انواع پنجره در دکوراسیون داخلی
29
مه

آشنایی با انواع پنجره در دکوراسیون داخلی (بخش اول)

این پنجره ها همیشه مرتب هستند، خواه لایه لایه باشند و خواه کرکره ای و یا گونه های قدیمی، که اغلب در طراحی خانه های سنتی اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم استفاده مری شدند. پنجره های کرکرهای قدیمی از جنس چوب طبیعی بودند؛ هر دو نوع آن ممکن است با هر رنگی تزئین شوند. انواع ثابت و محکم آن هم می توانند رنگی یا طرح دار (که یک شکل هندسی عالی و جدید به نقاشی های موندریان میدهد) باشند.
قفسه های شیشه ای که در داخل چهار چوب قرار گرفته اند. همیشه راهی موفقیت آمیز برای تزئین پنجره های کوچک و بد شکل (که به دلایلی باز شدن آنها مشکل است)، پنجره های کنج، پنجره های زاویه دار نسبت به هم، پنجره های آشپزخانه، حمامها و رخت کن ها بوده اند. همچنین این قفسه های شیشه ای به عنوان ویترینی برای چینی ها و ظروف رنگی ، گیاهان و سفال ها نیز می توانند استفاده شوند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


پنجره های کوچک در راه پله ها، راهروها یا پاگردها کسل کننده به نظر می رسند اما با قراردادن مجموعه ای از اشیاء و گلدانها (که گیاهان درون آنها قرار می گیرند)، مجسمه های تزئینی و اشیاء ریز دیگر بر روی قرنیز آنها جالب و دیدنی می شوند.
پنجره هایی که قابها و چهارچوب های آن زیاد زیبا و داخل دید نیستند می توانند با نقاشی و رنگ کردن زیبا شوند و جلوه ای زیبا به دکوراسیون داخلی دهند. این امر می تواند با رنگ کردن چهار چوب پنجره با یک رنگ جالب که البته با دکوراسیون اتاق هم هماهنگ است، یا حتی با بزرگ کردن و گسترش چهارچوب پنجره کنونی، صورت گیرد.
یک پنجره داخلی، یا یک پنجره کوچک در هال، بالای راه پله ها یا حتی در حمام، می تواند با انجام تغییراتی، بسیار تزئینی و زیبا شود (خواه از طریق تعویض شیشه ها یا شیشه های مات یا شیشه های رنگی وخواه با رنگ کردن شیشه های موجود).

پنجره در دکوراسیون داخلی
پنجره در دکوراسیون داخلی

نقش پنجره های مسئله آفرین دکوراسیون داخلی

کنایه آمیز است که بعضی از جالب ترین  پنجره ها در طراحی خانه، پنجره هایی هستند که تزئین آنها خیلی دشوار است. آنها نیاز دارند که به چهارچوب بندی شده و به جای این که پنهان شوند در جلوی دید قرار گیرند (که به درگیری همیشگی بین زیبایی شناسی و کاربرد منجرمی شود). در این رابطه رایج ترین پنجره های مسئله آفرین به همراه راه حل های احتمالی و ممکن برای آن ها بررسی می شود.

انواع پنجره های مسئله آفرین در دکوراسیون داخلی

پنجره های قوسی و فرو رفته در دیوار (طاق نما)

اگر چه این پنجره ها در دکوراسیون داخلی خانه مفید و با ارزش می باشند، اما اکثرا هنگامی که در زیر آنها مبلمان قرار میگیرد یا رادیاتور نصب می شود، مشکل ساز می شوند. راه حل برای هر دو نوع پنجره، (در واقع برای هر نوع پنجره ای که بالای یک صندلی لب پنجره یا رادیاتور قرار میگیرد)، این است که بعضی از انواع نورگیرها را در جلوی شیشه آویزان کنیم. پرده هایی که دائما کنار رفته هستند، می توانند در یک سمت آویزان شوند و یا اگر شما یک ظاهر موج دار می خواهید، می توانید نورگیر را به حالت خود رها کنید یا یک پارچه با رنگ متضاد (یا تکمیل کننده) را هنگامی که یک صندلی لب پنجره (که با بالش هایی از هر نوع ماده و بافتی پوشیده شده است) اضافه کنید. شما می توانید با عملکردها و اقدامات بالا این پنجره ها را ساده یا مجلل کنید. در صورتی که مانعی برای پنجره وجود نداشته باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید از دنباله ها با چین و تاب هایی در جلوی پنجره قوسی، یا میل پرده خمیده بالای پرده استفاده و یا آنها را آویزان کنید، ضمن این که می توانید از میل پرده بندکشی شده استفاده کنید . (یک میل پرده به بهترین نحو از چوب پردهآویزان می شود، یا از یک جفت پرده بزرگ که در طول روزکنار کشیده میشوند و یا یک بند پرده متناسب با پنجره استفاده کنید. در این مورد، انجام چنین تزئیناتی احتمالا گران تر از کارهای غیراستاندارد می شود. .

درهای فرانسوی (دو لنگه)

بسیاری از درهای فرانسوی به سمت داخل باز می شوند، و اگر پرده ها کنار نباشند مشکل است که از آنها استفاده کرد، اما راه های متعددی وجود دارند که شما می توانید بر این مشکل غلبه کنید. اگر فضا وجود داشته باشد شما می توانید پرده را از چوب پرده طوری آویزان کنید که عریض تر از چارچوب در باشد. بنابراین آنها می توانند به هر طرف (برای اجازه دادن به باز شدن در)، کشیده شوند. اگر فضایی وجود ندارد که شما بتوانید این کار راانجام دهید، می توانید نورگیرها را روی بخش شیشه ای خود درها آویزان کنید و سپس ،تزئیناتی را برای زیباسازی آن انجام دهید.همچنین می توانید از پرده های دور شیشه ای (همایل) نیز استفاده کنید. راه دیگر، آویزان کردن یک پرده روی میله پرده ی در ورودی سبک طراحی داخلی ویکتوریایی است، به گونه ای که یک قسمت به انتهای چهار چوب هر در نصب می شود و قسمت دیگر به بخش دورتر در، (به این ترتیب پرده همراه با در باز می شود).

اهمیت پنجره های دارای پرده کرکره ای در دکوراسیون داخلی

شما می توانید پنجره های دارای پرده کرکره را به همان صورت حفظ کنید، یا تنها یک چوب پرده زیبا (یا لب آویز مجلل) اضافه کنید.همچنین پرده های دارای بند ایتالیایی، یا پرده هایی که دائما كنار کشیده می شوند و توسط بند پرده به کنار بسته شده اند را به کار گیرید که به هنگام شب منافذ این پرده ها را ببندند. امنیت پنجره ها می تواند مسئله ساز باشد. اگر شما این مشکلات را دارید، بهتر است کار روی آنها با پارچه را فراموش کرده و تنها آنها را رنگ کنید و از این طریق به دکوراسیون داخلی منزل خود کمک کنید.

تنظیم نور با پنجره در طراحی داخلی
تنظیم نور با پنجره در طراحی داخلی

نقش پنجره های قوسی دکوراسیون داخلی

 سعی کنید که تأثیر نمای قوس را در شب یا در طول روز به خاطر این موضوع از دست ندهید. راه سنتی برای تزئین پنجره ونیزی یا پالادین (Paladian، نوعی پنجره قوسی گرد، که از دو پنجره باریک در هر طرف تشکیل شده است) در دکوراسیون منزل به کارگیری یک سایه هلالی در دو بخش در مرکزی و تزئین نکردن پنجره های کرکره ای است. میل پرده های گرد می توانند به شکلی نصب شوند که پرده ها را همیشه در بالا بسته نگاه دارند و در طول روز هم پرده ها را پایین نگه دارند. یک نوار پرده دارای چین مدادی شبیه ولكرو می تواند به روش مشابه استفاده شود. شیوه ساده تر و ارزان تر – اگر چه به معنای از دست دادن قوس در شب باشد – نصب فقط یک میله یا چوب پرده در بالای قوس است، به این ترتیب شما می توانید حداقل در طول روز آن را مشاهده کنید. روش دیگر به کارگیری یک پایه در بخش نیمه گرد پنجره و بدون پوشش گذاشتن قوس است. نورگیرهای اتریشی و هلالی (حلقوی) و پرده های بالاكشنده هم می توانند از یک میل پرده قوسی یا منحنی آویزان شوند. ( اگر چه آنها باید از داخل خود قوس، ثابت بمانند).


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر