دکوراسیون داخلی آشپزخانه

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه چیست؟

اندازه اتاق و روش بهره وری از فضا و حتی میزان تحرک افراد خانواده در نحوه چیدمان آشپزخانه شما موثرند. زمانی که نقشه اتاق را کامل کرده اید احتمالا بهترین چیدمان مشخص می شود. در زیر انواع دکوراسیون داخلی آشپزخانه را توضیح خواهیم داد.

  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل یک دیواره :این راه حل موثری برای آشپزخانه کوچک است زیرا همه چیز روی یک دیوار نصب می شود . برای نصب کابینت ها و دیگر وسایل آشپزخانه به طراحی مناسب نیاز است. اگر در این فضا نیاز به انباری دارید از کابینتهای دیواری استفاده کنید. اجاق گاز و ظرفشوی در آن فضا طوری کنار هم قرار گیرند که فضایی در هر طرف آنها برای آشپزی باشد می توانید برای این امر از پیشخوان های متحرک استفاده کنید.) چنانچه بخواهید نقشه آشپزخانه شما جمع و جور باشد جلوی آشپزخانه خود از کرکره های کشویی و یا غیره استفاده کنید .
  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل گالی : این مدل طرحی مناسب برای آشپزان حرفه ای است . که در آن کابینت ها در اطراف و راهرو در وسط قرار می گیرد . این طرح برای آشپزخانه ها با فضای کوچک کارایی دارد . و محیط آشپزی مطلوبی را فراهم می کند در این روش سعی کنید وسایل اصلی مثل گاز و ظرفشویی و محل آماده سازی غذا از همدیگر فاصله داشته باشند تا دو آشیز بتوانند هم زمان کار کنند.
  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل L شکل و شبه جزیره ای : مدل L شکل بصورت دو ضلع یک مثلث طرحی را ارایه می دهد که نصفی از فضای آشپزخانه برای میز نهار خوری خالی می ماند و شما می توانید از میز غذا خوری مناسبی در این مکان استفاده کنید.
  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل U شکل : این مدل در انواع آشپزخانه ها مرسوم است که فضای انبار و کار زیادی می دهد و برای دیگر کارها فضا محدود می باشد در این طرح باید سعی شود در دو گوشه خیلی فضا هدر نشود . نصب کابینت های بزرگ و استفاده از آنها برای وسایلی که چندان مورد استفاده نمی باشد برای گوشه های کار مناسب است.
  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل کابینت های دور پیچ : در این روش کابینت ها در دور تا دور فضا قرار میگیرند اگر فضای آشپزخانه به حد مناسب بزرگ باشد می توان میز نهار خوری را در وسط قرار داد. دقت کنید که احتمال درهای کابینت ها و وسایل مختلف در چنین آشپز خانه هایی مانع باز شدن یکدیگر نشوند لذا بهتر است در این آشپز خانه ها از درب های کشویی استفاده كنيد
  • دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدل آشپزخانه جزیره ای در این روش یکی از عناصر مثلث کار در وسط قرار می گیرد. اگر در آشپزخانه یک جزیره ی مرکزی وجود داشته باشد ، نورهای پایین تاب در بالای آن قابل استفاده اند، و شاید برای اثرگذاری بیشتر بتوان حتی از ترکیبی از نورهای پایین تاب و یک لوستر دکوراتیو نیز استفاده کرد.بوفه ها و کابینت در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

