تاثیر نور در طراحی داخلی
28
مه

تاثیر نورپردازی در طراحی داخلی (بخش چهارم)

برای این که بتوانیم در طراحی خانه از نورپردازی استفاده کنیم، نیاز به رعایت کردن نکته های آن هستیم. البته که این نکته ها در دسترس همه قرار دارند و فقط کافی است که درست از آن ها استفاده کنند. اطلاعات راهگشای زیادی هستند که در دسترس تولید کنندگان، طراحان و در نهایت خود مصرف کننده‌ها وجود دارد. استفاده از منابع نوری مطلوب، میزان نور، بخش های مهم در نورپردازی دکوراسیون داخلی و شکل های مختلف آن را در این یادداشت خواهیم داشت.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


استفاده از نور در طراحی داخلی

افراد مورد مطالعه در این مبحث در پاسخ به سوالی در زمینه استفاده از نور عمومی و موضعی در طراحی داخلی خانه خود، اذعان دارند که نور عمومی را بیشتر از نور موضعی در محل زندگی خود استفاده می کنند. ۷۵درصد افراد نور عمومی و ۲۵ درصد نیز نور موضعی را مورد استفاده قرار می دهند. در مورد استفاده از انواع مختلف چراغ های روشنایی بازار خرید و استفاده به ترتیب با ۵۰ درصد و ۳۵درصد و ۱۰ درصد در اختیار چراغ های سقفی، دیواری و پایه دار زمینی قرار می گیرد که این خود می تواند مورد استفاده بیشتر مردم از تورهای عمومی در محل زندگی خود باشد.
رنگ نورهای مورد استفاده نیز حکایت از آن دارد که نورهایی با رنگ سرد، بیشتر از رنگ های گرم در بین مردم طرفدار دارد. اکثر مصرف کنندگان و خریداران چراغ های روشنایی هنگام خرید محصول مورد نظر اولویت هایی را برای آن مد نظر خود دارند که زیبایی منبع نور دهنده، کیفیت نوردهی آن، قیمت و نصب و نگهداری آن به ترتیب از عوامل دخیل در خرید و جذب مشتریان به محصولات است.

نور در طراحی داخلی
نور در طراحی داخلی

عوامل اصلی در روشنایی محیط در طراحی داخلی

در اینجا به بررسی عواملی می پردازیم که عوامل اصلی در روشنایی محیط و جلوه بخشیدن به دکوراسیون خانه محسوب می شوند. قابلیت دید در ناحیه تامین روشنایی مهمترین نیاز استفاده کننده در محیط است. این قابلیت به عواملی بستگی دارد که به بعضی از آنها اشاره می کنیم: شدت روشنایی برای هدر نرفتن ناحیه تامین روشنایی خاص باید مقیاسی از منابع روشنایی، شدت خاصی از نور را ایجاد کنند. شدت روشنایی در سراسر ناحیه ای که تامین روشنایی آن مدنظر است، باید به طور معقولی یکنواخت باشد. این به آن معنی است که اتاق باید به میزان مناسبی روشن شود. این امر به منظور اجتناب از ایجاد نواحی تاریک در مساحت های زیاد است که ممکن است در حالتی که شخص مجبور است، از ناحيه تامین روشنایی مربوط به خود به اطراف نگاه کند، به تطابق چشم اثر بگذارد. شدت روشنایی باید با استانداردهای مربوطه در طراحی داخلی ساختمان انتخاب شود.

سطوح مجاور در طراحی داخلی

از تفاوت زیاد در شدت روشنایی سطوح مجاور باید اجتناب شود. تفاوت بین شدت روشنایی سطوح مجاور نباید از نسبت ده به یک تجاوز کند، از این رو درخشندگی اطراف ناحیه تامین روشنایی باید کمتر از درخشندگی خود ناحیه تامین روشنایی باشد؛ در غیر این صورت، قابلیت دید در این ناحیه مختل می شود؛ همچنین ممکن است باعث خستگی چشم شود؛ زیرا در این حال باید خود را دو برابر شرایط جدید تطبیق دهد. (مانند مواقعی که چشم از صفحه تلویزیون به اطراف منحرف می شود و دوباره به صفحه بر می گردد. در صورت تداوم این کار چشم خسته شده و منجر به ناراحتی هایی از قبیل سردرد، خستگی مفرد و غیره می شود، البته خطری دائمی به چشم وارد نمی آید. به این موارد در هنگام معماری داخلی باید توجه شود.

حفظ شدت روشنایی در طراحی داخلی

به منظور اطمینان از اینکه شدت روشنایی مورد نظر همواره تامین می شود، باید تدابیری برای حفظ شدت روشنایی، تعمیر و نگهداری و تمیز کردن چراغ ها اتخاذ شود. شدت روشنایی نباید هرگز به کمتر از ۸۰ درصد مقدار توصیه شده افت کند. در طراحی های خوب روشنایی، برای جبران تقليل نوردهی که بر اثر کهنگی لامپ و تجمع آلودگی روی چراغ ها به وجود آمده، شدت روشنایی اولیه بیشتر از مقدار لازم در نظر گرفته می شود.

کنترل خیرگی چشم در طراحی داخلی

به منظور پیشگیری از ایجاد خیرگی ناراحت کننده چشم، ناشی از منابع نوری، درخشندگی آنها در زاویه های دید معمولی باید محدود شود. لامپ هایی بدون پوشش باعث ایجاد خیرگی ناراحت کننده چشم می شوند؛ زیرا درخشندگی آنها معمولا خیلی زیاد است. این امر در مورد لامپ های فلورسنت بدون پوشش در حالتی که کار مداوم در زیر نور این لامپ ها مورد نیاز است نیز صادق است. چراغ هایی همانند لامپ فلورسنت از نوع بلند با پایه های باریک بدون استفاده از وسایل کنترل چشم از قبیل پخش کنندای منشوری یا شبکه ای به کار می روند. با این حال در حالی که مدت زمان قرار گیری در زیر نور لامپهای فلورسنت بدون پوشش برای مثال در راهدروهای اتاق استراحت و غیره کم باشد، استفاده از آنها قابل قبول است. پس در دکوراسیون داخلی به انتخاب نوع لامپ توجه کنید.

انعكاسات ناخواسته  در طراحی داخلی

برخی از انعكاسات ممکن است در کارآیی یا راحتی اشخاص اختلال ایجاد کنند؛ مثلا انعکاس نور از روی سطوح براقی که روی آنها مطالبی نوشته شده است، معمولا این امر خارج از کنترل طراح روشنایی است؛ زیرا این مساله به وضعیت قرارگیری ناحیه تامین روشنایی نسبت به منبع نوری بستگی دارد.

تاثیر نور در دکوراسیون داخلی
تاثیر نور در دکوراسیون داخلی

 توزیع روشنی سطوح داخلی اصلی در طراحی داخلی

علاوه بر کنترل درخشندگی منابع نور، روشنی سطوح داخلی اصلی از قبیل دیوارها، سقف ها و غیره از طرق زیر حاصل می شود:
الف) در نظر گرفتن شرایپ انعکاسی مناسب برای سطوح
ب) تامین روشنایی مناسب برای سطوح

هدف از اتخاذ این تایمر اجتناب از تفاوت های بیش از حد روشنی سطوح وسیع است که در میدان دید قرار دارند، تفاوت های خیلی زیاد در روشنی سطوح همانند و درخشندگی بیش از حد منابع نوری باعث خستگی مفرط چشم ها می شود. از طرفی در صورتی که روشنی خیلی یکنواخت باشد، تاثیر آن ایجاد محیط خسته کننده با افسرده کننده است.
با اینکه توزیع روشنایی عمومی عامل اصلی است ولی بر شدت سایه ها نیز در محیط تاثیر می گذارد، شدت سایه ها به وسیله نوع توزیع نور تعیین می شود. مثلا نوردهی با زاویه بسته باعث ایجاد سایه هایی با شدت زیاد می شود. در حالی که لامپ های فلورسنت سایه های ملایم ایجاد می کنند، سایه هایی با شدت زیاد معمولا مناسب نیستند به جز مواردی که هدف ایجاد جلوه های ویژه باشد. اگر به نکاتی که بیان شد توجه کنید زیبایی دکوراسیون داخلی منزل خود را دو چندان می کنید.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر