دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻫﺎی اداری
26
مه

دﮐﻮراﺳﯿﻮن داﺧﻠﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻫﺎی اداری چگونه باید باشد؟ (بخش اول)

بدون تردید معماری داخلی از مهم ترین شاخه های معماری می باشد که به صورت مستقیم با روح و جان استفاده کنندگان آن مكان مرتبط می باشد. این ارتباط نزدیک و تاثیرات آن بر انسان، سبب نگاه دقیق پژوهشگران بر معماری داخلی و عوامل موثر بر آن را شده است. در بین عوامل مختلف موثر بر معماری داخلی و طراحی خانه و ادارات، رنگ به واسطه تاثیرات روانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. انسان از زمان های دور تا به امروز تحت تاثیر رنگ های خود بوده است و در عصر معاصر نیز که رنگ سازی به اوج تحول خود رسیده است، تاثیر مزبور دو چندان شده و در همه جنبه های روحی بشر رخنه کرده است. رنگ تاثیر فیزیکی و روحی خاصی روی افراد می گذارد و آنها واکنش های متفاوتی نسبت به رنگ ها نشان می دهند. رنگ ها دارای نیروهای خاصی هستند و هر یک از طیف ها یک احساس عمیقی را در محیط القا می کنند. رنگ ها عمیقا بر حالات، روحیات، رفتار، روابط عمومی و اجتماعی تاثیر می گذارند و سبب احساس اعتماد به نفس و نشاط و یا همچنین احساس کسلی و بی حوصلگی می شود. رنگی که برای دکوراسیون داخلی محل کار خود انتخاب و استفاده می کنید نیز بر حالات روحی و روانی حاکم در محل کار شما موثر است. بنابراین باید به نقش و تاثیر انواع رنگ ها در محیط توجه کافی داشت تا انتخاب مفید و صحیحی انجام گردد. در این مقاله به بررسی رنگ های مختلف و رنگ کاری آن بر طراحی داخلی پرداخته می شود تا با توجه به فضای مورد نظر، رنگی مورد استفاده قرار بگیرد که از بالاترین تاثیر روانی بهره مند باشد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


دکوراسیون داخلی اداری
دکوراسیون داخلی اداری

رنگ و نور در طراحی ساختمان های اداری چه اثری بر روح و روان ما دارند

رنگ و نور همواره در قالب بخش های اساسی از حیات ما بر روی کره خاکی مطرح بوده اند. انسان ماقبل تاریخ با مشاهده دگرگونی رنگ های طبیعت خیلی زود به اهمیت رنگ ها پی برد. در چرخه شبانه روز، به هنگام غروب خورشید، افق قرمز رنگ، پایان فعالیت روزانه را نشان می داد و نیاز به فرو رفتن در امنیت غارها را به منظور دور بودن از خطرات تاریکی شب اعلام می کرد و قرمز و سیاه نیز همواره به عنوان رنگ های نمادین حیات و مرگ به شمار می آمدند.کوه خدا ، واقع در اور (عراق کنونی)، برجی است که در دهه ۱۹۲۰ به همت لئونارد وولری سر از دل خاک برآورد. این برج یکی از کهن ترین ابنیه جهان است که تاریخ ساخت آن به ۲۳۰ سال پیش از مسیح باز می گردد. دیوارهای چهارگانه متحد المرکزش را با قرمز و سیاه و بخش فوقانی آنها را با رنگ های آبی و طلایی زینت بخشیده اند. در قدیم دیوارهای پکن را با قرمز و سقف های شهر را با زرد رنگ آمیزی می کردند تا نمادی از ارواح پاک باشند. در سال ۱۳۶۶، اسحاق نیوتون، دانشمند نامدار انگلیسی کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ های قابل رویت تجزیه می شود. نیوتون همچنین کشف کرد که هر رنگ از طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ های دیگر نیست. آزمایش های بعدی نشان داد که با ترکیب نورها می توان رنگ های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال نور قرمز در ترکیب با نور زرد رنگ، رنگ نارنجی را به وجود می آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ به وجود آید را رنگ ترکیبی می نامند. بعضی از رنگ ها مثل زرد و ارغوانی، در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی می کنند و نور سفید می سازند که به این رنگ ها، رنگ های مکمل می گویند. رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون منزل است. طراحان دکوراسیون داخلی خانه امروزه بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین توجه می نمایند. امروزه ثابت شده است که رنگ ها به راحتی روی سیستم عصبی، قدرت بینایی، سیستم گوارش، حالات روحی افراد و اخلاق فردی آنها تاثیر می گذارند. بنابراین برای استفاده مفید از رنگ لازم است اثر روانشناختی آن را که می تواند در انتخاب دکوراسیون، لباس، محیط و …. وارد عمل شود، درک کنیم.

گاه به کارگیری رنگ های نامناسب، تاثیرات منفی بر مذاهب، فرهنگ ها، خلق و خوی افراد و راندمان کاری گذشته که در دراز مدت تاثیرات مخرب آن آشکارا به چشم می خورد.

رنگ و نور در طراحی  دکوراسیون ساختمان های اداری

طراحی داخلی و ساختمانی شامل کاربردی از بسیاری از عناصر به هم پیوسته از قبیل فضا، شکل، ساختار، نور و بافت می شود و یکی از تصمیمات مهم در مورد دکوراسیون داخلی رنگ و رنگ کاری در طراحی ساختمان می باشد. رنگ جز مهمی در ایجاد سطح کیفی طراحی داخلی ساختمان است. طراحی موثر رنگ ها هیچ هزینه اضافی در ساخت یا نوسازی داخل ساختمان تحمیل نمی کند. فقط کافی است که آن را از جلوتر در دستور کار قرار دهیم. بهترین کار این است که رنگ های وسایل و دیوارها را به منظور جزئی در اهداف کلی طراحی در نظر بگیریم. آیا محیط باید آرام بخش با هیجان انگیز باشد؟ آیا سطح داخلی باید یک پیش زمینه خنثی را برای اساس محیط کار داشته باشد یا خود به تنهایی تند و چشمگیر به نظر برسد؟ موفق ترین طراحی های داخلی رنگ ها در مقابل اهداف کلی طراحی بسیار تاثیر پذیرند. اولین گام تعیین اهداف طراحی است. رنگ، ابزار مناسبی برای جلب توجه به سوی جنبه های مطلوب یا استتار جنبه های نا مطلوب محیط است.

رنگ در دکوراسیون داخلی اداری
رنگ در دکوراسیون داخلی اداری

وظایف رنگ ها هنگام استفاده در طراحی دکوراسیون اداری

برخی وظایف مهمی که بر عهده رنگ است شامل موارد زیر است:
الف: برانگیختن احساسات و ایجاد حال و هوای خاص در محیط کار
ب: متمرکز و یا منحرف کردن توجه
ج: تنظیم مقیاس فضا برای اینکه کوچکتر یا بزرگتر به نظر برسد
د: تقسیم و تعیین فضا، م: وحدت و یا یکپارچگی فضا.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر