دکوراسیون منزل

آشنایی با دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل یا دکوراسیون منزل ایرانی یا دکوراسیون منزل شیک و دکوراسیون منزل سنتی همه شاید از علاقه مندی های شما باشد. دکوراسیون منزل برای شما از  این نظر اهمیت دارد که چیدمان خانه شما تصویری از چگونه زندگی کردن است. خانه جایی است که بیشتر وقت خود را آنجا می گذرانیم. جایی که آرامش پیدا می کنیم، کار روزانه را تعطیل کرده، رفع خستگی می کنیم، تلویزیون و فیلم می بینیم، آهنگ مورد علاقه خود را گوش می کنیم، کتاب می خوانیم، تنقلات می خوریم، میهمانی می گیریم و در کل اوقات خوشی را می گذرانیم. اتاق پذیرایی جایی است که اغلب سلیقه و ذوق هنری ما مورد قضاوت قرار می گیرد!  پس باید تصویری از شخصیت، خانواده و چیزهای مورد علاقه مان باشد.

اما علاوه بر این­ها در دکوراسیون منزل خود باید به محدودیت ها توجه کنید. به طور مثال اگر شما در خانه­ای زندگی می­کنید که سالن پذیرایی که مهمترین بخش خانه است کوچک و مربعی استو جای کافی ندارد، برای دکوراسیون منزل خود صندلی، میز عسلی و مانند آن را فراموش کنید در عوض از یک یا دو مبل راحتی با رنگ روشن استفاده نمایید.

اما اگر بزرگ است دکوراسیون منزل شما میتواند متفاوت باشد می توانید قسمتی را برای نوشیدن چای و خوردن قهوه، کار با کامپیوتر و مابقی را به میز ناهارخوری، تلویزیون و غیره اختصاص دهید. با اجرای چند قانون کوچک در دکوراسیون منزل خود آن را دگرگون سازید

کانون توجه، مرکز تجمع و درنهایت پایتخت منزل شما پذیرایی است. بنابراین برای آنکه خانه خود را به محیطی دوست داشتنی برای خود تبدیل کنیم پذیرایی اولین مکانی است که برای تغییر دکوراسیون منزل خود به آن توجه می کنیم. و با رعایت نکاتی ساده در خصوص دکوراسیون پذیرایی می توانیم شاهد بهبود اساسی در دکوراسیون منزل خود باشید.

به نکته هایی که در خصوص دکوراسیون منزل برایتان بازگو می کنم توجه کنید تا پایانی شیرین و رضایت بخش در انتظارتان باشد:

 • قبل از انتخاب هر وسیله ای برای تغییر رنگ و انجام هر کاری خوب بیاندیشید و سپس به اجرای آن اقدام بورزید. به سراغ اثاثیه و لوازمی بروید که حجم تقریبا کوچکی داشته باشند و از قبل تصمیم به تعویض شان گرفته اید. به هیچ عنوان به صورت ردیفی و پشت سرهم از این روش استفاده نکنید.
 • شدت رنگ شادتان یا به اصطلاح جيغ نباید به گونه ای باشد که چشم ها را، حتی در تعداد کمش بزند و شما را دوباره سر جای اولتان باز گرداند با این تفاوت که هزینه هایتان و نارضایتی از وضع موجود و همچنین آزار رساندن به چشم هایتان بیش از پیش شده است.
 • در مواردی آنقدر اثاثيه ها رنگی هستند که رنگ های تند هم کمکی در این باره نخواهد کرد به همین علت می بایست از رنگ های تیره مثل مشکی، قهوه ای و فندقی استفاده کرد.
 • چنانچه در پذیرایی تان کتابخانه طبقاتی دارید بدین صورت عمل کنید:

از طبقه بالا در سمت راست آن، دو کتاب اول

طبقه بعدی در وسط ردیف، دو کتاب.

طبقه سوم در انتهای ردیف، دو کتاب.

که باید جلدشان به رنگ انتخابی تان مثلا قرمز یا نزدیک به آن باشد چنانچه طول کتابخانه تان در ردیف هایش زیاد است بر تعداد کتابها به سه یا پنج عدد بیافزایید تا به آخرین طبقه برسید.

آشنایی با دکوراسیون منزل
آشنایی با دکوراسیون منزل

نکاتی در خصوص مبلمان در دکوراسیون منزل

 • از مبلمان روشن در دکوراسیون منزل غافل نشوید هرگاه به مبلمان روشن نظر می اندازیم به سبب روشن بودن رنگ آن چشمها و روحمان انرژی خواهند گرفت این شعف و لذت از آن ما را به هیجان می آورد و باعث می شود عجولانه تصمیم بگیریم و بی آنکه به عاقبت کارمان بیاندیشیم به اجرای طرح مان دست خواهیم زد و اینگونه می شود که آنقدر به استفاده از رنگ های روشن در سرتاسر منزلمان و دکوراسیون منزل ادامه میدهیم تا حس خوب اولیه آن زایل می گردد و نوعی خستگی و دلزدگی از دکوراسیون حرفه ای خانه را تجربه می کنیم، اما به خاطر این که طراح دکوراسیون منزل خودمان بودیم شجاعت اعتراف به اشتباهاتمان در زیاده روی استفاده از این رنگها مثل سفید، استخوانی، کرم روشن، صورتی، آبی آسمانی و از این قبیل دسته از رنگها را نداریم در صورتی که حس سردی، بی روحی خانه، کسل کنندگی محیط و از بین رفتن جذابیت مبلمان فریاد می زنند که تعادل در استفاده از رنگها را رعایت نکرده اید به این سکوت خود خاتمه دهید و عزمتان را برای تغییر در آن جزم نمایید.
 • با تدبیر به موقع و هزینه نسبتا پایین می توانید هارمونی مورد نیاز را بدست بیاورید که نتیجه اش شگفتی قابل لمسی است که شما را از یک محیط سرد و تکراری به فضایی گرم و با نشاط تبدیل می سازد. در این روش هدف ما اثاثیه و لوازم کوچک می باشند که آنها را به رنگ های شاد و تند تهیه می کنیم، دقت کنید نباید همانند نقاشی های کودکانه از تمامی رنگ های جعبه مداد رنگی استفاده کنیم بلکه با انتخاب تنها یک رنگ از این راه نجات بخش بهره می بریم.
 • فراموش نکنید مبلمان تان را طوری بچینید که فاصله استاندارد و مناسبی از تلویزیون داشته باشد. اگر کودکان بازیگوشی دارید سعی کنید میز ناهارخوری و
 • مبلمان دایره و بیضی انتخاب گردد بدین گونه سلامتی فرزندان دلبندتان را حفظ خواهید کرد.
 • اگر پذیرای­تان کوچک است و علاقه زیادی به داشتن مبلمان دارید می توانید از نوع نیم ست استفاده کنید که از اشغال بیش از اندازه فضا و هزینه تغییر دکوراسیون منزل شما کاسته خواهد شد.
 • در دکوراسیون منزل خود باید توجه کنید که مناسب ترین رنگ برای دیوارهای پذیرایی سفید می باشد، زیرا هر قدر اثاثیه شما رنگی و پر حجم باشد، به محیط تان کمک می کند تا نظم و زیبایی مورد احتیاج در دکوراسیون منزل را برقرار کند.
 • اگر مبلمان تان سالم است اما طرح و رنگش برای شما تکراری شده، با تهیه لباس مبلمان انقلابی عظیم را در تغییر دکوراسیون منزل تجربه خواهید کرد.
 • برای هم رنگسازی در لوازم منزل از پرده، فرش، مبلمان و کوسن های آنها، رومیزی و گلدان ها استفاده کنید زیرا بیشتر مورد توجه هستند.
مبلمان در دکوراسیون منزل
مبلمان در دکوراسیون منزل

