دکوراسیون خانه

چطور دکوراسیون خانه را طراحی کنیم؟

طراحی دکوراسیون خانه می تواند یک پروسه جالب و خلاقانه اما در عین حال بسیار وقت گیر باشد؛ حتی می تواند برای کسانی که در حوزه دکوراسیون خانه بی تجربه هستند یا نگاهی خلاقانه ندارند ترسناک به نظر برسد. برای آسان‌تر کردن این فرآیند با پیدا کردن سبک شخصی خودتان شروع کنید و از خودتان بپرسید می خواهید فضای مورد نظرتان چه حسی داشته باشد؟

سپس، ایده هایی برای دکوراسیون خانه مورد نظرتان پیدا کنید و برای دکوراسیون نهایی خود یک طرح کلی بریزید. در آخر با در نظر گرفتن این که از ابتدا تا پایان کار را خودتان به تنهایی انجام دادید، خریدهای خود را انجام دهید  و چیدمان را به پایان برسانید.

مرحله اول در طراحی دکوراسیون خانه

سبک شخصی خود را پیدا کنید.

درباره سلیقه‌ی طراحی خود در دکوراسیون خانه فکر کنید. وقتی صحبت از دکوراسیون خانه به سبک مورد علاقه­تان می شود، هر کسی نظر متفاوتی دارد؛ پس ابتدا روی فضاهایی که چیدمان­شان را می پسندید تمرکز کنید. بعضی اتاق ها با تعداد کمی مبلمان مدرن و ساده و دیوارهای کاملا سفید تزیین شده اند و بعضی دیگر با وجود مبلمان مجلل، پارچه های سنگین و رنگ های تیره در طراحی شان، یک چیدمان شلوغ و پر زرق و برق دارند.

نکته اصلی این است که بفهمید در دکوراسیون خانه خود چه سبکی را دوست دارید و می خواهید که در آن زندگی کنید. سپس راه هایی برای خلق آن در محیط مورد نظر خود پیدا کنید. آزمون های آنلاین زیادی وجود دارند که می توانند به شما برای تشخیص روحیه طراحی تان کمک کنند. تا بتوانید دکوراسیون خانه خود به نحوی بچینید که از بودن در آن احساس رضایت کنید.

سبک های دکوراسیون خانه
سبک های دکوراسیون خانه

برای شروع ببینید کدام یک از توصیفات زیر به بهترین شکل ممکن روحیه شما را توصیف می کند:

دنج و خودمانی (روستایی)

اگر به زندگی خارج از شهر و روستایی علاقه‌مند هستید و از نماهای طبیعی مانند نماهای چوبی، سنگی و چرمی خوشتان می آید، روحیه طراحی شما به سبک دنج و خودمانی  (روستایی) تمایل دارد پس بهتر است در دکوراسیون خانه خود از لوازمی استفاده کنید که تداعی کننده این فضاها باشد.

مدرن و شهری

اگر شهرهای بزرگ و سفر کردن را دوست دارید و  طرفدار خطوط پر رنگ و تیز، فرم های هندسی و نماهای رنگی و شیشه ای هستید، روحیه‌ی طراحی شما می تواند مدرن و شهری باشد. پس با استفاده از لوزام فلزی و شیشه ای در دکوراسیون خانه فضایی مدرن برای خود ایجاد کنید.

راحت و صمیمی

اگر به ترکیب رنگ ها و بافت های مدرن با خطوط تمیز و ساده و چیدمان خلوت علاقه مند هستید، ممکن است روحیه طراحی شما در دسته راحت و صمیمی قرار بگیرد. در این سبک از طراحی بر روی  نماهای طبیعی، رنگ های شاد و راحتی و آرامش تمرکز می شود. بنابراین استفاده از وسایلی که باعث آرامش­تان میشود را در دکوراسیون خانه خود در نظر داشته باشید.

