دکوراسیون اتاق کودک

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک چیست؟

 دکوراسیون اتاق کودک فارغ از در نظر گرفتن و اعمال تفاوت‌های جنسیتی در شرایطی که فرزند شما  نوزاد است  و یا اتاق مورد نظرتان می‌بایست مشترکا توسط دختر و پسر استفاده شود، گزینه‌ای بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود.

در ادامه این مطلب، سبک‌ها و نکات مورد علاقه خودمان را در زمینهٔ طراحی دکوراسیون اتاق کودک بدون در نظر گرفتن ‌جنسیت فرزندتان برای شما تبیین کرده‌ایم؛ با ما همراه باشید:

۱. اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

اگر به هر دلیلی تمایلی به فهمیدن جنسیت فرزند خود، قبل از تولد نداشته و در عین حال می‌خواهید اتاق وی را آماده کنید‌، بهتر است  برای  دکوراسیون اتاق کودک خود از یک الگوی تک‌رنگ در کنار بهره‌گیری هوشمندانه از لوازم و تجهیزات تزئینی کمک بگیرید. به عنوان مثال، می توانید از جعبه‌های نگهداری وسایلی که به شکل «لِگو» طراحی شده‌اند استفاده کنید که به شدت کاربردی و زیبا هستند و همچنین با قرار دادن تعدادی از آن‌ها روی هم می‌توانید جلوه‌ای مدرن به فضای اتاق نوزادتان بی‌افزایید.

در شرایطی که میخواهید اتاق کودک شما بدون لحاظ شدن جنسیت چیده شده باشد باید سعی کنید از رنگ های خنثی استفاده کنید. یه طور مثال میتوانید از رنگ کرم در دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کنید. در خصوص انتخای رنگ برای دکوراسیون اتاق کودک خود لازم است با رنگ های گرم و سرد و تاثیر هرکدام در روحیه فرزندانتان آشنا شوید. رنگ‌های گرم باعث ایجاد انرژی شده و ذهن را تحریک می کند، اتاق های که رنگ های گرم در آنها غالب است عموما باعث کودک شما احساس خوشایند و با نشاطی را در اتاق خود تجربه کند. اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این نوع رنگ ها در دکوراسیون اتاق کودک ممکن است برای خواب آنها مناسب نباشد به خصوص برای کودکانی با انرژی زیاد. در حالی که اگر از رنگ های سرد در طراحی دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کنید محیطی آرامش بخش برای فرزندان خود ایجاد کرده اید. به طور مثال رنگ آبی رنگ آرامش است و نقطه مقابل رنگ قرمز است. از این رو نه تنها فضار خون را کاهش میدهد بلکه از استرس و اضطراب نیز جلوگیری میکند.  همچنین سعی کنید از یک پس‌زمینه تک‌رنگ جهت بازتاب نور و نمایش یک یا چند اثر هنری مناسب با سن کودک‌تان بهره بگیرید. به عنوان مثال، شما می‌توانید، از یک چادر سرخپوستی بچه‌گانه (با جنس کتان) در کنار کوسن‌ها و بالش‌های رنگی و اسباب‌بازی‌های متنوع، ادوات و شرایط لازم را برای مفرح و سرگرم نگاه داشتن  کودک خود فراهم آورید.
در انتخاب پالت رنگی مناسب برای طراحی خود نیز شجاعت و خلاقیت حرف اول را می‌زند و شدیداً به شما توصیه می‌کنیم تا خود را به الگوهای رنگی مشخص شده‌ای محدود نکنید. گرچه رنگ زرد، کم‌ترین کلیشه‌های جنسیتی را در بر داشته و عمدتاً برای هر دو جنس به کار گرفته می‌شود، ولی این دلیلی برای اغراق در استفاده از آن نبوده و شکا می‌بایست همواره به خاطر داشته باشید که طراحی اتاق کودک، بهترین موقعیت برای بروز دادن خلاقیت و روحیات هنری نهفته‌تان می‌باشد. (یک پارچه کتان رنگ‌ی و طرح‌دار در بخشی از اتاق که خارج از دسترس کودک‌تان باشد، ایده خوبی خواهد بود).

اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون اتاق کودک
اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

2. استفاده از سبک قدیمی

بهره‌گیری از لوازمی با حس و حال نوستالژیک، علاوه بر افزودن تنوع و جلوه‌بخشی به  دکوراسیون اتاق کودک شما، برای فرزندتان نیز جذابیت بالایی خواهد داشت. در همین خصوص، به عنوان نمونه می‌توان به نقشه‌های قدیمی جهان، نوشته‌های دیواری تزئینی با هدف آموزش حروف الفبا و یا دستگیره‌های رنگی و دکوراتیو کمدها و قفسه‌ها اشاره کرد.

3. تنوع و تفاوت

طراحی دکوراسیون اتاق کودک، در واقع موقعیتی بسیار مناسب جهت فراگیری ترکیب صحیح و کاربردی رنگ‌ها و سبک‌های گوناگون می‌باشد. لذا در ایجاد تنوع و تلاش برای منحصر به فرد بودن کوشا بوده. از تفاوت‌ها هراسی نداشته باشید. یک اتاق کودک با رنگی قرمز در کنار بهره‌گیری از رنگ‌های متضاد، در کنار تخت خوابی تاشو با بالشت‌های قلاب‌دوزی شده و چند وسیلهٔ قدیمی برای ایجاد فضایی عاری از کلیشه‌های جنسیتی بسیار مناسب  خواهد بود.

تنوع در دکوراسیون اتاق کودک
تنوع در دکوراسیون اتاق کودک

منحصر به فرد بودن

برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک سعی کنید خارج از کلیشه‌ها فکر کرده و از ایده‌های جدید فرار نکنید. توصیه می‌شود، ابتدا یک سبک بخصوص را انتخاب کرده و پس از قرار دادن اشیا و اسباب اثاثیهٔ اصلی، روی جزئیات و نکات تزئینی تمرکز نمایید. به عنوان مثال یک تخت‌خواب با طرح خانه‌های جنگلی و پس‌زمینه‌ای از تصاویری که یک آلاچیق را تشکیل می‌دهند برای تداعی حس و حال قرار گرفتن در یک شرایط جنگلی بسیار مناسب خواهد بود. ایده های زیادی وجود دارد تا دک.راسیون اتاق کودک خود را منحصر به فرد کنید. سعی کنید از علایق فرزندانتان کمک بگیرید. سلیقه و خصوصیات فرزندتان را در طراحی  دکوراسیون اتاق کودک خود در نظر داشته باشید. به طور مثال  اگر کودک شما به داستان های تخیلی علاقه دارد سعی کنید اتاقی با اشیا و وسایلی که در داستان های تخیلی وجود دارد برای او آماده کنید. یا اگر به ربات ها علاقه نشان می دهد با رباتها اتاق انها را تزیین کنید. اگر در  دکوراسیون اتاق کودک خود به این نکات توجه کنید و سعی کنید مطابق با آنچه که فرزندتان به آن توجه می کند و علاقه نشان میدهد اتاق او را بچینید با این کار به خلاقیت هر چه بیشتر فرزند خود کمک خواهید کرد و این بهانه ای می شود تا با استعدادهای فرزندانتان آشنا شوید.

4. ایده‌های بزرگ

یک دیوار بخصوص را جهت ارائه و به نمایش گذاشتن ویژگی‌های خاص و خلاقانه در نظر بگیرید و فراموش نکنید که در اتاق کودک، کف‌پوش‌ها و اثاثیه می‌بایست حتی‌الامکان کاربردی باشند. یعنی، به عنوان مثال: یک فرش خاکستری رنگ قادر خواهد بود که رنگ‌های موجود در طراحی شما را از نظر بصری تمیز دهد در حالی که ممکن است رنگ های گرم و پر رنگ اجازه جلوه­گری دیگر رنگ ها را در اتاق ندهد و فضای اتاث را پر کند به خصوص اگر فرش بزرگ باشد و سطح زیادی از کف را پوشش داده باشد. همچنین کمدهای بزرگ و متفاوت نیز علاوه بر ایجاد فضای کافی جهت نگهداری لوازم و اشیاء، حال و هوای دکوراسیون اتاق کودک را تحت تأثیر قرار خواهند داد. بنابراین به رنگ و طرح کمد ها نیز توجه کنید. وسایل بزرگ در دکوراسیون اتاق کودک توجه ها را به خود جلب می­کند بنابرای سعی کنید از رنگ های خیلی تیره در انها استفاده نکنید زیرا فضای کلی را در طراحی دکوراسیون اتاق کودک تیره نشان می دهد.

5. رنگ سفید

اگر برای آغاز طراحی دکوراسیون اتاق کودک خود دچار سردرگمی شده و انتخاب رنگ‌ها و لوازم مناسب به امری دشوار برای‌تان تبدیل شده است، توصیه ما به شما، بهره‌گیری از رنگ سفید است! یک زمینهٔ تماماً سفید محلی بسیار مناسب برای قرار دادن اثاثیه و اشیای رنگی را برای شما فراهم کرده و از سوی دیگر ایجاد تغییرات آتی جهت رفع نیازهای متغیر فرزندتان پس از گذر زمان و بزرگ شدن وی، را سهولت خواهد بخشید.

6. سادگی و دوری از کلیشه‌های جنسیتی

بهتر است از سبک‌های معاصر برای  دکوراسیون اتاق کودک مورد نظر خود استفاده کرده و رنگ‌ها و اشیای ملزوم را نیز بر اساس همین چارچوب انتخاب نمایید. رنگ کِرم، یکی از بهترین رنگ‌های موجود جهت شکستن و برچیدن کلیشه‌های جنسیتی بوده و ترکیب آن با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار و لوازمی چون کمدهای نقاشی شده (الگو دار) فضایی بسیار جذاب و چشم‌نواز را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سادگی در دکوراسیون اتاق کودک
سادگی در دکوراسیون اتاق کودک

7. بخش مطالعه

وجود یک قفسه کتاب و تخصیص بخشی بخصوص برای مطالعه، ایده بسیار جذاب و کاربردی است که علاوه بر بهبود دکوراسیون اتاق کودک شما، اهدافی آموزشی را نیز در پی خواهد داشت. اجازه دهید کودکان شما از دوران کودکی کتابخانه اختصاصی داشته باشند این کار آنها را در آینده به مطالعه آینده می­دهد. حتی میتوانید ساعتی را با فرزندانتان در اتاق به مطالعه با آنها بگذرانید. تنها نکته قابل توجه این است که بهتر است این مکان را حتی‌الامکان به پنجره نزدیک کنید تا چشمان فرزندان‌تان به هنگام مطالعه نور کافی را دریافت کرده و در آینده هیچ‌گونه مشکل دیداری‌ای پیدا نکنند.

ایده‌هایی برای ایجاد فضای نگهداری اشیاء در اتاق کودک

نیازهای کودکان همراه با بالا رفتن سن‌شان تغییر کرده و قاعدتاً بیشتر می‌شود! از طرفی شما نیز احتمالاً به عنوان والدینی که به فکر تأمین احتیاجات فرزندان‌شان بوده و مایل‌اند بهترین انتخاب‌ها را برای آن‌ها انجام دهند، به فکر دکوراسیونی مناسب و کاربردی جهت اعمال در اتاق‌خواب فرزندتان می‌باشید. لذا، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با نکاتی مهم و تأثیرگذار در ارتباط با ایجاد فضایی منحصر به فرد با در نظر گرفتن نیازهای متغیر فرزندتان آشنا شوید:

۱. پوشش تمام محیط

داشتن فضای بیشتر برای نگهداری اشیاء هرگز بیهوده نخواهد بود! لذا توصیه می‌شود تا با بکارگیری صندوق‌ها، جعبه‌های زیر تختی و کشوهای بیشتر در اتاق‌ خواب کودک‌تان، مرتب نگاه داشتن و نظافت آن را سهولت ببخشید. این کار در زیبایی دکوراسیون اتاق کودک شما تاثیر زیادی دارد.

۲. بهره‌گیری از فضای موجود روی دیوارها

در اتاق‌های کوچک که فضای موجود محدود بوده و بهره‌گیری از لوازم و اثاثیه متعدد ممکن نیست، بهتر است از جعبه‌ها، قفسه‌ها و کابینت‌های دیواری بهره گرفته و از آن‌ها نه تنها به عنوان محل نگهداری اشیاء و اثاثیه، بلکه همانند بخشی از تزئینات اتاق استفاده نمایید. یعنی، شما با رنگ‌آمیزی و قرار دادن خلاقانهٔ این آویزها، قفسه‌ها و جعبه‌ها در کنار هم قادر به بهبود  دکوراسیون اتاق کودک خود از منظر بصری نیز خواهید بود.

۳. اثاثیه‌های قابل دسترس

جهت ایجاد سهولت در فرآیند نظافت اتاق پس از بازی فرزدان‌تان، از اثاثیه و قفسه‌هایی بهره بگیرید که برای آن‌ها قابل دسترس و جذاب بوده و در عین حال آن‌ها را به مرتب کردن اتاق‌شان می‌کند. (کمدها و قفسه‌های رنگی، در کنار الگوها و طرح‌های مرفح، در این زمینه بسیار مفید واقع خواهند شد).

وسایل در دکوراسیون اتاق کودک
وسایل در دکوراسیون اتاق کودک

۴. فضای زیر تخت

تخت‌خواب‌های دو منظوره در قسمت زیری خود کشوها و قفسه‌هایی را شامل‌اند که به دلیل ارتفاع مناسب‌شان، به راحتی توسط فرزاند‌تان قابل استفاده بوده و به مرتب نگاه داشتن فضای اتاق و نگهداری اثاثیه و لوازم اضافی نیز کمک می‌کنند. اما اگر بهره‌گیری از چنین تخت‌خوابی برای شما مقدور نمی‌باشد، توصیه ما به شما این است که موردی را برگزینید که ارتفاع کافی جهت قرار دادن تعدادی جعبه و کشوی اضافی زیر آن، برایتان ممکن باشد. از تاثیر این فضاها در زیبایی  دکوراسیون اتاق کودک خود غاقل نشوید. زیرا هر چقدر اتاق کودک شما مرتب تر به نظر برسد به همان نسبت زیابتر نیز دیده میشود سعی نکنید اتاق فرزندانتان را با وسایل اضافی پر کنید برای آنها فضای کافی برای بازی فراهم کنید. استفاده از قفسه های برای مرتب کردن وسایل نه تنها در چیدمان اتاق کودک تاثیر زیادی دارد به فرزندانتان کمک میکند تا نظم را بیاموزند و یاد بگیرند که خود وسایلشان را مرتب کنند.

۵. خلاقیت در کنار‌ کاربردی بودن

از راهکارهایی بهره بگیرید که علاوه بر شما، نیازهای در حال تغییر فرزندا‌نتان را نیز تأمین کند. استفاده از اثاثیه و لوازمی که برای آن‌ها مناسب نبوده و قابلیت دسترسی به اشیاء مورد نیازشان را کاهش می‌دهد، به هیچ‌وجه ایده خوبی نخواهد بود!

۶. راه‌حل‌های چند منظوره

اگر از فضای نگهداری لوازم موجود در اتاق راضی نمی‌باشید، توصیه می‌شود از راه‌حل‌هایی چند منظوره همانند مواردی از قبیل: تخت‌خواب‌های دو جانبه و صندلی‌های چند منظوره -با فضای خالی زیر قسمت نشیمن‌گاه- و یا میزهای دارای کشوهای مخفی بهره بگیرید.