دکوراسیون داخلی خانه

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون داخلی خانه

چگونه  دکوراسیون داخلی خانه خود را تغییر دهید.

چه به آپارتمان یا خانه ویا اتاق خوابگاهی جدید نقل مکان کنید، در هرصورت اینکه طراحی دکوراسیون داخلی خانه شما به چه صورت انجام شود به نظر گیج کننده می‌آید. اگر کمی قوانین ابتدایی دکوراسیون داخلی خانه را یاد بگیرید و الهاماتی به دست بیاورید، می­توانید فضایی منحصر به فرد بسازید که با خوشحالی بتوانید آن‌را خانه بنامید!

طراحی خوب دکوراسیون داخلی خانه تاثیرات مثبتی بر روحیه و شخصیت ما و حتی دیدگاه دیگران نسبت به ما دارد. منزل ما انعکاس دهنده شخصیت، سلایق و البته میزان نظم و شیک بودن ما است. تغییر دکوراسیون داخلی خانه بخصوص اگر قرار باشد کل منزل یا حتی یک اتاق را تغییر دکوراسیون بدهید می‌تواند کاری پرزحمت و هزینه‌بر باشد. اما اگر این کار را با فکر درست و پیروی از یک روش مناسب انجام دهید، می‌توانید بدون صرف هزینه‌های دکوراسیون داخلی خانه خود را تغییر دهید.

الهام بگیرید و تصمیم‌گیری کنید.

حال و هوا و فضای اتاق را پیش از طراحی دکوراسیون داخلی خانه تعیین کنید. حال و هوای اتاق پذیرایی از فضای اتاق خواب بسیار متفاوت است. در مورد اینکه از این اتاق چه استفاده‌ای می­شود فکر کنید– مکانی برای استراحت، مکانی برای دورهمی‌های دوستانه، محل کار یا محل خواب؟– و اینکه زمانی که در این اتاق هستید دوست دارید چه حسی داشته باشید. به همه این موارد در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود توجه کنید.

کاربرد اتاق به اندازه‌ی نمای کلی آن اهمیت دارد. کاربرد اصلی اتاق خواب شما مکانی برای خواب و استراحت کردن است، بنابراین اگر کاغذدیواری‌های پر زرق و برق را در نظر دارید احتمالا برای اتاقی با فعالیت بیشتر مناسب‌تر باشد.

پیش از انکه طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود را انجام دهید با خود فکر کنید که دوست دارید چه احساسی از بودن در این اتاق  تجربه کنید و یا دوست دارید یاداور چه ویژگی باشد سازنده، آرام، اجتماعی، الهام‌بخش. وقتی می­خواهید درباره چگونگی دکوراسیون داخلی خانه تصمیم بگیرید این کلمات را در ذهنتان نگه دارید و از خودتان بپرسید که آیا مبل راحتی، رنگ‌ها و سبکی که انتخاب کردید، با حال و هوایی که می­خواهید سازگاری دارد یا خیر. آیا استفاده از این وسیله   دکوراسیون داخلی خانه شما را به مکانی که دوست دارید تبدیل میکند؟

چگونگی دکوراسیون خانه
چگونگی دکوراسیون خانه

در مورد نظریه‌ رنگ‌ها برای فضای اتاق کمی تحقیق کنید. غلط نیست اگر ادعا کنیم رنگ ها بیشترین تاثیر را در   دکوراسیون داخلی خانه شما دارد رنگ‌های روشن رفتار اجتماعی را تشویق می­کنند، بنابراین برای اتاق نشیمن مناسب هستند. اتاقی که تمامأ یک‌رنگ است جذابیت ندارد اما برای جایی مثل اتاق خواب که می-خواهید فضای آرامی داشته باشد مناسب است.

از وبلاگ‌ها و مجلات طراحی و تزئین ایده بگیرید. طرحی را برای دکوراسیون داخلی خانه خود انتخاب کنید که واقعأ به شما الهام می­دهد و شبیه مکان‌هایی است که از گذراندن وقتتان در آنجا لذت می­برید. وقتی مجموعه‌ی خوبی جمع‌آوری کردید، عکس‌ها را ورق بزنید و هرگونه عنصر مشترک را برای ترکیب کردن با برنامه‌ طراحی خودتان انتخاب کنید

به رنگ‌ها، بافت‌ها، زمینه‌ها و سبک‌ها(مثل روستایی، مدرن یا دریایی)، مبلمان، نورپردازی یا هرچیز دیگری که در نظر دارید در اتاقی که به شما انگیزه می­دهد وجود داشته باشد، توجه کنیدو آنها را در دکوراسیون داخلی خانه خود به کار ببرید.

به خاطر داشته باشید که حس اتاق را در نظر بگیرید. اگر یکی از اتاق ها احساس خوبی در شما ایجاد می کند سعی کنید بفهمید چه چیزی در آن اتاق وجود دارد که باعث برانگیخته شدن چنین احساسی در شما می­شود. آیا به خاطر وجود نورهای طبیعی است؟ یا رنگ‌های روشن؟

شاید بد نباشد برای شروع ابتدا یک وسیله را برای شروع دکوراسیون داخلی خانه انتخاب کنید همانند فرش، پارچه، اثر هنری یا مبلمان سپس براساس طرح آن مابقی وسایل را در دکوراسیون خانه با هم هماهنگ کنید. این وسیله باید کاملا مطابق با سلیقه شما باشد شاید بهتر باشد پیزیرا انتخاب کنید که بیش از هر چیزی دوست داریدو آن را کانون طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود قرار دهید فقط به رنگ‌ها توجه نکنید، الگو(هندسی، ارگانیک) و بافت قطعه‌ی راهنما و اینکه چگونه با بقیه‌ی المان‌های اتاق سازگاری دارد را هم در نظربگیرید. قطعه‌ی راهنمای شما حتمأ نباید چیز جدیدی باشد. می­تواند از وسایلی باشد که دارید، باشد.

طول، عرض و ارتفاع اتاق را اندازه بگیرید و برای کف آن برنامه بریزید. وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارند که به شما اجازه می­دهند که اندازه‌ها‌ی اتاقتان را در آن وارد کنید، بنابراین میتوانید در مورد محل‌های مختلف قرارگیری مبلمان در اتاق را تست کنید. می­توانید ببینید که تخت‌های سایز بزرگ و شاهانه مناسب اتاق کوچک شما هست یا اینکه محل میزتان پای تخت بهتر به نظر می­رسد یا پشت به دیوار روبه‌رویی.

هر جا که برای خرید مبلمان رفتید اندازه‌هایی که گرفتید را هم به همراه ببرید، با اینکار مبلمانی خریداری می­کنید که مناسب اندازه‌ی اتاقتان هست.

فضاهای بیرون اتاقتان را هم در نظر بگیرید: اگر ورودی اتاق شما باریک و تنگ باشد، ممکن است نتوانید مبلمان بزرگ را از در تو ببرید. راه‌روها و آسانسور را هم اندازه‌گیری کنید و ببینید آیا می­توانید مبلمان بزر‌گ‌تری را استفاده کنید. احتمالأ حتی بازکردن پایه‌های میز به داخل بردن‌ آن کمک می­کند.

محل پریزهایتان را علامت بزنید، با اینکار می­توانید برنامه ریزی کنید که روشنایی، تلویزیون، کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی کجا به برق زده شوند.

کار را با اشیای کوچک شروع کنید. اولین و مهم ترین کار این است که به اشیای کوچک، اهمیت بدهید. شما می توانید با تغییرات کوچک زیبایی قابل توجهی در دکوراسیون داخلی خانه خود اعمال کنید. مردم برای این که منزلشان را رنگارنگ، جذاب، کامل و جادار کنند، پرده آویزان می‌کنند یا از نقاشی استفاده می‌کنند. چنین مواردی زمان­بر نیستند و با خرید از طریق اینترنت و فروشگاه‌های کوچک و با قیمتی نسبتاً ارزان می‌توانند تغییرات خوبی در دکوراسیون داخلی خانه شما ایجاد کنند.

رنگ در دکوراسیون داخلی خانه

از رنگ‌هایی استفاده کنید که مکمل هم باشند. در هیچ منزلی نیاز نیست که همه چیز با هم منطبق باشد اما استفاده از رنگ‌هایی که با هم تناسب داشته باشند می‌تواند تاثیر زیادی بر حس ایجاد شده در دکوراسیون داخلی خانه داشته باشد.

انتخاب آیتم‌هایی که رنگ هماهنگی دارند چندان پرهزینه و پرزحمت نیست. ترفند که در این رابطه باید استفاده کنید، انتخاب مبلمانی با رنگ خنثی است تا با هر رنگی سازگاری پیدا کند.

اگر مبلمانی رنگ نامناسب و عجیبی دارد، سعی کنید رنگ آن را تغییر بدهید. به این ترتیب با صرف هزینه‌ای کم می‌توانید ظاهر جدیدی در آن ایجاد کنید. در خیلی از موارد برای تغییر ظاهر یک مبلمان قدیمی از طریق رنگ زدن و تغییر رویه هزینه چندانی نیاز نیست اما تاثیری که در دکوراسیون داخلی خانه شما خواهد داشت قابل توجه خواهد بود.

هماهنگ رنگ ها در دکوراسیون داخلی خانه
هماهنگ رنگ ها در دکوراسیون داخلی خانه

ملافه و روتختی را عوض کنید. شاید این تغییر کوچک به نظر برسد اما یک تخت خواب منظم می‌تواند اتاق شما را مرتب، تمیز و بی نقص نشان دهند. هر انسانی تقریبا یک سوم از وقت خودش را در اتاق خواب سپری می‌کند. استفاده از یک رنگ جدید برای دیوارها و یک روتختی زیبا باعث می‌شود که با صرف هزینه‌ای کم بتوانید تغییر زیادی ایجاد کنید. اگر بودجه کافی دارید، یک تخت جدید بخرید که مناسب با اتاق خواب شما باشد.

شلوغی و بهم ریختگی را مدیریت کنید. یکی از نکات آسان و کم هزینه، کنترل کردن شلوغی و بهم ریختگی محیط است. حتی اگر بهترین وسایل و المان‌های دکوری را بخرید اما آنها را خوب مرتب نکنید، تاثیر ایجاد شده توسط آنها خیلی کم می‌شود. پس جلوی شلوغی و بی‌نظمی را بگیرید و وسایل غیرضروری را در اینترنت بفروشید. تا زیبایی دکوراسیون داخلی خانه خود را دو چندان کنید.

منظم کردن فضا تاثیر زیادی در ظاهر آن دارد. سعی کنید وسایل را مرتب کنید، لباس‌های کثیف را جمع کنید و هر چیزی که روی زمین ریخته را در جای مناسب قرار دهید. سعی کنید همیشه بعد از ناهار 10 دقیقه وقت صرف انجام این کار کنید.

فضای آزاد و خالی را به حداکثر برسانید. هر چه فضای کف خالی‌تر باشد، دید بهتری ایجاد می‌شود. اتاق بزرگتر و حتی لوکس‌تر به نظر می‌رسد. از طرفی کم شدن فضای کف و پوشاندن آن با آیتم‌های مختلف ممکن است باعث شود فضا ناخوشایند و کوچک‌تر به نظر برسد و احساس خفگی داشته باشید. از طرفی با این کار لوازم و مبلمان شما در دکوراسیون داخلی خانه­ شما خود را بهتر نشان می­دهند.

دیوارها را رنگ کنید. سعی کنید یکی از دیوارها را با یک رنگ متفاوت یا یکسری المان دکوری از بقیه متمایز کنید. این کار بتعث می­شود دکوراسون داخلی خانه شما زیباتر به نظر برسد. رنگ زدن دیوارها باعث می‌شود که اتاق تازه و نو دیده شود. استفاده بیش از حد از قاب عکس روی یک دیوار (یا اتاق) باعث می‌شود فضا به هم ریخته به نظر برسد؛ اما یک نقاشی دیواری، یک قفسه کوچک زیبا یا یک عکس خانوادگی فضا را بهتر و خصوصی‌تر می‌کند.

