فنگ شویی در اتاق خواب
15
مه

تاثیر نور در دکوراسیون داخلی (قسمت دوم)

زمانی که خانه ای می سازیم، دکوراسیون داخلی ما بخشی از زندگی روزمره ما خواهند شد، همچنین باید به نوع نور پردازی محیط زندگی توجه داشته باشیم. برای این امر مهم است که ابتدا موقعیت و زوایای خانه را به منظور مشخص ساختن منطقه تابش نور خورشید در طول روز شناسایی کنیم، باید بیاموزیم که با نور طبیعی روز بازی کرده، تاثیرات آن را کنترل کنیم زیرا همین نور خانه ما را در بخش بزرگی از روز، نور پردازی می کند. از زمان طلوع خورشید، از اول روز تا هنگام غروب، نور طبیعی شدت رنگها در محیط خانه ما را تغییر می دهند. نارنجی در پاییز، آبی در زمستان، رنگ های ملایم در بهار و در طول تابستان بیشتر به چشم می آید. نورها، سایه ها یا تاریکی ها، به این صورت، عناصر تزئینی لازم الاجرایی هستند که باید بدانیم چگونه آنها را ایجاد کنیم. به علاوه، زمانی که نور طبیعی رو به کاستی می رود، نور پردازی مصنوعی باید این امکان را به ما بدهد که فعالیتهای روزمره خود را ادامه دهیم. نور انواع متفاوتی از محیط های پیرامونی را خلق می کند و اینکه محیط روشن با احساس رضایتمندی، انرژی و حرکت ما مرتبط است و نور پردازی ملایم منجر به آسودگی ما می شود.
به وسیله نور می توان فضایی را وسیع تر و یا کوچکتر نمایش داد. برای این منظور کافی است نورپردازی ها را بر روی دیوارها و کنج های محیط انجام داد. به این ترتیب اطراف محیط روشن تر از مرکز شده و بزرگتر جلوه داده میشود.


نورپردازی در دکورسیون داخلی
نورپردازی در دکورسیون داخلی

برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


نور پردازی اصول اولیه در دکوراسیون داخلی

نورگیر بودن خانه از اهمیت زیادی برخوردار است و کم تر پیش می آید که هنگام خرید خانه در مورد میزان نورگیری فضاهای مختلف خانه بحث نشود. به دلیل اهمیت این موضوع امروزه پنجره ها طوری طراحی و تولید می شوند که بتواند بیشترین مقدار نور طبیعی را وارد فضا کنند. نکته مهم دیگری که بر میزان نور گیر بودن فضا تاثیر دارد نوع جهت گیری فضاست و اینکه به سمت کدام چهار جهت اصلی قرار دارد. این موضوع غير قابل تغییر است و از این رو با تعبیه پنجره ها در جهت مناسب می توان بر میزان نور ورودی به فضا افزود و به نورگیری فضا کمک کرد. در یک تقسیم بندی کلی نور خورشید را نور طبیعی و نور حاصل از نورپردازی های دیگر را نور مصنوعی می نامیم، در نور پردازی طبیعی تنها یک وسیله نورزا وجود دارد که آن هم خورشید است که یکی از مهم ترین مشخصه های نور طبیعی توالی و دگرگونی آن در طول روز است که باعث حرکت و تغییر حالت در ساعات مختلف می شود.
نور مصنوعی، این جانشین آفتاب، از اجزای اساسی معماری داخلی موفق است. برای به حداکثر رساندن امکانات عملی و تزیین نور باید پیش از هر چیز بررسی کنید که از نور چه توقعی دارید.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل

شرط اول موفقیت در نورپردازی طراحی داخلی هماهنگ کردن چراغها با نقشی است که به عهده دارند، پس تامین منبع نور برای ایجاد فضای جذاب، امن و راحت است. اتاق نشیمن و پذیرایی به دلیل اینکه محل چندین فعالیت مختلف است، چند نوع منبع نور نیز لازم دارند. نور پردازی در اتاق نشیمن علاوه بر اینکه سبب روشنایی اتاق می شود و آن را از تاریکی در می آورد، یکی از عوامل مهم دکوراسیونی است که می تواند آرامش و راحتی را به همراه داشته باشد. رنگ دیوارها و دکوراسیون به هر شکلی باشد تنها در پرتو یک نور پردازی مناسب و اصولی زیباتر و جذاب تر جلوه می کند. روش های نور پردازی منزل به طور کلی شامل روشنایی عمومی، نور پردازی متمرکز و نور پردازی محدود هستند. روشنایی عمومی که همان نور پردازی سقف است. نور پردازی متمرکز تنها بر یک قسمت خاص تمرکز دارد و آن قسمت را روشن و برجسته می کند. از ویژگی این نوع نور پردازی جلب نظرها به سوی خود است، برای مثال نوری که از یک هالوژن روی یک تابلوی هنری به وجود می آید. نور پردازی محدود در زمانی که تمام اتاق تاریک است تنها یک قسمت خاص را روشن می کند مانند نور پردازی بر روی میز غذاخوری. توصیه می شود همزمان از سه نوع نور پردازی در منزل استفاده شود تا در مواقع لزوم بتوان از هر یک از آنها بهره گرفته شود.

نور پردازی در دکوراسیون اتاق خواب

نور پردازی اتاق خواب ها بخش مهمی از معماری داخلی هستند و باید ملایم و آرام بخش باشند، به همراه کلیدی که از روی تخت خواب قابل دسترسی است، هم چنین مناسب است در اتاق خوابها نور مطالعه مناسبی در اختیار باشد که در صورت لزوم با کم و زیاد کردن قدرت آن، بتوان به کارهای دیگری نیز پرداخت. اتاق خواب از آن اتاق هایی است که نور یکی از اصلی ترین اجزای آن است و رکن اساسی آن به حساب می آید.
یک نور بسیار ملایم برای شب ها، باعث می شود تا شما به راحتی خوابتان ببرد و یک خواب راحت و آسوده داشته باشید. همچنین یک نور قوی باعث می شود شما صبح ها دچار مشکل نشوید و برای پوشیدن لباس لازم نباشد اتاق خوابتان را ترک کنید. مهم ترین چراغ و نور در اتاق خواب شما چراغ هایی است که در کنار تخت خواب است. برای قرار دادن این چراغ ها شما می توانید از دیوار پشت تخت استفاده کنید و چراغ را روی دیوار نصب کنید.

نور پردازی در اتاق خواب کودکان

یکی از مسائل مهمی که در اتاق خواب کودک باید به آن توجه شود، وضعیت نور اتاق است. البته کودک درس خوان شما باید در اتاق خصوصی خود که معمولا تكاليف مدرسه را هم در آنجا انجام می دهد، نور کافی داشته باشد اما اهمیت نور، فراتر از خصوصیات فردی و شخصیتی کودک است. نور، عنصر لازمی است که هیچ کودکی نباید از آن محروم بماند و هر انسانی، چه کودک و چه بزرگسال برای ادامه حیات به آن نیاز دارد. به طور کلی، وضعیت نور اتاق خواب کودکان به لحاظ نیازهای خاص این سنین، توجه و حساسیت بیشتری نسبت به اتاق خواب بزرگسالان می طلبد. کودک نیز مانند فرد بزرگسال، باید نوری در اتاق خواب داشته باشد که هنگام روز، انجام کارهایی از قبیل پوشیدن لباس و پیدا کردن اشیا را به خوبی امکان پذیر کند، امکان تشخیص رنگ ها را به او بدهد و برای کارهایی همچون نقاشی و مطالعه و نوشتن تکالیف درسی، مقدار کافی و جهت مناسبی داشته باشد؛ مثلا جهت تابش نور – چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه- نسبت به میز تحریر برای فارسی زبان ها که جهت خط نوشتاری آنها از راست به چپ است، باید از چپ به راست باشد. هنگام شب نیز باید آنقدر نور در اتاق باشد که کودک، هم بتواند خوب استراحت کند و هم در صورت نیاز به برخاستن از تختخواب در نیمه شب، توانایی تشخیص اشیای پیرامون خود را داشته باشد.

نور پردازی در دکوراسیون داخلی اتاق خواب
نور پردازی در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

نور پردازی در حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه

نور پردازی در سرویس بهداشتی که جزئی از طراحی دکوراسیون داخلی هستند باید بگونه ای باشد که سبب شود افراد چهره خود را بصورت واضح در آینه مشاهده کنند. نور موجود نباید هیچ تغییری بر چهره و حالت واقعی افراد بگذارد تا افراد بتوانند بدون سایه های مزاحم چهره خود را برای آرایش در آینه ببینند. نور پردازی سرویس بهداشتی و حمام باید کاملا روشن باشد، لامپ هایی با نور سفید و لامپهایی که نوری نزدیک به نور طبیعی خورشید دارند گزینه ی مناسبی برای این نوع مکان ها هستند. در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تامین روشنایی محیط مورد استفاده قرار می گیرند، نصب یک چراغ دیواری در بالای آینه نیز ضروری است اما توجه داشته باشید که برای این منظور از چراغ های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ ها موجب تغییر برخی از رنگها شده و تصویر شما را با  رنگهای غیرواقعی در آینه منعکس می کنند.

در میان فضاهای مختلف خانه، آشپز خانه یکی از مهم ترین فضاهایی است که به یک نور پردازی کامل و بی نقص نیاز دارد. دکوراسیون داخلی آشپزخانه با نورپردازی جذابیت دو چندان به خود میگیرد. در آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها، اجاق و یخچال جاسازی شده به موازات و در کنار دیوارهای آشپزخانه، نیازمند شیوه ای از نورپردازی می باشد. قسمت اعظم کار در آشپزخانه روی سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اغلب آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند؛ در نتیجه افراد اغلب پشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار هستند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند.

با توجه به تغییرات ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته، ما در بخش هایی از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب می شود به نور کافی نیاز داریم. مانند سطح روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی استفاده شود. این کابینتها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه
نورپردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

نتیجه گیری

نور به چشمان ما دیدن عطا می کند، انگیزه سازی بزرگ و تجربه ای زندگی آفرین می باشد که هنرمندان و معماران آن را به عنوان عنصر اولیه کارهای خود مورد استفاده قرار می دهند. آنچه مسلم است طی دویست سال اخیر، پس از اختراع برق، توسعه ای خارق العاده و انقلابی از کاربری نور را شاهد بوده ایم، و اینک قدرت خورشید از طریق تکنولوژی، به بند کشیده شده تا نوری مصنوع با جلوهای همانند روز، روشنی بخش ساعات تاریک شب باشد. با ازدیاد جمعیت و ساکن شدن آنها در منازل و مکان های خاص در ساعات مختلف روز و اشتیاق روز افزون به نوگرایی، برآوردن تقاضاهای جدید از نظر معملکردی و زیبایی، نیازمند نگاهی نو به تمامی طول شبانه روز بود. روشنایی به تنهایی نمی توانست جوابگوی این اشتیاق باشد و به این ترتیب واژه جدید نورپردازی در کنار روشنایی شکل گرفت.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر