دکوراسیون اتاق خواب

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون اتاق خواب

 ویژگی های الزامی برای دکوراسیون اتاق خواب

اشتباه نیست اگر ادعا شود دکوراسیون اتاق خواب مهمترین بخش چیدمان یک خانه است زیرا اتاق خواب مکانی است که شما ساعاتی با آرامش خاطر را در آن سپری کرده، و استراحت می‌کنید. اگر اتاق خواب شما شلوغ و آشفته است آرامش شما را بر هم می زند بنابراین به دکورسیون اتاق خواب خود اهمیت دهید اگر در اتاق خود احساس آرامش نمی کنید همین امسال بکوشید تا آن را به خلوت‌گاهی جهت سپری کردن ساعاتی خوش و توأم با آرامش مبدل نمایید.

ویژگی‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، دکوراسیون اتاق خواب شما را رویایی می کند.

1. اهمیت فرش در دکوراسیون اتاق خواب

چیزی که در دکوراسیون اتاق خواب بیش از هر چیز توجه را به خود جلب می کند فرش شماست. سعی کنید از فرشی با رنگ های آرامش بخش در دکوراسیون اتاق خواب خود استفاده کنید. فرش شما می¬تواند بخش زیادی از کف اتاق شما را بپوشاند یا تنها قسمتی از آن را دربربگیرد. بکارگیری چوب در کف‌پوش‌های اتاق جهت سهولت در نظافت ایده‌ای خوبی است، اما به خاطر داشته باشید که راه رفتن روی سطح سخت و سرد آن، خصوصاً در فصل زمستان، چندان خوشایند نخواهد بود. لذا، با استفاده از یک فرش مخملی و گرم، تجربهٔ خارج شدن از تخت و قدم گذاشتن روی زمین، پس از یک خواب راحت را نیز لذت بخش نمایید، چرا که هیچ لحظه‌ای بهتر از حس گرمای صبحگاهی رو پاهای خود در یک فصل سرد نیست!

 

فرش در دکوراسیون اتاق خواب
فرش در دکوراسیون اتاق خواب

2. تاثیر میز پاتختی کاربردی دکوراسیون اتاق خواب

میز پاتختی شکیل نه تنها جلوه خوبی به دکوراسیون اتاق خواب شما می¬دهد بلکه کمک میکند تا وسایلتان در اتاق مرتب باشد و فضای شلوغی پیش چشم خود احساس نکنید. میز پاتختی جدای از زیبایی که به دکوراسیون اتاق خواب شما میدهد می‌بایست با دوام و جادار باشد تا تمام مواردی که خواب شما را سهولت می‌بخشند -مانند کتاب، دفترچه یادداشت، یک لیوان آب و ساعت- را روی خود جای دهد، زیرا خارج شدن از تخت‌خواب، آن هم به دلیل کافی نبودن فضای میز پاتختی به هیچ‌وجه خوشایند نخواهد بود!

3. اهمیت رنگ‌بندی در دکوراسیون اتاق خواب

فضای تماما سفید برای دکوراسیون اتاق خواب ‌ شما مناسب نیست با بهره گرفتن از رنگ‌هایی چون زرد خورشیدی، سبز ملایم و یا رنگ‌های خنثی و آرامش‌بخش، دک.راسیون اتاق خواب خود را بهبود ببخشید. البته، لازم به ذکر است که یکی از راه‌های خلاقانه برای افزودن این رنگ‌ها به اتاق‌خواب‌تان، می‌تواند استفاده از بدنهٔ تخت‌خواب رنگی باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که این رنگ‌ها تاثیر مثبتی روی روحیه‌تان نیز خواهند داشت. زیرا تخت خواب در اتاق خواب بیش از وسایل دیگر به چشم می آید. و استفاده از رنگ های روشن برای تخت به دکوراسیون اتاق خواب شما جلوه خوبی می دهد.

 

اهمیت رنگ در دکوراسیون اتاق خواب
اهمیت رنگ در دکوراسیون اتاق خواب

4. صندلی راحتی

صندلی راحتی که با میز پاتختی و تخت شما همخوانی داشته باشد در زیبای دکوراسیون اتاق خواب شما تاثیر زیادی دارد. داشتن یک صندلی راحت داخل اتاق‌خواب، تجربهٔ شما از خواب را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. این صندلی در واقع، مکانی جهت مطالعه، نشستن و استراحت کردن، لاک زدن به ناخن‌ها و یا پوشیدن کفش‌های پاشنه بلندتان خواهد بود.

5. تاثیر تابلو دیوار در دکوراسیون اتاق خواب

تابلو های روی دیوار تاثیر قابل ملاحظه ای در زیبایی دکوراسیون اتاق خواب شما دارد. از تابلوهایی با رنگ های استفاده کنید که با فرش یا پرده اتاق شما و حتی رنگ دیوار همخوانی دارد از مناظر و تصاویری استفاده کنید که با نگاه کردن به آن احساس ارامش و رضایت پیدا میکنید سعی کنید از تصاویر با رنگ های تیره استفاده نکنید. بکارگیری تابلوهای نقاشی و یا عکاسی با منظره‌های آرامش‌بخشی چون ساحل یا جنگل‌های بارانی و گل و گیاه نه تنها دکوراسیون اتاق خواب شما را بهبود میدهد بلکه به شما کمک خواهد کرد تا به خوابی آرام و گرم فرو بروید.

نقش تخت خواب در زیبایی دکوراسیون اتاق خواب

همانطور که قبلا نیز گفتیم رنگ تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب شما تاثیر زیادی دارد حتی طرح و اندازه آن نیز مهم است. شما با جا به جا کردن تخت در اتاق می توانید تعیین کنید کدام جایگاه دکوراسیون اتاق خواب شما را بهبود می¬بخشد. اما جدای از اینها ملحفه و بالشهای شما نیز در دکوراسیون اتاق خواب بی تاثیر نیست. ملحفه تمییز و مرتب اتاق را شما را زیبا می کند جدای از آنکه در راحتی خواب شما هم موثر است شما ممکن است ملحفه‌ای از جنس کتان، ابریشم و یا پنبه را ترجیح دهید، اما حتی‌الامکان برای ملحفه‌ای با کیفیت هزینه نمایید تا خوابی آسوده داشته باشید. اگر رنگ غالب اتاق‌تان سفید است، می‌توانید با انتخاب ملحفه‌ای الگو دار و رنگی، زیبایی دلخواه خود را وارد فضای اتاق نموده و برای جلوهٔ بهتر نیز می‌توانید از همان الگوها در سر تختی‌تان نیز بهره بگیرید. ما طرفدار بالش‌های ضد حساسیت هستیم، چرا که در ساخت‌شان از پَر استفاده نشده و عدم جذب باکتری نیز آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب از منظر سلامتی مبدل ساخته است. برای زوج‌هایی که از بالش‌ و تحت‌خواب مشترک استفاده می‌کنند نیز، اضافه کردن چند کوسن رنگی میتواند فضا و جلوهٔ جذاب‌تری به اتاق بی‌افزاید. گرچه تشک‌های مناسب قیمت زیادی دارند، اما به دلیل دوام بالای‌شان (حدود ده سال)، در نهایت به نفع شما و بودجه‌تان خواهند بود. به خاطر داشته باشید که اولویت شما در خرید تشکی مناسب می‌بایست، مواد تشکیل دهندهٔ طبیعی و ساختاری با پشتیبانی صحیح بدن‌تان باشد.

 

نقش تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب
نقش تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب

نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب

نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب ، می‌بایست اولویت اصلی طراحی داخلی آن باشد و توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی برای نورپردازی طبیعی، موضعی و هدفمند در دکوراسیون اتاق خواب حائز اهمیت‌‌اند. نورپردازی طبیعی عملکردی مشابه با نور خورشید داشته و تمام اتاق‌تان را غرق در نور می‌کند. نورپردازی موضعی اما، ویژگی‌های بصری اتاق را برجسته کرده و نورپردازی هدفمند نیز مطالعه در تخت‌خواب را برای شما مقدور می‌سازد. لذا، از آن جایی که اتاق‌خواب محلی جهت استراحت شماست، بکوشید تا نورپردازی‌اش نیز گویای همین ویژگی‌اش باشد.

البته، انتخاب نورپردازی مناسب برای اتاق‌خواب‌تان، به سبک و سیاق دکوراسیون اتاق خواب و فضا و اندازه آن بستگی دارد. به عنوان مثال، استفاده از لامپ‌های آویزی، در اتاق‌های کوچک به دلیل کمبود فضای کافی برای لامپ‌های رومیزی، بهتر است. ولی در دکوراسیون اتاق خواب سنتی، لامپ‌های دیواری پوشش‌دار، با پوششی ابریشمی یا شیشه‌ای می‌توانند بهتر از گزینه‌های بدون پوشش با رنگ‌های فلزی ،(که برای دکوراسیون اتاق خواب مدرن مناسب‌اند)، باشند.

از طرفی، اتاق‌های بزرگ‌تر اجازهٔ بهره‌گیری از لامپ‌های بزرگ‌تر -مانند گزینه‌های پایه‌دار که می‌توانند گوشه اتاق یا پشت سر تختی و کنار میز پاتختی قرار بگیرند- را به شما می‌دهد. همچنین، سر تختی‌های متصل به دیوار گزینه‌ٔ بسیار مناسبی برای بکارگیری لامپ‌های توکار بوده و سرتختی‌های مجزا (لبه دار) نیز گزینه‌ای ایده‌آل برای چراغ‌های مطالعهٔ گیره‌ای می‌باشند.

تمام اتاق‌خواب‌ها نیازمند نورپردازی طبیعی و همچنین نورپردازی هدفمند قابل کنترل از تخت‌خواب‌اند. شما نیز مطمئن شوید که گزینه‌هایی را برای اتاق‌خواب‌تان انتخاب می‌کنید که مورد علاقه‌تان‌ بوده و علاوه بر آن، آرامش، لذت و کیفیت استراحت و خواب شما را نیز بالا می‌برند.

 

نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب
نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب

اگر دنبال ایده‌های بیشتری در این زمینه هستید، به مطالعهٔ این مطلب ادامه دهید:

لامپ‌های دیواری

این گزینه‌ها که سبکی و سیاقی کلبه‌ای به اتاق‌تان افزوده و امکان بهره‌گیری دو لامپ موازی و قرینه بالای تخت‌خواب‌تان را نیز به شما می‌دهند، برای بدست آوردن نور مورد نیاز در مطالعه‌های قبل از خواب بسیار مناسب‌اند. همچنین، زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید نیز قابل تنظیم بوده و می‌توانند فضای اتاق را به حالت آرام، متقارن و خونسرد خود بازگردانند.

لامپ‌های رشته‌ای

لامپ‌های رشته‌ای فضایی رویایی و رمانتیک به اتاق شما می‌افزایند و گزینه‌ای بسیار مناسب برای زمان‌هایی‌اند که شما اجازه ایجاد تغییرات بنیادی در ساختار خانه‌تان را نداشته و اجاره‌نشین هستید. این لامپ‌ها روی دیوارهای اتاق‌تان مانند ستاره‌های نیمه شب چشمک زده، و خوابی آرام و راحت برای شما فراهم خواهند کرد.

لامپ‌هایی با پوشش الگو دار

حضور الگوهای مورب درشت روی اشیاء و دیوارهای اتاق‌خواب‌تان چشم نواز خواهد بود. لذا استفاده از لامپی پوشش‌دار با الگوهایی زیبا جهت داشتن خوابی آرام و لذت بخش را اهمال نکنید.

لامپ‌های LED

چراغ‌های LED، که در قاب آینهٔ اتاق‌خواب قرار داده شده‌اند، درخششی زیبا به اتاق افزوده و از سویی دیگر برای انجام آرایش بسیار مناسب‌اند. (در این‌جا، استفاده از قاب آینه‌ای با رنگ مشکی و LED، بازتابی مستقیم از الگوهای موجود در دیوار روبرویی‌اند).

فضا

اگر تنها در یک سمت تخت فضا دارید، از لامپ‌های قابل تنظیم دیواری بهره بگیرید، چرا که این لامپ‌ها پایه‌های بلندی دارند که با تنظیم‌شان می‌توانید نور لازم جهت مطالعه‌ خود را تأمین کرده و یا جهت انجام کارهای متنوعی از آن‌ها استفاده نمایید.

آباژورهای نیمه شفاف

گرچه پنجره‌های موجود در اتاق‌خواب، طی طول روز روشنایی لازم را برای فضای اتاق تأمین می‌کنند، اما لامپ‌های پاتختی برای شب الزامی‌اند. لامپ‌های رومیزی که در تصویر مشاهده می‌کنید به اندازه کافی بلند اند و هنگامی که روشن باشند، پرتویی گسترده از نور را روی تخت‌خواب خواهند افکند. همچنین، ساختار مجسمه‌ای‌ شان ارتباط موجود میان قسمت پایینی و بالایی اتاق را بهبود بخشیده و از سویی دیگر، آباژور نیمه شفاف‌شان نیز در طول روز با بازتاب دادن نور خورشید، فضای رویایی و رمانتیک اتاق‌ را دو چندان می‌کنند.

لامپ‌های تزئینی

آویزی با حباب بسیار بزرگ، علاوه بر کاربردی بودن، حالتی تزئینی و مفرح به این اتاق‌خواب مخصوص کودک افزوده و ساختار متمایزش نیز الگویی خاص به دکوراسیون اتاق خواب بخشیده است. اما، در انتخاب تمام تزئینات الکتریکی به خاطر داشته باشید که ایمنی اولویت اصلی شماست. به عنوان مثال، لامپی با این اندازه، می‌بایست به شکلی ایمن به دیوار متصل شود تا امکان افتادن و صدمات احتمالی ناشی از آن کاهش یابد.

لامپ‌های سقفی

در اتاق‌‌خواب‌های کوچک، فضا تنها برای تنظیم تخت‌خواب کافی است، لذا لامپ‌های سقفی می‌توانند گزینه‌ای مناسب و کم دردسر باشند. لامپ‌های سقفی و دیواری علاوه بر کاربردی بودن، عملکردی تزئینی نیز داشته و به اتاق شما جلوه‌ای خاص می‌بخشند. اما قبل از انتخاب محل نصب‌شان، از موقعیت تخت‌خواب خود اطمینان حاصل نمایید. (بهره‌گیری از این لامپ‌ها به شما فضای بیشتری روی سطح زمین جهت قرار دادن اسباب و اثاثیه خواهد داد).

نورپردازی حالتی

نورپردازی حالتی با بکارگیری لامپ‌های هم رنگ با دیوار (در ارتفاع بیست تا سانتی متر پایین‌تر از سقف) و در اطراف اتاق بدست می‌آید، در حالی که نورپردازی هدفمند در واقع، همان لامپ‌های مجزا در قسمت بالایی سر تختی می‌باشند. طراحی تغییر پذیر لامپ‌های حالتی و جنس آلومینیومی در کنار ساختار صنعتی‌شان الگویی تک فام به فضای اتاق‌ شما خواهند بخشید. (ترکیبی از آویزهای گوناگون برای نورپردازی این اتاق بکار گرفته شده‌‌اند).

فضای سطح اتاق

تضاد موجود میان لامپ‌های کناری سفید و دیگر اجزای این اتاقِ مشوش و شلوغ راهی آسان برای اطمینان از این است که هیچ عنصری با طراحی گل‌دار اتاق رقابت نخواهد کرد. شما همچنین، برای ایجاد فضایی رسمی‌تر، می‌توانید از آباژورهای درام بزرگ در رنگ‌های نارنجی و قرمز و قراردان‌شان در قسمت‌های معینی که با چارچوب تخت‌خواب و ساختار اتاق هماهنگی داشته باشند، بهره بگیرید.

جلوه‌های بصری

لامپ‌های آویزی با ظاهری تزئینی در این اتاق جلوه‌ٔ بصری زیبایی به گوشه‌ٔ آن افزوده است. از سویی دیگر، تابش نور ملایم از آباژور نیز کمکی به تاکید بر حس جذابیت مخمل و درخشش پارچه‌های بافتنی در این اتاق‌ خواب معاصرند.

حس نوستالژیک

در اتاق‌‌خواب‌های کوچک حتی‌الامکان تخت‌خواب را به پنجره نزدیک نمایید تا در طول روز نور کافی برای مطالعه داشته باشید. استفاده از لامپ‌های کنار تختی نیز شب هنگام، نور کافی را تأمین کرده و حالتی نوستالژیک به اتاق‌تان خواهد افزود و فضای بیشتری نیز در سطح اتاق باقی خواهد گذاشت. البته، لامپ‌های آویزی نیز نور گسترده‌تری در اتاق ایجاد کرده و زمانی که از آینه‌ تنها برای بازتاب نور در اتاق‌تان بهره نمی‌گیرید ضروری‌اند.

چرغ‌های توکار

گرچه لامپ‌های توکار غالبا در اتاق‌های شیروانی که نور طبیعی در آن‌ها اندک است بکارگرفته می‌شوند، اما بهترین گزینه برای افزودن گرما و حس و حالی دنج به هر اتاق‌اند، (حتی اگر از نورهای تیره استفاده نمایید). لامپ‌های رومیزی و یک یا دو لامپ توکار می‌توانند نورپردازی هدفمند و انعطاف‌پذیری که مد نظرتان است را تأمین کنند.

تکنولوژی ممنوع!

اگر برایتان مقدور است، حتی‌الامکان از هیچ‌گونه تکنولوژی‌‌ای در اتاق‌خواب‌تان استفاده نکنید، چرا که شنیدن صدای لوازم الکترونیکی و یا بیدار شدن از خواب به دلیل پیغامی از یک دوست در ساعت ۲ بامداد، بسیار آزاردهنده خواهد بود. عدم حضور تکنولوژی‌ در اتاق‌خواب‌تان را امتحان کنید و مطمئن باشید که بلافاصله تفاوت در کیفیت خواب‌تان را حس خواهید کرد. این یکی از نکات مهم دکوراسیون می باشد، که می تواند تاثیر مهمی در کیفیت خوابتان بذارد.