قاب عکس‌ها را به صورت منظم بچینید. هر زمان که یک المان جدید به دیواری اضافه می‌کنید، آن را در مرکز دیوار قرار دهید و خیلی بالا یا خیلی پایین نصب نکنید. میانه دیوار و قسمت مرکزی آن بهترین محل برای نصب قاب عکس است.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی خانه

از نورپردازی به نفع خودتان استفاده کنید. یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای تغییر دکوراسیون داخلی خانه ، بهتر کردن نورپردازی محیط است. سعی کنید از به کار بردن لامپ‌های سقفی پرنور خودداری کنید، چون زننده هستند و ظاهری ناخوشایند به اتاق می‌دهند. آباژور، نور غیرمتمرکز و توزیع شده‌ای دارد و اگر دو آباژور در دو طرف تخت قرار داشته باشند تعادل نور حفظ شده و جلوه بهتری خواهد داشت. استفاده از آباژور و لامپ‌های حباب دار باعث می‌شود اتاق گرم‌تر، جذاب‌تر و دلنشین‌تر به نظر برسد.

به فضا شخصیت بدهید. بین اتاق یک هتل و اتاق شخصی شما تفاوت زیادی وجود دارد. اتاق شما کاملاً شخصی است و بنابراین باید منعکس کننده شخصیت شما باشد. به عنوان مثال، می‌توانید در اتاق خودتان عکس‌های خاطره انگیزی از خودتان و اعضای خانواده نصب کنید. بعلاوه استفاده از شمع، گل و رنگ مورد علاقه‌تان برای دیوارها باعث می‌شود فضا تم شخصی‌تری داشته باشد. چیزهایی که خیلی دوست دارید را به دکوراسون داخلی خانه خود اضافه کنید. این کار به شما حس راحتی و شخصی‌تر بودن محیط را می‌دهد.

زیبایی بیرون را به داخل انتقال دهید. زیبایی طبیعی بهار چشم نواز و فرح بخش است. سعی کنید یک گیاه تازه و طبیعی را در منزلتان قرار دهید. استفاده از گل‌های خانگی باعث می‌شود فضا تازه‌تر به نظر برسد و خلق و خوی افراد بهتر شود.

برای استفاده از منظره بیرون می‌توانید یک آینه را به صورت مورب از پنجره آویزان کنید. اگر در یک محله شلوغ شهری زندگی می‌کنید، عکس یا نقاشی منظره‌های طبیعی را به دکوراسون داخلی خانه خود اضافه کنید.

بعضی مبانی طراحی را یاد بگیرید

چراغ‌ها را اولویت‌بندی کنید و حدأقل ۳ منبع نور در اتاق قرار دهید.  مطلبی که غالبأ فراموش می­شود اما بخش مهمی از دکوراسیون داخلی خانه است، نورپردازی درست است. به نورهای طبیعی از پنجره، لامپ‌های رومیزی و کف اتاق اتکا کنید و سعی کنید از نورپردازی زیاد از بالا اجتناب کنید.

 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی خانه
نورپردازی در دکوراسیون داخلی خانه

به یاد داشته باشید که نورپردازی چگونگی ظاهر رنگ‌ها را در اتاق شما تحت تأثیر قرار می­دهند. سایه‌ی سبز زیبایی که به دیوار اتاقتان زده‌اید با یک نورپردازی بد ممکن است شبیه باتلاق به نظر بیاید. از آیینه‌ها و سایر صفحه‌های منعکس‌کننده برای ساختن منبع نور استفاده کنید.

اتاقتان را به رنگی از قطعه‌ی راهنمایی که انتخاب کردید بزنید. می­توانید یک رنگ روشن‌تر یا ورژن مات‌تری از آن رنگ برای تأکید حالت‌های مختلف انتخاب کنید.

وقتی رنگی را انتخاب کردید، برای جلوگیری از به وجود ‌آمدن ناهماهنگی، رنگ‌های مکمل یا مشابه(رنگ‌هایی که با رنگ شما متضاد هستند یا درست در کنار رنگ شما در چرخه‌ی رنگ قرار می­گیرند) را انتخاب کنید.

از فضا‌های خالی نترسید. مجبور نیستید که در سانت به سانت اتاق‌تان مبلمان قرار دهید و فضا را خفه کنید، در اینصورت اتاقتان نامتمرکز، شلوغ و آشفته به نظر میرسد. داشتن فضای زیاد در اتاق‌ خواب می­تواند حالت کلی آن‌را آرام و ساکت‌تر کند. اگر اثر هنری بزرگ یا چیزی که ‌می­خواهید از بقیه‌ی نقاط اتاق جدا باشد، سعی کنید که در فضاهای خالی آن را پوشش دهید. اینکار توجهات را به سمت آن شئ خاص جلب می­کند.

توازن و جریان هر اتاق را در نظر بگیرید. گاهی‌اوقات یک اتاق بی حس است و تنها شانس آن رعایت توازن است. اتاق متوازن یه این معنی است که همه‌ی مبلمان‌تان را در یک سمت نگذارید یا همه‌ی وسایل و آثار هنری جذاب‌تان همه باهم در یک دیوار خالی تجمع نداشته باشند. درست کردن این وضعیت زمان می­برد، اما سعی کنید چیزها را جابه‌جا کنید، بنابراین با اینکار اشیایی که در اتاق تسلط دارند به صورت متوازن پراکنده می­شوند.

  • در اتاق قدم بزنید تا مطمئن شوید هیچ‌گونه مانعی وجود ندارد و خودتان، یا میز و مبلمان و تخت می­توانند آزادانه به اتاق دیگر بروید.
  • اگر از عکس‌های چاپی استفاده می­کنید، برای متوازن کردن اتاق، ترکیب کردن را امتحان کنید. اگر از کاغذ‌دیواری راه‌راه استفاده میکنید، از جزئیات کمتر داری ساختار بیشتر ارگانیک استفاده کنید،‌ مثل یک بالش با طرح گلدار. توجه به این وسایل کوچک تاثیر بزرگی در زیابیی دکوراسیون حرفه ای خانه شما دارد.

تغییر دکوراسیون در خانه های اجاره ای

ببینید که آیا مجاز به اعمال تغییر هستید. به‌خاطر شکستن قوانین اجاره‌ی خانه، سپرده‌ی ضمانتی‌تان را از دست ندهید. از مالک بپرسید یا اینکه اجاره‌نامه را مرور کنید تا بدانید آیا مجاز به نقاشی(و اینکه آیا باید پس از ترک کردن آن‌را به رنگ اصلیش دربیاورید) و یا هرگونه تغییرات اساسی دیگر هستید.

اگر مجاز به رنگ‌کردن اتاق‌تان نیستید، خلاق باشید! یک فرش یا گلیم رنگارنگ آویزان کنید. از کاغذدیواری موقتی استفاده کنید یا اینکه برای زندگی بخشیدن به دیوار خالی‌تان هنرهای رنگارنگ و تصاویر را آویزان کنید.

  • مالک شما ممکن است به شما اجازه دهد که از رنگ‌های طبیعی مثل سفید، کرم یا خاکستری برای دیوارتان استفاده کنید.
  • با کاغذدیواری کردن پشت قفسه‌ی کتاب یا رنگ‌های روشن زدن به کناره‌ها و داخل دراورتان، کمی تضاد رنگی ایجاد کنید.
  • به خاطر داشته باشید که هر چیزی را که برمی­دارید نگه دارید، با اینکار زمانی که خانه را ترک می­کنید می­توانید آن‌را به جای اولش برگردانید. اگر فلزآلات، پرده‌ها یا نورپردازی را عوض می­کنید، اصل آن را در یک جای امن نگه دارید و این جزو اصول دکوراسیون داخلی خانه است.

ابزارآلاتی مثل دستگیره‌ی کابینت، کلید چراغ‌ها و دستگیره‌‌های در را مبادله کنید. صاحب خانه‌ی شما ممکن است گزینه‌ی ارزانی برای شما داشته باشد. ابزار‌آلاتی را پیدا کنید که به نحوه‌ی طراحی شما می‌آید و ابزارآلات قدیمی و ارزان را با چیزی که بیشتر به سلیقه‌تان نزدیک است عوض کنید.(مجدد، به یاد داشته باشید که ابزارآلات اصلی را نگه دارید که وقتی نقل مکان می­کنید آن‌هارا برگردانید!) به این نکات در دکوراسیون داخلی آپارتمان تان توجه کنید.

تغییر دکوراسیون در خانه های اجاره ای
تغییر دکوراسیون در خانه های اجاره ای