وجود بوفه هایی جادار از نکات مهم در دکوراسیون داخلی آشپزخانه است : یعنی جایی برای قرار دادن وسایل و مواد غذایی فاسد نشدنی. در بوفه ها و کابینت ها می توان قوطی های کنسرو و خرده ریزهای آشپزخانه را قرار داد. در دکوراسیون داخلی آشپزخانه تنها زیبایی مهم نیست راحتی نیز در نظر گرفته میشود. مهم است که بتوان هر وسیله ای که نیاز دارید، به سرعت پیدا کنید و از آن استفاده کنید. روی قفسه ها و لبه کابینت نیز فضای مفیدی است که در صورت داشتن ایده ، به خوبی می توان از آن استفاده کرد. از یک سو می توان برخی وسایل تزیینی یا گلدانی از گل را روی آن قرار دهید. تا از این طریق جلوه دکوراسیون داخلی آشپزخانه زیبا تر شود. از سوی دیگر روی کابینت فضای مناسبی برای قرار دادن برخی وسایل کاربردی که نمای مطلوبی دارند. در اختیار می نهد مثلا می توانید آبمیوه گیری خود را آنجا بگذارید. استفاده از چنین فضاهایی از گذشته دور مرسوم بوده است . به نظر می رسد که مناسب و جادار بودن کابینت ها یکی از نیازهای امروزه می باشد. زیرا در آپارتمانهای کوچک شهری داشتن چنین فضاهایی برای هر آشپز خانه ای موهبتی بزرگ به شمار می رود. اگرچه بوفه و کابینت عناصری کاربردی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه شمار می روند . اما می توان بخشی از جلوه تزیینی فضا باشد. از این منظر ، انتخاب را مناسب برای آنها اهمیت بسیاری دارند.

 دکوراسیون داخلی آشپزخانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه

ابعاد و اندازه ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

اول حداقل ۱۲۰ سانتیمتر میان بالای پیشخوان ها باز بگذارید. این فضا برای عبور زمان دو نفر و دسترسی آن ها به گنجه های زمینی و وسایل زیر پیشخوان در هنگام زانو زدن مورد نیاز است.

نکنیم، ۸۵ سانتیمتر و به طور ایده آل ۹۰ سانتیمتر است. حداقل فضای خالی بعد از درگاه برای حمل یک سینی به خاطر این که در بر آمدگی ها گیر حداقل فضای لازم برای قدم زدن میان یک پیشخوان و یک سطح عمودی ۶۵ سانتیمتر است .حداقل فضا برای به سختی عبور کردن ۴۵ سانتیمتر است.

ابعاد فضاهای کلیدی عمودی

ارتفاع گنجه ها ، کشوها و قفسه ها را نیز در دکوراسیون داخلی آشپزخانه در نظر بگیرید این ارتفاع باید در سطحی باشد که خم شدن به پایین یا کشیده شدن و روی انگشت ایستادن را به حداقل برساند. ارتفاع هایی میان (۷۵ +) سانتیمتر تا (۱۵۵ +) سانتیمتر برای دسترسی راحت هستند. حداکثر ارتفاع رو به بالا برای رسیدن دست (برای یک زن) زمانی که در جلوی یک پیشخوان ایستاده است برای دسترسی به قفسه ها (۱۹۵) سانتیمتر است و در جایی که کابینتی وجود ندارد تا (۲۰۰+) سانتیمتر افزایش می یابد. میانگین سطح ارتفاع چشم برای زنان و مردان ۱۵۶٫۷ سانتیمتر است.

ابعاد در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

ارتفاع کابینت ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه توجه به ارتفاع و ابعاد کابینت ها نه تنها بر اساس اصول زیبایی شناسی که برای راحتی افراد اهمین زیادی  زیادی وجود دارد. از این رو درباره ارتفاع ایده آل کابینت ها در بالای پیشخوان های آشپزخانه مناقشه های زیادی وجود دارد.این ارتفاع نباید حداقل باشد زیرا ارتفاع مورد درخواست زنان (ارتفاع میانگین (۱۶۵) سانتیمتر) و مردان (ارتفاع میانگین (۱۷۴ +) سانتیمتر) است.

مطالعات اخیر پیشنهاد می کند که ارتفاع استاندارد (۹۰+) سانتیمتر بیش از حد کوتاه است و میتواند تا (۹۵ + ) سانتیمتر یا حتی (۹۷٫۵ +) سانتیمتر افزایش یابد. در حالی گفتن این مطلب صحیح است که کار کردن در کابینت هایی که بیش از اندازه مرتفع است به نسبت راحت تر از کار کردن در کابینت های بیش از حد کوتاه است و چنین مجبور هستیم تقاضای افراد سالخورده را که بدن آن ها جمع شده و قد آن کوتاه تر شده است و هنوز کودکان آنها به حد کافی رشد نکرده اند را نیز در را بگیریم. بنابراین از این جهت ارتفاع (۹۰+) سانتیمتر ، ارتفاع میانه بدی نیست.

همچنین اگر مشتریان بلند قد بخواهند کابینت ها بالاتر آورده شوند ، این کار به سادگی با افزایش ارتفاع پاسنگ (گودی انگشتی) انجام می شود. برعکس پایین آوردن ارتفاع تا زیر (۹۰+) سانتیمتر در حال حاضر واقعا شدنی نیست ، چرا که وسایلی که در زیر پیشخوان قرار می گیرد ارتفاع استاندارد بیش تر یا کمتر از (۸۵+) سانتیمتر دارند. بنابراین مهم تر از ارتفاع دقیق کابینت ها فضای زیرین کابینت است که نباید کمتر از (۸۷+) سانتیمتر باشد.

پس پوشش کابینت به وسیله ضخامت کابینت معین می شود و ضخامت کابینت نیز به نوبه خود بسته به نوع ساخت مابین ۳ تا ۵ سانتیمتر است. برای کابینت ها باید حداقل ۲ سانتیمتر فضا در جلوی درهای گنجه زمینی پیش بینی شود به خاطر این که اجازه ورود دست داده شود یا فضای سطل برای جمع آوری خرده های نان وجود داشته و از ایجاد ناراحتی به علت فشار دسته های کشور به خوراک پز جلوگیری شود.

یک گودی انگشتی پیوسته باید در کف تمام کابینت ها ایجاد شود. این گودی نباید کمتر از (۱۰+) سانتیمتر ارتفاع و ۷٫۵ سانتیمتر عمق داشته باشد. گودی های زانویی در زیر کابینت ها باید حداقل ۴۶ سانتیمتر عرض و ۵۰ سانتیمتر عمق داشته و در زیر کابینت کمتر از ۱۵ سانتیمتر با آن فاصله نداشته باشد. گنجه های دیواری در بالای پیشخوان نباید با فاصله ای کمتر از ۴۰ سانتیمتر نصب * غیر این صورت پشت پیشخوان تاریک خواهند بود.

حتی درهای گنجه دیواری در دکوراسیون داخلی آشپزخانه مورد توجه طراحان قرار دارد این درها نباید بیش از حد عریض باشد، ۴۰ سانتیمتر حداکثر عرض ایده آل برای کاهش شانس برخورد سر افراد به در ، در صورت باز ماندن آن است. به طور مشابهی در یک آشپزخانه کم عرض با گنجه های زمینی در دو طرف ، در این – در این گنجه ها نباید بیش از حد عریض باشد.

ارتفاع کابینت در دکوراسیون داخلی آشپرخانه
ارتفاع کابینت در دکوراسیون داخلی آشپرخانه

تنوع رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه و غذاخوری

رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه : به ندرت پیش می آید که آشپزخانه مکانی برای استراحت باشد. برای این محل رنگ هایی را انتخاب کنید که تحرک بخش باشند. بدین منظور تمرکز خود را روی رنگ های گرم انتهای طیف معطوف کنید. این رنگ ها باعث تقویت هوشیاری می شوند و محرک قدرت خلاقه هست.

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود برای رنگ آمیزی سطوح مسطح ( مانند سطح کابینت ها و …) می توان از رنگ هایی متضاد استفاده نمود. این کار موجب انعکاس نور بیشتری از سطوح می شود. به خاطر داشته باشید در جاهایی که درجات تیره تر رنگ ها را انتخاب کرده اید ، باید منبع نوردهی قوی و پرنوری تعبیه کنید. تمام حوله ها ، ظروف چینی ، ماهی تابه ها و سایر وسایل آشپزخانه از جمله مواردی هستند که می توانند باعث جلوه گری بیشتر رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه شوند.

رنگ در غذاخوری: استفاده از رنگ های روشن و متوسط برای دیوارهای اتاق ، فضای شاد و گرم و دوستانه ای را فراهم می آورد. پیشنهاد می کنیم رنگ هایی را برگزینید که با رنگ های طبیعی غذا همگون باشند. از آن جایی که رنگ های خیلی پریده  مانند انواع رنگ های سبز و زرد یاد آور بیماری و ناخوشی هستند ، بهتر است از انتخاب این گونه رنگ ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه بپرهیزید. رنگ های متضادی را می توان در بخش های کوچکی از این اتاق مانند رومیزی با دستمال سفره به کار برد. به طور کلی ، در پی یافتن درجات روشن رنگ ها باشید تا بدین طریق رنگ غذاها به خوبی به چشم بیایند.

