تاثیر رنگ در معماری داخلی (بخش سوم)
20
مه

تاثیر رنگ در معماری داخلی (بخش سوم)

روانشناسی رنگ ها در معماری داخلی

بی شک معماری داخلی را می توان یکی از مهمترین شاخه های معماری دانست که به صورت مستقیم با روح و جان ساکنین و استفاده کنندگان آن مکان مرتبط است. این ارتباط تنگاتنگ و تأثیرات آن بر انسان، باعث شده است که محققین با نگاهی ریزبینانه تر و دقیق تر معماری داخلی و طراحی خانه و عوامل موثر بر آن را واکاوی نمایند. در بین عوامل مختلف موثر بر معماری داخلی رنگ به واسطه ی تاثیراتی که بر انسان دارد از جایگاه ویژه ای برخوردار است. انسان از روزگاران بسیار دور تاکنون تحت نفوذ و تاثیر رنگ های پیرامون خود بوده است و در صد سال اخیر که صنعت رنگ سازی به نقطه اوج تحول خود رسیده است، تاثیر مزبور دو چندان شده و در همه ارکان زندگی روحی بشر رخنه کرده است. این موضوع خود گواه این مطلب است که باید رنگ ها و تاثیراتش بر انسان را شناخت در روانشناسی نوین، رنگ یکی از معیارهای سنجش شخصیت بشمار می آید؛ چرا که هر یک از آنها تاثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی می گذارد. این موضوع با توجه به پیشرفتهای دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است. با توجه به این مطالب طراحی و دکوراسیون داخلی در یک ساختمان می تواند با ترکیب رنگ های کلاسیک و هارمونی به نمایش درآید و با شناخت تاثیر رنگ بر فضا و معماری داخلی، محیطی با ویژگی مورد نظر برای استفاده کنندگان پدید آورد. در این مقاله اثر رنگ های مختلف بر انسان و احساسات او بررسی می شود. سپس با عنایت به این که هر فضا، بایستی باتوجه به نوع کاربری و استفاده کنندگان از آن فضا، از ساختار رنگی مناسب بهره مند باشد فضا های مختلف در یک محیط مسکونی مورد بررسی قرار گرفته و مناسبترین ساختار رنگ را که بهترین تأثیر را بر عملکرد انسان داشته باشد تعیین می گردد.

تاثیر رنگ در معماری داخلی
تاثیر رنگ در معماری داخلی

اثرات روانی رنگ های مختلف در معماری داخلی

رنگ زرد

ویژگی درخشندگی، حس خوش بینی و دل گرمی. رنگ زرد باعث بهبود فعالیت های ذهنی و بیشتر شدن اشتها نیز می شود.
کاربرد: در آشپزخانه، اتاق کار و اتاق نشیمن هم چنین به ندرت و بصورت خیلی ناچیز در اتاق خواب بزرگسال می توان از رنگ زرد استفاده کرد اما استفاده از این رنگ در اتاق نوزادان توصیه نمی شود.

رنگ نارنجی

ویژگی رنگ نارنجی: رنگی است بسیار گرم, محرک و شادی آور که گرمابخش محیط می باشد.
کاربرد: در ورودی و راهروها، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن. رنگ نارنجی رنگی محرک است بنابراین می توان از آن به مقدار کم و بصورت ملایم در دکوراسیون اتاق خواب و اتاق کار نیز استفاده نمود.

 رنگ قرمز

ویژگی: قرمز رنگ عشق، تحرک و انرژی است قرمز ضربان قلب را افزایش می دهد و باعث نشاط و سرزندگی می شود.
کابرد: در اتاق غذاخوری، آشپزخانه، راهروها و اتاق بازی کودکان. از آنجا که قرمز میزان ضربان قلب را افزایش می دهد توصیه می شود از این رنگ بصورت محتاطانه در اتاق خواب و اتاق کار استفاده شود.

 رنگ صورتی

ویژگی: رنگ آرامش، احساس قوت قلب و لطافت است بصورتی رنگی است که احساس آرامش و تکامل را القا می کند.
کاربرد: در اتاق خواب، اتاق کودک، دکوراسیون داخلی پذیرایی، سرویس های بهداشتی و هال. صورتی تا حدودی باعث کم شدن اشتها میگردد بنابراین استفاده از آن در آشپزخانه و اتاق نشیمن توصیه نمی شود.

 رنگ بنفش تیره

ویژگی: رنگی الهام بخش و موقر است حس هدف مندی و انگیزه را در فرد القا می کند.
کاربرد: در اتاق خواب و اتاق نشیمن. هم چنین از طيف ملایم آن مثلا بنفش یاسی نیز برای اتاق نشیمن اتاق خواب و سرویس های بهداشتی مناسب می باشد.

 رنگ آبی

ویژگی: رنگ آرامش، التيام و رهاییست. آبی یک محبوبیت جهانی دارد که همواره در همه جا سمبل رفع تنش و خستگی است و باعث ارتقای روابط می گردد.
کاربرد: در دکوراسیون داخلی خانه مثل اتاق کار و اتاق مطالعه، سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و اتاق خواب. آبی رنگ آرامش است بنابراین از آن بصورت هوشمندانه و بسیار کم در هال و آشپزخانه و جاهایی که در آن فعالیت هایی صورت میگیرد استفاده کنید.

رنگ سبز

ویژگی: رنگ سبز رنگ آرامش و نشاط است هم چنین سبز رنگ هماهنگی و عدالت است.
کاربرد: این رنگ در اکثر فضاها قابل استفاده است و چون رنگ هماهنگی است می توان آن را با رنگ های دیگر ترکیب کرد.

 رنگ قهوه ای

ویژگی: رنگ راحتی و رنگ طبیعت است. با اینکه رنگ قهوه ای جزء رنگ های اصلی چرخه رنگ نیست اما دارای قدرت فوق العاده ای می باشد.
کاربرد: در بسیاری از اتاق ها مخصوصا در اثاثیه و مبلمان

رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی

آشنایی با تأثیر رنگ در چیدمان و معماری داخلی

همه ما بارها و بارها اهمیت رنگ ها را در زندگی حس کرده ایم. این عنصر اساسی در چیدمان منزل نیز نقش تأثیرگذاری دارد. بنابراین، با بهره مندی از آن می توانیم خانه ای شاد، دل انگیز و امن داشته باشیم. به همین دلیل لازم است زبان و معنای رنگها را بدانیم تا بدرستی از آنها استفاده کنیم.
برای تناسب با فضای خانه از الگوهای هماهنگ زیر در چیدمان منزل می توان استفاده کرد :
1- الگوی تک رنگ: در این الگو می توان از یک رنگ برای چیدمان محیط بهره برد.
2- شیوه کنتراست : در این روش استفاده از دو رنگ متضاد نظير آبی و نارنجی می توان فضایی دلخواه ایجاد کرد.
3- الگوی مشابه : در این روش اگر رنگ زرد را انتخاب می کنید، می توانید برای تکمیل از رنگ های نارنجی بهره بگیرید.
4- استفاده از رنگ های گوناگون: این شیوه گرچه الگویی رایج است، اما باید توجه داشت در این روش، هماهنگی رنگ ها دقیق صورت بگیرد تا از نظر زیباشناسی چشم نواز باشد.

رنگ و محیط داخلی در معماری داخلی

نکته ی بسیار مهمی که لازم است به هنگام طراحی رنگ در دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر به خاطر داشت، این است که رنگ ها معمولا در فضاهای وسیع، غلیظ تر به نظر می رسند. بهتر است برای سقف ها رنگ روشن تری در مقایسه با سایر بخش های اتاق انتخاب کنید. این کار خصوصا در شب و نبود منبع نور طبیعی، به حفظ نور کمک می کند.