رﻧﮓ در دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ
25
مه

تاثیر رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﯽ رﻧﮓ در دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ (بخش سوم)

در بخش قبلی این مقاله استفاده از رنگ در طراحی خانه و تاثیرات آن بر جسم انسان را مطرح کردیم و در این بخش خصوصیات اجمالی رنگ ها را  تشریح میکنیم.
صورتی: این رنگ جالب و مهیج است ولی استفاده از آن در مقایسه با قرمز، خطرناک تر است، چون بسیار زودگذر به چشم می آید و تأثیرش به اندازه ی قرمز دوام ندارد. صورتی پر طراوت رنگ محبوب صنایع آرایشی است، چون آنها جلب توجه زیادی در محل های فروش می کنند. صورتی به عنوان رنگی با طعم شیرین و خوش بو شناخته میشود. از این رنگ میتوان در دکوراسیون اتاق خواب و دکوراسیون اتاق کودک استفاده کرد.
نارنجی: به لحاظ دما داغ ترین رنگ در میان رنگهاست. در شدیدترین حالات درخشندگی به عنوان رنگی که نباید خیلی جدی گرفته شود به چشم می آید. این نکته عجیب و دراماتیک معمولا در اشخاص و شخصیت های برونگرا دیده می شود. این رنگ به عنوان رنگی بازیگوش، اجتماعی، شاد و کودکانه است. در آثار گرافیکی می تواند القا کننده ی نوعی گیجی و تأثیری کمدی، کارتونی باشد. به همین دلیل انتخاب مناسبی برای پیام های جدی نیست. رستوران های فست فود برای جلب توجه و جذب مشتریان از رنگ قرمز، زرد و نارنجی استفاده می کنند تا در آن واحد اشتهای بینندگان را تحریک کنند.

رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی

زرد: در همه جوامع زرد مساوی است با شکوه، جلال و گرمای خورشید. در روشن ترین نوع خود، مصرف کنندگان زرد را به عنوان رنگی بشاش، جا افتاده و دلپذیر می دانند. زرد مهمترین رنگ برای استفاده در دکوراسیون داخلی مراکز خرید یا برای مراکز نمایش است زیرا که چشم به میزان زیادی زرد انعکاسی را قبل از توجه به سایر رنگها می بیند. استفاده از زرد و سیاه در کنار هم سمبل مناسبی جهت یک قدرت صنعتی برای محصولات سنگین و با دوام است.
قهوه ای: اخیرا قهوه ای بیش از گذشته احترام و توجه همه را به خود جلب کرده است، که بخش اعظم آن ناشی از ویژگی های قهوه ی خوشنامی چون قهوه ی خوشدم اسپرسو است یا رنگ پتینه ای براق روی چرمهای قهوه ای، در هر رو دنیای مد و طراحی داخلی، است. قهوه ای نماینده طعم های خوشمزه است (شکلات) و برای محصولات مرتبط با مواد غذایی یا محیط هایی که غذا در آنها سرو می شود، بسیار مناسب است.
آبی: این رنگ از اعتقاد و اطمینان الهام می گیرد و به همین دلیل آن را برای محصولات و شرکت هایی که پیام مهمی دارند ایده آل می کند. همچنین رنگی آسایش بخش و آرامش بخش است. شواهدی وجود دارد که وقتی رنگ آبی به خط دید ما وارد می شود، مغز سیگنال هایی شیمیایی ارسال می کند که آرامش بخش هستند. به همین دلیل بیمارستان های بسیاری امروزه از رنگ آبی برای طراحی دکوراسیون داخلی بخش جراحی و جراحان، پرستاران و دیوارهای اتاق جراحی استفاده می کنند. به علت نامأنوس بودن این رنگ در مواد غذایی، از دیرباز از این رنگ در بسته بندی محصولات غذایی و همچنین محیطهای سرو غذا کمتر استفاده می شده است.
سبز: تسکین دهنده، طبیعی، با طراوت، التیام بخش، تازه. تحقیقات انجمن لغت نشان داده است که بیشتر مردم تمهای سبز را با طبیعت پیوند می زنند و سبز نعنایی را سمبل تازگی و نشاط می دانند. سبزهای تیره همچنین نشانگر پول و پرستیژ نیز هستند. مردم در حضور این رنگ احساس ایمنی و امنیت بیشتری می کنند. همان طور که آبی با حس اعتماد و اطمینان آمیخته است، سبز نیز همین حالت را دارد.

الگوی انتخاب رنگ

اتاق نشینمن: رنگ های اتاق نشینمن در دکوراسیون خانه می بایست بر اساس رنگ های طبیعی موجود در اتاق انتخاب نمود. در وهله اول باید رنگ کف اتاق، شومینه، دیوارها را مورد توجه قرار داد و از تضاد (کنتراست) قوی میان سیاه امیخته های تیره و روشن پرهیز کرد. چرا که تضادها باعث جلب توجه می شوند و چون معمولا چنین اتاقی را به مطالعه، استراحت، گوش دادن به موسیقی و گفتگو اختصاص می دهیم، میل نداریم هیچ موردی موجب پریشانی حواس ما گردد.
پیشنهاد این است که پرده یا کرکره هایی را انتخاب کنید که تضاد کمتری با رنگ دیوار های همجوار خود داشته باشند. بعنوان اصل کلی پیشنهاد می شود که برای رنگ مبلمان، قالیچه ها و رویه صندلی ها از درجات تیره تر از رنگ دیوار ها استفاده کنید. با این کار طرح اصلی اتاق نشینمن با رنگ ها در می آمیزد، بدون آنکه تضاد فاحشی میان آنها به چشم بخورد. می توانید با برگزیدن رنگ هایی مناسب برای وسایلی چون آباژور و گیاهان تزیینی، سایه روشن های موثری به اتاق بیفزایید.
اتاق غذاخوری: استفاده از رنگ های روشن و متوسط در دکوراسیون منزل برای دیوارهای اتاق، فضای شاد و گرم و دوستانه ای را فراهم می آورد. پیشنهاد میشود رنگ هایی را برگزینید که با رنگ های طبیعی غذا همگون باشد. از آنجایی که رنگ های خیلی پریده رنگ مانند رنگ های سبز و زرد یادآور بیماری و نا خوشی هستند، بهتر است از انتخاب این رنگ برای اتاق غذاخوری بپرهیزید. رنگ های متضاد را می توان در بخش های کوچکی از این اتاق مانند رومیزی با دستمال سفره بکار برد.
آشپزخانه: به ندرت پیش می آید که آشپزخانه مکانی برای استراحت باشد. برای این محل رنگ هایی را انتخاب کنید که تحریک بخش باشند. بدین منظور توجه خود را روی رنگ های گرم انتهای طیف معطوف کنید. این رنگ ها باعث تقویت هوشیاری می شوند و محرک قدرت خلاقانه هستند. برای رنگ آمیزی سطوح مسطح آشپزخانه ( مانند سطح کابینت ها و …) می توان از رنگ هایی متضاد استفاده کرد. این کار باعث انعکاس نور بیشتری از سطوح در دکوراسیون آشپزخانه می شود.
اتاق خواب: این اتاق محلی است برای استراحت کردن و آرامش یافتن، پیشنهاد می شود به جای استفاده از رنگ های متضاد و تند، رنگ های ملایم و ملیحی را برای این اتاق انتخاب کنید. آب و هوای محل زندگی تان را مد نظر داشته باشید. در مناطق سردسیر ، رنگ های گرم انتهای طیف رنگی، رنگ های مناسبی هستند و در مناطقی که آب و هوای گرم تری دارند، رنگ های سرد أنتهای طیف، رنگ های نیرو بخشی به شمار می آیند.
اتاق بچه ها: برای بچه های زیر سیزده سال به منظور ایجاد محیطی شاد و درخشان، رنگ های زرد و نارنجی و قرمز انتهای طیف رنگی پیشنهاد می شود. برای سنین بالاتر، درجات روشن تر طیف های آبی و سبز دارای ارجحیت می باشد. برای چنین اتاقی نباید از رنگ های تیره استفاده کرد. باید به نور اتاق توجه خاصی داشت تا بچه ها به هنگام مطالعه احساس خستگی نکنند.

انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه
انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه

اتاق های خواب مشترک: در اتاق هایی که مشترک مورد استفاده یک زوج قرار میگیرند، باید الگوی رنگی را به صورتی انتخاب کرد که مناسب هر دو نفر باشد. پیشنهاد میشود رنگ های تیره و یا تند را بکار نبرید. چرا که این رنگ ها فضای سنگین و ناخوشایندی ایجاد می کنند. برای چنین اتاقی سفید آمیخته های ملایم و ملیحی را چون سرخابی ، گلبهی، لیمویی کم رنگ، ارغوانی ملایم و صورتی برگزینید. چرا که رنگ های گرم و آرام بخشی هستند.
حمام: از آنجایی که معمولا فضاهای کوچکی را به حمام اختصاص میدهند، توصیه میکنیم درجات روشن و متوسط رنگ ها را برای رنگ دیوارها برگزینید تا بدین طریق مکان دلبازتر و وسیع به نظر رسد. دستشویی، وان، توالت فرنگی و کاشی ها وسایل تقریبا ثابت و دایمی هستند و شاید بهتر باشد آنها را نقطه آغاز طرح رنگی خود در نظر بگیرد. از آنجایی که سفید و رنگ های مایل به سفید، نماد و مشوقی برای پاکیزگی هستند، آنها را می توان رنگ های خوبی برای حمام دانست. سایر رنگ های مناسب حمام، تمامی رنگ های روشن و متوسط آبی، فیروزه ای، آبی- سبز، آبی روشن مایل به سبز یا سبز را روشن را شامل می شود. این رنگ ها نماد عناصر طبیعی و تداعی کننده تازگی و طراوت، آب و فضاهای باز هستند.

انتخاب رنگ ها

بازی با رنگ ها و رنگ سایه ها و تست کردن آنها پیش از به کار بردن آنها روی دیوارها، پارچه ها یا اثاث ،درست مانند باز کردن ظرف رنگ و استفاده از آن روی دیوار، بخشی از پروسه ی دکوراسیون داخلی منزل است. وقتی در مورد ترکیب رنگها برای یک اتاق خاص تصمیم میگیرید به خصوصیات فضای مورد نظر و بهبود شرایط آن با استفاده از رنگ توجه کنید. همچنین باید به شخصی که از اتاق استفاده می کند توجه کنید. معمولا مجموعه ای از علایق و سلیقه های شخصی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. صفحاتی از مجلات را بکنید و به یاد داشته باشید که از دفترچه رنگها و عکسهای مورد علاقه تان استفاده کنید. از یک جعبه مقوایی کوچک به عنوان ماکت استفاده و تمام ابعاد آن را همانطور که در نظر دارید رنگ کنید و ببینید که چگونه برخی رنگها نور را باز می تابانند یا جذب می کنند.

نتیجه گیری

رنگ عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی خانه است که می تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال و هوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند. شناخت و آگاهی از چگونگی تاثیرات روانشناسی و فیزیولوژیکی رنگ ها بسیار مهم است و نمی توان رنگ ها را آزادانه در هر جا به کاربرد، زیرا ممکن است باعث اختلالات و ناراحتی های روحی روانی و فیزیکی شود. ما باید زبان رنگها را درک کنیم و خواص آنها را بشناسیم و با ترکیب و مکان نمایی مناسب آنها ، آنچه را که می خواهیم، به ناظرین و ساکنین محیط انتقال بدهیم.

به طور کل اگر می خواهید خانه شما از آنچه واقعا هست بزرگتر به نظر برسد از رنگ های روشن مثل پوست تخم مرغی استفاده کنید . برای افزایش اشتهای اعضای خانواده از رنگ قرمز در قسمتی از دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید . با استفاده از رنگ های گرم مانند قهوه ای ، قرمز، نارنجی و زرد به ویژه در فضاهای عمومی مانند نشیمن ، در زمستان ، فضای خانه خود را گرم و صمیمی سازید و در تابستان با کمک رنگ های سرد مانند آبی ، سبز، فیروزه ای ، نقره ای و … خانه خود را باطراوت ، خنک و تمیز نشان دهید. در اتاق ها از رنگ های آرامش بخش ، خنک و ملایم استفاده کنید. به یاد داشته باشید رنگ های موجود در طبیعت می تواند بهترین راهنما برای انتخاب رنگ ها در طراحی داخلی منزل باشد.