اصول چیدمان منزل
01
ژوئن

اصول چیدمان منزل (بخش اول)

وقتی درگیر رنگ اتاق و تزئین پنجره ها شدیم و رسیدیم به پوشش کف، یادمان می‌افتد که مبلمان را جا گذاشته ایم. اگر مبلمان بگذاریم، چیدمان خانه را به هم ریخته‌ایم و اگر برداریم جای خالی‌اش کاملاً احساس می‌شود. مبلمان بیش از هر عنصر دیگری، اسباب راحتی و آسایش و قابل سکونت ساختن یک خانه هستند و باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند فارغ از این که بخواهید از مبلمان جدید استفاده کنید و یا همان مبلمان قبلی را با کارایی بیشتر مورد استفاده مجدد قرار دهید . از این رو این بخش، با مهم ترین جنبه های مبلمان از چیدمان گرفته تا انتخاب روکش، تخت خواب ها و دیگر اجزای مدرن امروزی سر وکار دارد، و ضمنا اشاره مختصری هم به مبلمان قدیمی می شود. بعد طراحی خانه میتوان گفت اثاثیه و چیدمان آن بسیار مهم است.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر


آرایش مبلمان و چیدمان منزل

گذشته از سبک وکارایی، نحوه چیدن مبلمان دارای اهمیت ویژه ای است، بنابراین به نظر می رسد باید قبل از پرداختن به هر چیزی به چگونگی چیدمان آن توجه کنید.
شاید به نظر عجیب برسد که راجع به چیدمان مبلمان قبل از وضعیت خود آنها بحث کنیم ،اما اهمیت پرداختن به این موضوع به دو دلیل می باشد:
١. اگر شما در فکر تغییر دکوراسیون، نقاشی مجدد و تعمیرات اتاق هستید، باید تصمیم بگیرید چه لوازمی باید باقی بمانند، چه لوازمی باید دور ریخته شوند و چه لوازم جانبی مورد نیازی در آینده باید تهیه شوند.
اگر یک اتاق را از روی نقشه طراحی می کنید، بایستی راجع به اینکه چه مبلمانی نیاز دارید، از آن چگونه می خواهید بهره برداری کنید، اندازه های مناسب کدامند و بهترین محل برای قرار دادن آنها کجاست تصمیم گیری کنید.همه ی این مسائل بایستی قبل از هرگونه خریدی مشخص شود.

مبلمان در چیدمان منزل
مبلمان در چیدمان منزل

اولویت گذاری هنگام یک چیدمان اصولی در منزل

اگر یک اتاق کارایی مناسبی نداشته باشد با کاستی روبرو است، حتی اگر ظاهرا خوشایند به نظر رسد. و به منظور کارایی مطلوب، لوازم اتاق باید خوب چیده شوند. موضوع به همین سادگی است.
– اگر افراد در اتاق احساس راحتی نکنند…
– اگر جایی برای مطالعه نباشد…
– اگر میزی برای قرار دادن لیوان و یا فنجان قهوه وجود نداشته باشد…
– اگر مسیر راحتی برای راه رفتن در اتاق وجود نداشته باشد، به طوری که باید با ناراحتی و تغییر مسیرهای متعدد از میان مبلها عبور کرد…
– اگر اسباب و وسایل خانه مناسب نباشند…
– اگر نقطه کانونی (اصلی) در اتاق وجود نداشته باشد …
چنین اتاقی، دکوراسیون داخلی متناسبی ندارد. ایده آل آن است که همه وسایل خانه در جایی قرار بگیرند که بهترین کارایی و زیباترین نما را داشته باشند، اما معمولا تناقضاتی بین زیبایی و کارکردگرایی وجود دارد. به عنوان مثال، به نظر می رسد قرار دادن مبل راحتی در گوشه اتاق با دیگر اسباب و لوازم اتاق همخوانی دارد، اما در عمل ممکن است در چنین محلی اصلا به کار نیاید. بنابراین اگر در انتخاب بین ملاحظات زیبایی شناسانه و کارکرد گرایی ناگزیرید، باید کارکردگرایی رادر اولویت قرار دهید. مبل راحتی برای نشستن طراحی شده است و منظور، نشستن همراه با آسایش است. برای ایجاد هماهنگی و توازن با این وسایل بزرگ، کاربرد اجسام بزرگ دیگری در دکوراسیون، از جمله گلدانهای بزرگ انبوه ومیزهای کناری توصیه می شود. اگرچه به وضوح می توان دید که سلایق افراد با هم متفاوت است، اما بعضی معیارهای کلی در مورد چیدن مبلمان وجود دارد.

تعییدن چیدمان صندلی ها در منزل

 شما واقعا قادر به تشخیص ارزش محل نشستن به تنهایی نیستید مگر این که در قالب صندلی موقتی، و یا میز تحریر وصندلی برای مناسبت های خاص باشد. محل نشستن باید به عنوان بخشی از یک مجموعه مورد بررسی قرار گیرد. صندلی ای که شما بر روی آن می نشینید و احساس راحتی می کنید. باید با میزهای کناری و یک منبع نور (که ترجیحا لامپ در سمت راست جهت مطالعه باشد)، همراه شود. برای احساس راحتی بیشتر و بهتر ادیت که از چهار پایه نیز استفاده کنید. در عوض این آرایش صندلی به عنوان بخشی از نظم دادن گروه بزرگ نشیمن گاه ها محسوب می شود. صندلی واقع در گوشه و مناسب مطالعه و تفکر است. معمولا این گروه به نوبه خود باید به عنوان بخشی از یک مجموعه ی بزرگتر شامل کاناپه ، مبل راحتی و احتمالا مبل های دو نفره (که در جاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند باشند). این صندلی ها هم، مانند میزهای تحریر به نور کافی نیاز دارند. به عنوان مثال شما می توانید میزهای کناره را با چهار پایه روپوش دار و یا میز چایی خوری با اندازه متناسب ، در مرکز این مجموعه ترکیب کنید. به علاوه، صندلی ها و مبل ها بایستی همگی پیرامون یک نقطه ی کانونی جمع شوند و متناسب با دکوراسیون منزل باشند.

مدیریت فضا هنگام چیدمان منزل

فضای اتاق هم، مانند وسایل داخل آن از اهمیت بر خوردار است. منظور من مساحت یک اتاق نیست، بلکه صحبت از فضای پیرامون هر شی، و تناسبی است که باید بین وسایل سخت و فضای خالی وجود داشته باشد. به طور کلی اتاق هایی مبله با فضای خالی اطراف آن بهتر از اتاق های شلوغ هستند، چون پر نورتر به نظر می رسند و از هوای آزاد بیشتری برخوردارند.مدیریت فضا آزاد در یک اتاق همانند پرداختن به زیبایی آن اهمیت ویژه ای دارد.فضای اتاقی که بخشی از محل آمد و شد است. هنگام طراحی و جایگزینی وسایل باید به این فضا توجه شود، تنها در این صورت، رفت و آمد در اتاق آسان است و جابجایی به راحتی صورت می گیرد.

نکات مهم هنگام چیدمان منزل

این مسئله معمولا مورد لحاظ قرار می گیرد. اما باید چند نکته را در مورد دکوراسیون داخلی خانه به خاطر سپرد:
-راهروی اصلی اتاق باید حداقل ۲/ ۱ متر (4 فوت ) عرض و5/1متر (۶ فوت) باشد به طوری که دو نفر براحتی امکان رفت و آمد داشته باشند. برای مسیر محل عبور و مرور فرعی هم ، باید حداقل ۴۵ سانتی متر یا ۱۸ اینچ در نظر گرفت.
– فاصله بین کاناپه یا مبل راحتی و میز عسلی باید ۳۰ ۔ ۴۵ سانتی متر (18-12اینچ) باشد تا هنگام برخاستن افراد، مشکلی پیش نیاید. در عین حال ، میز نباید آنقدر دور باشد که دسترسی به آن و یا گذاشتن کتاب با لیوان بر روی آن دشوار شود.
– باید بین صندلی های ناهار خوری حداقل ۴۵ سانتی متر (۱۸ اینچ) فاصله باشد تا بتوان صندلی را به اندازه ۶۰ سانتی متر (۲ فوت) از میز ناهار خوری عقب کشید.
همچنین باید میز نهارخوری از دیوار ۱۲۰ سانتی متر (۴ فوت) فاصله داشته باشد تا افراد بتوانند هنگام صرف غذا و تمیز کردن، در پشت میز ناهار خوری راه بروند.
– در دکوراسیون اتاق خواب، در جلوی قفسه لباس، میز کشودار یا دراور باید ۹۰ سانتی متر (۳ فوت) فاصله باشد، تا بتوان به راحتی لباس ها را از دراور یا قفسه لباس بیرون کشید. همچنین در جارختی باید عرض در به اندازه ای باشد که در به راحتی باز شود. بین تخت خوابها و یا تخت خواب و دیوار باید ۴۵ سانتی متر (۱۸ اینچ) فاصله باشد.

مدیریت فضا در دکوراسیون داخلی
مدیریت فضا در دکوراسیون داخلی

احساس تناسب هناگام چیدمان منزل

قبل از پرداختن به میزهای کناری، صندلی هایی برای مناسبت خاص، قفسه های نگهداری، میزها، کابینت، پیانو و مانند آن باید نقشه تناسب آنها را بررسی کنیم این تناسب شامل: نسبت خطوط عمودی (قطعات بلند) به خطوط افقی (قطعات کوتاه) و نسبت مواد سبک در مقایسه با اجسام سخت می باشد.
– اگر اتاق شامل اجزای بلندی مثل دیواره ها، گنجه های همراه با تصاویر بزرگ آینه های قدی، گلدان های بزرگ و صندلی ها و کاناپه های همراه با تکیه گاههای بلند باشد اتاق ظاهری به شدت رسمی و ناراحت پیدا میکند.
-اگر اتاق به کلی در بردارنده قطعات کوتاه مثل صندلی هایی با تکیه گاه های کوتاه، قفسه های کوتاه، گلدان های کوچک، آینه های افقی کوتاه و نقاشی های با ارتفاع پایین بر روی دیوار باشد، این اتاق نیز اتاقی ناقص و ناخوشایند خواهد بود.


برای دریافت خدمات مشاوره و طراحی و اجرا با شماره های دفتر تماس بگیرید

شماره تماس: ۰۲۱۲۳۵۴۷…..   ساعت پاسخگویی: 9 تا 18 عصر