دکوراسیون آشپزخانه

  • خانه
  • /
  • دکوراسیون آشپزخانه

راهنمای  دکوراسیون آشپزخانه

 دکوراسیون آشپزخانه و انتخاب یک سبک طراحی برای آشپزخانه شما از میان سبک‌های متفاوت‌ موجود، امر هیجان‌انگیزی است که در عین حال می‌تواند موجب اضطراب و نگرانی‌های گوناگونی شود. به خصوص در عصر حاضر که با دیجیتالی شدن، مخاطبان گزینه­های زیادی برای انتخاب بهترین  دکوراسیون آشپزخانه دارند. آشپزخانه یکی از بخش‌های گران‌قیمت در فرآیند نوسازی خانه‌هاست و از آن‌جایی که دسته‌بندی و شناخت مراحل طراحی و روش‌های تبیین ملزومات، روند فرآیند نوسازی را سهولت خواهد بخشید، قصد داریم در این مقاله، نکاتی چند در ارتباط با  دکوراسیون آشپزخانه را گرد آورده و ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید:

۱. ارزیابی احتیاجات در  دکوراسیون آشپزخانه

در اولین مرحله از  دکوراسیون آشپزخانه ، تمام اسباب و لوازمی را که نمی‌خواهید، از آشپزخانه خارج کرده و سپس با ارزیابی فضای آشپزخانه، فهرستی از احتیاجات، تمایلات و خواسته‌های خود تهیه نمایید . این فهرست می‌تواند شامل هرگونه اطلاعاتی در مورد  دکوراسیون آشپزخانه مورد نظرتان باشد. هر انچه را که نیاز دارید لیست کنید به همه چیز فکر کنید و سعی کنید چیزی را از قلم نیندازید یکی از رایج‌ترین تغییرات این روزها، تخریب دیوار حائل میان آشپزخانه و اتاق نشیمن است، لذا اگر از فضای موجود در این بخش از خانه‌تان رضایت ندارید، توصیه می‌شود تغییراتی از این دست را نیز در برنامهٔ طراحی خود قرار دهید. از طرفی لازم است جهت تبیین بهتر ملزومات و احتیاجات‌تان، قبل از اقدام به تکمیل فهرست، مشخص کنید که چگونه آشپزخانه‌ای مد نظر دارید؟ آیا این مکان تنها با هدف پخت و پز مهیا خواهد شد؟ یا این‌که فضای موجود، به عنوان محیطی جهت صرف وعده‌های غذایی، مهمانی و گردهمایی‌های خانوادگی نیز عمل خواهد کرد؟ شاید بهتر باشد لیستی از مدل های که برای طراحی آشپزخنه به آن نیاز دارید را تهیه کنید. از مجلات دکوراسیون داخلی کمک بگیرید. به مدل های  دکوراسیون آشپزخانه توجه کنید به همه وسایل دقت کنید ترکیب رنگ ها را ببینید. ممکن است بخواهید ترکیبی از چند مدل مختلف از  دکوراسیون آشپزخانه را انتخاب کنید. این کار به شما کمک میکند قبل از هر اقدامی برای  دکوراسیون آشپزخانه خود بدانید باید دنبال چه چیزی باشید. چگونه همه چیز را کنار یکدیگر بچینید و حتی چه وسایلی را تهیه کنید. البته باید در نظر داشته باشد که فضای آشپزخانه شما برای مدلی که انتخاب میکنید مناسب باشد. گرچه انتخاب سبک مناسب برای  دکوراسیون آشپزخانه شما امری شخصی بوده و تماماً به شما بستگی دارد، اما یقیناً بهره‌گیری از ایده‌های موجود و بررسی و مطالعه سبک‌های متفاوت، در کنار گردآوری تصاویری از معماری‌ها و دکوراسیون‌های معاصر نیز بسیار مفید واقع خواهد شد. در این مرحله از طراحی نیازی نیست که نگران قیمت‌ها و هم‌خوانی آن‌ها با بودجه‌تان باشید؛ تنها روی موارد مورد علاقه خود تمرکز کرده و بکوشید احتیاجات و توقعات‌تان را در چنین قالبی به تصویر بکشید. از آن‌جایی که کوچک‌ترین موارد نیز می‌توانند به منبعی برای الهام گرفتن مبدل شوند، توصیه می‌شود انجام این مرحله را در فرآیند  دکوراسیون آشپزخانه خود حتما در نظر داشته باشید.

ارزیابی احتیاجات در دکوراسیون آشپزخانه
ارزیابی احتیاجات در دکوراسیون آشپزخانه

۲. در  دکوراسیون آشپزخانه به لوله‌کشی و سیستم گرمایشی توجه کنید.

اگر برای  دکوراسیون آشپزخانه خود قصد تغییر کف‌پوش را نیز داشته و برنامه دارید لوازم خانگی موجود در آشپزخانه را نیز عوض کنید، دقت داشته باشید که با بررسی شرایط لوله‌کشی ساختمان، تنظیمات و ملزومات محتمل را مشخص کرده و قبل از اقدام برای کف‌پوش‌ها، آن‌ها را اعمال نمایید؛ چرا که بسیاری از نکات مرتبط با لوله‌کشی لزوماً می‌بایست قبل از قرار‌ گیری اشیاء و کف‌پوش انجام شوند. کارشناسان متخصص فروش لوازم و اثاثیه آشپزخانه، در این باره می‌گوید: «بهتر است ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی را کنارهم قرار بدهید تا فرآیند و مراحل لوله‌کشی نیز سهولت یابد».

همچنین لازم به ذکر است که این روزها بهره‌گیری از سیستم گرمایشی زمینی، به دلیل افزایش فضای موجود در آشپزخانه -به دلیل حذف رادیاتور- بسیار محبوب بوده و توصیه می‌شود اگر قصد اعمال آن را دارید، قبل از انجام مراحل کف‌پوشی اقدام نمایید.

۳. اهمیت نورپردازی و روشنایی در  دکوراسیون آشپزخانه

در  دکوراسیون آشپزخانه نورپردازی و روشنایی بسیار مهم است. به هنگام تعیین سیستم نورپردازی، به خاطر داشته باشید که منعطف بودن آن با نیازهای شما، بسیار حائز اهمیت بوده و شما می‌توانید با تهیه فهرستی از توقعات خود، قبل از انتخاب مورد مناسب، علاوه بر صرفه جویی در وقت، از بروز مشکلات آتی نیز تا حد بسیار زیادی پیش‌گیری نمایید.

یکی از موارد بسیار کاربردی در این زمینه استفاده از لامپ‌ها و روشنایی‌های ثانویه -مانند لامپ‌های زیر پیشخوان و…- جهت افزودن جلوه‌های بصری و همچنین بالا بردن بازده آشپزخانه است.

نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه
نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه

4.  شرکت‌های دکوراسیون آشپزخانه

کارشناسان حوزه  دکوراسیون آشپزخانه به دلیل دانش و تجربه بالایی که طی فعالیت خود بدست آورده‌اند، منبعی بسیار مناسب از اطلاعات مورد نیاز شما بوده و قادرند به راحتی، بسیاری از مشکلات موجود در طی مسیر  دکوراسیون آشپزخانه، را پیش‌بینی کرده و راه‌حل‌های مناسبی برای آنها ارائه دهند. از سویی دیگر، این افراد ایده‌های جدید و منحصر به فردی داشته و می‌توانند به مسائلی اشاره کنند که احتمالاً حتی به ذهن شما نیز خطور نکرده است. تنها نکته حائز اهمیت این است که شما می‌بایست قبل از عقد قرارداد، تمام شرایط و خدمات ارائه شده از سمت شرکت مورد نظر را بررسی کرده و به خاطر داشته باشید که تمام وجه مطلوب را همان ابتدای کار پرداخت نکنید.

دکوشار «متخصص در حوزه دکوراسیون آشپزخانه ، اتاق‌خواب و حمام» کارشناسان طراحی مناسب، توصیه‌های زیر را گرد آورده است:

«بهتر است شرکتی را برگزینید که کارهای انجام شدهٔ قبلی خود را به شما نشان داده و  همچنین شما امکان برقراری ارتباط با مشتریان سابق و پرسش در ارتباط با میزان رضایت آن‌ها را دارید. هنگام تنظیم قرارداد حتی‌الامکان محتاط بوده و هیچ کاغذی را قبل از اطمینان از شرایط ذکر شده امضا نکنید. شما می‌بایست از طرف قرارداد خود بخواهید فهرست دقیقی از امکانات و خدمات ارائه شده، در کنار جدولی برای تعیین زمان‌بندی پرداخت‌‌ها تهیه کرده و تاکید نمایید که به هیچ‌وجه از شما انتظار پرداخت کل هزینه را قبل از آغاز کار نداشته باشد.

5. تنظیم و تعیین بودجه

در ارتباط با بودجه خود صادق باشید تا طراح شما نیز امکان برنامه‌ریزی دقیق و ارائه توصیه‌های مالی به شما را داشته باشد. برخی از موارد موجود در بازار مقرون به صرفه بوده و از سویی دیگر مواردی می‌توانند هزینه‌های هنگفتی را در بر داشته باشند، لذا توجه داشته باشید که اولویت اول در انتخاب‌هاتان، «ملزوم و کاربردی بودن» باشد. در نظر گرفتن هزینه نصب اثاثیه نیز امری ضروری بوده و از بروز هزینه‌های پیش‌بینی نشده جلوگیری می‌کند؛ اما به خاطر داشته باشید که در چنین پروژه‌هایی، خواه ناخواه مواردی خارج از کنترل بوده و بهتر است به هر حال در تعیین میزان بودجه، ده درصد را به موارد پیش‌بینی نشده و ناگهانی اختصاص دهید.

اگر همچنان در تصمیم‌گیری دچار سردرگمی و مشکل می‌باشید، ما رعایت این موارد را به شما توصیه می‌کنیم:

– سینک ظرف شویی از موارد پرکاربرد آشپزخانه بوده و زودتر از بخش‌های دیگر دچار فرسودگی و مشکل می‌شوند، لذا تعیین بودجه بیشتر برای انتخاب یک پیش‌خوان با دوام و با کیفیت، خالی از لطف نخواهد بود.
– کابینت‌ها نیز از بخش‌های مهم بوده و نباید به سادگی از کنار آن گذشت. در انتخاب این مورد، استقامت بالا را در اولویت خود قرار دهید. (قطر بدنه‌ها حداقل می‌بایست ۱۵ میلی‌متر باشد)
– از آن‌جایی که در بازار گزینه‌هایی مقرون به صرفه، با دکوراسیون آشپزخانه خوب موجود می‌باشد، توصیه می‌شود برای تعیین بودجه مختص درها، کمی صرفه‌جویانه عمل کرده و از انتخاب گزینه‌های گران‌قیمت خودداری نمایید.
– در انتخاب لوازم و اثاثیه آشپزخانه -از قبیل فر، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی- محتاط عمل کرده و به خاطر داشته باشید که اولویت شما می‌بایست کارایی و احتیاج باشد؛ لذا برای مواردی که بیش از حد تزئینی و تشریفاتی می‌باشند هزینه نکنید.

تعیین بودجه در دکوراسیون آشپزخانه

6. بهره‌گیری از متخصصان

پس از طی مراحل ذکر شده، احتمالاً زمان نصب و اجرای طراحی‌تان فرا رسیده و حال نیازمند یک یا چند فرد متخصص برای اجرایی کردن نقشه‌هاتان می‌باشید. از آن‌جایی که این بخش از کار اندکی پیچیده بوده و حضور اشخاصی با تخصص‌های گوناگون -مانند لوله‌کشی، سیم‌کشی و بنایی- الزامی است، توصیه می‌شود از یک نفر به عنوان مدیر برنامه بهره گرفته و تمام موارد قابل اجرا را برنامه‌ریزی، و از بروز مشکلات محتمل جلوگیری نمایید (شما می‌توانید شخصاً مدیریت این امور را بر عهده بگیرید).

از آن‌جایی که بودجه‌تان نقش مهمی در این زمینه ایفا خواهد کرد، شما قطعاً می‌بایست تمام جوانب را در نظر گرفته و مطلع باشید که برخی شرکت‌های فروش لوازم آشپزخانه، خدمات نصب و راه‌اندازی را ارائه نمی‌کنند و این به معنای هزینه‌های بیشتر برای شما خواهد بود. همچنین لازم است که شرایط پیشنهادی شرکت‌های طرف قرارداد خود را نیز به دقت بررسی کرده و از بروز مشکلات مالی پیش‌بینی نشده و مطالبات خارج از قرار، جلوگیری نمایید.

7. جزئیات

حتی کوچک‌ترین جزئیات نیز تفاوت عمده‌ای در ظاهر و جلوهٔ آشپزخانه‌تان ایجاد خواهد کرد، لذا در انتخاب تمام موارد موجود با دقت عمل کنید. بهتر است لوازم و اثاثیه آشپزخانه خود را از فروشگاه‌های مختلف و متنوع تهیه کرده و با ایجاد چیدمانی منحصر به فرد، فضایی خلاقانه را شکل دهید. (بهره‌گیری از اشیای خاص و قدیمی با سبک وینتیج نیز ایده مناسبی در فضاسازی آشپزخانه‌تان خواهد بود).

8- انتخاب رنگ  مناسب در  دکوراسیون آشپزخانه

فراموش نکنید که زمین آشپزخانه همواره نقش مهمی در دکوراسیون آشپزخانه را ایفا می کند. شما همیشه می توانید رنگ زمین آشپزخانه را پس از انتخاب رنگ دیگر اجزای آشپزخانه مانند کابینت ها، مورد بررسی قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که رنگ خاکستری برای چند سالی است که نظر افراد را به خود جلب می کند اما معلوم نیست که این رنگ تا چه زمانی می تواند این میزان توجه را به خود نگه دارد. اگر واقعاً به رنگ خاکستری علاقه مندید، به شما پیشنهاد می کنم از سطحی استفاده کنید که توانایی همخوانی با رنگ خاکستری را داشته باشد. همواره توصیه می شود از سطوحی استفاده شود که دوام بالایی دارند تا سال های سال خیال تان از تعویض کف آشپزخانه راحت باشد.

استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون آشپزخانه در سال 2018  بسیار رایج شده است. همچنین می توان برخی گستره های رنگی را در زمینۀ خاکستری ترکیب کرد. برای مثال رنگ آبی مایل به خاکستری می تواند جذاب باشد یا همچنین استفاده و ترکیب رنگ های گرم همراه با خاکستری جالب توجه است. در کنار رنگ خاکستری حتی از خانوادۀ رنگ های سبز هم می توان برای تعیین رنگ سطح سرامیکی یا چوبی آشپزخانه استفاده کرد.

رنگ خاکستری در دکوراسیون آشپزخانه
رنگ خاکستری در دکوراسیون آشپزخانه

{ استفاده از رنگ خاکستری چرک}

استفاده از رنگ خاکستری می تواند در  دکوراسیون آشپزخانه در کل نشان دهندة نمای جالبی باشد. البته نوع زمینۀ سرامیک هم در شکل دهی فضای زمین تأثیرگذار است. برای مثال می توان با ترکیب رنگ خاکستری و سرامیک، سطح آشپزخانه را مانند یک سازۀ سیقلی بتنی نمایان ساخت و یا می توان با استفاده از چوب برای زمین آشپزخانه، به فضای آشپزخانه نوعی حس کلاسیک بودن را القاء کرد.

{استفاده از رنگ خاکستری روشن}

استفاده از خاکستری روشن هم می تواند یک فضای امروزی را برای آشپزخانۀ شما تداعی کند. خاکستری روشن اصولاً القاکنندۀ یک فضای آرام و مدرن است و در کل، رنگ های روشن می توانند فضا را دل بازتر نشان دهند. به عنوان مثال، زمین اتاق پذیرایی خانۀ من از جنس چوب است و از رنگ سفید و کمی رنگ تیره برای رنگ آمیزی سطح آن استفاده کرده ام. این کار باعث شده تا فضای پذیرایی ام را بسیار دوست داشته باشم.

{استفاده از رنگ های خاکستری ملایم برای سطوح سرامیکی}

رنگ خاکستری ملایم برای کاشی های سرامیکی سطح زمین جدای از آنکه می تواند ظاهری زیبا به فضا القاء کند، همچنین کثیفی های کف زمین شامل لکه ها را هم کمتر نشان می دهد و باعث می شود تا نیاز نداشته باشید که دائماً کف زمین را تمیز کنید. خاکستری ملایم باعث می شود تا حداقل به مدت سه روز نیازی به تمیز کردن سطح زمین نداشته باشید.

{استفاده از خاکستری روشن برای سطوح آشپزخانه}

{رویایی، دلپذیر}

رنگ های خاکستری باعث می شوند تا حس فضایی مدرن را به شما القاء کنند! از دیدگاه یک طراح، استفاده از رنگ خاکستری باعث ایجاد یک فضای زیبا و آرام می شود و می تواند فضای شما را به حالت خاصی در آورد. خاکستری را می توان به عنوان اولین رنگی دانست که یک طراح مورد استفاده قرار می دهد؛ چراکه این رنگ را می توان همراه با هر دو توناژ رنگی سرد و گرم استفاده کرد و هر ترکیب رنگی با خاکستری می تواند جلوه ای زیبا داشته باشد.