تاثیر رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﯽ رﻧﮓ در دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ
14
مه

تاثیر رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﯽ رﻧﮓ در دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ (بخش دوم)

رنگ در دکوراسیون داخلی خانه و بررسی تأثیر آن بر جسم، موضوعی بوده که همواره در طول تاریخ مطرح بوده است. آشوریان، بابلیان و مصریان همگی به نوعی از رنگ و نور در درمان استفاده می کردند.

ایرانیان باستان از نوعی رنگ درمانی که بر اساس تابش نورانی بوده، استفاده می کردند. فیثاغورث فیلسوف یونانی در ۵۰۰ سال قبل از میلاد باور داشت که با موسیقی، شعر و رنگ میتوان بیماری را درمان کرد. سلسیوس که در ابتدای عصر مسیحیت پزشکی هم می کرده؛ از رنگ برای درمان بیماری بهره می‌برده است. او می‌گوید؛ ضماد که به رنگ قرمز به نظر می آید؛ باعث می شود؛ زخم، سریع تر بازسازی و ترمیم شود. باورهای گذشتگان در رابطه با نیروی رنگ در درمان بسیار ساده بوده است. آنها باور داشتند؛ رنگ ها و بیماری‌ها به هم وابسته‌اند چرا که بیماری رنگ تولید می کند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


در سال ۱۹۷۶ تحقیقی در رابطه با رنگ در محیطهای درمانی در اداره ی استانداردهای ملی مریلند (شهر گایترز برگ) انجام گرفت. این کار، گروهی از معماران، مهندسان، موسسه های مالی، سازندگان و استفاده کنندگان از امکانات بهداشتی درمانی را گردهم آورد. مارسال گراهام، مشاور طراحی محیطی، سخنگوی این کار گروهی بود. وی معتقد بود که پاسخ انسان به رنگ در ۶ دسته طبقه بندی میشود که در جدول ۱-۱ نشان داده شده است.

تفاوت های روانشناختی رنگ ها موجب شده است که طراحان برای طراحی دکوراسیون داخلی  طرح های متفاوتی را با توجه به سلیقه و ویژگی افراد پیاده سازی کنند.

تاکنون صحبتهای بسیاری درباره ی تأثیرات رنگ ها و رنگ در دکوراسیون خانه بر انسان شده است. البته باید در نظر گرفت که خصلت بیانی رنگ ها را نمی توان تحت قائده ای ساده و مشخص در آورد. به طور مثال رنگ قرمز دارای شخصیتی متکی به خود، مسلط به امور، نیرومند، فعال، پر تحرک، سرشار از حس زندگی، سرکش و پر هیجان است. در عین حال این رنگ می تواند آزاردهنده، محرک عصبانیت و آشفتگی باشد. در مقابل رنگ آبی، دارای شخصیتی آرام، تفکر بر انگیز، منطقی، خون سرد، لطیف، قابل اعتماد و پر رمز و راز است و تأثیری آرامش بخش روی سیستم عصبی دارد. رنگ زرد شخصیتی دوگانه دارد. از یک طرف جذاب و محرک است و از طرف دیگر شکننده و بی دوام است. در حالت خلوص نمادی از ذکاوت و دانایی است اما به محض رقیق و تاریک شدن، نشانه بی اعتمادی و تردید است. زرد، رنگی مهاجم و انعطاف پذیر است که به سرعت خاموش میشود و از انرژی می افتد.

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی
رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

بخش دیگر تأثیرات رنگ به وضعیت ذهنی و روانی افراد بر می گردد. خاطرات، تجربه ها، وضعیت روحی و بسیاری از عوامل دیگر از جمله عوامل جغرافیایی، آب و هوایی، اجتماعی، فرهنگی و حتی جنسیت و سن افراد در شدت و نوع این تأثیرات دخالت دارند.

گروه سیکس که یک رهبر جهانی در ارائه راه حل های مدیریت ارتباط با مشتری و خدمات در فرآیند کسب و کار به حساب می آید؛ در یک پروژه جداگانه تحقیقی در رابطه با مفهوم رنگ ها در ملیتهای مختلف انجام داده است. به طور مثال در این تحقیق رنگ قرمز در کشور چین یکی از محبوب ترین رنگ ها است و با جشن، کمونیسم، دولت، آتش، تابستان، خوش شانسی، لذت و باروری همراه است. قرمز رنگی است که عروس می پوشد و به طور سنتی با عشق و شادی همراه است. در عین حال قرمز در کشور آلمان، نشانگر شخصیت شوم در فرهنگ محلی آلمان و بد یمنی در نظر گرفته شده است. همچنین قرمز با ترس، خشم و حسادت همراه است که این مسئله لزوم توجه طراحان به ریشه های فرهنگی رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل را نشان می دهد.

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی

هرگاه رنگ مورد بررسی قرار گیرد؛ تشریح چرخه رنگ به دنبال آن می‌آید. ایزاک نیوتون کشف کرد که وقتی نور سفید به منشور می تابد؛ می شکند و به شکل رنگ های طیف نور در می آید. هر بخش از این طیف – قرمز، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش، طول موج مخصوص به خود دارند. وقتی طول موج های مختلف از سطح شئ منعکس می شوند؛ ما رنگ ها را تشخیص می دهیم. مثلا یک صندلی، آبی به نظر می رسد چون تمام طول موج های نور به جز آبی راجذب می کند. نیوتون، طرح یک چرخه رنگ را ارائه داد که اساس کار بسیاری از نظریه پردازان بعدی را تشکیل داد.

یوهانس آیتن چرخه رنگی را بوجود آورد که اکنون برای ما کاملا قابل لمس است. چرخه رنگ ها، سه رنگ اصلی قرمز، آبی و زرد را با رنگ های فرعی بنفش، نارنجی وسبز و سایر رنگ ها ارتباط می دهد. مثلأسبز لیمویی از طریق مخلوط کردن سبز و زرد بدست می آید. چشم انسان عضو شگفت انگیزی است. در نورِ مناسب، توانایی تشخیص حدود ۱۰ میلیون رنگ متفاوت را دارد.

رنگ های مکمل، رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ، در جهت های مخالف هم قرار دارند؛ مثل قرمز و سبز، آبی و نارنجی، قرمز روشن وسبزلیمویی. اینها قوی ترین همنشینی را دارند چون باهم کنتراست دارند و در واقع، رنگ مایه های یکدیگر را بیشتر نمایان می کنند.

رنگ های هماهنگ، آنهایی هستند که در چرخه رنگ ها بین دورنگ اصلی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این رنگ ها باهم خوب جور می شوند و باید با احتیاط مورداستفاده قرار گیرند چون ترکیب آنها ممکن است؛ تند به نظر برسد.

شایان به ذکر است که تمامی موارد گفته شده در دکوراسیون داخلی استفاده و مورد توجه قرار میگیرد.

رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی منزل
رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی منزل

خصوصیات اجمالی رنگ ها در دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی

رنگها هر کدام بسته به شدت یا ارزششان دارای مفاهیم خاص بوده و با توجه به این مفاهیم، زمان و مکان استفاده از آنها متفاوت می باشد.

قرمز : غده ی هیپوفیز وقتی رنگ قرمز را می بیند فعال می شود. با دیدن این رنگ غدد فوق کلیوی آدرنالین آزاد کرده، تنفس سریع تر می شود و فشار خون، ضربان قلب و ضربان نبض افزایش می یابد. در نتیجه قرمز همواره برای ایجاد هیجان و انرژی مضاعف روی مغز انسان بسیار مؤثر است. آمار نشان داده است؛ ماشین های قرمز جریمه های بیشتری دریافت می کنند و پلیس اتوبان هم به همین میزان آستانه ی تحریکی بیشتری نسبت به رنگ قرمز گرم دارد و حساس تر است.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر