اصول چیدمان
15
ژوئن

اصول چیدمان منزل (بخش دوم) | چک لیست چیدن مبلمان منزل

قبل از چیدمان  منزل و چیدمان نهایی مبلمان در دکوراسیون داخلی پذیرایی یا دکوراسیون اتاق خواب، از این فهرست برای یادآوری کردن کلیه نکات مورد نیاز استفاده کنید. با کمی تمرین، شما به طور خودکار همه ی این نکات را مد نظر قرار خواهید داد. کارایی: آیا به خوبی کار خواهد کرد؟ زیبایی: آیا ظاهر آن مناسب است؟ سازماندهی فضا: آیا شما فضای کافی بین اجزای مختلف مبلمان پیش بینی کرده اید؟ برنامه ریزی رفت و آمد: آیا اشخاص قادرند به راحتی جابجا شوند؟ طرح و هماهنگی: آیا مبلمان بدون چیرگی عنصر خاصی به اندازه کافی جالب و متنوع به نظر می رسد؟ جنبه های زیست محیطی : آیا مبلمان، زیاد در معرض آفتاب ، گرما، سرما ، رطوبت و یا خشکی است؟ سهولت استفاده: آیا اشخاص به خوبی قادر به گوش دادن به موسیقی و تماشای تلویزیون هستند، و آیا نقطه کانونی وجود دارد.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


– اگر بیشتر وسایل اتاق، اجسامی سنگین و سخت مانند پیانو و گنجه های روکش شده است ، اتاق کسالت آور و کاملا خشک و بی روح، به نظر خواهد رسید .
– اگر همه مبلمان در یک اتاق از انواع بسیار سبک به کار روند، مثلا صندلی ها و کاناپه های حصیری و یا مبل دو نفره و etagere (نوعی مبلمان همراه با رفهای باز). چنین اتاقی به شکل نگران کننده ای خالی به چشم می آید.

چگونه در منزل خود یک چیدمان متعادل داشته باشیم؟

معیار خوبی برای تشخیص دکوراسیون داخلی متعادل وجود دارد. این به معنی به کاربردن خط های عمودی وخط های افقی به صورت مساوی و یا استفاده برابر از وسایل سبک وسنگین نیست. به طور کلی، بیشتر اتاق ها با تعداد کمی وسایل کوتاه که با وسایل بلندتر با ارتفاع مختلف، همراه شده اند، مطلوب به نظر می رسند. که این وسایل می توانند از یک مبل راحتی یا کاناپه تا صندلی های با روکش فلزی تنوع داشته باشند. پس از آن می توان به میزهای کناری و لامپ و بالاخره گنجه های طویل، کتابخانه و یا نقاشی و آینه بالای میز کناری، شومینه و گلدان های بزرگ اشاره کرد. همچنین کاناپه و مبل های راحتی که سخت هستند، باید با گشادگی صندلی هایی برای مناسبت های خاص، سبکی یک میز شیشه ای و بلندی و حجم زیاد کمدهای بزرگ متناسب شوند. قفسه لباس یا دراور می تواند با گلدان های بلند ولی سبک، با گیاهان برگدار و یا حتی درختچه های ساختمانی هماهنگ شوند. همچنین تابلوهای رنگارنگ در طراحی خانه می توانند با خصوصیات انعکاسی آینه ها ترکیب متناسبی ایجاد کنند. اگر شما ابتدا با وسایل بزرگتر و مطمئن شروع کرده و بعد با دقت آنها را با شاخص های دائمی از قبیل درها، شومینه، پنجره، کتابخانه و یا قاب های چوبی متناسب کنید طراحی اتاق بسیار آسان تر می شود. هنگامی که همه این موارد را به خاطر سپردید، آنگاه می توانید در مورد چیدن وسایل کوچک تر تصمیم بگیرید. به خاطر داشته باشید که عناصر و وسایل دیگری که شما برای اتاق طراحی کرده اید همانند تزئین کف و دیوار و پنجره ها در تناسب کلی اتاق کاملا موثر هستند. تزئین استادانه و حرفه ای پنجره، بسیار بیش از تزئین تصادفی آن، اتاق را زیبا میکند. یک فرش ماشینی منقوش، یا یک قالیچه ی شرقی، جلوه ی هنری و زیبایی شناسانه بسیار پیش کفپوش چوبی ساده یا کف کاشی کاری شده، که با فرش های ساده دارای اشکال هندسی وحاشیه ای پوشیده شده اند به اتاق کمک میکنند. دیواری با رنگ تیره، نسبت به دیوارهای رنگ های روشن سنگین تر به نظر می رسند. همه این نکات باید هنگام چینی وسایل جا شود و باید به این نکته پرداخت که این وسایل همگی چگونه کاملا با طراحی دکوراسیون داخلی تناسب برقرار می کنند.

مبلمان در چیدمان منزل

تناسب مکانی هناگام چیدمان منزل

نکته نهایی و در واقع مهم ترین نکته در دکوراسیون داخلی خانه، این است که در چیدمان منزل عوامل محیطی و سادگی کاربرد آنها چگونه لحاظ می شوند محیط، آب و هوا، گرما و سرما، خشکی و رطوبت همیشگی، باید در چیدن مبلمان لحاظ شود. نور شدید خورشید هم رنگ چوب و هم رنگ پارچه را به تدریج از بین می برد، بنابراین وسایلی که در نزدیک پنجره استاده می شوند باید تا حد ممکن در برابر نور مقاوم باشند. اگر مبلمان روکش ندارد و یا پارچه آن از جنسی است که به سرعت رنگش از بین می رود، هرگز آن را در معرض نور مستتیم خورشید قرار ندهید، مگر اینکه بخواهید رنگش از بین رود. همچنین می توانید، پرده افتابگیر را جلوی پنجره نصب کنید. شیشه مناسب در برابر نور خورشید، شیشه ای است که با لایه فیلتر کننده نور خورشید، پوشیده شده باشد. وسایل گرمازای اصلی، بر روی مبلمان قدیمی تاثیر می گذارد، آن ها را پاره و خراب کرده و روکش آنها را از بین می برد، و همچنین باز و بسته کردن درها و کشوها را مشکل می کند.برای مقابله با این مشکل، در اتاقی دستگاه مرطوب کننده به کارببرید. به علاوه اطمینان حاصل کنید که مبلمان گران قیمت زیاد نزدیک رادیاتورها و وسایل گرمازا قرار نگیرند.پیانو و دیگر ابزار بزرگ موسیقی، باید تا حد امکان به جای پنجره در نزدیک و داخل دیوار قرار گیرند و با رادیاتورها ، وسایل گرمازا، نور خورشید و کوران باد فاصله داشته باشند. جدا از این نکته مهم، که پیانوهای قدیمی، مانند مبلمان قدیمی بسیار آسیب پذیرند. مکانیزم های صوتی نیز به شدت تحت رطوبت قرار می گیرند.

گوش دادن و مشاهده کردن اصولی مهم در چیدمان منزل

ابزار استریو باید نزدیک، و یا روبروی دیوارهای سخت، و در مجاورت سطوح ملایم همانند پرده ها، روکش ها و یا دیوارهای روکش دار قرار گیرند. زیرا ترکیب سطوح ملایم و سخت، خود تولید کننده بهترین عایق صوتی است دستگاه تلویزیون، به جز در مورد اتاق های متوسط، نباید بخش عمده ای از قضا را اشغال کند. با این همه جایی باید قرار داده شود که حداقل چهار نفر بتوانند به راحتی آن را تماشا کنند.

تناسب مکانی در طراحی خانه
تناسب مکانی در طراحی خانه

ایجاد منطقه کانونی یا اصلی هناگام چیدمان منزل

اگر در طراحی داخلی اتاق نشیمن، نقطه کانونی مانند شومینه یا پنجره وجود ندارد، شما بایستی یک نقطه مرکزی، که بتوانید مجموعه های مبلمان خود را پیرامون آن آرایش کنید به وجود بیاورید. تابلوهای نقاشی بزرگ، گروه های کوچک تر از آنها، فرش یا قالیچه روی دیوار گزینه های مناسبی برای این کار می باشند. اگر دیوار خارجی مناسبی وجود دارد، شما می توانید ایجاد یک شومینه تزئینی را در اولویت قرار دهید (ارزش امتحان کردن را دارد). دیگر احتمالات موجود شامل: کتابخانه، دیواره وسایل صوتی و تصویری (نوعی قفسه ی کاری جالب توجه پیش ساخته مخصوص تلویزیون، ضبط صوت، سیستم صوتی-تصویری و پخش کننده دیسکت) می باشد. حتی یک میز نگهدارنده وسایل جالب می تواند یک نقطه کانونی مناسب محسوب شود. هرچیزی که شما به عنوان نقطه کانونی برگزینید به همه افرادبرای جمع شدن در اتاق نشیمن کمک میکند.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر