تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد
01
مه

تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد (بخش دوم)

در مقاله گذشته تاثیر دکوراسیون داخلی به روی افراد را برای شما شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم که نور در دکوراسیون داخلی پذیرایی جز مهم ترین بخش های یک دکوراسیون داخلی می باشد و می گوییم که تاثیر نور دکوراسیون داخلی بر روان افراد چگونه می باشد؟!


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


نور در دکوراسیون داخلی

نور انرژی تابشی است و بطور یکسان در همه جهات تابیده شده و پس از ساطع شدن از منبع خود در سطح گسترده منتشر می شود، زیبایی که به چشم می آید از پرتو نور و روشنایی است وگرنه در تاریکی، زیبایی مفهمومی ندارد. بازتاب نوری که از جسم به چشم ما می رسد باعث می شود که ما بتوانیم آن را ببینیم. در طراحی دکوراسیون داخلی، نور در کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار، نظم فضایی، مصالح، رنگ و … مطرح می شود و در طراحی به عنوان یک عنصر مجزا باید نقش خود را ایفا کند، نور ، موجب پویایی و سرزندگی فضا در دکوراسیون داخلی است. در دکوراسیون داخلی بدون نور، هیچ فرم، رنگ یا بافتی وجود ندارد. وظیفه نور، روشن کردن فضا و فرم طراحی داخلی است و این امکان زندگی، حرکت و فعالیت را برای استفاده کننده را فراهم می کند.


نور در دکوراسیون خانه

در طراحی داخلی و انجام دکوراسیون داخلی، سعی می شود از نور طبیعی روز بهترین استفاده ممکن به عمل آید و از نور مصنوعی، به عنوان مکمل در ساعات دیگر شبانه روز استفاده شود. نورپردازی فضا در دکوراسیون داخلی با توجه به ویژگی های معماری فضا، نیاز استفاده کننده و ایجاد کیفیات بصری مناسب، در فضا انجام می گیرد. اجسام نورانی و روشن، به طور طبیعی توجه ما را به خود جلب می کنند، و این اصل کاربرد زیادی در نورپردازی فضاها دارد و از این طریق عناصر و بخش های مهم فضا مورد تاکید قرار می گیرند.


دکوراسیون داخلی

معماران ایرانی از دیرباز به تاثیرات حسی نور و شاعرانگی نهفته در آن واقف بودند و در طراحی های بی نظیر خود گاه برای تشدید این زیبای خیره کننده از اینه ها نیز کمک گرفتند. مناسب ترین زمان برای اماده کردن الگو نورپردازی آغاز به طراحی نور، تصمیم گیری درباره ی چیدمان مبلمان و تابلوها است در یک تقسیم بندی کلی نور خورشید را نور طبیعی و نور حاصل از نورپردازی های دیگر را نور مصنوعی می نامیم.

تاثیر نور در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل

نور طبیعی از نور طبیعی به دلیل ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفرد با نورهای مصنوعی قابل مقایسه نیست یا جایگزینی برای آن پیدا نمی شود. در نورپردازی طبیعی تنها یک وسیله نورزا وجود دارد که آن هم خورشید است، همان طور که می دانیم، نور یکی از منابع مهم و حیاتی در طبیعت است. در ساختمان سازی نیز، نور عنصری اساسی و بنیادین در دکوراسیون داخلی به شمار می آید. نور منبعی است که قدرت بصری ما را از اطراف بالا می برد. نور خورشید یکی از منابع بهینه و شگفت انگیز برای طراحی داخلی محسوب می شود. خورشید، که این نور طبیعی نقش مهمی را در زنده کردن فضا به عهده دارد. وقتی که با نور خورشید از خواب بیدار می شوید یا تابش آن را بر روی شیشه ها می بینید در واقع سلامت روانی را تجربه می کنید.


نور در طراحی دکوراسیون

نور طبیعی باعث روشن و بزرگتر شدن فضا می شود. هر جهت جغرافیایی نورگیری و نورپردازی خاصی را می طلبد. نور شمالی و فضاهایی که رو به شمال هستند (در نیمکره شمالی) نور مستقیم دریافت نمی کنند. نور پراکنده بدون سایه یا انعکاس ایجاد می شود که برای کار کردن و نقاشی کردن و تماشای تلویزیون در کارگاه های نقاشی و دفتر کار مناسب است. به منظور به دست آوردن حداکثر مقدار ممکن نور بدون هراس از نور مستقیم خورشید می توان از پنجره های بزرگ در جهت شمال استفاده کرد اما نور مستقیا در غذاخوری، نشیمن و … می توند سلب آسایش نماید. جذاب است اگر نور شمال را با نور در جهت های دیگر ترکیب کنیم. نور شمالی سرد و تمیز است اما نور جنوبی زرد رنگ و مستقیم است. در فضاهای خانگی باید پارکینگ را در شمال نقشه قرار داد و راه پله و انبارها یا هر محلی که زیاد به کار برده نمی شود. در کشورهای بسیار گرم این جهت یابی نامطلوب می شود و چون گرمای بیشتری ایجاد می کند اما برعکس در تابستان فضاهای سایه وار مطلوب تر هستند. فردی که همشيه در اتاق های رو به شمال است و تماس بسیار کمی با خورشید دارد و ممکن است احساس افسردگی و غم در او ایجاد شود.

نور در طراحی دکوراسیون
نور در طراحی دکوراسیون

نور جنوبی در دکوراسیون داخلی

نور جنوبی بهترین نور برای فضاهای خانگی است یعنی برای اتاق نشیمن و فضاهای داخلی خانه، از طرف دیگر به دلیل انعکاس های این نور روی شیشه ها و سطوح سیقلی در مکان مورد نظر همیشه هم نور مناسبی برای کار کردن نیست در طول ماه های سرد سال شدت گرمی نور برای فضا های جنوبی کمتر از فضا های رو به شمال است، اگر در مناطقی نورگیر اتاق بزرگتر شود آنگاه نیاز به وجود محافظت از نور مستقیم خورشید در تابستان به وجود می آید مثل یک سایبان و…. نور جنوبی سایه و انعکاس ایجاد می کند و اجازه می دهد که با حجم ها بازی شود و منظره زیبایی ایجاد می کند به همین دلیل اشیا را مقابل آن طراحی می کنند یا حتی با قرار دادن یک استخر در مقابل ایوان یا پنجره های اتاق نشیمن با استفاده از انعکاس های روی سطح اب که دائما در حرکت اند روی دیوارها و سقف مناظر دلربایی ایجاد می کنند . جدا از نتایج فیزیکی نتایج روانی این نور دارد که استفاده مناسب باعث احساس سرزندگی می شود.


نور شرقی در دکوراسیون داخلی

اولین اتاقهایی که با طلوع خورشید روشن میشوند، اتاقهای رو به شرق هستند. بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع، سایهای بلند و طولانی مدت بر این اتاقها سایه می افکند. بهتر است برای تعدیل نور شدید و خیره کننده آفتاب در زمان طلوع، در این اتاقها از تدابیری چون کرکره، آفتابگیر، پرده و … استفاده شود .
نور غربی در گرمترین ساعات روز، نور خورشید به این اتاقها می تابد و زمانی که نور شدید است، چشم را آزار میدهد. بعد از ظهرها در این اتاقها سایه می افتد و نور خورشید ملایم تر می شود. البته باید توجه داشت که در اقلیم های مختلف و در طول و عرض جغرافیایی متفاوت ممکن است موارد بالا کمی تغییر کند.


نور مصنوعی در دکوراسیون داخلی

نور مصنوعی به زبان ساده نوری است که از خورشید تابیده نشده و منابع دیگری عامل پدید آمدن آن هستند. در استفاده از نورهای مصنوعی باید به مسأله مهم که رنگ است توجه کرد زیرا رنگ است که به فضا روح و جان می دهد و برای طراحی داخلی باید روان شناسی رنگ را لحاظ کرد نباید فقط بنا به سلیقه انتخاب کرد. باید با روحیه استفاده کنندگان از فضا سازگاری داشته باشد. نورهای مصنوعی ممکن است به صورت نقطه ای، خطی و صفحه ای باشد و یا مانند لوستر و چراغ های آویزان خود به صورت حجمی روشن با عناصر دیگر فضا ترکیب شوند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر