصلی یا تعویض پوشش هي ثانوی ماننده پرده ، رومبلی و … به یکی از رنگ های خنثی است. وسایلی را که می خواهید در هنگام ورود به فضا نظر مخاطب را به خود جلب نکنند به رنگ خنثی در آورید. از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی و فرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد. به کار گیری رنگ های خنثی در محیط نیز با اهداف گوناگون در طراحی داخلی منزل صورت می گیرد.

با هم آیی بعضی رنگ ها

  • سازگاری طیف های نارنجی ، قرمز و صورتی پر رنگ برای فضایی دوستانه و آرامش بخش
  • با هم آیی آبی روشن و شکلاتی پر رنگ برای طراحی داخلی منزل
  • آمیزه سبز زیتونی و سفالی گرم برای نمای امروزی و خشن
  • تقابل بنفش کمرنگ و کرم طلایی برای سبک ظریف و آراسته

کفپوش در طراحی داخلی منزل

در طراحی داخلی منزل اضافه کردن فرش یا قالیچه یک راه آسان برای جلوه دادن به خانه است. اندازه فرش را به گونه ای انتخاب کنید که تمام فضا را اشغال نکند. اگر شما یک فرش برای یک منطقه که رفت و آمد زیادی دارد می خواهید انتخاب کنید، توجه کنید که فرشی با دوام مانند: پشم را انتخاب کنید. برای مناطق رفت و آمد زیادی نیست می توانید از نمونه های لوکس، مانند پوست گوسفند یا ابریشم انتخاب کنید.

رنگ در دکوراسیون داخلی منزل
رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

انواع فرش های مورد استفاده در طراحی داخلی منزل

فرش های پرز دار: فرش پرزدار یا موکت منگوله ای،90% از کل فرش های تولیدی کارخانه ها را تشکیل می دهد. بر روی یک ماشین که دارای تعداد زیادی سوزن است، الیاف به یک لایه زیر کار اصلی از جنس لاتکس ترکیبی با قابلیت ارتجاعی، دوخته میشود و سپس لایه دیگری برای تأمین پایداری ابعادی و سادگی نصب و اجرا در زیر آن افزوده می شود.

فرش های ریزبافت: فرش های ریزبافت حدود 2% از تولید صنعتی فرش را به خود اختصاص می دهد. در این نوع فرش، بر روی یک دار قالی الیاف پرز به الیاف زیر کار بافته می شود. این فرآیند، پایداری ابعادی بیشتری نسبت به موکت منگوله ای فراهم می کند. در پایان بافت، برای اطمینان از ثبات و دوام بیشتر، یک لایه لاتکس در پشت آن کار می شود. فرش های ریزبافت معمولا گران تر از دیگر انواع فرش هستند.

فرش های پیوندی: فرآیند پیوند از طریق گداختن، الیافی را که بر روی یک لایه زیر کار چسبیده اند، به یکدیگر پیوند می دهد این دسته فرش ها بدون پرز بوده و با کاتر برش می خورند.

فرش های مدولار:غالب انواع فرش های پیوندی از نوع کف پوش های مدولار است و هر قطعه در صورت آسیب دیدگی، به سادگی جایگزین می شود. این نوع پوشش یا کارایی بالا، برای محیط های آموزشی، اداری و عمومی بسیار مناسب بوده و امروزه به طور فزاینده ای به پروژه های مسکونی راه یافته است.

هنر در طراحی داخلی منزل

هنر در طراحی داخلی منزل فرصتی برای انعکاس سلیقه شما است، بنابراین برای آن وقت و انرژی صرف کنید و از تجربه کردن نترسید. ارزیابی کنید که چه سبکی الهام بخش شما هست و چقدر شما در حال حاضر مایل یا قادر به سرمایه گذاری در طراحی داخلی منزل خود هستید. اگر شما بودجه محدودی دارید، گزینه های زیادی مانند نمایش های هنری، فروشندگان خیابانی و وب سایت هایی که می توانید پوستر هایی از هنرمندان شناخته شده و یا قطعات اصلی از استعدادهای در حال پیشرفت خریداری کنید وجود دارد. همچنین، به یاد داشته باشید که هنر فقط عکس یا بوم و قاب نیست، هنر در طراحی داخلی منزل می تواند هر چیزی باشد. هنر و خلاقیت در طراحی داخلی منزل به شما کمک میکند با ترکیب رنگ های خنثی و متضاد هماهنگی و هارمونی به فضای داخلی خانه خود اضافه کنید.

نقش در طراحی داخلی منزل

نقش، عنصری تکرارشونده است که بر یک شبکه منظم و یکنواخت قرار می گیرد. نقش ها چه در پارچه به کار روند و چه در پوشش دیوارها و کف، به سطوح اتاق هیجان دیداری می دهند. این نقوش،با عناصر تکراری خود در سراسر سطح. تعادل و نظمی چشم نواز ایجاد می کنند و یک طراح خبره از آن ها برای ایجاد یک طرح دلخواه بهره می برد. نقش ها ممکن است یک سطح کامل را بپوشانند و تمام عناصر را در هم آمیزند و یا در مقدار بسیار کم و برای برجسته نمودن برخی عناصر در فضا به کار گرفته شوند. علیرغم آن که قوانین تدوین شده ای برای چگونگی کاربرد نقوش وجود دارند. اما درک تاثیر نقش ها در یک فضای داخلی بسیار مهم است.

تاثیرات نقش ها

سطوح منقوش، خوانش نسبی فضا را تغییر می دهند. عناصر تکراری با مقیاس بزرگ، طرح هایی پیچیده و رنگ های متضاد در اتاقی بزرگ به کار گرفته می شوند مشروط به آن که تنها بخشی کوچک از آن را در برگیرند. نقش های پیچیده باید برای پارچه ها و کف پوش ها در نظر گرفته شود و در صورت استفاده برای پوشش های دیواری، به دقت و احتیاط به کار رود.

نقش های با خطوط عمودی به ارتفاع یک اتاق با سقف کوتاه می افزاید. پرده هایی که از سقف تا زمین امتداد دارند، با خطوط عمودی، اتاق را بلندتر و در مقابل، نقش های با خطوط افقی، اتاق یا مبلمان را عریض تر نشان می دهند.

نقش ها بر حالات فضا تاثیر می گذارند. یک نقش گل دار بر روی یک سطح، حسی متفاوت نسبت به نقش هندسی بر همان سطح ایجاد می کند. نقش ها حاکی از شیوه ها و تمایلات هستند و حالت های یک محیط داخلی را به سرعت تنظیم می کنند.

نقش ها ممکن است یک سطح یا مبلمان را بارزتر کنند یا حتی به صورت استراتژیک، چشم را به یک نقطه کانونی(Focal Point) بدوزند.

مقیاس یک نقش، میزان پیچیدگی و یا شلوغی آن را بر روی سطح تعیین می کند. برای مثال، نقشی که یک طرح با مقیاس کوچک را تکرار می کند، از سوی دیگر اتاق همچون یک رنگ توپر به نظر می رسد در حالی که از فاصله کم، تک تک نقش ها قابل تشخیص است.رنگ ها اهمیت فراوانی در شکل گیری نقش ها دارند. رنگ های متضاد در یک نقش موجب پویاتر شدن آن می شود و یک نقش با تونالیته تک رنگ، حرفه ای تر و تاثیر گذار تر خواهد بود. بنابراین این موارد را در دکوراسیون داخلی منزل خود رعایت کنید.

بافت هم جایگاه مهمی در شکل گیری نقش دارد. بافت بر روی یک پارچه تک رنگ، نقشی می آفریند که بر جذابیت پارچه ساده می افزاید.