تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد
29
آوریل

تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان افراد (بخش اول)

دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه ها و نیازهای هر فرد، دستخوش تغییر می باشد. دکوراسیون یک فضا، حاصل در کنار قرار گرفتن عناصر متعددی است، که تاثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی افراد میگذارد و افراد واکنشهای متفاوتی نسبت به دکوراسیون ها مختلف از خود نشان می دهند، که موجب بهبود بخشیدن عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است از این رو طرح های دکوراسیون و مبلمان باید به گونه ای طراحی شوند که منطبق با خواسته های درونی انسان باشد، هدف اصلی از انجام دکوراسیون خانه، بالا بردن کارای و زیبا سازی فضا و هماهنگی آن با احساسات درونی انسان می باشد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


تاثیر دکوراسیون داخلی بر روی انسان

در چیدمان یک مکان ابتدا باید اصول اولیه یعنی توجه به کاربرد فضا و روانشناسی، موقعیت فضا، شناخت سبک متداول در چیدمان، روانشناسی رنگ، محل قرارگیری، شناخت کادر (دیوار)، شناخت ارگونومی و تأثیر نور را مدنظر قرار داد.
بنابراین اینجانب در صدد برآمده ام که تاثیر دکوراسیون داخلی بر روان و آسایش افراد، بعلاوه نحوه طراحی دکوراسیون داخلی را شرح دهم. سوالاتی که در این مقاله به آن پاسخ داده خواهد شد :
۱- در طراحی دکوراسیون داخلی به چه نکاتی باید توجه کرد؟
۲- دکوراسیون داخلی چه تاثیری بر روی روان و آسایش می گذارد؟


تاثیر طراحی داخلی و معماری داخلی بر رفتار انسان

طراحی داخلی (Interior decoration) که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده است، برکاتی ۱۳۹۲) بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و کار است در همه عناصر اعم از عواطف و احساسات مخاطبان، موقعیت مادی آن ها و شیوه زندگی شان بر طراحی دکوراسیون یک فضا تاثیر می گذارد. دکوراسیون با توجه به خصوصیات فردی، و نهایتا خصوصیات خانوادگی شکل میگیرد. ( خانوادگی منظور اجتماعی از افراد است که در یک فضا با یکدیگر مدتی را میگذرانند. مثل خانواده – محیط کار مدرسه – دانشگاه و…) امروزه تمامی مخاطبین در پی آسایش واقعی اند اگر نه در هیچ جای دیگر، حداقل در خانه باید محقق شود. هر بنای با توجه به کاربرد و خصوصیات روانی افرادی که از آن بنا استفاده میکنند طراحی و دکور می شود، که امروزه اهمیت دادن به طراحی و دکوراسیون داخلی متناسب با فضای منزل و محیط کار تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش دارد. و این امریست انکار ناپذیر، که میتوان میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را با راهکارهای طراحی دکوراسیون مناسب تشدید کرد.

تاثیر دکوراسیون داخلی بر انسان
تاثیر دکوراسیون داخلی بر انسان

معنای دکوراسیون چیست؟

فرهنگ فارسی معین : عمل تزیین صحنه نمایش با سینما. منظره یک صحنه
لغت نامه دهخدا : واژه ای فرانسوی که در اصطلاح، نمایشنامه و سینما، عمل تزئین، منظره یک صحنه
فرهنگ لغت عمید : تزئین صحنه تئاتر با سینما، تزئینات داخلی ساختمان
معنای مفهومی وعملکردی واژه دکوراسیون به شرح ذیل است:
دکوراسیون داخلی عبارت است از: هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن(۱- رنگها ۲- نورها  ۳-مبلمان ۴-اکسسوری) در یک فضا به صورت هنرمندانه است.


تعریف از رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ ها

یکی از مهم ترین نقش در طراحی و دکوراسیون داخلی پذیرایی، بر عهده رنگ ها می باشد. رنگها دارای معنی و منعکس کننده نوع احساس ما هستند. رنگ ها دارای نیروی خاصی هستند و هر یک از طیف ها یک احساس عميق را در محيط القا می کنند. می توانند به شیوه های مختلف تاثیراتی بنیادین در زندگی ما بر جای بگذارند. رنگ منبع مهمی از انرژی در جهت فزونی سلامت و نشاط روح و روان در انسان ها به شمار می روند به همین دلیل لازم است زبان و معنای رنگ ها را بدانیم تا به درستی از آنها استفاده کنیم.
از الگوهای زیر در چیدمان هماهنگ می توان استفاده کرد.

الگوی تک رنگ: در این الگو می توان از یک رنگ برای چیدمان محیط بهره برد.
شیوه کنتراست : در این روش با استفاده از دو رنگ متضاد نظیر آبی و نارنجی می توان فضایی دلخواه ایجاد کرد.
الگوی مشابه : در این روش اگر رنگ زرد را انتخاب می کنید، می توانید برای تکمیل از رنگ های نارنجی بهره بگیرید.
استفاده از رنگ های گوناگون : این شیوه گرچه الگویی رایج است، اما باید توجه داشت در این روش، هماهنگی رنگ ها دقیق صورت بگیرد تا از نظر زیباشناسی چشم نواز باشد.

رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ در دکوراسیون داخلی

قرمز

یکی از رنگ هایی است که اکثر افراد ارتباط قوی با آن برقرار می کنند و واکنش شدیدتری نسبت به آن نشان می دهند. احساساتی نظير قدرت، رشادت، تخطی، بر انگیختگی جنسی و هیجان به آن نسبت داده می شود. این رنگ مناسب فضاهایی است که در آنها فعالیت های جسمانی زیادی صورت می گیرد می توان در آشپزخانه، اتاق هایی مخصوص بازی، سالن های اجتماعات برای ایجاد سایه روشن از درجات تیره قرمز استفاده کرد این کار نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت این رنگ برای فضایی که لازم است دور از هیجان باشند (اتاق انتظار پزشکان، اتاق انتظار مناسب نیست)

 زرد

رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. مردم اصولا با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و سرور، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی، و شور را تجربه می کنند . به کار بردن درجات تند و پر رنگ زرد را در اتاق های مطالعه توصیه نمی شود،ترکیب سایه روشن های لیمویی، کرم، پرتقالی نیز فضا را زیبا و شیک می کند درجات کم رنگ تر زرد، رنگ های مناسبی برای دیوار ها هستند این رنگ برای فضاهای که برای استراحت هستند مناسب نیست.

 سبز

آرامش بخش است و تنش را برطرف میکند، تداعی گر طبیعت است. رنگ سبز غالبا به منظور کمک به رفع بحران های روحی مورد استفاده قرار میگیرد این رنگ برای اتاق های کودکان و اتاق های بیماران در بیمارستان یا اتاق عمل رنگ مفیدی است رنگ سبز با درجات تیره تر آمیخته با سیاه می توانند باعث کوچک نمایی مکان های وسیع گردند.

 آبی

آبی اصولا با احساساتی نظیر: اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سکون و سکوت، و توجه و تمرکز همراه است. باید توجه داشت که برخی از ترکیبات رنگ آبی اثرات پویاتر و پرتحرک تری دارند و برخی از آنها سردتر و دور از دسترس می نمایند. رنگ آبی به دلیل ایجاد آرامش در اتاق خواب به کار می رود ولی امکان دارد کودکان را درون گرا کند و دچار افسردگی شوند. آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار مناسب است.
ابی نیز برای محیط هایی که پذیرای فعالیت های جسمانی زیادی هستند رنک مناسبی نیست، این رنگ موجب وسیع تر جلوه کردن مکان می گردد و می توان از آن برای دلبازتر کردن فضاهای محصور و بسته استفاده کرد و آمیخته شدن آن با سیاه خصوصا در حد وسیع می تواند منجر به بروز تنبلی گردد.

 بنفش

عموما حد تعادلی میان انرژی و هیجان قرمز و آرامش و سکون آبی ایجاد می کند. در روانپزشکی بخاطر اثرات آرام بخش آن برای درمان کسانی که از ترس و وسواسه رنج می برند استفاده می شود، بنفش به تعادل فکری انسان کمک می کند و حساسیت و دلسوزی را گسترش می دهد بنفش آمیخته با سفید مناسب اتاق خواب و اتاق مطالعه است.

نارنجی

این رنگ از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به دست می آید به همین دلیل دارای ویژگی های اقتدار رنگ قرمز و ملایمت رنگ زرد است از رنگ نارنج برای اتاق ناهار خوری، اشپزخانه (که موجب افزایش اشتها میشود)، اتاق نشیمن و سالن های ورودی استفاده می شود،نارنجی برای هر مکانی که عده ای به منظور شرکت در مجمعی خاص با لذت بردن از اوقات خود در آن جمع می شوند رنگ فوق العاده ای است ولی وقتی که در اتاق خواب استفاده میشود ممکن است شخص بیدار نگه دارد ، این رنگ موجب کوچکتر به نظر رسیدن فضا میشود .

 سفید

القا کننده ی آرامش و صفاست و یکی از کاربردی ترین رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی است سفید قابل ترکیب با همه رنگها است و فضا را بزرگتر و روشنتر نشان می دهد،رنگ سفیید محیط های گرم را سرد و محیط های سرد را درخشان می کند. با این وجود باید در فضاهای شمالی با احتیاط از آن استفاده کرد، زیرا در چنین محیط هایی، گریز از سفید، جذابیت بیشتری ایجاد می کند.
سفید برای فضاهای کوچک و کم نور مناسب است. ترکیب این رنگ با رنگ های سیر موجب ایجاد خطاهای بصری میشود.

 سیاه

رنگ سیاه می تواند حالتی پیچیده و در عین حال باشکوه به طراحی داخلی بدهد. جذب نور یکی از ویژگی های طبیعی این رنگ به شمار می رود، سیاه دارای انرژی غلیظ و سنگینی است، به همین دلیل پیشنهاد می شود تنها از مقدار محدودی از آن استفاده شود، رنگ آمیزی سقف با رنگ زیاد به هیچ وجه توصیه نمی شود.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس:02128111818   …..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر