بررسی سبک کلاسیک در طراحی داخلی (بخش دوم)
08
آوریل

بررسی سبک کلاسیک در طراحی داخلی (بخش دوم)

راز و رمز ویژگی های سبک کلاسیک در طراحی داخلی

تقارنردر طراحی داخلی

در یک طراحی داخلی سنتی همه چیز از مبلمان گرفته تا محل قرارگیری مبل ها در تعادل است. مبلمان تمایل دارد تا در یک چیدمان رسمی قرار گیرد تا دیگران در آن به گفتگو دعوت شوند و در امتدا محور اتاق قرار گیرد. البته دلیلی ندارد که در این سبک همه چیز در هماهنگی باشند، اما این سبک مناسب کسانی نیست که به ناهماهنگی و شیوه های تلفیقی علاقه دارند. اگر چه نباید خیلی از تقارن دور شوید، اما راه های زیرکانه ای وجود دارند که فضای خانه را از داشتن جلوه ای ایستا دور می کنند. یک آینه مرتفع در مقابل دیوار قرار دهید، آثار هنری را به صورت گروهی بر روی دیوار نصب کنید تا حس حرکت ایجاد شود، و یا یک میز در کنار صندلی دسته دار قرار دهید. در این اتاق شکل نامنظم فرش اتاق را از حالت خشکی در آورده و به آن انرژی بخشیده است.

حاشیه های نرم در طراحی داخلی

تأکید سبک سنتی بر خطوط و فضاهای منحنی شکل است. وسایل منور حسی از دنج بودن و اصالت را بر می انگیزد و با صندلی ها و میزهای پایه دار در هماهنگی و موازنه هستند. بالشتک ها چاق و چله هستند و تعداد کوسن ها فراوان است. از مبلمان مختلف استفاده کنید تا فضایی به روز داشته باشید و از پارچه هایی بافت دار و خنثی استفاده کنید تا کاناپه و صندلی ها قدیمی شما سیمایی تازه به خود بگیرند.

 رنگ های محافظه کارانه در طراحی داخلی

رنگ هایی که در سبک کلاسیک استفاده می شوند، محدود هستند؛ رنگ هایی که به اصطلاح پخته هستند و این یعنی شما نمی توانید از هر رنگی که می خواهید در این سبک استفاده کنید بلکه باید سراغ نوع پخته رنگ مورد علاقه خود بروید. پس به جای قرمز از زرشکی، به جای سبز از پشمی و به جای آبی از سرمه ای استفاده کنید. در حات کلی رنگ هایی هستند که حتما با یکی از رنگ های سیاه، قهوه ای یا طوسی مخلوط شده اند. در نتیچه سرمه ای، قهوه ای، زرشکی، یشمی، سدری، طلایی، برنزی، صورتی چرک و رنگ های مشابه بیشترین کاربرد رنگی را در این سبک از دکوراسیون داخلی دارند اما فراموش نکنید نمی توانید همه این رنگ ها را با هم استفاده کنید. فضای غالب خانه شما باید یک یا دو رنگ ثایت داشته باشد.

رنگ مایه های چوبی جذاب و قدرتمند در طراحی داخلی

در دکوراسیون داخلی پذایرایی رنگ مایه های چوبی تیره – مانند چوب درخت گردو، گیلاس، ماهون، و بلوط – بر سبک سنتی حکومت می کنند. نرده هایی از جنس چوب درخت گردو در یک راه پله سفید تا الوارهایی از جنس چوب درخت سرو در سقف، همگی به یک فضای سنتی گرما می بخشند و آن را دنج و راحت می کنند بگذارید کف پوش هایی از جنس درخت های جنگلی در فضا بدرخشند: آن ها را کاملا لخت و عریان رها نکنید، اما هم چنین با استفاده از یک فرش بسیار بزرگ آن ها را پنهان نکنید. استفاده از لایه های چوبی در قسمت های دیگر مبلمان که رنگی مشابه به یکدیگر دارند فضا را یک دست و جذاب ساخته اند.

طراحی داخلی دکوراسیون به سبک کلاسیک
طراحی داخلی دکوراسیون به سبک کلاسیک

 قالب ها و قرنیز آلات در طراحی د اخلی

اتاق های کلاسیک به سطوح زیبا معروف هستند. معمولا گچ کاری ها و کارهای چوبی آماده دارای جزئیات زیاد و قدرتمندی مانند زنجیره هندسی یونانی و به رنگ سفید یا عاجی هستند . اگر چه دلیلی ندارد که قرنیز آلات سنتی خیلی تزئینی باشند، اما حتما باید به فضا یک وزن بصری اضافه کنند؛ قالب های اندک و طاقچه های زیبا در این اتاق دیده می شوند. اطراف شومینه را با یک گچ بری زیبا تزئین کنید و طاقچه بالای آن را تمیز و ساده نگه دارید. از روکوب چوبی بر روی دیوار استفاده کنید. البته فراموش نکنید که در استفاده از تزئینات و گچ بری ها نباید زیاده روی کرد.

قالیچه های نامتعارف در طراحی داخلی

در چیدمان منزل گلیم ها، فرش های ایرانی، و قالیچه های شرقی هیچ گاه از مد نمی افتند ( چرا که وقتی پول زیادی بایت یک فرش باکیفیت می پردازید دیگر آن را از چشم ها پنهان نمی کنید . این قالیچه ها و فرش ها مانند جواهر می مانند: شما می توانید با هر چیزی آن ها را ترکیب کنید. می توان آن ها را پس زمینه ترکیب کرد، اگر می خواهید از این فرش ها به گونه ای متفاوت استفاده کنید می توانید آن ها را روی الیاف کنف قرار دهید. یا با مقیاس ها بازی کنید: یک فرش کوچک در کنار یک فرش بزرگ، یا سه فرش باریک در یک ردیف

درخشش ملایم، تلألو پرجلوه در طراحی داخلی

رنگ های کرومیم را فراموش کنید، شما به رنگ های گرم و ملایم نیاز دارید. برای ادوات نوری و لوسترها به برنج، برنز، و مس فکر کنید. آینه های قاب دار و آثار هنری همیشه در اولویت هستند. لوسترهای کریستال و شمع دان ها یک فضای سنتی زیبا را کامل می کنند. قبل از هر چیز از برنج های براق متعلق به دهه ۱۹۸۰ استفاده نکنید. به جای آن از فلزهایی تیره، زنگار بسته، و بافت دار استفاده کنید. برنز روغنی جلوه ای زیبا به فضا می دهد و نیز به خوبی با چیدمان کلاسیک ترکیب می شود. هم چنین می توانید از قلع استفاده کنید که در برخی از فضاها بسیار به کار می آید.

 طرح ها و الگوهای زیبا در طراحی داخلی

پارچه های شطرنجی، راه راه، گل دار، کرباس و غیره همگی در سبک سنتی به کار می روند ( گاهی همه در یک اتاق ). در ترکیب این پارچه ها آزادانه عمل کنید، اما از یک پالت رنگی مشخص استفاده کنید و خیلی از رنگ های تیره و روشن را به کار نگیرید. مهم نیست چه الگوها و طرح هایی در سبک سنتی باید وظیفه ایجاد تقارن را به عهده بگیرند. اما می توانید آن ها را با انتخاب اندازه های بزرگ و رنگ های شاد به روز کنید. پارچه گل دار صندلی غذاخوری در این اتاق کنتراست زیبایی ایجاد کرده و خیلی هم از ریشه های سنتی خود دور نشده است.

 پرده های پاکیزه در طراحی داخلی

ضد نور فراوان، پارچه های لوکس، و تزئیناتی مانند منگوله ها توجه را به پرده های سنتی جلب می کند. پرده ها، خواه ساده و خواه پلیسه دار و با و بدون تزئینات یا بند، و نیم پرده ها عناصری سنتی هستند. همچنین در سبک سنتی از کرکره های ساده استفاده می شود. اجازه ندهید پرده ها خراب شوند زیرا فضا را کسل کننده می کنند. اگر از طرف داران سبک های خطی هستید از کرکره های رومی استفاده کنید. فقط در مورد ترکیب پارچه پرده با پارچه مبلمان دقت کنید؛ استفاده از رنگ های مشابه فضا را یک نواخت و تنش زا می کند.
پنجره های بلند، پرده های بلند می خواهند. پس دقت کنید پرده هایی که در این سبک از دکوراسیون استفاده می شوند هیچ وقت نمی توانند کوتاه باشند هیچ وقت نمی توانند ساده باشد. پنجره هایی بلند که دارای لایه های روبه، زیره، یراق و … هستند، پوشیده می شوند پرده ها باید از سقف تا زمین کشیده شده باشند و البته در راستای پاسخگویی به حس جلال و شکوه دکوراسیون کلاسیک. باید در انتخاب این نوع پرده از پارچه های گران قیمت استفاده کرد.

معماری داخلی به سبک کلاسیک
معماری داخلی به سبک کلاسیک

 وسایل تزئینی هنری در طراحی داخلی

سبک سنتی در خود جایی برای رنگ های سرد، دیوارهای خالی یا قفسه ها شلوغ ندارد که باعث از بین رفتن فضای صمیمی خانه می شوند. کلکسیون ها در کنار هم جمع می شوند و یا به شیوه ای منطقی چیده می شوند: ظروف چینی، مجسمه های گیاهان، جعبه ها، و حباب ها آثار تزئینی را معمولا در ارتفاعی هم سطح چشم نصب می کنند؛ معمولا چند وسیله تزئینی را در چهارچوب های یکسان قرار می دهند تا چیدمانی زیبا در فضا خلق شود. بشقاب ها و سینی ها بر روی دیوار نصب می شوند. هم چنین در این سبک از آینه های بزرگ و قدی استفاده می شود. رنگ ها و مجسمه های تیره رنگ تاثیر بسیار خوبی در هم چنین می توان یک فضای سنتی ایجاد می کنند وسایل مدرن را در یک بستر سنتی به کار برد. در این سبک از عکس های سیاه و سفید فراوان استفاده می شود. هم چنین استفاده از بوم های بدون قاب آن ها را از حالت رسمی در می آورد و آن ها را مناسب یک فضای سنتی می کند.

نتیجه گیری

یکی از دلایلی که امروزه در اکثر کشورهای غربی مردم از سبک های کلاسیک فاصله گرفته و به سبک مدرن علاقه بیشتری نشان می دهند شاید تنوع در رنگ بندی ها، همخوانی با فضاهای کوچکتر و ارزانتر بودن مبلمان ها در دکوراسیون سبک مدرن باشد. در این سبک هیچ چیز دور از انتظار نیست و به طور کلی پایدار است و همه وسایل با یکدیگر همخوانی دارند و با هم به راحتی هماهنگ می شوند . استفاده از سبک کلاسیک در طراحی داخلی منزل باعث ایجاد نظم، تقارن و حس اصالت و آرامش می شود و برای تمام گروه های سنی مناسب است و همه اعضای خانواده در آن احساس راحتی می کنند.