تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد
22
مه

تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد (بخش چهارم)

مبلمان بخشی از عناصر طراحی خانه محسوب می شوند که واسطه بین طراحی داخلی و افراد است. آنها انتقالی را در فرم و مقیاس میان فضا داخلی و افراد ایجاد کرده اند. مبلمان با فراهم کردن محیطی راحت و مناسب فضاهای داخلی را برای انجام وظایف و فعالیت هایی که مسئول اجرای آنها هستیم، قابل سکونت می سازند.
مبلمان تاثیر زیادی بر دکوراسیون خانه دارد که علاوه بر زیبایی باید دارای عملکردی متناسب با فضایی که در آن قرار می گیرند را داشته باشد لذا نحوه چیدن مبلمان بدون شک به اندازه ظاهر آن ، در حفظ زیبایی محیط مؤثر است. علاوه بر این چیدمان بهینه مبلمان سبب می گردد تا از فضای مورد نظر به اندازه کافی بهره ببرید.در چیدمان باید چند نکته را مد نظر قرار داد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


تاثیر کاربرد اتاق بر روان افراد

در ابتدا می بایست تعیین کنید چه تعداد قرار است از این اتاق استفاده کنند و این افراد به چه دلیلی در این اتاق دور یکدیگر جمع می شوند. به طور مثال اگر فضای شما مربوط به یک اتاق انتظار باشد، لذا نیازی نیست که افراد حتما روبه روی یکدیگر قرار بگیرند! در مثالی دیگر اگر فضای شما صمیمی باشد، به طور مثال اتاق پذیرایی در منزل، لذا بهتر است مبلمان روبه روی یکدیگر و حالتی گرد در دکوراسیون داخلی پذیرایی چیدمان یابند.

مبلمان در طراحی خانه
مبلمان در طراحی خانه

تعیین نقطه ی کانونی فضا در دکوراسیون داخلی

منظور از نقطه ی کانونی، مهم ترین و محوری ترین نقطه ی فضا می باشد. به طور مثال تلویزیون، درب ورودی، بوفه، بخاری، شومینه و یا پنجره ی رو به یک منظره ی زیبا می تواند نقطه ی کانونی باشد. بدیهی است در اکثر منازل، تلویزیون نقطه ی مرکزی اتاق پذیرایی می باشد. البته در چیدمان منزل توجه به یک نکته بسیار ضروری است و این که چگونگی نقطه مرکزی را نیز در نظر بگیرید. به طور مثال چنانچه نقطه ی کانونی تلویزیون باشد باید فواصل استاندارد تا آن جهت محافظت از چشم و یا اگر نقطه ی مرکزی شومینه یا بخاری است، باید گرمایش ناشی از آن را در نظر بگیرید.

ایجاد تنوع در دکوراسیون داخلی

تا حد امکان از قرار دادن مبل های هم اندازه در کنار یکدیگر خودداری کنید. به بیان دیگر در قرار دادن میل ها تنوع کافی ایجاد کرده و به طور مثال یک مبل بزرگ را در برابر یک مبل کوچک و متوسط قرار دهید.

فضای صمیمی با رسمی در دکوراسیون داخلی

چنانچه قصد ایجاد فضایی صمیمی و غیر رسمی دارید بهتر است از ترکیب نامتقارن استفاده کنید و به طور عکس چیدمان متقارن مناسب فضای رسمی مانند اتاق کار می باشد.

فاصله مبل ها از یک دیگر در دکوراسیون داخلی

فاصله ی مبل ها از یکدیگر از یک سو به اندازه ی اتاق و از سوی دیگر به چگونگی ارتباط میان افراد بستگی دارد ؛ لذا اندازه ی مبل ها را به حدی زیاد نکنید که افراد در صحبت با یکدیگر دچار مشکل شوند و از سوی دیگر آنقدر نزدیک نکنید که افراد احساس ناراحتی کنند.

تقابل منحنی و خط راست در طراحی دکوراسیون داخلی

همیشه تقابل و تطابق منحنی و خط صاف امری چشم نواز می باشد. لذا اگر مبلتان صاف و تخت است از چیدمان منحنی و به طور عکس ، چنانچه مبلتان انحنا دارد، به گونه ای چیدمان کنید که زاویه دار به چشم بیاید.

راحتی در استفاده دکوراسیون داخلی

بدون شک یک چیدمان زیبا اما غیر قابل دسترس در دکوراسیون داخلی به هیچ وجه ارزش ندارد. فواصل مبل تا میز های روبه روی آن را همیشه به نحوی انتخاب کنید که نشستن بر روی آن ها برای افراد ایجاد مزاحمت نکند. همچنین برخی مواقع لازم است که افراد از پشت مبل حرکت کنند و یا میل را برای نشستن کمی به عقب ببرند، که در این صورت حتما می بایست فضای کافی در پشت آن در نظر گرفت.

اکسسوری های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی

یکی از عوامل کامل کننده دکوراسیون داخلی خانه اکسسوری است اکسسوری ها نقش کلیدی در دکوراسیون داخلی منزل ایفا می کنند. استفاده از اکسسوری ها و لوازم تزئینی کوچک که امروزه شیوه ای پرطرفدار برای تغییر حس و حال دکوراسیون منزل به شمار می روند. اکسسوری ها نمی توانند به صورت مشخص برای یک مکان خاص طراحی شوند اما برخی از اکسسوری ها در تمامی فضاهای خانه می توانند به کار برده شوند. انتخاب نوع اکسسوری و تعیین محل نصب و قرارگیری آن موضوعی است که از اهمیت خاصی برخوردار است.

انتخاب و چیدمان صحیح می تواند محیط دکوراسیون را چشمگیر نموده و نهایت زیبایی را در حد توان محیط خلق نماید. ولی در صورت اشتباه، از زیبایی محیط خانه، کاسته و هر بیننده ای را متوجه این اشتباه سازد. اکسسوری به عنوان یک کلید می باشد و می توان آنرا به بازی شطرنج نیز تشبیه کرد چیدمان صحیح ضامن موفقیت است.

ممکن است یک تصویر از دکوراسیون، ناگهان نظر شما را جلب نماید اگر با دقت به آن تصویر توجه نمایید خواهید دید که یک عنصر دکوری در آن محیط، مکمل مجموعه می باشد بدین معنی که اگر آن شیء را از آن مجموعه حذف نمایید بشدت از توجه و جذابیت آن کاسته خواهد شد. سعی کنید عناصری را که استفاده می نمایید هنری بوده و از لحاظ رنگ و اندازه و حجم و جنس با محيط تناسب داشته باشد. انضباط در اجزاء و چیدمان اکسسوری یک امر ضروری است. ممکن است یک وسیله حامل بار اکسسوری بسیار زیبا و هنری باشد ولی با مجموعه شما هیچ تناسبی نداشته باشد. این موضوع بیانگر آن است که هر شیء هنری و زیبا لزوما نمی تواند مکمل دکوراسیون خانه شما باشد. اشیاء و لوازم اضافه در منزل زمانی مکمل وزیبابخش خواهند بود که در حد کافی باشند وافزون از حد بودن، أن مجموعه را شلوغ جلوه داده و از هدف دور می سازد. انتخاب مناسب عناصر هنری و زیبا و قراردادن آن در محل مناسب، مهمترین مرحله در تکمیل دکوراسیون داخلی است.

قاب عکس و دیوار خاطرات

مجموعه ای از عکس های خانوادگی شما می تواند بر روی دیوار و یا روی میز کلاسیک در کنار دیگر مبلمانتان قرار بگیرد. این قاب ها یادآور خاطرات خوب زندگی شما هستند و می توانند به دکوراسیون اتاق شما هویت ببخشند.

چراغ های رومیزی

استفاده از چراغ های روشنایی که کارکرد نورپردازی نقطه ای و کاربردی در خانه شما دارند می تواند ایده مناسبی برای تغییر دکوراسیون خانه شما باشد. این چراغ ها به طرز شگفت انگیزی زیبا و خوشایند جلوه می کنند.

اشیا و وسایل قدیمی

که در انبارهای خانه شما مدت ها مانده اند می توانند اکسسوری و عنصری مسحور کننده در دکوراسیون داخلی خانه شما باشند. این وسایل با تعمیراتی جزئی می توانند ارزش واقعی خود را دوباره به دست بیاورند.

عناصری از دل طبیعت

برخ از عناصر طبیعی همانند صدف ها، سنگ های زیبا، شاخه های درخت، میوه های کاج و … را می توانید از دل طبیعت به خانه خود بیاورید. انرژی این اجسام طبیعی، تاثیر و درخشش چشمگیری در دکوراسون فضاهای مختلف خانه شما خواهد داشت.

عناصر شیشه ایی

اکسسوری های شیشه ای و یا کریستالی از جمله عناصری هستند که تاثیر و درخشش چشمگیری در دکوراسیون داخلی ایجاد می کنند. گوی های شیشه ای و یا مجسمه ها و اشیا کریستالی قدیمی تکمیل کننده طراحی داخلی خانه شما هستند.

نور و رنگ در طراحی داخلی
نور و رنگ در طراحی داخلی

نتیجه گیری

طراحی دکوراسیون داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است، دکوراسیون داخلی طبق قوانین و اصول چیدمانی دارد که در واقع با رعایت این اصول و قوانین عملکرد فیزیکی و روانی افراد استفاده کنند را افزایش می دهد اما به علت عدم تخصص و یا شلوغی و عدم اطلاع از نورپردازی صحیح ورنگ امیزی و عدم چیدمان صحیح، خانه را به محیطی کسل کننده تبدیل می شود، بر این اساس روانشناسان علوم رفتاری به این نتیجه رسیده اند که دکوراسیون و طراحی داخلی خانه می تواند بسیاری از مشکلات رفتاری افراد را حل کند و به بهبود روحیه آنها کمک نماید. به بیان دیگر فضای داخلی می تواند منبع تمام نشدنی نشاط و آرامش باشد به شرط اینکه بعضی از جزئیات ظریف که بسیار موثر هم هستند رعایت شود. که بطور کلی تاثیر طراحی داخلی به دو صورت است. یکی تاثیر طراحی بر خود فضای مورد طراحی و دیگری تاثیر طراحی فضا روی افراد است.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر