بررسی سبک مدرن در دکوراسیون داخلی
21
جولای

بررسی سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

معماری داخلی بخشی از هنر معاصراست و هنر معاصر ما بیانگر شخصیت و فردیت جوامع و بازتاب‌ دهنده آن در چشم و ذهن ماست. هر یک از این آثار می‌ تواند پنجره‌ ای بر دنیایی جدید به رویمان بگشاید که ازلحاظ جغرافیایی فاصله‌ ای بعید از ما دارند، ولی اغلب شوقی برای تزئین محیط‌ های کاری یا زندگی خود با آثار هنری معاصر نداریم؛ زیرا برای دیدن و درک عمیق یک اثر هنری متفاوت با آنچه پیش‌ از این می‌ شناخته‌ ایم، تلاشی نمی‌ کنیم و درنتیجه فضایمان را از انرژی سرشار این‌ گونه آثار و از پر و بال دادن به تخیلاتی که از دیدن آن ها بر ما ظاهر می‌ شوند، محروم می‌ کنیم. گاه نیز به سبب قیمت‌ های بسیار گران آثار هنری معاصر نمی‌ توانیم به خریدشان دست بزنیم؛ اما همه آثار گران نیستند، چراکه بسیاری از هنرمندان جوان، آثار خود را با قیمت‌ های مناسبی در اختیار طالبان آن ها قرار می‌ دهند.

دکوراسیون داخلی امروزی

اگر به سبک‌ های دکوراسیون داخلی مدرن از قبیل مینیمال، فیوژن، پاپ یا باهاوس علاقه‌ مند هستید، می‌ دانید که با دیدگاه مدرن و در نتیجه روبه‌ رو شدن با آثار هنری مدرن و معاصر سروکار دارید. هنر مدرن در طراحی داخلی می‌ تواند به‌ عنوان یک نقطه کانونی مهم یا پالت رنگ‌ های موردعلاقه و الهام‌ بخش در فضایتان خود نمایی کند. تنوعی که در آثار هنری معاصر وجود دارد بسیار زیاد است. می‌ توان از انواع سبک‌ های نقاشی، مجسمه و حجم‌ های هنری، انواع آبگینه و آثار ساخته‌ شده از جنس شیشه و سرامیک، عکس و یا ترکیب مواد نام برد. تنوع در مضمون و حال و هوای آثار نیز به همان اندازه گسترده است.

شجاعت انتخاب دکوراسیون به سبک معاصر

انتخاب یک اثر هنری معاصر، البته که شجاعت می‌ خواهد! زیرا هر انتخاب جدید، یک نوآوری است؛ اما چگونه در این انتخاب پیروز باشیم؟ اولین و شاید مهم‌ ترین نکته در اینجا کمی مطالعه در باب هنر مدرن و معاصر و دیدن آثار گوناگون است. آشنایی با دیدگاه مؤثر در خلق آن ها و خواستگاه این دیدگاه است. هنر معاصر بسیار تحت تأثیر جامعه و ویژگی‌ های آن است. این مطالعه هرچند مختصر به ما کمک می‌ کند تا ضمن لذت بردن از ارتقاء دانش خود با تحولات اجتماعی و هنری مهم جهانی که در آن زندگی می‌ کنیم، بهتر و بیشتر آشنا شویم، به همین نسبت در انتخاب اثری که با حال و هوا و روحیه ما مناسبت بیشتری دارد، ما را یاری رسانده، سلیقه هنری ما را نکته‌سنج‌ تر و میزان اطمینان از خرید اثر هنری را بیشتر می‌ کند.

دکوراسیون داخلی مدرن
دکوراسیون داخلی مدرن

زبان بصری سبک‌ های مدرن

شناخت از سبک طراحی دکوراسیون داخلی مدرنی که مورد علاقه ماست در چیدمان موفق فضا اهمیت زیادی دارد. اولین قدم، شناخت سلیقه فردی و یافتن ذوق و ذائقه خود در دکوراسیون و به طبع آن نوع اثر هنری هماهنگ با آن برای فضاست. اگر در جهان هنر، مبتدی محسوب می‌ شوید از خرید آثار اصل در قدم اول خودداری نمایید. به جای آن از پوستر یا عکس و درواقع از چاپ اثر مورد توجه‌ تان استفاده کنید که اگر پس از چندی متوجه شدید که از دیدن و زندگی کردن با آن لذت نمی‌ برید، هزینه زیادی برایش نکرده و تعویض آن برایتان به سهولت امکان‌ پذیر باشد. رفتن به گالری‌ های هنری در انتخاب ما اثرگذار است، به‌ ویژه گفتگو با هنرمند خالق آثار و مدیر هنری گالری برایتان بسیار کارآمد و مفید خواهد بود.

آثار هنری در دکوراسیون به سبک معاصر

اندازه آثار در هنر معاصر معمولا بزرگ و اغلب خیلی بزرگ است. در نظر گرفتن ابعاد دیوار یا محلی که جایگاه اثر هنری است، مهم است. به دو نکته توجه داشته باشید: اول، اندازه سطحی که دیوار در اختیارتان می‌ گذارد و دوم، تصمیم برای انتخاب چگونگی تزئینی که مدنظرتان است. برای دیوارهای بلند، ولی با عرض کم، بهترین گزینه تابلو یا شی تزئینی با همین ویژگی است. نقشی از یک پرتره یا صورتگری به در چارچوب کشیده عمودی پیشنهاد مناسب دیگری خواهد بود؛ اما در مورد دیوارهایی با عرض زیاد، تصویری با منظری افقی یا هر اثر هنری با مضمون متفاوت دیگر که طول آن نسبت به عرض تصویر در جهت افقی بسیار زیادتر باشد، انتخاب مناسبی خواهد بود؛ اندازه‌ ای که ۳/۲ یا ۴/۳ از سطح دیوار را بپوشاند. اگر اثر هنری در بالای مبلمان جای خواهد گرفت، بهتر است ارتفاع آن از لبه بالای مبل را چیزی حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌ متر در نظر بگیرید. هم‌چنین جایگاه اثر هنری در وسط نقطه دید ناظر است؛ یعنی نقطه فرضی در وسط اثر، درست مقابل چشمان ناظر قرار بگیرد.