مرحله دوم در طراحی دکوراسیون خانه

سلیقه خود را پیدا کنید

اکنون که سبک مورد علاقه خود را در طراحی دکوراسیون خانه خود یافته اید یک تخته ایده درست کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید سبک دکوراسیون خانه تان چگونه باید باشد و یا این که چطور باید طراحی دکوراسیون خانه را شروع کنید، باید با بررسی کردن سبک­هایی که دوست دارید شروع کنید.

ایده های الهام بخش خود را در جایی در جایی یادداشت کنید و با مرور آنها  کشف کنید که چه ویژگی هایی بین چیزهای مختلفی که دوست دارید، مشترک است. حتی می­توانید تصاویر خود بر روی یک تخته بزرگ نصب کنید تا راحت تر آنها را مرور کنید. بهتر است چیزهایی که می خواهید روی تخته قرار بدهید را با سوزن روی آن نصب کنید نه با چسب تا به بتوانید به راحتی چیزی را حذف یا اضافه کنید.

چیزهایی مثل پارچه، الگو، رنگ‌، عکس‌ هایی از اتاق ها، عکس هایی با حال وهوای الهام بخش (مثل عکس هایی از طبیعت، حیوانات خانگی، فضاهای شهری، کودکان و…) و تصاویری از مبلمان، وسایل و اثاثیه ای که دوستشان دارید را پیدا کنید. وقتی که کار جمع‌آوری ایده های خود را شروع کردید، نگران قیمت ها و بودجه خود نباشید چرا که اغلب اوقات شما می توانید مشابه یک وسیله گران قیمت را با همان سبک و رنگ به قیمت ارزان‌تری پیدا کنید.

نقش سلیقه در دکوراسیون خانه
نقش سلیقه در دکوراسیون خانه

مرحله سوم در طراحی دکوراسیون خانه

از نمونه های موجود کمک بگیرید

برای انکه بتوانید ایده هایی خلاقانه ای برای دکوراسیون خانه خود بیابید از نمونه های موجود بهره ببرید. از جاهای مختلفی می توانید طراحی‌های حرفه ای و ایده های قابل اجرا توسط خودتان پیدا کنید و برای طراحی هر فضایی که می خواهید از آن‌ها الهام بگیرید. ایده هایی که توجهتان را جلب کردند را قیچی کنید، پرینت کنید و یا از آن ها عکس بگیرید و آن ها روی تخته ایده نصب کنید. می توانید در چنین جاهایی  به دنبال ایده بگردید:

اینترنت

به سایت های طراحان حرفه ای دکوراسیون خانه ، وبلاگ هایی با ایده های قابل اجرا توسط  خودتان و یا سایت های برنامه های تلوزیونی که درباره دکوراسیون هستند(مثل سایت برنامه‌ی HGTV ) سر بزنید. همچنین می توانید در سایت هایی با محوریت اشتراک گذاشتن عکس مثل پینترست و یا با جستجو کردن عبارات کلیدی شبیه “اتاق نشیمن مدرن” یا “اتاق نشیمن با طراحی جنوبی” در موتورهای جستجو به دنبال ایده بگردید.

کتاب و مجلات

به یکی از کتابخانه‌‌های شهرتان سر بزنید و دنبال کتاب‌ها و مجلاتی با موضوع طراحی داخلی، دکوراسیون خانه و یا حتی موضوعات کلی تری مثل سبک زندگی بگردید. برای مثال اگر شما در حال طراحی چیدمان یک آشپزخانه هستید ممکن است بتوانید در یک مجله‌ی آشپزی عکس‌های فوق العاده‌ای از آشپزخانه‌های واقعی، اثاثیه آشپزخانه و لوازم آشپزی پیدا کنید. اگر در در حال طراحی یک فضای نشیمن هستید، ممکن است بعضی ازعکس های مجلات سبک زندگی(مجلاتی با موضوع زنان، خانواده  یا حتی شکار) هم برای شما الهام بخش باشند.

نمایشگا‌ه ها و فروشگاه‌ها

روش دیگر باید پیدا کردن ایده های گوناگون در دکوراسیون خانه نمایشگاه ها و فروشگاه های فروش لوازم خانه است. با یک جستجوی سریع در اینترنت، چند فروشگاه مبلمان، استودیوی طراحی یا نمایشگاه‌های خانگی در شهر خود پیدا کنید. با دوربین خود سری به این مکان ها بزنید و از ویترین ها، چیدمان های نمونه و یا از اقلام خاصی که دوست دارید عکس بگیرید. فروشگاه‌های بزرگ هم برای ایده  گرفتن  گزینه‌ی مناسبی هستند، به خصوص  برای پیدا کردن ایده هایی درباره رنگ‌ها و سبک‌های خاص کفپوش‌، رنگ دیوار، شیرآلات یا جزییات در و پنجره.

مرحله چهارم در طراحی دکوراسیون خانه

به دکوراسیون خانه دوستانتان فکر کنید، آن خانه ها که به شما الهام می بخشند. زمانی که به دیدار دوستان و آشنایان ‌تان می‌روید، در خانه هایشان چه احساسی دارید؟ آیا دکوراسیون خانه هایشان درهم و برهم است، اغراق شده است و یا نسبت به سلیقه شما زیادی جسورانه است؟ آیا دکوراسیون خانه آنها بیش از حدی که شما می‌پسندید خلوت و مینیمال است؟ این که بدانید در یک محیط زندگی واقعی چه احساسی دارید شما را به سمت پیدا کردن سبک مورد نظرتان برای محیط زندگی خودتان راهنمایی می کند.

آیا خانه به خصوصی هست که در آن احساس راحتی، آرامش و آسایش داشته باشید؟ کدام یک از ویژگی های محیط های خانگی را بیشتر دوست دارید و کدامشان کمتر قابل توجه است؟

اگر دوستی دارید که سلیقه اش شبیه شماست، از او بخواهید تا در طراحی‌ به شما کمک کند.  حتی اگر تمام چیزی که می تواند به شما بگوید این باشد که از کجا لوازم منزل خود را تهیه می کند، باز هم غنیمت است.

مرحله پنجم در طراحی دکوراسیون خانه

به روانشناسی رنگ‌ها فکر کنید.

زمانی که برای دکوراسیون خانه خود طرح می ریزید، به یاد داشته باشید که رنگ‌ها، بافت ها و طرح‌های مختلف بر روی احساسی که از طراحی اتاق به افراد حاضر در اتاق منتقل می‌شود، تاثیر گذار هستند. به ویژه رنگ‌ها، که اثرات روان شناختی قوی ای بر روی خلق و خوی افراد دارند.

برای مثال:

رنگ قرمز با حرارت، شور، خشم و گرما همراه است. همچنین می‌تواند تشدید کننده و باعث سردرد شود. رنگ قرمز یک گزینه‌ی عالی برای ویژه کردن یک دیوار است و یا یک کاناپه یا یک نوع وسیله‌ی دیگر اما بعضی از کارشناسان توصیه می‌کنند که هیچ وقت تمام اتاق را قرمز نکنید. به طور دقیق‌تر، تحقیقات نشان داده‌اند که رنگ قرمز می‌تواند در عملکرد‌ افراد در فعالیت های یادگیری و ادراکی اختلال ایجاد کند، بنابر‌این در استفاده از این رنگ در اتاق‌هایی مثل اتاق مطالعه یا دفتر کار باید محتاطانه عمل کرد.

رنگ سبز با آرامش، راحتی و تعادل پیوند خورده است و یک رنگ بسیار خوب برای اتاق نشیمن و اتاق خواب است. اگر‌چه، استفاده بیش حد‌ رنگ سبز در دکوراسیون خانه می‌تواند انرژی اتاق را از بین ببرد پس بهتر است با کمی قرمز یا نارنجی ترکیب شود تا تاثیر رخوت انگیز آن خنثی شود.

