تاثیر رنگ در معماری داخلی
29
آوریل

تاثیر رنگ در معماری داخلی (بخش اول)

در این تحقیق به بررسی تاثیر رنگ بر طراحی داخلی منزل و ساختمان پرداخته شده است. رنگ تاثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی افراد میگذارد و افراد واکنشهای متفاوتی نسبت به رنگهای مختلف از خود نشان می دهند، عکس العمل افراد به فاکتورهای متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی، به تجربه های خاص فردی بستگی دارد. البته نوع و شدت این واکنش ها نیز منحصر بفرد است. رنگها دارای نیروی خاصی هستند و هر یک از طيفها یک احساس عمیق را در محیط القا میکنند. رنگ ها عميقا بر حالات، روحیه، رفتار و روابط عمومی و اجتماعی تاثیر میگذارند و سبب میشوند شما شدیدا احساس اعتماد به نفس و یا احساس نشاط و سرزندگی کنید و همچنین این امکان وجود دارد که احساس کسلی و بی حوصلگی را به شما القا کنند. رنگی که برای دکوارسیون داخلی اتاق های منزل خود انتخاب و استفاده میکنید نیز عمیقا در حالات روحی و روانی حاکم در منزل شما موثر است. بنابراین به نقش و تاثیر انواع رنگها در محیط بایستی توجه داشت تا انتخابی صحیح و مفید داشته باشید و بتوانید از محیط پیرامون خود لذت ببرید. در این مقاله پس از تعریف و تشریح رنگها با مطالعات کتابخانه ای، اقدام به آوردن اطلاعات پرسشنامه ای که به همین منظور تهیه و تشریح شده است، می گردد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


رنگ در دکوراسیون داخلی پذیرایی
رنگ در دکوراسیون داخلی پذیرایی

رنگ در معماری داخلی و حالت آن به روی انسان

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون داخلی پذیرایی است. طراحان دکوراسیون و محیط های اداری امروزه بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه میکنند. هر یک از ما احتمالا ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود داریم و انتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و منزلمان است .
امروزه ثابت شده است رنگ ها براحتی روی سیستم عصبی، قدرت بینایی، سیستم گوارش، حالات روحی روانی افراد و اخلاق فردی آنها تاثیر میگذارند، بنابراین برای استفاده مفید از رنگ لازم است اثر روانشناختی آن را که میتواند در انتخاب دکوراسیون، لباس، محیط و… وارد عمل شود، درک کنیم. گاه به کارگیری رنگ های نامناسب ، تاثیرات منفی بر مذاهب، فرهنگ ها، خلق و خوی افراد و راندمان کاری گذاشته که در دراز مدت تاثیرات مخرب آن آشکارا به چشم میخورد. طراحی داخلی و ساختمانی شامل کاربردی از بسیاری از عناصر بهم پیوسته از قبیل فضا، شکل، ساختار، نور بافت می شود و یکی از تصمیمات مهم در مورد دکوراسیون داخلی رنگ و رنگ کاری میباشد.

رنگ در دکوراسیون و معماری داخلی

رنگ جزء مهمی در ایجاد سطح کیفی داخل ساختمان است، می بایست قبل از هرچیز طرح کلی رنگ را در روند طراحی مورد بررسی قرار داد. بهترین رویکرد نسبت به انتخاب رنگ این است که آن را جزء مهمی در طراحی در نظر بگیرم به جای آنکه آن را به شکلی سطحی و پیش پا افتاده بعد از اتمام کار مورد توجه قرار دهیم. طراحی موثر رنگ ها هیچ هزینه اضافی در ساخت و نوسازی داخل ساختمان تحميل نمیکند. فقط کافی است که آن را از جلوتر در دستور کار قرار دهیم. بهترین کار این است که رنگ های وسایل و دیوارها را به منظره جزئی در اهداف کلی طراحی در نظر بگیریم.

رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی

آیا محیط باید آرام بخش یا شاد یا هیجان انگیز باشد؟

آیا سطح داخلی باید یک پیش زمینه خنثی را برای اساس منزل داشته باشد و یا خود به تنهایی تند و چشمگیر به نظر برسد؟ موفقترین طراحی دکوراسیون داخلی رنگها در مقابل اهداف کلی طراحی بسیار تاثیر پذیرند. اولین گام تعيين اهداف طراحی است. سپس مشخص کنید که آیا رنگ می تواند در پدید آوردن حالتی به کار رود یا به عنوان راه حلی برای مشکلات مربوط به طراحی داخلی عمل کند. رنگ، ابزار مناسبی برای جلب توجه به سوی جنبه های مطلوب و یا استتار جنبه های نامطلوب محیط است.

برخی از وظایف مهمی که بر عهده رنگ است شامل موارد زیر است:

  1. برانگیختن احساسات و ایجاد حال و هوای خاص در محیط متمرکز و یا منحرف کردن توجه.
  2. تنظیم مقیاس فضا برای این که کوچکتر و یا بزرگتر به نظر برسد.
  3. تقسیم و تعیین فضا. وحدت و یا یکپارچگی فضا.
    لازم به ذکر است در تحقیق انجام شده از روش اینترنتی استفاده شده و پرسشنامه تخصصی تدوین گردیده است و توسط افراد مختلف جامعه تکمیل گردیده که نتایج آن به صورت توصیفی نشان داده شده است.

سخن پایانی

گرچه تاریخ استفاده از رنگ و نقش در یافته های انسانی محدود به زمان های مشخصی است ولی با کاوش های انجام شده می توان تاریخ استفاده از رنگ را تا بیش از ۵۰ هزار سال قبل از میلاد پیش برد. به گونه ای که علاوه بر نقاشی های غارهای لاسکو در فرانسه و آلتا میرا در شمال اسپانیا که یافته هایی به واقع زیبا و بی نظیر از انسان های نخستین هستند. می توان گفت انسان هایی که در کشورهای آفریقایی و برخی ملل دیگر نیز از رنگ برای آراستن بدن، موها و اعضای خود استفاده می کرده اند. در برخی از یافته های تاریخی بر این مساله اشاره شده است که در تمدن آفریقا بیش از ۴۰ هزار سال پیش از میلاد رنگ هایی به دست آمده است که از اکسید آهن و هیدرات اکسید آهن و بر پایه رنگ قرمز خاکی است و خاک سفید را می شناخته اند و آثاری را با مضمون های ابتدایی و بدوی خلق می کرده اند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر