دکوراسیون داخلی

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی یک فضا، حاصل در کنار هم قرار گرفتن عناصر متعددی است . هنگامی که در میان آنها رابطه ای قابل قبول و مطلوب وجود داشته باشد، منجر به فضایی دلپذیر، زیبا و در نهایت راحت و کارا می شود. به طور کلی می توان گفت در دکوراسیون داخلی یک فضا عناصر به سه دسته عمده تقسیم می شوند:

١- عناصری که بیشترین هدف به کار گیری آنها در محیط کاربردی است . در نتیجه نقش کلیدی و خاصی را در طراحی دکوراسیون داخلی فضا ایفا نمی کنند. به “” عنوان مثال هنگامی که قصد دارید برای خانه تان 3 تلویزیون ، جاروبرقی ، یخچال و لوازمی از این قبیل را تهیه کنید، هیچ گاه با هدف دکوراسیونی اقدام به خرید آنها نمی کنید؛ بلکه ابتدا کاربرد و امکانات هر یک را بررسی کرده و سپس ظاهر وسیله را با توجه به شرایط قرارگیری در محیط و دکوراسیون آن در نظر می گیرید. البته امروزه تولید کنندگان و طراحان صنعتی علاوه بر کارایی وسیله ، به شکل آن ، فرم، رنگ و به طور کلی جنبه های ظاهری آن در دکوراسیون داخلی نیز دقت بسیاری دارند و محصولاتی متنوع به لحاظ کاربرد و ظاهر تولید می کنند.

۲- عناصری در دکوراسیون داخلی که همزمان کاربردی و دکوراسیونی هستند. اغلب لوازم دکوراسیونی مورد استفاده در خانه ها در این دسته جای می گیرند. از آن جمله به مبلمان ، پرده ، فرش ، بوفه و غیره می توان اشاره کرد. یعنی به همان میزان که نحوه کاربرد آنها مورد توجه است ، شکل و فرم ظاهری ، رنگ ، طرح و دیگر عناصر بصری آنها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

۳- عناصری که بیشتر نقش تزیینی را در دکوراسیون داخلی فضا برعهده دارند. در بررسی انگیزه انتخاب هریک از این عناصر برای محیط مورد نظر، در خواهیم یافت که اگرچه ممکن است نبود برخی از آنها خللی در فضا ایجاد نکند ولی وجود آنها به طراحی دکوراسیون داخلی فضا بسیار کمک می کند و در واقع آنها مکمل دكوراسيون دیگر لوازم محیط محسوب می شوند. به عنوان مثال گلدان ها، ظروف تزیینی ، شمعدان ، تزیینات مختلف در قالب گل های خشک ، مصنوعی ، چینی ، مجسمه ها و غیره از این جمله اند که البته تابلوها نیز در این دسته جای می گیرند.

بشر از دیرباز اقدام به ساخت وسایلی نموده است که زندگی او را راحت تر نماید . اولین نمونه این تلاش ساخت ابزارهاست . شاید نتوان ادعا نمود که پس از ابزار ، ساخت وسایل داخل اقامتگاه ، دومین ابداع و اختراع اوست . بشر کم کم نیاز به محل مناسب برای نگهداری ابزار خود را احساس کرد. شاید حفره های داخل غار اولین نمونه های این نوع امکانات باشد. اما پس از آنکه زندگی آن شکل متمدن تری به خود گرفت . انتظار او از وسایل منزل فراتر رفت و او را وادار به ابداع وسایلی نمود که امروز ما آن را مبلمان می نامیم. یکی از شاخصه های رشد تمدن ، تغییر و تحول در نگرش انسان نسبت به زندگی بوده است و به تبع آن تغییر در طراحی اسباب و لوازم مورد استفاده در زندگی ، از طراحی در لباس تا معماری و دکوراسیون داخلی منزل و ..

ظهور صنعت در قرن نوزدهم، تغییرات بنیادین در تفکر و تولید ایجاد کرد و تغيير صور و اشکال از معماری سنگین و مکعبی شکل به صور منحنی شکل ، یکی از عوامل زمینه ساز در طراحی مبلمان بوده است. به عبارتی معماری و دکوراسیون داخلی را اساسا نمی توان از هم تفکیک کرد.

تعریف دکوراسیون داخلی
تعریف دکوراسیون داخلی

نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی

انتخاب مبلمان و نحوه قرار گیری و انتخاب رنگ مبل اختیاری است و بستگی به سلیقه شما دارد اما استفاده از رنگهایی مثل کرم روشن و یا حتی سفید به زنده تر کردن فضا کمک بیشتری می نماید و فضا بزرگتر به نظر می آید. در مورد انتخاب طرح مبل های مکانهای کوچک بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی صلب و با بدون منحنی انتخاب شود. که در این صورت در نحوه چیدمان آن بهتر است مبلها را تقریبا چسبیده به دیوارها قرار داد. علت انتخاب مبلمان با شكل بدون منحنی در  دکوراسیون داخلی این است که مبلها در کنار دیوا  صاف فضای کمتری را اشغال می کند پس حتی المقدور سعی کنید و یا خانه را نزدیک به دیوارها قرار دهید تا از هدر رفتن کوی چسبیده به دیوار ها قرار داد علت انتخاب ار دهید تا از هدر رفتن کوچکترین فضاها نیز جلوگیری شود . باید توجه داشت برای خانه ها و فضاهای بزرگ این محدودیت را نداریم و انتخاب ما آزادانه تر است.

نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی
نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی

نقش پرده در دکوراسیون داخلی

١. اگر بتوان تنها 3 طیف رنگی را در دکوراسیون داخلی خانه به کار ببرید گام بزرگ و موثری در راه رسیدن به چیدمان مطلوب برداشته اید . باید توجه داشت که پرده در کنار روتختی و کوسن از جمله عناصری  است که رنگ و نقش را با خود به خانه می آورد.

٢. بهتر است که رنگ پرده ها با رنگ کف و مبلمان هماهنگ باشد یا حتی نقشی که در مبلمان وجود دارد در پرده هم تکرار 1 شده باشد به این ترتیب تعادل بصری مطلوب ایجاد می شود.

٣. اگر پرده مبلمان، کف و دیوارها از طیف رنگی واحدی باشند کوسن ها را با رنگ متضاد انتخاب کنید تا دکوراسیون داخلی خانه از یکنواختی خارج شود.

۴. بهتر است برای اتاق هایی که نورگیر هستند و مدت زیادی از روز با نور طبیعی روشن هستند از پرده های ضخیم و مقاوم استفاده کنید یا آستری برای پرده ها در نظر بگیرید.

اگر در جلوی پنجره ها از پرده های پارچه ای استفاده می کنید بهتر است رنگ آنها نیز روشن انتخاب شود.

نقش کرکره در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی کرکره از پرده زرق و برق کمتری دارد و مناسب فضاهای ساده و معمولی است. در گذشته ، انواع سفارشی آن گران بود. اما اکنون ، به علت وجود انواع آماده آن ، قیمت کرکره کاهش یافته است. این کرکره در طرح ها و اندازه های متنوع ، از ساده و ارزان حصیری که لوله می شود تا نوع توفالی چوبی بسیار متداول ، تولید شده است. این پوشش ها نه تنها زیبایی پنجره را کم نمی کنند، بلکه نقاط نامطلوب آن را می پوشانند و آن را باتر نشان می دهند و با فضای پس زمینه به خوبی در می آمیزند و فضای مدرن را زیباتر زه می دهند و یا حتی ممکن است همچون عنصری متناقض در محیط به کار می روند.

استفاده از قالیچه در دکوراسیون داخلی

می توانید به جای کرکره ای از الان رمانی از گل نخی با پشمی رنگارنگ و یا قالیچه طرح گلیم استفاده کنید. آن را به بست چوبی بالای پنجره نصب کنید ، به طوری که لبه یشه دار آن دولا شود و در جلو قرار بگیرد . روی حلقه ها را بدوزید و نخ به آنها رد کنید تا بتوانید آن را بالا و پایین بکشید ( مانند کرکره های رمانی)

تاثیر کف اتاق در در دکوراسیون داخلی

چه پوششی برای کف خانه مناسب تر است جهت پوشش کف خانه ها از مصالح گوناگونی میتوان بهره گرفت . از جمله سرامیک ها ، پارکتهای طرح چوب ، موکت و …) در صورت استفاده از سرامیک می بایست در انتخاب رنگ آن دقت زیادی شود، زیرا استفاده از رنگهای تیره در کف ، فضا را فشرده تر نشان میدهد . معمولا استفاده از رنگ های بسیار روشن مثل سفید نیز معایبی به همراه دارند ، یکی از معایب آن یکدست شدن فضا است که جهت برطرف کردن يکدستی آن می توان از یک قالیچه در زیر میز مبل استفاده کرد. با اینکه در میان سرامیک ها طرح هایی با رنگهای متفاوت را بکار گرفت. در صورت استفاده از پارکت نیز میبایست نکات گفته شده را رعایت نمود و رنگهای روشن طرح چوب را انتخاب کرد. کف پوش چوبی ، حالت گرما بخشی دارد و فضایی صمیمی در خانه پدید می آورد. کف های چوبی محکم روی اتصالات چوبی قرار می گیرند و به طور طبیعی حالت ارتجاعی دارند که برای کف پا و ساق پا بسیار مفیدند. کف پوش های سنگی در طی تابستان بسیار خنک اند ، اما و در زمستان سرد می شوند. البته می توان با استفاده از سیستم گرمایشی در کف در طی سال دمای آنها را متعادل نگه داشت. سنگ و بتون و سرامیک اکثرا روی کف زیرین و محکم اتاق قرار می گیرند و به همین علت در مدت طولانی بدن را خسته می کنند، فرش نرم و راحت است، ولی کف پوش های طبیعی هم تفاوت چندانی با فرش ندارند.

تاثیر کف بر دکوراسیون داخلی
تاثیر کف اتاق بر دکوراسیون داخلی

نقش طرح های دیوار در در دکوراسیون داخلی

عنصری بنیادین است که به یاری آن فضای داخلی را تعریف می کنیم . دیوار به همراه نفحات سقف و کف که وظیفه محصوریت را به انجام می رسانند اندازه و شکل اتاق را تعیین می کند. آنها را می توان حصارهایی دانست که حرکت ما را محدود می کنند . یک فضا را از مجاورش جدا می سازند و حریم دیداری و شنیداری ساکنان را تعریف می کنند. قضای راست خطی که بواسطه دیوارهای مستطیلی و صاف تعریف می شود. بی گمان عادی است. صفحات دیوار می توانند خميده هم باشند. دیوارهای منحنی شکل پویا و از لحاظ دیداری فعالند و چشمهای مان را در راستای انحنایشان هدایت می کنند سمت فرو رفته دیوار خمیده فضا را محصور می کند اما سمت برجسته اش فضا را گسترش داده و به سمت بیرون می رانند.

مبلمان با سایر عناصر داخلی در حجم ، عامل مهمی است که به هنگام رویارویی با — منحنی شکل باید بدان پرداخت . یکی از راههای مقابله با هندسه ناسازگار، چیدن .. های داخلی بسان اشیایی بی تکیه گاه در فضایی منحنی شکل است

گشودگی های های درون یا میان صفحات دیوار ، بازنشستگی و حرکت فیزیکی ما در میان فضاها و همچنین عبور نور ، گرما و صدا را میسر می سازد . با بیشتر شدن اندازه گشودگی ، حس محصوریت حاصل از دیوارها نیز رو به تحلیل می رود و بظاهر فضا را گسترش می دهد تا فضاشای جانبی را در بر گیرد. مناظری که از میان گشودگی دیده می شوند به بخشی از فضای محصور بدل می شود. دیوار را می توان به ظاهر ، با استفاده از تغییر رنگی ، باشت با جنس مصالح از دیوار متجاور یا صفحه سقف تفکیک کرد.

تاثیر دیوار ها در دکوراسیون داخلی
تاثیر دیوار ها در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دیوارها

از آنجا که دیوارها گسترده ترین سطوح اصلی خانه یا هر مکان بسته دیگری هستند، هنگامی که فردی وارد فضایی می شود، عمده ترین سطوحی که در مقابل دیدگان او قرار می گیرند، دیوارهای محیط هستند. در نتیجه میزان تاثیر گذاری شان بر محیط نیز نسبت به سطوح دیگر شامل کف ها و سقف ها به مراتب بیشتر است. لذا علاوه بر مسایل کاربردی و وظیفه آنها در تفکیک فضا و ایجاد استقلال ، به نکات در زمینه دکوراسیون داخلی و نقش آنها در این زمینه نیز باید توجه کرد. وقتی وارد فضایی می شوید که با زیباترین و مناسب ترین لوازم دکوراسیونی مبله شده ، ولی سطوح دیوارها ص۔ خالی است و کوچک ترین تدبیری برای انتخاب – دیوار کوب ( به صورت عام کلمه ) اندیشیده نشده است ، خلایی در آن محیط احساس می شود که : تابلوها، یکی از عمده ترین راهکارهای رفع این خلا هستند. تابلوها اگرچه اغلب با هدف تزیینی مورد استفاده قرار می گیرند ولی در پس این هدف ، هدف های کاربردی نیز در فضا برعهده دارند.

آنها جایگاه ویژه ای در تغییر حال و هوای دکوراسیون حرفه ای منزل شما دارند و در نتیجه بر روح و روان افراد ساکن در آن مکان نیز تاثیر می گذارند. موضوع اثر هنری ، رنگ های به کار رفته در آن و حتی قاب انتخابی برای تابلو از جمله عوامل بسیار مؤثر بر محیط هستند؛ یعنی با نصب چند تابلو بر روی دیوار، با وجود تمام وقتی که صرف تهیه و چیدمان لوازم دکوراسیونی آن شده است ، می توان هماهنگی و احساس حاکم در محیط را برهم ریخت و یا برعکس ، دستیابی به هدف مورد نظر در آن فضا را تسهیل بخشید. صرف نظر از همه اینها گاهی نقش های کاربردی عظیم تری نیز به تابلوها محول می شود که از جمله می توان تغییر ابعاد ظاهری فضاء را نام برد. به عنوان مثال یکی از راهکارهای افزایش ارتفاع دیوارها به لحاظ ظاهری ، نصب دیوار کوب های عمودی و بلند است که این کار از طریق نصب یک و یا چند تابلوی بلند عمودی در فواصلی نزدیک و در کنار هم و یا چندین تابلوی هم اندازه در امتداد هم و در راستای یک خط عمودی فرضی از سقف به کف میسر می شود. به همین ترتیب با نصب تابلویی طویل و افقی و یا چندین تابلوی یک اندازه در کنار هم می توان ، طول دیوار را به لحاظ بصری افزایش داد. از نقش تابلوها در دکوراسیون حرفه ای خانه خود غافل نشوید.

به طور کلی انگیزه ایجاد قاب در دور یک اثر هنری ، برجسته تر کردن و یا به عبارت دیگر جلوه دادن به آن است. شما می توانید این مسئله را آزمایش کنید. اگر بر روی دیواری از فضای خانه تان قابی خالی و بدون اثر هنری نصب کنید. خواهید دید که به این ترتیب فضای داخلی قاب ، اگر چه همان دیوار است، ولی از دیگر فضاهای کناری اش متمایز شده است . پس به منظور ایجاد جلوه ای بیشتر برای یک اثر هنری ، چارچوبی لازم است. البته لازم به ذکر است برای قاب کردن یک اثر، صرف نظر از برجسته تر کردن آن ، انگیزه های دیگری نیز وجود دارد. هنگامی که از تابلو به عنوان مکملی دکوراسیونی برای لوازم دیگر محیط یاد می شود منظور خود اثر هنری نیست بلکه ترکیب آن ( اثر هنری ) با قاب و حتی یکی از آن در این نقش را در محیط ایفا کند. به عنوان مثال در فضایی با دیوارهای سبز و مبلمان نارنجی و زرد، به منظور حفظ هماهنگی در محیط از طریق تکرار رنگ ها، نصب تابلویی رنجی و یا اثر هنری با رنگ آمیزی گرم مانند نارنجی ، قرمز، زرد، در کنار رنگ وی است . در چنین شرایطی، ممکن است مقصود از نصب تابلو و قاب کردن آن،نمایش دادن اثر هنری و جلوه بخشیدن به ان نباشد.