نور پردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

نور در دکوراسیون داخلی آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. در آشپزخانه های قدیم که مانند امروز دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز، یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند ، نورپردازی اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی که در مرکز سقف آشپزخانه نصب می شد انجام می گرفت. چرا که اغلب فعالیت های داخل آشپزخانه ( مانند آماده سازی مواد غذایی ) بر روی میز وسط آشپز خانه انجام می شد. اما آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها ، اجاق و يخچال جاسازی شده است در آشپزخانه های امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز و یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اغلب آشپز خانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند. با توجه به تغییرات ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته ، ما در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه بخش هایی از محیط که اغلب محل انجام کار محسوب می شود به نور کافی نیاز داریم. مانند سطح روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. با توجه به مطالبی که گفته شد نمی توان در بس آشپزخانه ها تنها از نور متمرکز سقفی استفاده کرد زیرا ایجاد سایه می کند. و نور کافی را بر روی محل های کاری ذکر شده ایجاد نمی کند. همانطوری که گفته شد محل قرار گرفتن پیشخوان اجاق و ظرف شویی فضاهایی هستند که به نور بیشتری نیاز دارند استفاده از لامپ های هالوژن متحرک موجب می شوند که هر قسمتی که می خواهیم روشن کنیم و همچنین استفاده از سیستم های نور خطی در زیر کابینت ها هم مناسبند این کار می تواند نور ملایم و بدون سایه ای روی پیشخوان ایجاد کند و در شب به کابینت­های آشپزخانه جذابیت دهد.

نورپردازی در کوراسیون داخلی آشپزخانه
نورپردازی در کوراسیون داخلی آشپزخانه

برای نور پردازی میز نهار خوری آشپزخانه نور شدید بالای سر در هنگام صرف غذا چندان خوشایند نیست و بهتر است از نورهای ملایم استفاده کنیم به دلیل اینکه غذا خوری شما در آشپزخانه قرار گرفته است بهتر است نور پردازی مجزایی داشته باشد که این نور پردازی محدود به میز غذا خوری می شود. با اینکار محيط غذا خوری را از محیط پخت و پز جدا می کنید و زمان صرف غذا تنها با خاموش کردن کلید لامپ مربوط به فضای پخت و پز و استفاده از لامپ محل غذا خوری محیطی آرام خلق می کنید. استفاده از لامپ آویزان روی میز تاثیر گذاری بالایی دارد و صمیمیت خاصی در محیط ایجاد می کند ولی باید در ارتفاع مناسبی نصب شود.

نور نقطه ای به همراه کلید های کاهنده نصب شده روی سقف می ران . باشد هر چند برای ایجاد محیطی صمیمی هنگام شام شمع بهترین استفاده ای ” همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و استفاده شود. این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نن یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند به راستی توسط چراغ هواکش تمام می شود. اگر بالای اجاق گاز، واکنش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند. ترجیحا هر یک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند.

برای تامین نور کافی در سطح روی کابینت ها از آنجا که اغلب این سطوح در زیر کابینت های دیواری قرار دارند به راحتی می توان از چراغ های مهتابی که در زیر کابینت ها نصب می شوند بهره گرفت. به این ترتیب چراغ های نصب شده در زیر کابینت های دیواری بی آنکه دیده شوند و یا موجب آزار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت ها می تابانند. چنانچه کابینت های زمینی عمیق باشند و نور محیط به اندازه کافی درون آنها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت ها می توان چراغ های کوچکی در آنها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند.

اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغ های سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است. این چراغ ها می توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی شود فضای کلی آشپزخانه را روشنایی ببخشند. در پایان نور پردازی های فرعی دیگری را اضافه کنید مثلا پروژکتوری روی یک شیء و یا چند تصویر قرار دهید و یا گوشه های تاریک را با لامپ های نصب شده روی کف روشن کنید. اگر برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود به راهنمایی نیاز دارید ما در دکوشار منتظر شما هستیم.