بررسی سبک کلاسیک در طراحی داخلی (بخش اول)
04
آوریل

بررسی سبک کلاسیک در طراحی داخلی (بخش اول)

دکوراسیون کلاسیک در طراحی داخلی

فلسفه و تمدن کلاسیک یونان و روم باستان شالوده فکری و اجتماعی تمدن مغرب زمین را تشکیل می دهد و طی دو هزار سال گذشته همواره فلسفه کلاسیک در بینش ذهنی و کالبد فیزیکی تمدن غرب مشهود بوده است. زمانی در کشور یونان قانون انسان محوری ملاک بوده است و به همین خاطر همه چیز را بر این اساس پایه گذاری می کردند و این مسله باعث شده تا همه چیز علمی و رئال باشد و در نتیجه انسان نقش اصلی را بر عهده داشت. در سبک کلاسیک همانند معماری کلاسیک عظمت و شکوه دیده می شود و می توان به راحتی در دکوراسیون کلاسیک ابهت را ملاحظه کرد. در این مقاله با روشی توصیفی- تحلیلی سعی شده با این فرض که به کار گیری سبک کلاسیک در طراحی داخلی می تواند حسی از دنج بودن و راحتی در خانه و اصالت را در انسان به وجود بیاورد، به بررسی فاکتورهای اصلی در طراحی داخلی به سبک کلاسیک پرداخته شود به گونه ای که با رعایت این اصول در طراحی داخلی حسی از آرامش، اصالت، راحتی و … که از خصوصیات این نوع از سبک معماری هستند منتقل شود.

دوره معماری کلاسیک از ۸۵۰ سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده و تا سال ۴۷۶ بعد از میلاد ادامه پیدا کرده است. این دوره در واقع رشد تمدن یونان باستان و رم باستان را در دل خود جای داده که تا سقوط امپراطوری رم ادامه پیدا می کند. در این دوره بناهای فوق العاده ای با قوانین مشخص معماری ساخته شده است. بناها عمدتا شامل تعداد زیادی ستون است که با طراحی کلاسیک ساخته شده است استفاده از مجسمه های کلاسیک سنگی در ساختمان از دیگر ویژگی های طراحی ساختمان این دوران است. تأثیر این معماری و طراحی زیبایی که در آن بکار رفته، هنر معماری دوره مدرن را نیز تحت تأثیر قرار داده است. معماری و تمدن غرب وامدار دوره کلاسیک یونان باستان است و به آن می بالد.

قرن چهارم و پنجم قبل از میلاد مسیح، زمان تکامل معماری یونان باستان بود که با کشور گشایی های اسکندر مقدونی پایان یافت اما تمام سبک های معماری غرب تا امروز به گونه ای تحت تأثیر آن مانده است ( رابرت آدام، ۱۳۸۹، ۲۱). سبک کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است. هر عنصری که در این سبک به کارمی رود، تعریف دقیق و معینی دارد. این سبک به شدت به نظم و تقارن پایبند است و در این سبک هیچ چیز دور از انتظار نیست و به | طور کلی سبکی پایدار است.

تعریف معماری کلاسیک

معماری کلاسیک گوندای از معماری است که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده است. | سبک های معماری زیادی از معماری کلاسیک الهام گرفته اند. اکثر سبک های معماری که پس از رنسانس در اروپا زاده شده اند میتوانند معماری کلاسیک محسوب شوند.
– نظام های ستون سازی: نظام های ستون سازی در تمام سبک های کلاسیک نقش اساسی دارند سه نظام اصلی عبارتند از :
1. دوریک
۲. یونیک
۳. کورنتی

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی همان طور که با کمی تأمل از نامش مشخص می شود با عناصری سر و کار دارد که بیشتر جنبه تزئینی دارند به نحوی که نقش تزئینی آنها از نقش عملکردشان بیشتر است. به طور کلی، هر گونه حرکتی در جهت زیباتر جلوه دادن فضا داخلی از طریق چیدمان وسایل و مبلمان و عناصر تزئینی با در نظر گرفتن نقش و کارکردشان مرتبط به دکوراسیون داخلی است.

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

طراحی داخلی به سبک کلاسیک بر اساس اهداف آرمانی امپراطوری یونان و روم، یعنی « نظم، تقارن و تعادل » بنیانگذاری شد عنصر اصلی در سبک کلاسیک استفاده از نقطه « کانونی » در محدوده ای است که در آن تعادل بصری ایجاد شده است. عظمت و شکوه معماری در دکوراسیون سبک کلاسیک هم دیده می شود ؛ سبکی که در تمام جوانب وزین و با ابهت است حتی در متریال و وسیله هایی که به این سبک چیره می شوند. در یک دکوارسیون کلاسیک شما می توانید از متریال هایی مثل اچ دی اف یا حتی موکت استفاده کنید. متریال های سبک همگی باید طبیعی و باشکوه باشند؛ موادی مثل سنگ های کار شده یا ساده . پارکت هایی از چوب طبیعی، گچ، کاغذ دیواری، رنگ، شیشه های قطور، لوسترهای کریستال، برنز و ورق طلا و عناصری که در دکوارسیون کلاسیک استفاده می شوند حتما باید با کلیت موضوع هماهنگ باشند و باید حسی آشنا را منتقل کنند و به شیوه ای درست در جای خود قرار بگیرند تأكید سبک کلاسیک بر وسایل مدور. خطوط و فضاهای منحنی شکل است. این سبک به هیچ عنوان با بی نظمی و شلوغی کنار نمی آید به نوعی می توان گفت این سبک یکی از سبک های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می بخشد. ویژگی های اصلی سبک طراحی داخلی کلاسیک عبارتند از :
– نظم، تقارن و تعادل (به عنوان نشانه های اصلی این سبک) – در نظر گرفتن نقطه کانونی در هر اتاق (مانند شومینه) – رنگ های پخته و متریال های طبیعی – پارچه های ساده و شیک

ستون ها در معماری داخلی

ساختمان هایی که به سبک کلاسیک ساخته می شوند حتما در نمای ورودی شان ستون های بلند دارند؛ ستون های تزئین شده ای که به عنوان یکی از خصوصیات بارز سبک کلاسیک شناخته می شوند تا جایی که خیلی ها بر اساس انواع تزئینات ستون ها و سر ستون ها دوره معماری داخلی و قدمت آنها تشخیص می دهند نمودهای آن در طراحی داخلی به صورت تأکید بر خطوط عمودی راه راه روی دیوارها و پرده است.

طراحی داخلی به سبک کلاسیک
طراحی داخلی به سبک کلاسیک

سقف در معماری داخلی

ستون های بلند، سقف های بلند می خواهند. در نتیجه سقف دومین عنصر مهم در معماری به سبک کلاسیک است، سقف بلند باعث افزایش شکوه و عظمت فضایی که در آن قرار گرفته اید می شود پس هر چه سقف بلندتر و بالاتر، احساس شکوه و عظمت در فضا هم بیشتر؛ ویژگی که باعث شده طراحان در این نوع دکوراسیون از عناصر شلوغ هم بهره ببرند در حالی که زیر سقف های کوتاه شلوغی اولین چیزی است که خودش را نشان می دهد. سقف گاهی دارای گچ بری است.

کف در معماری داخلی

متریالی که معمولا در سبک کلاسیک برای کف استفاده می شود، با الگوبرداری از معماری سنتی یونانی. مواد طبیعی چون سنگ و چوب هستند که در سطح بزرگ و یکدست به چشم می خورد.

مبلمان در معماری داخلی

مبلمان استیل 

اگر دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک را برای فضای داخلی خانه خود انتخاب کرده اید، گزینه دیگری جز انتخاب مبلمان استیل ندارید؛ مبلمانی که از ترکیب چوب و پارچه ساخته شده و چوب آن به عنوان پایه اصلی کار حتما دارای نقوش و فرم های برجسته است؛ فریم پرنقش و نگاری که قاعدتا باید با پارچه های گلدار و البته گرانبها پوشیده شود. جنس مبلمان معمولا چوب است. چوب ها اصولا منبت کاری شده هستند و روی آن ها کار دست مشاهده می کنند. در یک دکوراسیون کلاسیک منطقه غذاخوری یک مکان جداگانه را به خود اختصاص می دهد. درون آن بجز میز غذاخوری و صندلی ها یک بوفه یا ویترین برای نگهداری سرویس غذاخوری نیز در نظر گرفته می شود. سایر وسایل اصولا از جنس چینی، نقره و شیشه هستند. در آن ها طرح هایی از نقوش موجود در طبیعت به چشم می خورد.

                                                         معماری داخلی به سبک کلاسیک

نور در طراحی داخلی

انسان ها در هر حالتی، کار ، آرامش و انجام کارهای معمول و روزمره نیازمند نور هستند نور اصلی ترین عامل پویایی یک فضای داخلی است بدون نور ، فرم رنگ و بافت قابل دیدن نخواهد بود. هدف نورپردازی مناسب این نیست که نور کافی را ایجاد کنیم تا مخاطب در فضا، کارهایش را به راحتی و دقت انجام دهد بلکه این یک بلکه این یک هدف اولیه و شرایط لازم می باشد، شرط کافی و در واقع هدف اصلی خلق محیطی زیبا و کارآمد منطبق با ویژگی های خاص آن فضاست.
انتخاب نورپردازی مناسب می تواند ویژگی های یک خانه کلاسیک را برجسته تر نماید. در منازل با نشیمن های بزرگ که با مبلمان کلاسیک چیدمان شده است باید از لوسترهای سنگین تر و به سبک کلاسیک استفاده کرد. استفاده از لوسترهای برنجی یا بلورین مناسب این سبک چیدمان می باشد. استفاده از آباژورها در کنار انواع مبلمان و میز غذا خوری باعث می شود فضا درخشان تر و زنده تر به نظر آید. همچنین استفاده از لوسترهای دیوار کوب در کنار آینه و کنسول منزلتان زیبایی آن را چندین برابر می کند افزودن لامپ های دیواری علاوه بر لامپ های سقفی در دکوراسیون خانه های کلاسیک متداول است. نور لامپ ها اصولا خنثی و با رنگ های بسیار ملایم یا رنگ روز در نظر گرفته می شوند.

رنگ در معماری داخلی

رنگ یکی از عناصری است که در کنار نور، بافت، فرم و شکل بر ادراک بصری افراد از محيط تأثیر می گذارد اما در عین حال شاید بیشتر از هر مقوله دیگری در طراحی با آن به صورت تصادفی برخورد می شود. رنگ ابزار مهمی در جهت هدایت و القاء حالات روانی خاص به افراد و جوامع است. رنگ به کاهش خستگی و برانگیختن چشم کمک می کند. رنگ ها زمینه متنوعی از تضادها را در ساعات مختلف روز پدید آورده و در هر ساعت، سایه روشن های جدیدی را به وجود می آورند و فضا را متنوع و سرزنده می کنند. ضمن این که با استفاده از رنگ می توان به فضا یکپارچگی و وحدت بخشید یا آن را متمایز و قابل شناسایی نمود واقعیت و اثر روحی – روانی رنگ، همان چیزی است که آن را اثر رنگ می نامیم. عامل رنگ و اثر رنگ فقط در مورد چند مایگی های همانگ قابل انطباق هستند. در تمامی موارد دیگر، عاملیت رنگ تبدیل به یک اثر جدید می شود ( سید صدر، ۱۳۸۰)
در کاربرد رنگ ها اصولا یک حد وسط رعایت می شود البته گاهی می توان از رنگ های خیلی روشن و یا خیلی تیره نیز در آن استفاده کرد. رنگ هایی که در طراحی داخلی منزل به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد (اقتباس از رنگ هایی که در معماری یونانی و رومی استفاده شده است و معمولا بر گرفته از طبیعت هستند از جمله آبی سیر، قهوه ای، زرد، سبز و نو تالیته ای از پوشش گیاهی کره زمین (قهوه ای مایل به قرمز). علاوه بر این، سیاه نیز می تواند برای تمرکز کردن المان هایی خاص از فضا استفاده شود. سبک کلاسیک به سبکی با رنگ های غنی و فاخر معروف است.