انواع پنجره در دکوراسیون داخلی
01
ژوئن

انواع پنجره در دکوراسیون داخلی (بخش دوم)

پنجره های بزرگ مصور و دیوارهای شیشه ای

شما احتمالا نمی خواهید که جلوی پنجره ی مصور شما در طول روز بسته و یا موانعی جلوی آن باشد (اگر چه شما نیازدارید که تا حدی میزان ورود نور به داخل را کنترل کنید). به هر حال اگر در شب یک فضای سیاه و تاریک وجود دارد شما قطعا می خواهید آن را بپوشانید و البته استثناهایی هم وجود دارند. مانند آپارتمان های بسیار بلند که چراغ های شهر زیر آن پنجره ها قرار دارند که در آنها، پنجره ها رو به باغچه و فضای زیبایی باز می شوند که یک نمای جادویی را به وجود می آورد. نورگیرهای رومی، یا پرده های عمودی روزنه دار، زنجیره ای، یا انواع دیگر نورگیرهای مناسب، اغلب بهترین راه حل برای تزئین دیوارهای شیشه ای در دکوراسیون داخلی هستند. (که در آن پرده ها اغلب غیر ضروری به نظر می رسند). با این وجود شما می توانید یک پرده بزرگ و یک پارچه را اگر پرده حلقه شده کنار می رود در پنجره های بزرگ آویزان کنید.

پنجره های جلو آمده زیر سقف

 به دلیل اینکه فضایی در کنار این پنجره ها برای آویزان کردن پرده وجود ندارد، نورگیرهای قرقره ای یا رومی یکی از بهترین راه حل ها برای تزئین می باشد. همچنین می توان از میل پرده های باریک مفصلی در بالای پرده های کوتاه استفاده کرد. پرده ها می توانند در طول روز کنار کشیده شوند و در نتیجه از بین رفتن نور را به حداقل برسانند.

پنجره در دکوراسیون داخلی
پنجره در دکوراسیون داخلی

پنجره سقفی

شما میتوانید نورگیرهای ونیزی خاص را از سازنده های پنجره های سقفی بخرید، و طراحی خانه خود را به سبک ونیزی انجام دهید. با این که از نورگیرهای ونیزی معمولی یا مینی نورگیرها، نورگیرهای قرقره ای، یا نورگیری که بتواند روی دیوار توسط گیره، زیر پنجره نگه داشته شود استفاده کنید. یک گزینه دیگر ارسی(پنجره گلخانه است. میل پرده های باریک طویل دارای غلاف پلاستیکی در داخل و همراه با پوشش نازک در بالا و پایین پرده، متصل به چهار چوب هم ممکن است استفاده شوند.

پنجره های مدور

 این پنجره ها واقعا اگر بدون پوشش رها شوند بسیار زیبا هستند. یا اینکه می توان با جایگزین کردن شیشه شفاف با شیشه مات، یا رنگ یا لکه دار کردن شیشه آن را تزئین کرد.

پنجره های بام

 بهترین گزینه و راه حل برای این پنجره های دارای شیشه افقی یا عمودی طولانی و باریک، نورگیر می باشد، می توان قفسه های شیشه ای را داخل چهار چوب پنجره برای ایجاد یک منطقه و فضای زیبا کار گذاشت.

پنجره های پهلو به پهلو

 این پنجره ها باید به طور کلی به عنوان یک پنجره در نظر گرفته شوند. پرده ها را از یک چوب یا میل پرده روی هر دو پنجره آویزان کرده و سپس پرده را کنار بزنید همچنین می توانید از یک نوع نورگیر هم در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید.

پنجره های کنج

 اگر دو پنجره در یک گوشه نسبت به هم با زاویه ی راست قرار داشتند، از نورگیرها یا تاقچه های شیشه ای که می توانند از بالا یا پایین با یک چراغ توکار نور را عبور دهند، استفاده کنید.

پنجره های متفاوت بر روی یک دیوار

 اگر یکی از پنجره ها بسیار کوچک است برای تزئین تنها، یک مجسمه کوچک یا قفسه را در زیر یا کنار آن قرار دهید. یا کل دیوار را پرده بیاندازید و پرده را به پشت هر کدام از کناره های پنجره ببندید. (البته اگر دیوار شما هم کوچک باشد). اگر دیوار شما طولانی و بلند است، ممکن است شما به پرده هایی که بالای آن ثابت است در روی دیوار بین پنجره ها نیاز داشته باشید .

پنجره های لولایی

 اگر شما می خواهید حریم اتاق تان حفظ شده و داخل اتاق دیده نشود، می توانید پرده هایی از جنس پارچه یا حریرهای بسیار سبک را روی خود پنجره نصب کنید. در دکوراسیون داخلی خانه برای پنجره هایی که به صورت افقی باز می شوند یک میل پرده نازک را به چهار چوب داخلی وصل و نیم پرده ها را از آن آویزان کنید. برای پنجره هایی که به صورت عمودی باز می شوند، پرده های ارسی را به چهارچوب ها مانند پنجره های شیروانی نصب کرده و یا از میله پرده های شبیه درهای فرانسوی استفاده کنید.

پارچه های مخصوص پرده

تقریبا از هر پارچه ای می توان برای پوشاندن یک پنجره استفاده کرد، اگر چه بعضی از پارچه ها برای بعضی از اتاق ها و آب و هوای خاص نسبت به پارچه های دیگر بهتر هستند. اما فقط به دلیل اینکه چیتهای گل دار، کتانهای سبک، ابریشم، پارچه تافته و فایل (tailles) معمولا برای دکوراسیون اتاق خواب مناسب هستند، دلیل نمی شود که فلانل، پشم یا هر گونه پارچه دیگر در آن جا استفاده نشود. به همین ترتیب اگرچه پارچه های سنگین از قبیل پارچه های پشمی، فاستونی، مخمل و چیت ابریشم، پارچه های موج دار ، حریر گل دار و پارچه زربافت هم برای دکوراسیون داخلی پذیرایی خوب به نظر می رسد اما برای این فضاها پارچه های سبک هم اگر با موقعیت و آب وهوای محل متناسب باشند می توانند به کار روند. اکثر پارچه ها اگر آستردوزی شوند بهتر آویزان می شوند و زیباتر به نظر می رسند و همچنین دوامشان افزایش پیدا میکند.

نقش پنجره و پرده در طراحی خانه
نقش پنجره و پرده در طراحی خانه

اگر شما نمای شناور پارچه های آستردوزی نشده را می خواهید که برای طرح و نقشه اتاق ظریف و زیبا به نظر برسند، و یا اینکه با نورگیرهای متضاد به خوبی ترکیب شوند، از یک پارچه جالب مانند ابریشم آبی یا وحشی، ابریشم براق، وال به خوبی رنگ شده، پارچه چیت گل دوزی شده یا کتان سبک استفاده کنید. سعی کنید مطمئن شوید که عرض پرده های سبک سه برابر عرض پنجره باشد، همراه با لبه های عمیق، که باعث شوند، پارچه بهتر آویزان شود و جا برای چروک خوردگی وجود داشته باشد. نورگیرهای قرقره ای به یک پارچه رولی نیاز دارند که برای آن می توان از هر نوع پارچه ای استفاده کرد (على الخصوص پارچه های سفت شده یا ورقه ورقه شده)، نورگیرهای رومی که توسط بندها بالا و پایین می روند، می توانند از هر ماده ای ساخته شوند، ولی نباید آن قدر ضخیم باشند که به سختی بالاکشیده و چین دار شوند. نورگیرهای اتریشی هلالی (حلقوی) و بالا کشنده هم باید از پارچه های بسیار سبک و لطیف دوخته شوند، تا به خوبی کار کنند و زیبا به نظر برسند.
نکته: خیلی بهتراست که به مقدار کافی از یک جنس نه چندان گران برای پارچه پرده، بهره گرفت و آن را با حاشیه و نوار تزئین کرد، تا این که با مقدار کم و ناکافی از یک پارچه گران قیمت تزئین پنجره را خراب کرد.