تاثیر رنگ در معماری داخلی
25
مه

تاثیر رنگ در معماری داخلی (بخش پنجم)

حمام یکی از مهم ترین عناصر معماری در طراحی خانه است. در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام، بلکه جایی برای انبار کردن لوازم و وسایل کهنه بود. این روزها دیگر حمام محل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود. حتی گاهی استراحت فردی از همین نقطه شروع میشود. بعضی از حمام های امروزی کاربری های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارند: استخرهای کوچک، سونا و جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود. بعضی دیگر از حمام های امروزی که در آپارتمان های کوچک وجود دارند، از ابعاد کوچک تری برخوردارند . کاربری این دسته از حمام ها برای رفع خستگی روزانه و سلامت و پاکیزگی جسم هستند. مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ یا کوچک است بلکه مهم این است که از این فضا بهترین استفاده را برای آرامش جسم و روح خود به عمل آورید.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


عناصر رنگی مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود دارد عبارت است از:
1-رنگ کفپوش
2-رنگ پوشش دیوارها
3-کابینت هایی برای قرار دادن حوله
4- دیگر لوازم جانبی

دکوراسیون داخلی حمام
دکوراسیون داخلی حمام

استفاده از رنگ در حمام در طراحی دکوراسیون د اخلی

حمام ها جزئی از طراحی دکوراسیون داخلی هر خانه ای محسوب می شوند، با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می یابید. برای ایجاد حالت روانی مناسب و آرامش حقیقی دکوراسیون داخلی حمام متفاوت بوده و به عنوان مثال بایستی به رنگ سرامیک ها و دیوارهای حمام توجه کنید، بدین صورت که کف حمام را با کاشی سرامیک و سنگ روشنی پوشش دهید این سنگ می تواند سفید، طوسی روشن، کرم یا گل بهی باشد. سپس می توانید جهت بهداشت بیشتر دیوارهای حمام را نیز تا نیمه با کاشی یا سرامیک بپوشانید و مابقی آن را تا سقف رنگ پلاستیک قابل شستشو بزنید البته بهتر است به خاطر بخار آب موجود در حمام از کاغذ دیواری استفاده نکنید. در مرحله بعدی کافی است یک دستشویی ساده با رنگ روشن تر جیحا سفید انتخاب نموده و در قسمت بالای آن یک آینه ساده نصب کنید و سپس جلوی آیینه یک تکه شیشه مستطیل شکل جهت قرار دادن مسواک خمیر دندان و سایر وسایل قرار دهید با یک نور پردازی اصولی می توانید هم به زیبایی محیط کمک کنید و هم نور بیشتر و بهتری برای زمان اصلاح خود در آیینه ایجاد کنید. بدین منظور تنها کافی است دو عدد لامپ مهتابی با نور گرم که امروزه به نام آفتابی آنها را می شناسند در دو طرف آیینه نصب نمایید. حال کافی است با یک پادری یا موکت مناسب جلوی وان و یا مقابل روشویی را پوشش دهید و یک سبد چوبی حصیری و یا کنفی را به دلخواه برای لباسهای کثیف انتخاب کنید توجه داشته باشید که بهتر است این سبد در دار باشد تا هم بوی جوراب ها و سایر لباس های چرک، فضای حمام را بدبو نسازد و هم منظره زشتی ایجاد نکند. حوله های خود را ترجیحا از رنگ های روشن و هماهنگ انتخاب نمایید چرا که حوله های رنگ و وارنگ هارمونی رنگ حمام شما را بر هم خواهد زد.

یک معمار باید تاثیر استفاده از رنگ ها را بداند

در مقوله شهر و معماری داخلی رنگ و نور امری مهم به شمار می آیند که یکی از این فضاها ، فضاهای مسکونی هستند که در طول روز و شب با آنها بسیار سرو کار داریم و فضایی هستند برای استراحت، احساس آرامش، آسایش و امنیت تاثیر روانشناسی رنگ و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی منزل در زندگی روزمره ما کاملا مشهود است شناخت و آگاهی از چگونگی تاثیرات رنگ ها بسیار مهم است و هنگام استفاده از آنها در طراحی داخلی محیط باید به دقت مورد توجه قرار گیرد نمی توان رنگ ها را آزادانه در هر جا به کار برد چرا که ممکن است باعث اختلالات و درگیری های ذهنی و فیزیکی شود طرز استفاده از رنگ ها در محیط باید با دقت و هوشمندانه انجام شود. یک معمار به عنوان خالق یک فضا لازم است که زبان رنگ ها را درک کند، خواص آنها را بشناسد، منطق آنها را بفهمد و با ترکیب و مکان نمایی مناسب آنها آنچه را که می خواهد به ناظرین و ساکنین محیط انتقال دهد، بگوید.

رنگ و نور در طراحی داخلی حمام
رنگ و نور در طراحی داخلی حمام

نتیجه گیری

رنگ یکی از عناصر اساسی در دکوراسیون داخلی خانه محسوب می شود، انسانَ در محیط زندگی خود به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه با رنگ ها در حال تعامل است و از آن ها تاثیر می پذیرد. این تاثیرات می توانند به صورت فیزیولوژیکی و پسیولوژیکی پدیدار شوند. امروزه بیان اینکه رنگ به صرف زیبایی در محیط مورد استفاده قرار گیرد، نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد، چرا که مساله مهم در طراحی یک محیط نیاز ها و احساسات کاربران آن می باشد . بنابراین آگاهی از این تاثیرات و نحوه استفاده از آن ها در بهبود کیفیت فضا در می تواند موثر واقع شود.
از این تحقیق می توان نتیجه گرفت که همه این بررسی ها حاکی از این است که یک ارتباط پیوسته میان رنگ محیط، احساس و برداشت ما از آن وجود دارد. در این این بررسی ها بعضی از رنگ ها بسیار فعال و بعضی دیگر معمولی و بعضی دیگر آرامش بخش توصیف شده اند همه نتایج مرور شده نشان می دهند که نمی توان رنگ را به عنوان یک عنصر خنثی از محیط در نظر گرفت. رنگ موضوعی است پیچیده، که تحت تاثیر عواملی چوش شرایط نور پردازی، سلیقه های فردی و ادراک تناسب رنگ می باشد و به همان اندازه که مفهوم یک رنگ مهم است شیء رنگ آمیزی شده نیز اهمیت دارد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر