تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد
21
مه

تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد (بخش سوم)

نورپردازی فضا، به سه روش انجام می پذیرد:
1- نورپردازی و روشنایی عمومی
2- روشنایی موضعی
3- روشنایی متمرکز

در طراحی خانه بهتر است اتاق نشیمن طوری طراحی شود که حداکثر استفاده از نور طبیعی به ویژه در بعد از ظهرها که بیشتر این فضا مورد استفاده قرار میگیرد انجام بپذیرد. بدین منظور میتوان از انواع پنجره های دیواری و سقفی استفاده کرد. اغلب اتاق های نشیمن به شیوه های طراحی نورپردازی مصنوعی نیاز دارند زیرا این اتاق ها تنوع وسیعی از کاربردهای گوناگون را شامل میشوند. نورپردازی یک اتاق نشیمن عادی باید فضایی آرامش بخش را برای گفتوگوهای جمعی کوچک، ضیافت های جمعی که شامل خوردن و نوشیدن های کوتاه مدت است و فعالیت های تک نفره مانند مطالعه، شنیدن موسیقی و تماشای تلویزیون را فراهم آورد. از انواع نورپردازی موضعی برای فعالیت هایی چون مطالعه و خیاطی استفاده میشود. نور کانونی برای نور پردازی وسیع قفسه های کتاب از کف تا سقف و برای روشنایی بخشیدن به آثار منقوش واقع در دیوار به کار می رود.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


تاثیر نور در طراحی خانه
تاثیر نور در طراحی خانه

تاثیر نورپردازی اتاق خواب برروان افراد

نورپردازی در دکوراسیون اتاق خواب باید جوابگوی کاربردهای گوناگون مانند خوابیدن، تعویض لباس، تماشای تلویزیون، نوشتن، خیاطی و انجام فعالیتهای ورزشی باشد. در عین حال اتاق خواب اصلی باید جوابگوی نیازهای مجزای دو استفاده کننده نیز باشد. در اتاق خوابی برای انجام فعالیت های متعددی از قبیل خوابیدن، تعویض لباس، مطالعه در حالت درازکش در تخت خواب، تماشای تلویزیون، انجام کار بر روی میز، گفتوگوی صمیمانه و مطالعه در صندلی راحتی بزرگ، طراحی شده است. این اتاق بایستی برای کاربری های متعدد نورپردازی شود. یکی از مهمترین نور ها در اتاق خواب چراغ هایی می باشد که در کنار تخت خواب قرار دارد. این چراغها برای زمانی کارایی دارند که یکی از افراد می خواهد کتاب بخواند یا تلویزیون تماشا کند و دیگری میخواهد بخوابد. توصیه میشود از کلیدهای دیمر یا همان تنظیم کننده های نور در اتاق خواب استفاده شود. بهتر است کلید چراغها را در کنار در ورودی اتاق قرار گیرد تا به هنگام وارد شدن و همین طور خارج شدن از اتاق بتوان چراغها را روشن و خاموش کرد. الزام است کلید چراغها علاوه بر کنار دیوار در کنار تخت خواب هم باشند. بدین ترتیب نیازی به خروج از تخت خواب برای خاموش کردن چراغها نیست.

تاثیر نورپردازی اتاق خواب کودکان بر روان افراد

دکوراسیون اتاق کودک بر خلاف اتاق پدر و مادر فقط اتاق خواب و محل استراحت نیست بلکه محل بازی و انجام تکالیف درسی نیز میباشد. روشنایی فضاها با نور طبیعی و شفاف اثر مثبتی بر کودکان دارند. به عبارت دیگر اتاق های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر نامطلوب در پی خواهند داشت. از این رو نحوه و میزان روشنایی در اتاق کودک اهمیت زیادی داشته و تاثیر مهمی در ایجاد شرایط مطلوب برای مطالعه و آرامش و تمرکزشان دارد. برای تامین نور مصنوعی در اتاق کودکان شیوه های مختلفی از جمله استفاده از چراغ های گوناگون با نقشهای رنگی و جذاب وجود دارد. برای اتاق کودکان میتوان از کلیدهای دیمر استفاده کرد. این کار میتواند فضای اتاق را طوری تنظیم کند که در زمان استراحت آنها احساس خواب آلودگی کرده و راحت تر و زودتر به خواب بروند. در این فضا برای انجام تکالیف و مطالعه نور موضعی بسیار سودمند خواهد بود.

تاثیر نورپردازی آشپزخانه در دکوراسیون داخلی بر روان افراد

دکوراسیون آشپزخانه امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی پیشخوان، سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز و یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام میشود. در ضمن این فعالیت ها افراد را در معرض خطراتی چون کار با ابزارهای برنده و تیز و مایعات جوشان قرار می دهند. برای پرهیز از ایجاد این گونه خطرات استفاده از یک منبع عمومی در آن توصیه میشود. نور چراغ های سقفی از وسط آشپزخانه برای انجام این فعالیعت ها کافی نیست زیرا اغلب افراد پشت به منبع نور و در سایه خود مشغول به کار هستند. توصیه میشود در بخش هایی از آشپزخانه که محل انجام کار است، مانند سطح روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی از نورهای موضعی استفاده شود. وظیفه دیگر این نورپردازی ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایجاد دید کافی برای دسترسی به کابینت های زیر پیشخوان می باشد. به دلیل اینکه یخچال و اجاق های گاز معمولا یک چشمه نور در داخل خود دارند، وظایف نورپردازی مرتبط با آنها چندان نگران کننده نیست. همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند و از آنها برای نمایش ظروف زیبا و تزیینی استفاده می شود. این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی کانونی دارند. نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که هواکش یا هود دارد در بالای اجاق گاز می باشد و به راحتی توسط چراغ هواکش تامین میشود. همچنین بالای سینک ظرفشویی به یک چراغ نیاز است تا هنگام شب نور کافی برای شست و شویی ظروف و مواد غذایی فراهم شود. ترجیحا هر یک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در موقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند. ترجیحا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند.

نور پردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه
نور پردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

تاثیر نورپردازی اتاق غذاخوری در دکوراسیون داخلی برروان افراد

در چیدمان منزل اولین و مهمترین وظیفه نورپردازی اتاق غذاخوری تامین نور کافی برای روشنایی بخشیدن به میز ناهارخوری به میزانی است که افراد نشسته به دور آن هم غذای خود و هم چهره افراد دیگر را به خوبی ببینند. به منظور جلوگیری از احساس کم نوری و ایجاد فضاهای خالی در اطراف میز باید پیرامون اتاق با نور عمومی روشن شود. از آنجایی که حال و هوای محیط اتاق ناهارخوری اهمیت بسیاری دارد همه نورافشان ها باید به وسیله کلیدهای کم نور کننده کنترل شوند تا تنوع زیادی از ترکیبات نورپردازی را برای ایجاد حس خوشایند در هر وضعیتی به وجود آورند.

تاثیر نور پردازی حمام و سرویس های بهداشتی در دکوراسیون داخلی بر روان افراد

نورپردازی در طراح داخلی حمام و دستشویی از اهمیت کمتری برخوردار است و به سادگی با نصب چراغ های سقفی قابل اجرا است. در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تأمین روشنایی محیط مورد استفاده قرار می گیرند نصب یک چراغ دیواری در بالای آینه نیز ضروری است اما توجه داشته باشید که برای این منظور از چراغ های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ ها موجب تغییر برخی از رنگ ها شده و تصویر شما را با رنگ های غیر واقعی در آینه منعکس می کنند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر