دکوراسیون داخلی پذیرایی

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون داخلی پذیرایی

11 پیشنهاد عالی برای دکوراسیون داخلی پذیرایی

در دکوراسیون داخلی پذیرایی راحتی به عنوان اولین اصل به شمار می رود. حال آنکه پذیرایی شما بخواهد دارای فضایی مدرن یا سنتی باشد یا اینکه خلوت یا شلوغ جلوه کند، این راحتی است که مورد هدف قرار دارد. اتاق پذیرایی جایی است که شما می خواهید در آن مدتی را صرف گذراندن وقت با دوستان یا خانوادۀ خود کنید یا اینکه حتی بخواهید به تنهایی در آن به استراحت بپردازید. این مسئله که دکوراسیون داخلی پذیرایی خود را چگونه انتخاب کنید تا  فضایی دلنشین برای آن ایجاد کنید یک هنر است و به آرامش شما نیز کمک شایانی میکند. از این رو در این مطلب قصد داریم 11 پیشنهاد برای دکوراسیون داخلی پذیرایی را به شما ارائه دهیم:

  1. 1- رنگ ها در دکوراسیون داخلی پذیرایی

از تاثیر رنگ در زیبایی دکوراسیون داخلی پذیرایی خود غافل نشوید.  ترکیبی از رنگ های روشن و تاریک را مد نظر قرار دهید. اگر فضای پذیرایی پر از وسایلی با رنگ های سفید  باشد، چشم را می زند و اگر همۀ اقلام آن رنگی تاریک داشته باشند، آنگاه فضای پذیرایی بدل به یک غار تاریک می شود؛ اما استفادۀ همزمان از رنگ های تاریک و روشن می تواند یک فضای دلنشین و با ثبات را خلق کند. باید سعی شود حتی در طراحی کوچک ترین جزئیات هم از دو طیف رنگی روشن و تاریک به صورت همزمان استفاده شود.

به طور کلی استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی پذیرایی بهتر است زیرا رنگ های خنثی بهتر با دیگر لوازم در اتاق پذیرایی هماهنگ می شود و فضایی شیک و زیبا ایجاد میکند.

استفاده از رنگ های متضاد در دکوراسیون داخلی پذیرایی زیبایی اتاق را دو چندان میکند. سعی کنید که اقلام اتاق پذیرایی، هر کدام طیف رنگی متضادی در قیاس با سایر وسایل کناری اش داشته باشد. با این کار می توان فضایی مجلل تر برای دکوراسیون اتاق پذیرایی تصور کرد. برای مثال در کنار دیواری سفید رنگ می توان از مبلمانی با رنگ کاراملی استفاده کرد و یا کشوها می توانند آبی مایل به خاکستری باشند و در کنار آن ها تلویزیون و دیگر لوازم آن به رنگ تیره قرار بگیرند. با این حرکت، جزئیات وسایل و نمای آن ها بیش از پیش جلوه خواهد داشت. با رعایت این نکته می توانید دکوراسیون داخلی پذیرایی خود را زیبا و مجلل کنید؛ بدون آنکه حتی در مورد مسائلی مانند طرح و رنگ وسایل صحبتی به میان آوریم. می توانید از یک طراح برای تزئین فضای خود کمک بگیرید.

رنگ ها در دکوراسیون داخلی پذیرایی

    • رنگ ها در دکوراسیون پذیرایی

    2- طرح ها و زمینه های تصویری گوناگون را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید.

اصولاً زمینه ها و طرح های مختلف به راحتی می توانند جلوۀ خود را به بازدیدکننده القاء کنند. استفاده از زمینه ها هنگامی بسیار مؤثر است که تنها قصد داشته باشیم تا با اندک تغییراتی فضای خود را تعبیه کنیم. همیشه این نکته را در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی خود به خاطر داشته باشید که فضای پذیرایی باید دنج باشد، بنابراین نباید از جنس های سخت پوستی برای فضاهای نِشستن استفاده کرد. استفاده از چرم، کتان، الیاف پشمی، الیاف فلزی، سنگی و یا حتی پوشش گیاهی هنگامی مؤثر است که هر یک در جایی مناسب مورد بهره گیری قرار بگیرند. برای ایجاد فضایی دنج می توانید کارتان را با خرید چند بالشتک شروع کنید. خرید بالشتک ها می تواند گزینۀ مناسبی مخصوصاً برای تزئینی با بودجۀ پایین باشد. با بررسی دقیق تمام وسایل پذیرایی، سعی کنید وسیله ای با طرح و جنس مناسب برای هر فضا تهیه کنید. در این راستا حتما! در مورد وسایل کوچک تر نیز دقت به خرج دهید.

  1. 3- از چوب­کاری در دکوراسیون داخلی پذیرایی خود بهره ببرید.

چوب جنسی است که نمی توان در زمینۀ دکوراسیون داخلی پذیرایی آن را نادیده گرفت؛ چون چوب­کاری همواره یکی از عوامل ایجاد فضایی گرم و دلنشین بوده است. از چوب می توان در اقلام گوناگونی استفاده کرد. از دیوارها گرفته تا پایه های مبل یا قاب عکس ها، همگی می توانند دارای جنس چوبی باشند. در کل می توانید از وسایل چوبی برای بهبود فضای خود استفاده کنید.

چوب در دکوراسیون داخلی پذیرایی
چوب در دکوراسیون داخلی پذیرایی
  • 4- از پوشش های چرمی و پارچه ای گوناگونی در دکوراسیون داخلی پذیرایی استفاده کنید.

به هنگام خرید مبل، فروشنده به شما مبل هایی تحویل می دهد که همگی دارای پارچه ای یکسان هستند اما این  بدان معنا نیست که شما حتماً باید از مبل هایی با ظاهر روکش یکسان استفاده کنید. در دکوراسیون داخلی پذیرایی به سبک رسمی، هماهنگی میان روکش های مبل ها و صندلی ها می تواند القاکنندۀ فضایی رسمی و جدی باشد اما برای سبک های راحت و دوستانه دکوراسیون داخلی پذیرایی می توان این نظم را برهم زده و از روکش های متنوعی به عنوان پوشش استفاده کرد. برای مثال شما می توانید برای ایجاد یک پارادوکس ساده، نوع روکش صندلی هایتان را متفاوت از روکش مبل ها انتخاب کنید. با ایجاد این تغییرات، اعضای خانواده هم ممکن است تا بر اساس شمایل مختلف، هر یک جایی مخصوص را برای نِشستن خود در نظر بگیرند.

5- از روکش ها و پارچه های باکیفیت استفاده کنید.

حال که صحبت از روکش ها به میان آمد، مهم است این نکته را در نظر بگیرید که جنس پارچه و روکش ها جدای از ایجاد حس راحتی، باید با دوام باشد در انتخاب جنس و رنگ روکش ها، به شرایط خانه و خانوادۀ خود دقت کنید. ممکن است در خانه بچۀ کوچک داشته باشید یا دارای حیوان خانگی باشید. بسته به میزان  نظافتی که ممکن است احتیاج داشته باشند، باید به انتخاب نوع رنگ و جنس روکش ها دقت کرد. در حالت کلی، روکش هایی با رنگ های ملایم را می توان به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفت. اگر رنگ روکش ها خیلی روشن یا خیلی تاریک در نظر گرفته شود، به مرور زمان لکه ها و کثیفی های گوناگون خود را بیشتر جلوه خواهند داد. در انتخاب نوع جنس روکش هم می توان از چرم به عنوان انتخابی مناسب یاد کرد. از آنجا که پاک کردن لکه ها از روی چرم راحت تر است، پس استفاده از چرم می تواند مناسب باشد؛ اما این نکته را هم در نظر بگیرید که چرم مانند دیگر الیاف مقاومت ندارد و اگر در خانه از حیوانی نگه داری می کنید، پیشنهاد می شود که به سراغ چرم نروید. اگر چرم مورد استفاده طرح دار باشد، به زیبایی آن افزوده خواهد شد. در اینجا می توانید روش های پاک کردن و تمیز کردن الیاف چرمی را مشاهده کنید . . . .

6- از جنس جین و مخمل هم می توان به عنوان الیاف هایی با کیفیت یاد کرد.

در ضمن، ترکیب این دو با الیاف هایی مانند کتان و پشم که دارای ظاهری ساده هستند، می تواند شمایل زیبایی ایجاد کند. برای ایجاد هر دو عنصر راحتی و زیبایی می توانید از از ترکیبی شامل الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده کنید. به هنگام انتخاب پارچه دقت کنید که پارچه باکیفیت باشد. با خم کردن پارچه و دقت در بافت آن می توانید کیفیت پارچه را بسنجید. به هنگام خم کردن پارچه، هر چه ترک های ایجاد شده روی پارچه تنگ تر باشند، بهتر است؛ چون ترک های تنگ مانع نفوذ مواد به جنس پارچه می شوند و در نتیجه طول عمر آن را بالاتر می برند. این آزمایش در مورد هر نوع پارچه و الیافی صدق می کند.

چرم در دکوراسیون داخلی پذیرایی

7- از رنگ ها به درستی استفاده کنید.

در برخی مواقع ممکن است با استفاده کردن از رنگ های ملایم به جای رنگ های جیغ، فضایی به مراتب زیبا تر و دلنشین تر را تداعی کنید. به عنوان نمونه، رنگ آبی بسیار مورد پسند افراد قرار دارد. آبی رنگی است که تقریباً با تمام رنگ های گرم قابل ترکیب است و به همین خاطر از رنگ آبی در کنار اقلامی مانند وسایل چوبی استفاده می کنند.

8- در دکوراسیون داخلی پذیرایی از یک قالی یا قالیچۀ طرح دار استفاده کنید.

طرح قالی می تواند عامل بسیار مؤثری تلقی شود، چون به فضای اتاق پذیرایی نشاط می بخشد و همچنین باعث می شود تا لکه های روی فرش کم تر به چشم بیایند. قالیچه می تواند پوشش مناسبی برای سطح زمین است، باشد. قالی را می توانید برای مکان هایی انتخاب کنید که قصد دارید در آنجا نشست و برخاست کنید. حتی اگر از یک پوشش مانند موکت هم برای زمین استفاده می کنید، با این حال یک قالی را نیز می توانید در نظر داشته باشید. تأثیر قالی در زیبایی فضا را هنگامی متوجه می شوید که آن را جمع کرده و برای شستشو به بیرون داده اید. آنجا است که با دیدن جای خالی قالی، متوجه اثر گذاری آن در زیابیی فضا می شوید. ( در مورد خرید قالی برای زمین موکت دار یا فرش دار می توانید مطالب بیشتری را مطالعه کنید. )

9- استفاده از میزها و لوازم پذیرایی متحرک در دکوراسیون داخلی پذیرایی

اقلامی مانند میزهای سبک وزن، عسلی ها و حتی صندلی های راحتی می توانند به گونه ای باشند که اعضای خانواده بتوانند در عین راحتی، دور هم جمع شوند و یا به هنگام آمدن تعداد مهمان بالا می توان چینش های مختلفی در نظر گرفت. از وسایل کوچک تری می توانید استفاده کنید که حمل شان راحت تر است؛ مانند صندلی های راحتی کوچک.

10- در مورد چیدمان فضاهای گفتمان جمعی دقت به خرج دهید.

هر چقدر هم که فضای اتاق پذیرایی برای شما بزرگ باشد، ایجاد فضایی برای گفتگوی افراد نباید دارای ابعاد گسترده ای باشدو این قضیه در ایجاد راحتی افراد برای صحبت کردن و شنیدن حرف های یکدیگر مؤثر است. یک فاصلۀ مناسب برای ایجاد یک فضای گفتمان در حدود 8 فوت تعریف می شود؛ یعنی در فاصلۀ مرکز پذیرایی تا مبلمان و صندلی های اطراف باید در حدود 8 فوت تعریف شود. البته اگر یک ست 12 نفره بزرگ مبلمان استفاده می کنید، فواصل تغییر کرده و کمی بیش تر می شوند اما در حالت عادی همان 8 فوت می تواند فاصلۀ ایده آلی باشد. فضاهای کوچک تر با تعداد کم تر نیاز دارند تا کمی این فاصله را کاهش دهند.

چیدمان دکوراسیون داخلی پذیرایی
چیدمان دکوراسیون داخلی پذیرایی

11- در مورد چیدمان اتاق پذیرایی خود، وسواس زیادی به خرج ندهید.

در کل، اتاق پذیرایی فضایی است برای استراحت و ایجاد سرگرمی؛ می توانید هر طور که مایلید برای راحتی خود آن را تنظیم کنید و مانند یک چادر پیک نیک از آن لذت ببرید.

تلاش برای ایجاد یک ساختار هماهنگ و ایده آل کار دشوار و ملال آوری به نظر می رسد اما ایجاد تغییرات جزئی و آزمون و خطاهای تدریجی می تواند باعث شود تا رفته رفته به آنچه که می خواهید، دست پیدا کنید.

از کف اتاق در دکوراسیون داخلی پذیرایی غافل نشوید سعی کنید کف اتاق تا حد امکان ساده باش. اگر از کفپوش با رنگ تیره برای دکوراسیون داخلی پذیرایی استفاده کرده­ اید باید در نظر داشته باشید که اتاق کوچکتر از آنچه که هست به نظر می آید بنابراین اتاق را با وسایل تیره و مبلمان های بزرگ پر نکنید اجازه دهید بخشی از فضا خالی باشد تا احساس خفگی در محیط نداشته باشید. حتما سعی کنید با لوازم تزیینی که به چشم می آیند تضاد ایجا کنید. از گلدان اسباب تزیینی بزرگ و شکیل با رنگ روشن استفاده کنید تا جلوه بیشتری داشته باشد و دکوراسیون داخلی پذیرایی شما را متعادل کند. اما اگر کف سالن پذیرایی شما روشن است سعی کنید از لوازم بیشتری در سالن پذیرایی استفاده کنید تا اتاق را خالی نشان ندهد. زمانی که کف اتاق رنگ روشنی دارد اجازه دهید فرش شما فضای بیشتری از سالن را بپوشاند. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که بهتر است فرش زیر میلمان شما قرار نگیرد تا دکوراسیون داخلی پذیرایی شما زیباتر دیده شود.