تاثیر رنگ در معماری داخلی
13
مه

تاثیر رنگ در معماری داخلی (بخش دوم)

رنگها در معماری داخلی  تاثیر بسیار زیادی دارند ، انواع رنگها به قرار زیر هستند:

1-رنگ اصلی
2-رنگ فرعی
3- رنگ های خنثی
4- رنگ های داغ
5- رنگ های یخ
6- رنگ های گرم
7- رنگ های سرد
8- رنگ های روشن
9- رنگ های تیره
10- رنگ های درخشان
11- رنگهای کروماتیک
12- رنگ های مکمل

رنگ در معماری داخلی
رنگ در معماری داخلی

برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


ترکیب رنگ اصلی در معماری داخلی

رنگ اصلی، رنگی است که به صورت مستقل وجود دارد و نمی توان آن را از ترکیب رنگ های دیگر ساخت. رنگهای اصلی عبارتند از : زرد ، قرمز و آبی این رنگها سه جنبه ی اساسی و اولیه را نشان می دهند که عبارتند از گرمای قرمز، سرمای آبی، سرزندگی زرد.

 اثرات رنگ های فرعی در معماری داخلی

 رنگهای فرعی از ترکیب حداقل دو رنگ اصل، به وجود می آیند. این رنگ ها عبارتند از : سبز ( ترکیبی از آبی و زرد، نارنجی ( ترکیبی از قرمز و زرد ) و بنفش و سری ارغوانی ( ترکیبی از قرمز و آبی ).

اثرات رنگ های خنثی در معماری داخلی

رنگ های خنثی رنگ هایی هستند که از ترکیب رنگهای دیگر به وجود می آیند و می تواند اثرات مثبت یا منفی داشته باشند. رنگهای سفید، سیاه، خاکستری، بژ و قهوه ای از جمله رنگهای خنثی هستند. استفاده از رنگهای خنثی در کنار سایر رنگها در طراحی دکوراسیون داخلی میتواند جلوه زیباتری را ایجاد کند.

اثرات رنگ های داغ  در معماری داخلی

رنگ های داغ بهترین نمونه ی رنگ داغ، قرمز خاصی است که با هیچ رنگی مخلوط نشده است و در قویترین حالت خود قرار دارد. رنگ داغ بسیار جلب توجه می کند و به طرح، حالت برجسته ای می دهد. رنگ داغ، یک رنگ گرم، قوی و تهاجمی است. این رنگ در دکوراسیون داخلی، سیستم عصبی انسان را تحریک می کند.

اثرات رنگ های یخ در معماری داخلی

 رنگ یخ، یخبندان و برف را به خاطر می آورد و احساساتی که به وسیله ی آن ایجاد می شود، در مقابل احساساتی است که رنگ داغ ایجاد می کند. این رنگ، به رنگ آبی اشاره دارد که روشنایی بسیار دارد. وقتی رنگ گرم و سرد در کنار هم قرار می گیرند ( مانند آتش و يخ )، حالت نوسان ایجاد می کنند یعنی احساس های متفاوتی را در ما به وجود می آورند.

اثرات رنگ های گرم در معماری داخلی

رنگ های گرم به رنگ های واقع در بین دو طیف نوری زرد و نارنجی، رنگ های گرم می گویند. همه ی این رنگ ها دارای رنگ قرمز هستند، مانند قرمز، نارنجی، زرد – نارنجی، زرد. این رنگ ها در ترکیب شان، رنگ زرد و قرمز دارند که احساسات گوناگونی را به وجود می آورند. رنگ های گرم، دارای طولانی ترین طول موج هستند، به همین دلیل دیدن آنها، انرژی بیشتری نیاز دارد. رنگهای گرم هیجان آور و نشاط انگیز هستند و به احساسات و هیجانات، شدت می دهند و طرح های رنگی گرم و دوستانه ای را به وجود می آورند. رنگ های گرم زنده و درخشان هستند و بیشتر به چشم می زنند. این رنگها در طراحی به رنگهای ” نزدیک ” معروف هستند. زیرا باعث می شوند اشیاء نزدیک تر از فاصله واقعی شان به نظر برسند. گرمای این رنگها، مانند غروب بر محیط اطراف می تابد و آن را تحت تسلط خود در می آورد. حتما از رنگهای گرم در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید.

اثرات رنگ های سرد در معماری داخلی

رنگ های سرد رنگ آبی ، اساس رنگهای سرد است. این رنگ ها به خاطر اضافه شدن رنگ زرد به ترکیبشان از رنگهای یخی جدا می شوند. رنگهای قرار گرفته بین دو طیف نوری سبز و بنفش را رنگهای سرد می نامند. رنگهایی مانند زرد – سبز، آبی – سبز، آبی فیروزه ای و سبز خالص، جزء رنگهای سرد هستند و در طبیعت دیده می شوند. این رنگها احساس طراوت و تازگی به ما می بخشند . رنگهای سرد ، میزان فعالیت های بدن را پایین می آورند ، از اینرو در طراحی داخلی  آرام بخش و تسکین دهنده هستند. رنگهای سرد در طراحی به رنگهای ” دور” معروفند. زیرا باعث می شوند اشیاء دورتر از فاصله واقعی شان دیده شوند. همین ویژگی رنگهای سرد باعث می شود که فضاها را بزرگتر و متعادل تر نشان دهند.

انواع رنگ های روشن در معماری داخلی

رنگهای روشن، ملایم کمرنگ ترین رنگها هستند. آن ها روشنی خود را از نبود رنگ قابل مشاهده در ترکیبشان می گیرند و تقریبا شفاف هستند. وقتی روشنی رنگها زیاد می شود، تفاوت بین رنگهای مختلف کم میشود. رنگهای روشن محیط را بزرگتر نشان می دهند و به فرد احساس نشاط، سکوت، آرامش و روشنی می بخشند.

انواع رنگ های تیره در معماری داخلی

 رنگهای تیره رنگ هایی هستند که در ترکیب شان رنگ سیاه وجود دارد. این رنگها فضا را کوچک تر نشان می دهند. رنگهای تیره دارای قدرت تاثیرگذاری بالایی هستند. این رنگ ها در بافتهای گوناگون مانند چرم، پارچه و وسایل منزل، یک اثر به یاد ماندنی به وجود می آورند و نشان دهنده ی ثروت و مقام اجتماعی بالا هستند. ترکیب رنگهای تیره و روشن یک روش معمول برای نشان دادن تضادها و تفاوتها در طبیعت است، مانند شب و روز رنگ های بی رمق ملایم ترین و لطیف ترین رنگها، رنگ هایی بی رمق هستند که در ترکیب شان حداقل ۶۵ درصد رنگ سفید وجود دارد. رنگهای بی رمق شامل رنگهای شیری، آبی کم رنگ و صورتی هستند که ملایمت و نرمی را نشان میدهند. از آن جایی که این رنگها آرام بخش می باشند ، معمولا از آنها برای فضاهای داخلی استفاده میشود.

انواع رنگ های درخشان در معماری داخلی

 رنگ درخشان رنگی است که در ترکیب آن از رنگ خاکستری یا سیاه استفاده نشده است. انواع رنگهای آبی، قرمز، زرد و نارنجی رنگ هایی با درخشندگی کامل هستند. رنگهای درخشان، زنده و شفاف هستند و جلب توجه می کنند. احساس شادی و نشاطی که این رنگها به وجود می آورند، برای استفاده در بسته بندی ها، مد و تبلیغات بسیار مناسب است.

رنگ های درخشان در معماری داخلی
رنگ های درخشان در معماری داخلی

اثرات رنگهای کروماتیک در معماری داخلی

رنگهای کروماتیک بین رنگهای قرمز، زرد، آبی، سبز و … از یک سو و رنگهای سفید، سیاه و خاکستری از سوی دیگر تفاوت وجود دارد. به رنگ هایی که در طیف رنگی می باشند، کروماتیک می گویند. رنگهای کروماتیک بسیار زیاد هستند که مهمترین آنها، رنگهای اصلی ( زرد ، قرمز و آبی ) می باشند. رنگهای کروماتیک کیفیتی که در اغلب رنگها وجود دارد ، در رنگ های سفید، سیاه و خاکستری وجود ندارد. به این سه رنگ که فاقد رنگ هستند، رنگ کروماتیک می گویند. رنگ سفید در واقع رنگ نیست، بلکه عدم وجود رنگ است.

کاربرد رنگ های مکمل در معماری داخلی

رنگهای مکمل مقابل یکدیگرند. این رنگها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قرار دارند، در کنار هم نمایی چشم گیر و متعادل ایجاد می کنند. این رنگها از یک خانواده نمی باشند و بیشترین تفاوت را با هم دارند. هنگامی که رنگ های مکمل را با هم ترکیب می کنیم ، رنگ خاکستری به وجود می آید. چشم انسان بعد از دیدن یک رنگ، نیاز دارد تا رنگ تکمیل کننده ی آن را هم ببیند. نارنجی و آبی، قرمز و سبز، بنفش و زرد رنگهای مکمل هستند.

رنگ های مکمل در معماری داخلی
رنگ های مکمل در معماری داخلی

سخن پایانی

تاثیر رنگها در معماری داخلی انکارناپذیر است . با احاطه و تسلط بر رنگ های مکمل و همچنین تعادل در بکار بردن انواع رنگها که پیشتر گفتیم میتوان  هم اصول استاندارد در دکوراسیون داخلی را رعایت نمود و هم ایده های نو خلق کرد.

 


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر