طراحی خانه

طراحی خانه چیست؟

طراحی خانه یا طراحی خانه ویلایی, طراحی خانه کوچک، طراحی خانه دوبلکس شامل پیاده سازی کلیه اصول طراحی، ساخت، چیدمان، نورپردازی، طراحی فضا و .. است که باعث می شود یک محیط نه تنها هماهنگ متناسب و زیبا به نظر برسد بلکه امکانات رفاهی و نیازمندی ها به بهترین نحو برآورده شود.

تعریف طراحی خانه
تعریف طراحی خانه

مراحل طراحی خانه

1- اولین مرحله در طراحی خانه دلیل انجام تغییرات را مشخص کنید. سعی کنید در این مرحله قبل از شروع کار، دلیل نیاز به تغییر را مشخص کنید. مثلاً ممکن است دلیل انجام تغییر، بازتر کردن فضا، نامناسب بودن شکل، فضا یا اندازه فعلی منزل باشد.

2- دومین مرحله در طراحی خانه استخدام یک معمار را در نظر داشته باشید. می‌توان دستمزد معمار را به صورت ساعتی پرداخت کرد. معمار کمک می‌کند یک بررسی اجمالی از تلاش‌های مورد نیاز داشته باشید.

3- سومین مرحله در طراحی خانه ، یک طراح آشپزخانه استخدام کنید. هزینه استخدام طراح آشپزخانه کم است و در عین حال این کار کاملاً موثر است چون طراح، دانش و تجربه زیادی در این زمینه دارد.

4- چهارمین مرحله در طراحی خانه با یک پیمانکار مجاز صحبت کنید. به پیشنهادات و قیمت گذاری اولیه او توجه کنید تا بعدا وقتی قصد انجام کار را دارید از هزینه‌های کار غافل گیر نشوید.

5- پنجمین مرحله در طراحی خانه در صورت نیاز به دریافت وام، در مراحل اولیه کار مشاوره‌های لازم را دریافت کنید. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که آیا شروط لازم برای دریافت وام را دارید یا خیر و در رابطه با هزینه‌ها بهتر برنامه ریزی کنید.

6- ششمین مرحله در طراحی خانه ، سعی کنید هزینه‌های انرژی را کاهش دهید. اکثر خانه‌های قدیمی در قسمت دیوارها، سقف و فنداسیون، عایق بندی ضعیفی دارند. استانداردهای قانونی لازم برای نوسازی یا ساخت منزل را مشخص کنید. در خیلی از مناطق طبق قوانین بین المللی استفاده از پنجره‌هایی با قابلیت مقاومت در برابر نفوذ، شیشه‌های دو جداره و ضریب گرمای ورودی خورشید مناسب اجباری است. ممکن است پنجره‌های چوبی یا استیل قدیمی، جذاب به نظر برسد اما از نظر حفظ انرژی بهره وری لازم را ندارند. استفاده از وسایل گرمایشی یا سرمایشی که از نظر مصرف انرژی بهره وری داشته باشند، در هر نوسازی هدفمندی ضروری است. ممکن است در بعضی مناطق نصب کامل سیستم‌های تهویه مطبوع ضروری نباشد. ایجاد سایه مناسب در فضا و بهبود عایق بندی نیز از اقدامات ضروری است. بهبود عایق بندی برای کم کردن رطوبت لازم است. باید سعی شود که با بلندتر کردن سقف، قرار دادن پنجره بالای درها (بالاتر از  ارتفاع شانه انسان) و وجود مجراهای مناسب برای عبور و مرور هوا، گردش هوا در محیط بهتر صورت بگیرد. تکنیک‌های طراحی ظریف، زیادی برای راحت‌تر کردن محیط­های منزل وجود دارد و ممکن است برای این کار نیاز به مشاوره یک معمار حرفه‌ای داشته باشید به این دلیل که شاید لوازم و اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد تغییر و تحول تکنیکی در یک خانه قدیمی را نداشته باشید.

7- هفتمی مرحله در طراحی خانه ، اضافه کردن اتاق‌های بیشتر را در نظر داشته باشید. خانه‌های قدیمی معمولاً محل دور هم جمع شدن یا یک اتاق مشترک نداشتند و خانواده‌ها این شرایط را تحمل می‌کردند چون گزینه دیگری نداشتند. شاید منزل قدیمی شما هم نیاز به اضافه شدن یک فضای مشترک داشته باشد.

8- هشتمین مرحله در طراحی خانه ، آشپزخانه را طوری طراحی کنید که با کمترین هزینه بیشترین جا را برای نگهداری وسایل داشته باشد. از یک طراح آشپزخانه درخواست کنید که با شما همکاری کند. سعی کنید محدوده آشپزخانه را در حد قبل حفظ کنید و با خرید یک یا تعدادی کمد جای کافی برای نگه داشتن وسایل فراهم کنید. می‌توانید موقتا از وسایل قدیمی استفاده کنید و خرید لوازم جدید را به بعد موکول کنید. قطعاً آشپزی خوب به مارک مایکروفر یا یخچال بستگی ندارد بلکه بیشتر به دانش آشپز و چگونگی استفاده از ابزارها و مواد در اختیارش بستگی دارد. داشتن میز یا پیشخوانی با فضای کافی ضروری است، برای این کار می‌توانید از انواع مواد و ابزارهای موجود در بازار استفاده کنید که گزینه‌های خیلی خوبی در اختیارتان قرار می‌دهند. برچسب‌های پلاستیکی، رنگ و تنوع زیادی دارند و کم هزینه هستند. همچنین می‌توانید برای روی کابینت از انواع سنگ‌ها هم استفاده کنید که انتخاب در این زمینه بستگی به میزان بودجه شما دارد.

9- نهمین مرحله در طراحی خانه حمام­تان را مدرنیزه کنید. شاید انتخاب شما نصب یک حمام مستر (Master Bath) باشد بخصوص اگر بودجه این کار را در اختیار دارید. اما حمام مستر نیاز به جای بیشتر و فضای بیشتری برای رختکن و قرار دادن لباس هم دارد. برای قرار دادن لباس‌ها می‌توانید از قفسه و کمدهای مدرن استفاده کنید. هر جا ممکن بود از آویز دو قلابه برای قرار دادن حوله‌ها استفاده کنید. اگر کمد لباس بخوبی طراحی و برنامه ریزی شده باشد نیاز به استفاده از کشو را از بین می‌برد. همچنین سعی کنید یک جاکفشی مناسب طراحی کنید تا کفش‌ها و سایر وسایل اضافه از سطح زمین جمع آوری شوند. سعی کنید در نزدیکی حمام محلی برای شستن لباس‌ها آماده کنید. اگر فضای کافی برای این کار موجود نبود می‌توانید از مکان‌هایی مثل زیرزمین استفاده کنید. لوازم و وسایل جانبی توالت و سرویس بهداشتی هم هزینه چندانی ندارند پس بهتر است برای خرید و نوسازی شیر، دوش، هواکش و سایر وسایل برنامه ریزی کنید. شاید نگه داشتن سیستم لوله کشی قدیمی حین نوسازی منزل ممکن نباشد اما اگر قرار بود سیستم قدیمی را حفظ کنید سعی کنید خطوط لوله آب گرم و سرد را عایق بندی کنید.  ممکن است نیاز به تهیه یک آبگرمن یا سیفون جدید هم داشته باشید. هر چند هزینه‌های این موارد زیاد است اما قطعاً منجر به صرفه جویی انرژی زیادی در سال می‌شوند.

10- دهمین مرحله در طراحی خانه: به نمای بیرونی خانه خود توجه کنید. طراحی تراس بخش دیگری از طراحی خانه است. تراز بخشی از خانه است که میتواند به فضایی برای استراحت، لذت بردن از هوای آزاد و سپری کردن زمان با خانواده تبدیل شود. با استفاده از صندلی های زیبا و راحت و بالشتک های رنگارنگ، گل و گیاه طبیعی و شمع­های زیبا می توان به زیبایی این بخش از خانه را افزود. تراس پناهگاهی برای اعضای خانواده برای فرار از محیط خفقان آور داخل خانه است. چه بشا هنگامی که پا به تراس میگذاریم بی شک نفسی عمیق را چاشنی ورودش می­سازیم و از داشتن آن به خود می بالیم. به دلیل نقشی اینچنینی که تراس دارد در طراحی خانه باید به آن توجه شود تا بتوان محیط مناسبی برای استراحت ایجاد کرد

مراحل طراحی خانه
مراحل طراحی خانه

نقش یک طراح داخلی در طراحی خانه

نقش یک طراح داخلی در طراحی خانه ارائه پیشنهاد و توصیه است. توصیه‌هایی که تاثیر مستقیمی بر راحتی و امنیت مشتری داشته باشند. بخصوص در یک محیط تجاری که باید توصیه‌های ارائه شده را ارزیابی کرده و به صورت مستقل سنجید. توصیه‌های نامناسب و اشتباه منجر به ایجاد هزینه، تاخیر و خطر برای مشتری می‌شود که می‌توانند بر طراح و تامین کنندگان او تاثیرگذار باشند و باعث شکایت و ایجاد بدنامی برای آن­ها در این صنعت شود.

یک طراح برای آمکه بتواند طراحی خانه انجام دهد باید چندین دانش و مهارت داشته باشد. مهارت‌های یک طراح از دانش فنی گرفته تا قیمت گذاری و غیره، باید با هدف، عملکرد مورد نیاز و بودجه مشتری تطبیق داشته باشد و در عین حال، از نظر زیبایی شناسی مطابق با زمانه باشد.

طراحان داخلی در بخش‌های تجاری و مسکونی مختلفی کار می‌کنند مثل طراحی فضاهای عمومی، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و همچنین توسعه بخش‌های مسکونی. این حرفه چند وجهی آن طور که عده زیادی تصور می‌کنند ساده نیست و نیاز به آموزش عملی و سال‌ها تجربه دارد. SBID (انجمن طراحان داخلی بریتانیایی و بین المللی) که بیشتر بر مبنای تحصیلات بنیان‌گذاری شده، هدفش توجه به این واقعیت بود که در انگلستان، طراحی داخلی به صورت قانونی به عنوان یک حرفه ثبت نشده است. SBID در تلاش برای ایجاد یک عنوان شغلی محافظت شده، با هدف ایجاد اطمینان در مشتریان نسبت به این حرفه ایجاد شد که در حال حاضر در انگلستان برای طراحی خانه نیازی به طی کردن آموزش رسمی ندارد.

SBID اولین سازمان انگلیسی بود که آموزش در این زمینه را بر اساس شرایط تعیین شده توسط ECIA Education Charter (منشور آموزش و پرورش ECIA) به رسمیت شناخت. ما مهارت‌های مورد نیاز یک طراح را تقویت می‌کنیم و ابزارهای مورد نیاز را برای کمک به افرادی که نیاز به تقویت مهارت‌هایشان دارند، فراهم می‌کنیم. در سال 2009، SBID عنوان تنها نماینده بخش طراحی داخلی بریتانیا را در شورای اروپایی معماران داخلی کسب کرد.

در ادامه تفاوت‌های بین انواع کارها در زمینه طراحی خانه را بررسی می‌کنیم.

وظایف معمار در طراحی خانه

یک معمار ظاهر، شکل و عملکرد یک ساختمان را طراحی می‌کند، به صورتی که امن بوده و با مقررات امنیتی سازگار باشد. در کشور انگلیس، عنوان “معمار” یک عنوان محافظت شده است. تنها کسانی که در انجمن ثبت معماران (ARB) ثبت شده باشند و مدرک کارشناسی را از یک موسسه آموزشی معتبر دریافت کرده باشند، می‌توانند عنوان معمار را برای خودشان استفاده کنند. مهارت‌های مورد نیاز یک معمار عبارتند از: طراحی ساختار یک ساختمان و نمای آن از بیرون و روش تقسیم فضای داخلی. معماران واجد شرایط می‌توانند خدماتی در زمینه طراحی خانه ارائه دهند و همچنین بعضی از آنها می‌توانند خدماتی برای دکوراسیون داخلی ارائه دهند.