آبی به عنوان یک رنگ آرامش بخش و خردمندانه شناخته می‌شود اما در عین حال می‌تواند سرد و پس زننده باشد، مگر این‌که آبی ای انتخاب کنید که به جای بیس سرد، یک بیس گرم دارد .

زرد و ‌زرد مایل به سبز معمولا انتخاب های آخر هستند  و اما سبز مایل به زرد (رنگی که بیشتر سبز است تا زرد) به عنوان یک رنگ زنده کننده و نافذ شناخته می‌شود.

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون خانه
روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون خانه

مرحله ششم در طراحی دکوراسیون خانه

خانه را بخش بندی کنید.

دکوراسیون اتاق خواب یا آشپزخانه یا اتاق نشیمن ، هر اتاقی کاربرد و مخاطب خاص خودش را دارد. انتخاب های شما در طراحی دکوراسیون خانه ، باید تا بیشترین حد ممکن، بازتاب دهنده ویژگی های کاربران اتاق باشد.

اتاق های خانه‌ی شما باید تکمیل کننده شخصیت افرادی باشد که از آن‌ها استفاده می‌کنند. برای مثال، اگر در فضای انتخابی شما قرار است  مهمانی شام دوستانه یا کاری برگزار شود، روش کار و هدف شما نسبت به زمانی که فضای انتخابی اتاق نوزاد، یا اتاق بازی است، متفاوت است. همچنین اگر خود ‌شما تنها کاربر اصلی اتاق هستید، ممکن است در استفاده از چهارچوب‌های شخصی احساس آزادی عمل بیشتری داشته باشید و نگران نگاه دیگران نباشید.

 طراحی دکوراسیون خانه
طراحی دکوراسیون خانه

مرحله هفتم در طراحی دکوراسیون خانه

فضای مورد نظر را اندازه ‌گیری کنید.

برای دقت و صحت اندازه گیری هایتان ، از کسی کمک بگیرید تا زمانی که در حال اندازه گیری هستید، اندازه ها را یادداشت کند. طول و عرض هر دیوار و قطعاتی که قرار است به صورت دائمی در اتاق نصب شوند (مثل کابینت‌ها، شومینه، وان و…) را اندازه‌گیری کنید. همچنین، اندازه گیری طول و عرض در‌ها و پنجره‌ها را نیز از یاد نبرید.

مرحله هشتم در طراحی دکوراسیون خانه

سقف بودجه‌ی خود را مشخص کنید.‌

قبل ازبرنامه ریزی برای  طراحی دکوراسیون، شما باید بدانید با چقدر پول قرار است کار کنید. اگر یک بودجه‌ی نامحدود دارید، شما می‌توانید از این مرحله رد شوید! در غیر این صورت روی هر بخش از دکوراسیون خانه فکر کنید و بدانید کدام قسمت‌ها را می‌خواهید تغییر دهید و چقدر برای هر قسمت می‌توانید هزینه کنید. این کار باعث می‌شود روی مواردی که می‌توانید بهبود ببخشید، تمرکز کنید. مثلا شاید شما نتوانید کف‌پوش اتاق را عوض کنید اما ممکن است بتوانید با خریدن یک فرش و پوشاندن سطح کف‌پوش، ظاهر آن را ارتقا دهید.

در بودجه‌ی شما باید لیستی از دسته بندی ‌بندی های کلی و جزییات هزینه‌های هر دسته وجود داشته باشد. برای هر اتاق بسته به این‌که چه کاربری ای دارد، آشپزخانه، اتاق نشیمن، حمام ،اتاق خواب و.. متفاوت است.