نکاتی در خصوص وسایل تزیینی در دکوراسیون منزل

 • در خانه هایی که سقفشان کوتاه است لوسترهای آویز را نصب نکنید که از نظر ایمنی نامناسب و در هنگام روشن بودن چشمانتان را اذیت می کند و نیز از تابلوهای نقاشی کوچک و مجسمه های مجموعه ای برای زیباسازی دیوارها بهره گیرید، بی شک توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند چرا که وقتی در اندازه های بزرگ باشند ارتفاع سقف و دیوارتان را کوچک تر به نمایش می گذارد.
 • در تلاش نباشید تمامی قسمت های پذیرایی را از اثاثیه و تزیینیها پر کنید این کار شما سبب می شود تا زیبایی این وسایل یکدیگر را دفع کنند و نیز موجب پرحجمی و شلوغی محیط می شوند. رعایت فاصله مناسب بین آنها چشم و روحتان را به آرامش می رساند که پذیرایی را برای کوچکترها و کودکانتان هم دوست داشتنی و دلپسند خواهد کرد.
 • برای نصب ساعت، تابلوها، مجسمه های تزیینی به دیوار حتما از رول پلاکها استفاده کنید و ایمنی خود و اعضای خانواده را به خطر نیندازید.
 • قراردادن یک ساعت لوکس و مناسب پذیرایی تان را قانونمند می سازد. و به دکوراسیون مناسب خانه شما جلوه می دهد دقت کنید نوعی از آن را انتخاب و خریداری کنید که سر و صدای کمتری داشته باشد تا هنگام شب و در زمان استراحت خواب از چشمانتان برنگیرد
 • در صورتی که لوازم تزئینی فراوانی دارید تعدادی از آنها را انتخاب کرده و مابقی را در جای امنی قرار دهید و هر چند مدت یکبار با تعویض تزئینی های چیده شده تنوعی مطلوب و دل پذیری را حس می کنید.
نقش وسایل تزیینی در دکوراسیون منزل
نقش وسایل تزیینی در دکوراسیون منزل

پاسیو در دکوراسیون منزل

 • پاسیو بهترین مکان برای ساختن یک منظره ی زیبا و دل انگیز می باشد و نقش مهمی در دکوراسیون منزل شما دارد. پس سعی نکنید با گل ها و درخچه های مصنوعی خود را از داشتن یک محیط با طراوت و لذت بخش محروم سازید اگر حوصله و فرصت مناسبی برای رسیدگی به گل های طبیعی را ندارید از نوع کم آب و مقاوم آن بهره ببرید.
 • در پاسیو یا گوشه ای از پذیرایی تان می توانید از آب نماهای برقی یا با تعبیه حوضچه کوچک و قرار دادن یک آب فشان، آهنگ صدای آب را در فضای بسته ی منزل تان طنین انداز کنید تا برایتان محیطی نشاط بخش نمونه ای از آواز طبیعت را یاد آور شود. این آب نماها در اندازه های متفاوتی می باشند حتی با تهیه کوچکترین آنها فضای اطراف شما را خاص و دیدنی خواهد کرد.
پاسیو در دکوراسیون منزل
پاسیو در دکوراسیون منزل

ویواریوم  در دکوراسیون منزل

ویواریوم سازه ایست که در نگاه اول شباهت زیادی به آکواریوم دارد، تنها با این تفاوت که در ویواریوم می توانیم گیاهان و جانوران غیر آبی یا نیمه آبی را در کنار هم داشته باشیم.

ویواریوم کلمه ای لاتین به معنی «محل زندگی» و جایی است که معمولا برای نگهداری و رشد و نمو گیاهان یا حیوانات، برای دیدن یا تحقیق استفاده می شود. معمولا بخشی از اکوسیستم برای یک گونه خاص، در اندازه کوچکتر، همراه با امکان کنترل شرایط محیطی، شبیه سازی می شود. یک ویواریوم ممکن است بسیار کوچک و مناسب نگهداری روی یک میز باشد، مانند تراریوم یا آکواریوم، یا ممکن است سازهای بسیار بزرگ باشد که امکان پرواز گونه های نگهداری شده را نیز داشته باشد.

“تراریوم” در لغت به معنی باغ شیشه ای است و عبارت است از محیطی برای پرورش و نگهداری گیاهان و به بیان دیگر محیطی برای ایجاد ریز اقلیمی با رطوبت بالا برای گیاهانی که بیشتر بومی جنگل­های مرطوب جنوب، مرکز آمریکا، جنوب شرقی آسیا و آفریقا هستند و سازگار با هم نیز هستند و در یک ظرف معمولا شیشه ای و سربسته رشد می کنند.

طریقه ساخت یک ویواریوم کم هزینه

اگر آکواریومی خالی از ماهی دارید که در گوشه ای از انباریتان همراه گرد و غبار روزهای گذشته به دست فراموشی سپرده شده است به شما مژده میدهم قادر خواهید بود با کمی تلاش آن را به یک ویواریوم زیبا و ارزشمند تبدیل سازید. ساخت ویواریوم بدلیل اکو سیستم پیچیده اش که معمولا به صورت عمودی هستند تا در ایستادگی کامل گیاه منظره خوبی را به نمایش گذارند تخصص و هزینه بالایی را نیاز دارند؛ اما در این روش هزینه ها کاهش یافته به طوری که هر خانواده ایرانی توانایی به دست آوردن آن را در گوشه ای از دکوراسیون منزل خواهد داشت. ویواریوم ها به گونه ای طراحی می شوند که حداقل رسیدگی و آبیاری را برای دوام گلها و گیاهان احتیاج دارند حتی اگر نور کافی به آنها نرسد مشکلی برایشان پیش نمی آید چرا که با تعبیه منبع های نوری در قسمت های محتلف آن و تابش نور مصنوعی و به وجود آوردن دمای مناسب طراوت و سلامتی گلها و گیاهان به طور کامل حفظ می گردد.

گل کاکتوس بدلیل تنوع فراوان در شکل، اندازه و همچنین رسیدگی و آبیاری کمی که برای ادامه زندگی می خواهد گزینه مناسبی می باشد پس تعدادی از آنها را در اندازه کوچک تهیه فرمایید. شیشه آکواریوم را به خوبی شستشو دهید تا کاملا شفاف گردد و بعد از خشک شدن گلهای کاکتوس را همراه گلدانهایش با ترتیب دلخواه تان داخل آن کنار هم قرار دهید حال ماسه ساحل دریا را که در گل فروشیها یافت می شود با احتیاط بدون آنکه بر سطح خاک گلها ریخته شود بین گلدان ها تا قسمت لبه آنها بریزید. با سنگ ریزه های تزئینی دور تا دور لبه گلدان ها را حصارکشی نمایید، این کار دو حسن دارد یکی بر زیبایی و طبیعی جلوه دادن دیگری در زمان آبیاری گلها که موجب هدایت تان می گردد تا آب را بر ماسه ها نریزید کمک شایانی به شما خواهد کرد.

چند هالوژن کوچک از نوع آفتابی در چهار گوشه ویواریومتان که نورش به داخل تابانده شود نصب نمایید بدینگونه نور لازم برای رشد کاکتوس و دید بهتر برای منظره آن محیا می شود دقت کنید هالوژن ها باید به طرف داخل شیشه از بالای گوشه ها گذارده شوند تا نور به سطح ماسه ها و گلها تابیده شود؛ اکنون که دیگر نمی توانیم همانند روزگار قدیم آن حیاطهای بزرگ دل انگیز را با باغچه های نقلی سرسبزش و حوض آبی نیلگونش را دارا باشیم می توانیم با کمی ابتکار و تلاش تابلویی سه بعدی از طبیعت سبز ایجاد کنیم که قابل لمس و حقیقی باشد. حال از ویواریوم زیبایتان نهایت استفاده و لذت دکوراسیون منزل را ببرید.