وظایف معمار در طراحی خانه
وظایف معمار در طراحی خانه

وظایف طراح داخلی در طراحی خانه

عنوان طراح داخلی در انگلستان عنوانی محافظت شده نیست و از نظر قانونی هر کسی می‌تواند بدون طی کردن آموزش و داشتن صلاحیت خاصی خودش را طراح داخلی معرفی کند. این عنوان بیشتر به نتیجه کار و تاثیر آن بر راحتی، امنیت و عملکرد طراحی داخلی سازمان بستگی دارد.

طراح داخلی مورد تایید SBID، مسئول طراحی داخلی یک ساختمان یا سازه است که می‌تواند یک ساختمان ثابت یا یک سازه متحرک مثل کشتی یا هواپیما باشد. این کار به طرح و پیکربندی فضای داخلی مرتبط است و شامل مهارت‌های مربوط به ، نصب بخش‌های ثابت ساختمان مثل آشپزخانه، حمام و سطح زمین است. همچنین این حرفه مسئولیت‌های شغلی که در سایر کشورها به آن “طراح فضا” گفته می‌شود را هم دربر دارد.

ممکن است طراح داخلی، کارهای طراحی دکوراسیون و فضای داخلی را هم انجام دهد اما ممکن نیست که خدمات یک معمار را ارائه دهد.

وظایف دکوراتور داخلی در طراحی خانه

یک دکوراتور داخلی خدماتی از جمله: تغییر ظاهر و سبک و تزئین آیتم‌ها و اشیاء را پس از تکمیل کار طراح داخلی انجام می‌دهد. این نقش، در صنعت طراحی داخلی یشتر از همه دچار درک اشتباه می‌شود. یک دکوراتور هیچ مشاوره‌ای در زمینه فضا، پیکربندی سازه‌ای یا تناسب آن ارائه نمی‌دهد. ممکن است یک معمار و یا یک طراح داخلی، خدمات یک دکوراتور را ارائه دهند اما یک دکوراتور نمی‌تواند خدمات یک معمار یا طراح داخلی را ارائه بدهد.

در رابطه با این نقش ابهاماتی وجود دارد که احتمالاً بیشتر به این دلیل است که دکوراتورهای داخلی اغلب اوقات در مجلات و انتشارات به عنوان طراح داخلی توصیف می‌شوند. SBID بیشتر در حوزه فعالیت‌های بیزنس با بیزنس کار می‌کند و حرفه دکوراتور داخلی را به رسمیت نمی‌شناسد.

تفاوت‌های بین المللی در عناوین و مسئولیت‌های یک طراح داخلی

در خیلی از کشورها، شغلی که در انگلیس به آن طراح داخلی گفته می‌شود، دکوراتور داخلی نامیده می‌شود، هرچند ممکن است نتیجه کار این دو یکی باشد. به دلیل عدم وجود شفافیت در زمینه نقش طراح داخلی در سراسر دنیا و با توجه به این که به کار بردن اصطلاح “معمار داخلی” در انگلیس و خیلی از کشورهای دیگر ممنوع است، SBID تعریف حرفه طراح داخلی را شفاف سازی کرده و همچنان به تلاش برای به رسمیت شناختن این عنوان ادامه می‌دهد.

طراح فضا

طراحی فضا، در واقع تخصص طراح داخلی است و فقط به تنظیم و پیکربندی فضا اشاره دارد.

معمار داخلی

امکان استفاده از این عنوان در کشور انگلیس وجود ندارد، چون عنوان “معمار” یک عنوان محافظت شده است. اما در اروپا و سایر قسمت‌های جهان زیاد استفاده می‌شود و از آن بیشتر برای توصیف نقشی که در انگلیس “طراح داخلی” نام دارد، استفاده می‌شود.