مواردی که ممکن است در لیست بودجه‌ی شما قرار بگیر‌ند :

دیوارها: آیا نقاشی دیوار‌ها ضروری است؟  یا می توان با تعمیر کردن یا اضافه کردن تزییناتی مثل گچ‌کاری یا چوب روی دیوارها، یک تغییر ایجاد کرد؟ کاغذ دیواری چطور؟

پنجره‌ها:  آیا همه پنجرها ها باید عوض شوند و یا می‌توانید پنجره های قبلی را نگه دارید؟  پنجره های قدیمی ممکن است پوسیده باشند و تمیز کردنشان ممکن نباشد، اما با استفاده از پرده های مناسب می توان ایراد هایشان را پنهان کرد. آیا به یک پرده‌، نیم پرده و یا هر نوع تزیبنات مخصوص پنجره جدیدی احتیاج دارید؟

کف:  آیا عوض کردن کف‌پوش ضروری است؟ می خواهید از کف پوشی چوبی استفاده کنید یا سرامیکی؟ آیا می توانید با بخارشویی یا اضافه کردن یک فرش به کف پوش قدیمی، کار خود را راه بیاندازید و فضا را بهتر کنید؟

منصوبات: آیا فضای انتخابی شما چراغ ها و لوستر های فیکس شده ای دارد که نیاز به تغییر یا جایگزینی داشته باشند؟  پریز‌ها و کلید‌ها چطور؟ در فضای مورد نظر شما سینک، وان یا شیر آبی وجود دارد که به تغییر احتیاج داشته باشد؟

دکور:  دکور و تزیینات شامل همه چیز می شود، از قاب عکس روی دیوار گرفته تا پتویی که روی مبل انداخته می‌شود. اغلب اوقات شما می توانید تنها با تغییر وسایل تزیینی، ظاهر اتاق را بازسازی کنید. آیا می خواهید دیوارها یا قفسه ها را با قاب عکس یا تابلو تزیین کنید؟ نظرتان درباره مجسمه ها، دیوارآویز ها و یا استفاده از تزیینات پارچه ای لطیف مثل کوسن یا پتو چیست؟

مرحله نهم در طراحی دکوراسیون خانه

درباره مبلمان فضای انتخابی خود فکر کنید.

خصوصا در ابتدا فکر کنید که: چه نوع مبلمانی برای کاربر اتاق ضروری هستند؟ وسایلی مثل تخت، کمد و یا کاناپه می توانند یک دسته از این مبلمان باشند. سپس، در نظر بگیرید که کدام وسایل  با کاربری اتاق همخوانی دارند و یا جالب هستند مثل، یک میز وسط، مبل‌های نرم و فرو‌‌رونده، یا میزهای تزیینی.  درحالی که درباره بخش مبلمان می نویسید، لیستی از آنچه که دارید و آنچه که باید بخرید نیز، تهیه کنید.

با جستجو در اینترنت،برای چیدن مبلمان و ترکیب رنگ آن ها ایده بگیرید. استفاده از نکته ها و تم های طراحان حرفه ای باعث اثربخشی ایده های خلاقانه می‌شود.

ابزار و تجهیزات خود را آماده کنید. ابتدا بدانید به کدام نوع  ابزار تمیز کننده یا ابزار مخصوص رنگ و… احتیاج دارید. برای جابه‌جا کردن وسایل سنگین و یا شکننده از کسی کمک بگیرید.

مرحله دهم در طراحی دکوراسیون خانه

طراحی خود را عملی کنید.

با تمیز کردن فضا شروع کنید. طراحی دکوراسیون با طراحی چیدمان تفاوت دارد چرا که با همه‌ی اتاق و بخش هایی از اتاق سر و کار دارد که ثابت و جابه‌جا نشدنی هستند  مثل دیوارها، پنجره ها و کف.  زمانی که پروژه خود را شروع می‌کنید، لازم هست فضای اتاق را خالی کنید و وسایل را از سر راه ود بردارید تا بتوانید فضای کلی اتاق و آنچه که باید رویش کار کنید را خوب مشاهده کنید.

  • با جابه‌جا کردن اثاثیه شروع کنید. هر چیزی را (حتی قاب‌های روی دیوار را) از اتاق خارج کنید. تا قبل از این که پروژه خود را تمام کنید و تصمیم بگیرید کدام وسایل را میخواهید از خانه خارج کنید، آن‌ها را در یک اتاق دیگر جمع‌آوری کنید.
  • فضای مورد نظر را به طور اساسی تمیز کنید. کف، دیوارها و پنجره ها و هر بخش ثابت دیگر اتاق مانند چراغ‌ها، کلید‌ها و پریز‌ها، کابینت ها یا تخته های فیکس شده را تمیز کنید.

کار خود را با دیوارها شروع کنید. برای جلوگیری از ریختن رنگ یا مواد چسبناک روی کف‌پوش های نو، قبل از تغییر دادن کف‌پوش، کار دیوارها را به پایان برسانید.

ممکن است نیاز باشد قبل از شروع کار، کاغذ‌ دیواری های قدیمی یا تخته های چوبی روی دیوار را بکنید.

دیوارها را پاکسازی کنید، رنگ کنید و در آخر تمیز کنید.

به کف‌ اتاق رسیدگی کنید. اگر قرار است کف‌پوش را عوض کنید، سرامیکی، چوبی یا هر جنس دیگری، حالا وقتش است؛ اما دقت کنید که بعدا هنگام جا‌به‌جایی اثاثیه، به کف‌پوش نو آسیبی نرسد.

قبل از شروع کار کف‌پوش‌ها، مطمئن شوید که رنگ دیوار‌ها خشک شده است، چرا که گرد و خاک زیادی به پا خواهد شد و به رنگ خیس دیوار خواهد چسبید.

بعد از پایان کار کف و قبل از شروع مرحله‌ی بعدی، به خوبی زمین را جارو کنید.

اثاثیه را مرتب کنید.  با متمرکز ترین قسمت اتاق یا بزرگترین وسیله‌ها شروع کنید و سپس به وسیله های کوچک‌تر و دکوری بپردازید.

از دوباره چیدن نترسید. اندازه ها و محل‌های قرارگیری وسایل ممکن است با آنچه که تجسم کرده بودید، کاملا یکسان نباشید.

اطمینان حاصل کنید که چیدمان مبلمان و محل‌های نشستن فرصت گفتگو و معاشرت کردن را فراهم کنند و زاویه دید مناسبی نسبت به تلوزیون دشته باشند.

برای ایجاد یک جریال سیال طبیعی ، راه‌های  دسترسی و محل ‌های عبور را در اتاق باز و خلوت نگه‌دارید.

بررسی کنید که آبا  نیاز هست محل قرارگیری فرش‌ها، مبلمان و یا میز‌ها اتاق را بخش بندی کنند یا نه.

امکانات نورپردازی مختلفی را فراهم کنید. تقریبا در همه‌ی اتاق ها، به درجات مختلفی از نور احتیاج است تا حال و هوای مختلفی ایجاد شود و یا قسمت خاصی از اتاق روشن تر دیده شود.

برای چراغ های اصلی، از کلید های تیره کننده استفاده کنید و لامپ ها و چراغ‌ها را با یک نقشه‌ی فکر شده بچینید.

برای کنترل نور طبیعی روز، از پرده‌ها، کرکره ها و نیم پرده ها استفاده کنید.

آخرین تغییرات را انجام دهید. اگرچه ممکن  آخرین چیزی باشد که به آن فکر می‌کنید اما وسایل کوچک دکوری و یادگاری ها آن چیزی هستند که اتاق را زنده می کنند و به آن شخصیت می‌دهند . دقت کنید که این وسایل را با تم و سبک مشابه اتاق‌ طراحی کنید و طوری بچینید که خودتان و مهما‌نا‌ن‌تان بتوانید از دیدنشان لذت ببرید.

برای کامل کردن چیدمان خود، عکس ها و تابلوهایی را روی دیوار ها آویزان کنید.

عکس ها، یادگاری ها و وسایل تزیینی دیگر را روی قفسه ها یا میزها قرار دهید.

از کمد‌های مخفی و جاسازی شده در مبلمان برای نگه‌ داری پتو‌ها، زیر لیوانی ها یا هر چیزی که نیازشان دایمی نیست استفاده کنید.