تاثیر رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﯽ رﻧﮓ در دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ
25
مه

تاثیر رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﯽ رﻧﮓ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل (بخش سوم)

در بخش قبلی این مقاله استفاده از رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و تاثیرات آن بر جسم انسان را مطرح کردیم و در این بخش می خواهیم تا خصوصیات اجمالی رنگ ها را  تشریح کنیم. همان طور که در بخش قبلی دیدیم تاثیر رنگ ها در طراحی داخلی خانه می تواند تاثیرات زیادی بر انسان داشته باشد ولی آیا خواص هر رنگ را می شناسید؟ می دانید که هر رنگ چه ویژگی‌هایی دارد و باید در کجا استفاده شود؟

اگر تا پایان این مقاله با ما باشید می توانید اطلاعات جامعی از تاثیر رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به دست بیاورید.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


هر رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل چه نقشی دارد؟

رنگ صورتی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

این رنگ جالب و مهیج است ولی استفاده از آن در مقایسه با قرمز، خطرناک تر است، چون بسیار زودگذر به چشم می آید و تأثیرش به اندازه ی قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی منزل دوام ندارد. صورتی پر طراوت رنگ محبوب صنایع آرایشی است، چون آن ها جلب توجه زیادی در محل های فروش می کنند. صورتی به عنوان رنگی با طعم شیرین و خوش بو شناخته می شود. از این رنگ می توان در دکوراسیون اتاق خواب و دکوراسیون اتاق کودک هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل استفاده کرد.

رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

به لحاظ دما داغ ترین رنگ در میان رنگهاست. در شدیدترین حالات درخشندگی به عنوان رنگی که نباید خیلی جدی گرفته شود به چشم می آید. این نکته عجیب و دراماتیک معمولا در اشخاص و شخصیت های برونگرا دیده می شود. این رنگ به عنوان رنگی بازیگوش، اجتماعی، شاد و کودکانه است. در آثار گرافیکی می تواند القا کننده ی نوعی گیجی و تأثیری کمدی، کارتونی باشد. به همین دلیل انتخاب مناسبی برای پیام های جدی نیست. رستوران های فست فود برای جلب توجه و جذب مشتریان از رنگ قرمز، زرد و نارنجی استفاده می کنند تا در آن واحد اشتهای بینندگان را تحریک کنند.

رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در همه جوامع زرد مساوی است با شکوه، جلال و گرمای خورشید. در روشن ترین نوع خود، مصرف کنندگان زرد را به عنوان رنگی بشاش، جا افتاده و دلپذیر می دانند. زرد مهمترین رنگ برای استفاده در دکوراسیون داخلی مراکز خرید یا برای مراکز نمایش است زیرا که چشم به میزان زیادی زرد انعکاسی را قبل از توجه به سایر رنگها می بیند. استفاده از زرد و سیاه در کنار هم هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل سمبل مناسبی جهت یک قدرت صنعتی برای محصولات سنگین و با دوام است.

رنگ قهوه ای در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اخیرا رنگ قهوه ای بیش از گذشته احترام و توجه همه را به خود جلب کرده است. بخش اعظمی از این احترام ناشی از ویژگی های قهوه ی خوشنامی چون قهوه ی خوشدم اسپرسو است یا رنگ پتینه براق روی چرم های قهوه ای. در هر رو دنیای مد و طراحی داخلی منزل علاقه مند به این رنگ است. قهوه ای نماینده طعم های خوشمزه است (شکلات) و برای محصولات مرتبط با مواد غذایی یا محیط هایی که غذا در آن ها سرو می شود، بسیار مناسب است.

رنگ آبی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

این رنگ از اعتقاد و اطمینان الهام می گیرد و به همین دلیل آن را برای محصولات و شرکت هایی که پیام مهمی دارند ایده آل می کند. همچنین رنگی آسایش بخش و آرامش بخش است. شواهدی وجود دارد که وقتی رنگ آبی به خط دید ما وارد می شود، مغز سیگنال هایی شیمیایی ارسال می کند که آرامش بخش هستند. به همین دلیل بیمارستان های بسیاری امروزه از رنگ آبی برای طراحی دکوراسیون داخلی بخش جراحی و جراحان، پرستاران و دیوارهای اتاق جراحی استفاده می کنند. به علت نامأنوس بودن این رنگ در مواد غذایی، از دیرباز از این رنگ در بسته بندی محصولات غذایی و همچنین محیطهای سرو غذا کمتر استفاده می شده است.

رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

این رنگ تسکین دهنده، طبیعی، با طراوت، التیام بخش و نماد تازگی است. تحقیقات انجمن لغت نشان داده است که بیشتر مردم تم های سبز را با طبیعت پیوند می زنند و سبز نعنایی را سمبل تازگی و نشاط می دانند. سبزه های تیره همچنین نشانگر پول و پرستیژ نیز هستند. مردم در حضور این رنگ احساس ایمنی و امنیت بیشتری می کنند. همان طور که آبی با حس اعتماد و اطمینان آمیخته است، سبز نیز همین حالت را در طراحی دکوراسیون داخل منزل دارد.

الگوی انتخاب رنگ مناسب هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق نشینمن

رنگ های اتاق نشینمن را در دکوراسیون خانه می بایست بر اساس رنگ های طبیعی موجود در اتاق انتخاب نمود. در وهله اول باید رنگ کف اتاق، شومینه، دیوارها را مورد توجه قرار داد و از تضاد (کنتراست) قوی میان سیاه امیخته های تیره و روشن پرهیز کرد. چرا که تضادها باعث جلب توجه می شوند و چون معمولا چنین اتاقی را به مطالعه، استراحت، گوش دادن به موسیقی و گفتگو اختصاص می دهیم، میل نداریم هیچ موردی موجب پریشانی حواس ما گردد.
پیشنهاد این است که پرده یا کرکره هایی را انتخاب کنید که تضاد کمتری با رنگ دیوار های همجوار خود داشته باشند. بعنوان اصل کلی پیشنهاد می شود که برای رنگ مبلمان، قالیچه ها و رویه صندلی ها از درجات تیره تر از رنگ دیوار ها استفاده کنید. با این کار طرح اصلی اتاق نشینمن با رنگ ها در می آمیزد، بدون آنکه تضاد فاحشی میان آنها به چشم بخورد. می توانید با برگزیدن رنگ هایی مناسب برای وسایلی چون آباژور و گیاهان تزیینی، سایه روشن های موثری به اتاق بیفزایید.

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق غذاخوری

استفاده از رنگ های روشن و متوسط در دکوراسیون منزل برای دیوار های اتاق هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل قادر است تا فضای شاد و گرم و دوستانه ای را فراهم  آورد. پیشنهاد می شود رنگ هایی را برگزینید که با رنگ های طبیعی غذا همگون باشد. از آنجایی که رنگ های خیلی پریده رنگ مانند رنگ های سبز و زرد یادآور بیماری و نا خوشی هستند، بهتر است از انتخاب این رنگ برای اتاق غذاخوری بپرهیزید. رنگ های متضاد را می توان در بخش های کوچکی از این اتاق مانند رومیزی با دستمال سفره بکار برد.

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

به ندرت پیش می آید که آشپزخانه مکانی برای استراحت باشد. برای این محل رنگ هایی را انتخاب کنید که تحریک بخش باشند. بدین منظور توجه خود را روی رنگ های گرم انتهای طیف معطوف کنید. این رنگ ها باعث تقویت هوشیاری می شوند و محرک قدرت خلاقانه هستند. برای رنگ آمیزی سطوح مسطح آشپزخانه ( مانند سطح کابینت ها و …) می توان از رنگ هایی متضاد استفاده کرد. این کار باعث انعکاس نور بیشتری از سطوح در دکوراسیون آشپزخانه می شود.

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب

این اتاق محلی است برای استراحت کردن و آرامش یافتن، پیشنهاد می شود به جای استفاده از رنگ های متضاد و تند هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل از رنگ های ملایم و ملیح برای این اتاق ها استفاده کنید. در ضمن بهتر است هنگام انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب، آب و هوای محل زندگی تان را نیر مد نظر داشته باشید. در مناطق سردسیر ، رنگ های گرم انتهای طیف رنگی، رنگ های مناسبی هستند و در مناطقی که آب و هوای گرم تری دارند، رنگ های سرد أنتهای طیف، رنگ های نیرو بخشی به شمار می آیند.

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق بچه ها

برای بچه های زیر سیزده سال به منظور ایجاد محیطی شاد و درخشان، رنگ های زرد و نارنجی و قرمز انتهای طیف رنگی پیشنهاد می شود. برای سنین بالاتر، درجات روشن تر طیف های آبی و سبز دارای ارجحیت می باشد. برای چنین اتاقی نباید از رنگ های تیره استفاده کرد. باید به نور اتاق توجه خاصی داشت تا بچه ها به هنگام مطالعه احساس خستگی نکنند.

انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه
انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون اتاق های خواب مشترک

در اتاق هایی که مشترک مورد استفاده یک زوج قرار می گیرند، باید الگوی رنگی را به صورتی انتخاب کرد که مناسب هر دو نفر باشد. پیشنهاد می شود رنگ های تیره و یا تند را هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل در این اتاق ها به کار نبرید. چرا که این رنگ ها فضای سنگین و ناخوشایندی ایجاد می کنند. برای چنین اتاقی سفید آمیخته های ملایم و ملیحی را چون سرخابی ، گلبهی، لیمویی کم رنگ، ارغوانی ملایم و صورتی بهتر هستند به این دلیل که رنگ های گرم و آرام بخشی هستند.

رنگ مناسب برای طراحی دکوراسیون حمام

از آنجایی که معمولا فضا های کوچکی را به حمام اختصاص می دهند، توصیه می کنیم درجات روشن و متوسط رنگ ها را برای رنگ دیوارها برگزینید تا بدین طریق مکان دلباز تر و وسیع به نظر برسد. دستشویی، وان، توالت فرنگی و کاشی ها وسایل تقریبا ثابت و دایمی هستند و شاید بهتر باشد آنها را نقطه آغاز طرح رنگی خود در نظر بگیرد. از آنجایی که سفید و رنگ های مایل به سفید، نماد و مشوقی برای پاکیزگی هستند، آنها را می توان رنگ های خوبی برای حمام دانست. سایر رنگ های مناسب حمام، تمامی رنگ های روشن و متوسط آبی، فیروزه ای، آبی- سبز، آبی روشن مایل به سبز یا سبز را روشن را شامل می شود. این رنگ ها نماد عناصر طبیعی و تداعی کننده تازگی و طراوت، آب و فضاهای باز هستند.

نحوه  انتخاب رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

بازی با رنگ ها و رنگ سایه ها و تست کردن آنها پیش از به کار بردن آنها روی دیوارها، پارچه ها یا اثاث ،درست مانند باز کردن ظرف رنگ و استفاده از آن روی دیوار، بخشی از پروسه ی دکوراسیون داخلی منزل است. وقتی در مورد ترکیب رنگ ها برای یک اتاق خاص تصمیم می گیرید به خصوصیات فضای مورد نظر و بهبود شرایط آن با استفاده از رنگ توجه کنید. همچنین باید به شخصی که از اتاق استفاده می کند نیز توجه کنید. معمولا مجموعه ای از علایق و سلیقه های شخصی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. صفحاتی از مجلات را بکنید و به یاد داشته باشید که از دفترچه رنگ ها و عکس های مورد علاقه تان استفاده کنید. می توانید از یک جعبه مقوایی کوچک به عنوان ماکت استفاده کنید و تمام ابعاد آن را همان طور که در نظر دارید رنگ کنید و ببینید که چگونه برخی رنگ ها نور را باز می تابانند یا جذب می کنند.

نتیجه گیری

رنگ عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی خانه است که می تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال و هوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند. شناخت و آگاهی از چگونگی تاثیرات روانشناسی و فیزیولوژیکی رنگ هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل بسیار مهم است و نمی توان رنگ ها را آزادانه در هر جا به کاربرد. زیرا ممکن است باعث اختلالات و ناراحتی های روحی روانی و فیزیکی شود. ما باید زبان رنگ ها را درک کنیم و خواص آن ها را بشناسیم و با ترکیب و مکان نمایی مناسب آن ها، آن چه را که می خواهیم، به ناظرین و ساکنین محیط انتقال بدهیم.

به طور کل اگر می خواهید خانه شما از آنچه واقعا هست بزرگتر به نظر برسد باید از رنگ های روشن مثل پوست تخم مرغی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. برای افزایش اشتهای اعضای خانواده از رنگ قرمز در قسمتی از دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید. با استفاده از رنگ های گرم مانند قهوه ای، قرمز، نارنجی و زرد به ویژه در فضاهای عمومی مانند نشیمن، در زمستان، فضای خانه خود را گرم و صمیمی سازید و در تابستان با کمک رنگ های سرد مانند آبی، سبز، فیروزه ای، نقره ای و … خانه خود را باطراوت ، خنک و تمیز نشان دهید. در اتاق ها از رنگ های آرامش بخش، خنک و ملایم استفاده کنید. به یاد داشته باشید رنگ های موجود در طبیعت می تواند بهترین راهنما برای انتخاب انواع رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل باشد.

 


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر